Rodina uprchlíků sedí ve stanu před recepcí centra pro uprchlíky v Berlíně (22....

Rodina uprchlíků sedí ve stanu před recepcí centra pro uprchlíky v Berlíně (22. července 2015). | foto: AP

Obhajoba migrantů živě. Německá moderátorka sklidila chválu i nenávist

  • 486
Německá moderátorka hlavní zpravodajské relace se v přímém přenosu otevřeně postavila za uprchlíky a vyzvala veřejnost k boji proti množícím se projevům rasismu. Na sociálních sítích vyvolaly její výroky bouřlivou diskusi. Někteří moderátorku kritizují, překvapivě se však dočkala i slov chvály.

Moderátorka televizní stanice Norddeutscher Rundfunk Anja Reschkeová využila tradiční večerní zpravodajský blok ke kritice komentářů plných nenávisti vůči uprchlíkům, píše server The Guardian. Tyto komentáře podle ní vedou ke žhářským útokům na ubytovny migrantů. Reschkeová také nechápe, jak rychle se začaly podobné komentáře tolerovat. A to i tehdy, když je na internetu prezentuje diskutér pod svým skutečným jménem.

Uprchlická krize

„Až donedávna se tihle lidé skrývali za pseudonymy. Nyní ale tyhle věci říkají pod svou skutečnou identitou. Očividně už to není zahanbující. V reakci na výroky jako ‚tahle špinavá havěť by se měla utopit v moři‘ dostanete souhlasné komentáře a spoustu ‚lajků’,“ myslí si Reschkeová. Lidé, kteří byli až dosud jen tak trochu rasističtí a nikoho nezajímali, se rázem cítí dobře, prohlásila Reschkeová ve dvouminutovém komentáři.

Moderátorka posléze vyzvala slušné Němce, aby začali jednat. „Pokud nezastáváte názor, že jsou všichni uprchlíci vyžírkové, kteří by měli být pronásledováni, upalování či zplynováni, měli byste o tom dát vědět. Postavit se proti těmto názorům,“ vyzvala Reschkeová.

Její odvážný výstup přišel jen několik hodin po tom, co ředitel německých tajných služeb Hans-Georg Maassen prohlásil, že někteří pravicové extremisté by mohli v následujících týdnech vyeskalovat útoky na uprchlíky. Konkrétně zmínil stoupence extremistů ze skupiny Der III Weg.

Komentář Reschkeové se stal okamžitě senzací na sociálních sítích. Klip ze zpravodajského bloku viděly již miliony lidí, nasbíral desetitisíce komentářů a na Facebooku ho sdílelo přes 83 tisíc lidí. Komentáře přímo na webových stránkách televizní stanice byly vesměs pozitivní. 

Radši nacista než cizinec

Na sociálních sítích se však pochopitelně našla i celá řada nenávistných komentářů. Uživatel s účtem @Der_GERMANE například na Twitter napsal: „Radši nacista než cizinec zneužívající sociální systém.“ Reschkeová později na Twitter umístila odkaz na webovou stránku, která nabízí výběr těch nejdrsnějších internetových diskusí o uprchlících.

Stránka se jmenuje Perly z Freitalu. Názvem odkazuje na město Freital, kde se odehrály žhářské útoky proti uprchlíkům a protesty proti migrantům, na kterých se mimo ostrých výroků také hajlovalo. 

Reschkeová byla množstvím reakcí na svůj komentář ohromena. „Je to o tom říct, že většina Němců takhle nepřemýšlí. Je tu chuť pomáhat. Máme tu spoustu lidí, kteří