Prezident Klaus ubezpečil, že už nevznese žádné další požadavky.

Prezident Klaus ubezpečil, že už nevznese žádné další požadavky. | foto: ČTK

Prezident je s „klausulí“ spokojen, senátoři přemýšlí o nové stížnosti

  • 184
Prezident Klaus je spokojen s výjimkou k Lisabonu. Posiluje ochranu země před prolomením Benešových dekretů, další podmínky už nevznese, prohlásil. Kritici se smlouvy se ale nevzdávají. Senátoři plánuji novou stížnost, Švédové sbírají podpisy z celé Evropy a euroskeptici v Bruselu podpořili Klause transparenty.

"S uspokojením jsem přijal rozhodnutí bruselského summitu, že Česká republika získala významnou výjimku z Lisabonské smlouvy. Pro Českou republiku tak Listina základních práv EU nebude platit," uvedl prezident v tiskovém prohlášení.

Přijaté řešení podle něj zásadně posiluje ochranu České republiky před možným prolomením tzv. Benešových dekretů a snižuje riziko ohrožení právních jistot a vlastnických práv českých občanů.

"Neplatnost Listiny pro Českou republiku nevede ke snížení úrovně sociálních jistot našich občanů. Platnost Listiny by úroveň svobod našich občanů naopak snižovala," dodal zároveň.

Paroubek kritizoval, Fischer soptil

Šéfovi ČSSD se nelíbí vyjednaná výjimka k Lisabonu

"Stejnou výjimku si před dvěma roky vyjednali Poláci a Britové. Naši vyjednavači tutéž výjimku - navzdory usnesení tehdejší vlády - prosadit neuměli či nechtěli," rýpnul si do kabinetu Mirka Topolánka.

Klaus také ubezpečil, že už nevznese žádné další požadavky. "Ze všech těchto důvodů pokládám dosažený výsledek za maximální možný a žádné další podmínky k ratifikaci Lisabonské smlouvy vznášet nehodlám," uvedl.

Odpůrci smlouvy se ale nevzdávají, přejí si, aby prezident ve svém odporu vytrval a smlouvu nepodepsal i přes vyjednanou výjimku.

Oberfalzer: Přemýšlíme o nové stížnosti

Například senátoři zvažují další stížnost k Ústavnímu soudu. Netýkala by se smlouvy samotné, ale způsobu, kterým o ní soud rozhodoval.

"My ještě zvažujeme jednu věc. Jsme přesvědčeni, že Ústavní soud se nezachoval korektně, když nerespektoval zákon o Ústavním soudu a neposoudil smlouvu jako celek, tam si vlastně stanovil proceduru, která nemá oporu v zákoně," řekl senátor Jiří Oberfalzer.

Senátoři by proto podle něj mohli podat stížnost na nedodržení práva na spravedlivý proces. Rozhodnou se ale prý až po verdiktu soudu. Ten jednání odročil na 3. listopadu.

Podle generálního sekretáře Ústavního soudu Tomáše Langáška taková stížnost nemůže nijak zasáhnout do nynějšího řízení o Lisabonské smlouvě, ani by kvůli ní soud "nezmrazil" ratifikaci Lisabonu. Proti rozhodnutí Ústavního soudu není odvolání.

"Takové ústavní stížnosti jsou, jak vyplývá z veřejné databáze, jako nepřípustné odmítány v poměrně krátkém časovém termínu. Protože tam většinou není nic předmětem posuzování, tak v horizontu několika týdnů," řekl Langášek.

Jakl převzal za Klause podpisy pod petici

Proti smlouvě brojí i euroskeptici v zahraničí. Petici s 20 tisíci podpisy předal dnes Klausovu tajemníkovi Ladislavu Jaklovi představitel pravicové strany Švédští demokraté. Jejich dalším cílem je získat 100 tisíc podpisů.

Dokument: Výjimka pro Česko

Přečtěte si text, který vyjednala vláda v Bruselu

"Doufám, že zůstane silný a nepodepíše to," prohlásil na adresu prezidenta Kent Ekeroth, který akci inicioval. Lisabonská smlouva je podle něj "nedemokratická" a evropské národy by se kvůli ní musely vzdát své nezávislosti.

Tajemník prezidenta přebírá petici na podporu Václava Klause"Když se rozhodnete nepodepsat, zapíšete se do dějin jako výjimečně odvážný státník, který zachránil národy a státy EU od stále více nedemokratické Evropské unie," apeluje petice na Klause. Mezi signatáři petice jsou podle Ekerotha lidé z celé EU. Odpůrci smlouvy petici podepisovali na internetu, objevila se i na Facebooku. - čtěte více o petici

"Je to velmi pěkný výraz toho, že se občané napříč zeměmi EU zajímají o integrační proces, že není možné, aby dále pokračoval jenom prostřednictvím evropských elit, úředníků, politiků evropských velmocí," reagoval na doručení petice Jakl. Podpora občanů v Česku i celé EU je podle něj pro Klause důležitá. Z informací médií se totiž prý někdy zdá, že "pan prezident je úplně sám a všichni chtějí jenom jedno velké krásné evropské dobro," řekl.

"Klausi, nenech Sarka, aby tě šikanoval"

EU už chystá nové funkce

Jakmile Václav Klaus podepíše Lisabonskou smlouvu, bude svolána mimořádná vrcholná schůzka Evropské unie, na níž bude projednáno obsazení klíčových funkcí struktury Unie, jak ji smlouva předpokládá. V Bruselu to dnes řekl lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy řekl, že smlouva nepochybně vstoupí v platnost v prosinci.

Kromě petice se na Klausovu podporu konají v zahraničí i demonstrace. Jedna se konala už v neděli v irském Dublinu, další dnes v Bruselu. Většinu demonstrantů tvořili zástupci britské Nezávislé strany Spojeného království (UKIP) v Evropském parlamentu a britští konzervativci.

Demonstranti se vybavili českými vlajkami a hesly jako "Klausi, nenech Sarka (francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho - pozn. red.), aby tě šikanoval. Jsi větší než on!" či "Václave nepodepisuj!".

"Stále existuje šance, že český ústavní soud rozhodne, že Lisabonská smlouva není v souladu s českou ústavou," řekl šéf britských europoslanců z UKIP Nigel Farage, který patří mezi unijními zákonodárci k nejhlasitějším kritikům Unie. Sám však připouští, že by Klaus mohl smlouvu brzy podepsat. "Vypadá to, že jsme na konci cesty," doplnil.

Považujete "Klausovu výjimku" z Lisabonu za vítězství České republiky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. listopadu 2009. Anketa je uzavřena.

NE
NE 17126
ANO
ANO 12977
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video