Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda selhala, kritizoval Paroubek výjimku. A Fischer začal soptit

  14:25aktualizováno  15:03
Metodu cukru a biče zvolil předseda ČSSD Paroubek při hodnocení vyjednané lisabonské výjimky. Vládu nejprve ocenil, že prezidentův požadavek vyjednala, a pak ji začal cupovat. Nelíbí se mu, že pro Česko nebude platit celá Listina základních práv EU. Navíc se obává, že v mezidobí, než výjimka vstoupí v platnost, může dojít k prolomení dekretů prezidenta Beneše. Premiér Fischer se proti kritice ostře ohradil.

Jan Fischer | foto: René VolfíkČTK

Českou výjimku z Lisabonské smlouvy schválil ve čtvrtek summit EU. Podobně jako v Polsku a Británii zde nebude Listina základních práv EU platit. - více o summitu čtěte zde

To se ale nelíbí nejsilnější opoziční straně, která chtěla pouze záruku, že nemohou být prolomeny Benešovy dekrety. "Na jedné straně oceňujeme, že se vláda České republiky snažila tento požadavek vyřešit, ovšem zvolila nepříliš šťastnou cestu," prohlásil šéf sociální demokracie Jiří Paroubek.

Dokument: vyjednaná česká výjimka

Jak zní upravený text Listiny základních práv EU

Vláda podle něj ale místo prosazení pouhé výjimky, pokud jde o možnost retroaktivity Charty základních práv EU na oblast majetkových práv, přistoupila na "jen těžko přijatelnou konstrukci vyloučení celého souhrnu zejména rozsáhlých sociálních práv nové generace".

Tím podle Paroubka výrazně ochudila české občany o různé výhody, které Charta obsahuje. Češi se například nebudou moci odvolávat k Evropskému soudnímu dvoru.

Podle právníka a tajemníka ústavní komise Senátu Jana Kysely se ale Češi na soud obracet mohou. "Jelikož však není úplně zřejmé, k čemu vlastně Listina základních práv slouží, nemusí to v praxi znamenat nic mimořádného," řekl iDNES.cz.

Vláda neselhala, halasil rozhořčený Fischer

Premiér Jan Fischer se proti Paroubkově kritice ostře ohradil. Pokud bychom šli do jednání s tím, že výjimku omezíme jen na Benešovy dekrety, pak bychom Lisabonskou smlouvu pohřbili, vzkázal Fischer.

"Vláda neselhala," ohradil se velmi zvučným hlasem Fischer. Bylo na něm patrné zklamání či rozhořčení z vyjádření sociálních demokratů. Podle premiéra Paroubek a spol. dobře věděli, s čím česká delegace do Bruselu jela, žádnou výtku však od nich neslyšel. Jediní, kdo se na něj v této věci obrátili, byli odboráři. - o reakcích odborářů a dalších českých politiků na vyjednanou výjimku čtěte více zde

ČSSD prostřednictvím ministra zahraničí o svých výhradách vládu včas informovala, tvrdí však Paroubek. Ten naopak ocenil slovenského premiéra Roberta Fica, že otázku dekretů řešil "rozumným a dostatečným" způsobem.

Ať se Klaus k Lisabonu zaváže krví

Co píše světový tisk o české výjimce k Lisabonu

Podle Paroubka navíc hrozí, že pokud platnost výjimky nastane až s přistoupením Chorvatska, žaloby sudetských Němců, kterým měla výjimka zabránit, mohou proběhnout.

"Pokud tady hrozí něco jako prolomení Benešových dekretů, tak samozřejmě může hrozit teoreticky v tom období dvou tří let, kdy dojde k ratifikaci v celé Evropské unii," řekl Paroubek. Osobně si ale myslí, že nic takového nakonec nenastane.

"Spojení výhrady s přístupovou smlouvou s Chorvatskem zvyšuje šanci na přijetí výjimky, ledaže by se přijetí Chorvatska v členských státech stalo kontroverzním," myslí si právník Kysela.

"Při samostatné ratifikaci změny ´britsko-polského´ protokolu by mohlo, paradoxně, dojít k problémům v České republice, protože se nezdá, že výjimka z Listiny základních práv byla přáním vlády či komor Parlamentu. Takže by vlastně nemusela projít českým parlamentem," dodal také.

Právníci: Výjimka občany neznevýhodňuje

Podle Jiřího Zemánka z pražské právnické fakulty je výjimka z Listiny z právního hlediska nadbytečná, protože jen opakuje to, co už Listina obsahuje. Text výjimky vlastně jen zpřesňuje interpretaci listiny, míní odborník.

"Obsah výjimek pro Polsko a Velkou Británii podle protokolu číslo sedm k Lisabonské smlouvě je pouhým interpretačním porozuměním Listiny základních práv opakujícím, co už sama stanoví," uvedl Zemánek.

"Listina je dokument, který má být měřítkem činností EU a pro členské státy bude relevantní pouze tam, kde budou jednat v mezích působnosti unie. Výjimka pak tuto skutečnost jen opakuje, byť jinými, mnohem výstižnějšími slovy. Nepřináší tedy nic navíc, ale také nic nebere," řekl ČTK právník z brněnské Masarykovy univerzity David Sehnálek.

Z pohledu právníka

Co si o výjimce pro Česko myslí Jan Kysela

Nekoupilo Česko zajíce v pytli, když se spokojilo s výjimkou, která je součástí dokumentu, který dosud nebyl ratifikován (protože bude součástí až smlouvy o přistoupení Chorvatska k EU) a není jistota, že ve všech zemích nakonec ratifikován bude?

Pakliže by to byla opravdu politická reprezentace Česká republika (především vláda), který by o výjimku stála, stala by se od počátku součástí příslušného protokolu, takže ratifikací Lisabonské smlouvy všemi členskými státy a jejím vstupem v platnost by byla účinná i výjimka. Jelikož se však postupovalo zcela nestandardně, tedy požadavky na podobu smluvního textu nezazněly během jeho sjednávání, nýbrž až během ratifikačního procesu, kdy se stabilizovaný text pouze přijímá, nebo nepřijímá, nelze se takovému výsledku divit.

Mohou se na Listinu odvolávat například sudetští Němci a zavalit evropský soud žalobami, když výjimka bude platit až v době přistoupení Chorvatska, tedy za dva tři roky?

Fyzické osoby nemají k Evropskému soudnímu dvoru snadný přístup, k jejich při se Soud vyslovuje v zásadě jen skrze řízení o tzv. předběžné otázce, kterou ovšem pokládají soudy členských států. V zásadě by to tedy musel být český soud, jemuž by byla podána žaloba, který by položil Evropskému soudnímu dvoru otázku, je-li v konkrétním řízení střet mezi českým a evropským právem.
Lisabonská smlouva krom jiného nezavádí žádnou "evropskou ústavní stížnost", na základě níž by se mohl někdo, kdo tvrdí, že bylo zasaženo do jeho práva plynoucího z Listiny práv, obracet na Evropský soudní dvůr. Spíše by před domácími soudy používal Listinu jako argument, například by jejím prostřednictvím upřesňoval význam domácího katalogu práv. Jak se budou soudy členských států k Listině základních práv chovat, však nevíme. 

Jak hodnotíte fakt, že se Charta základních práv nebude na Česko vztahovat? Co to pro české občany bude znamenat a jakých případů by se to týkalo?

Pokud čtu navrženou změnu protokolu správně, není pravda, že se Listina základních práv nebude na Českou republiku vztahovat (to samé Velká Británie a Polsko). Zdůrazňuje se jen, že Listinu základních práv je třeba interpretovat prismatem národních právních řádů příslušných států, tedy že v zásadě stanovuje to, co už máme.
Zvláštní důraz se v protokolu nicméně klade na sociální práva, která nemají být soudně vymahatelná, pokud nejsou současně garantována v příslušném členském státě. Z hlediska České republiky to znamená zásadně domáhání se sociálních práv v mezích zákonů provádějících jednotlivá ustanovení domácí Listiny základních práv a svobod.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Na Majálesu zasahovali těžkooděnci. Lidé se bouřili

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

Řidič Porsche srazil ve Vysočanech ženu s kočárkem, ta utrpěla vážná zranění

1. května 2024  20:36

V pražských Vysočanech sjel řidič automobilu ze silnice a srazil ženu s kočárkem. Podle mluvčího...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit. Stačí dodržovat pár...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Jsou nebezpeční či přešlechtění. Evropa zakazuje chov oblíbených psích plemen

Premium Máte doma jezevčíka? Francouzského buldočka? A co třeba pitbulla, rotvajlera nebo nějakého velkého ovčáckého psa? Tak...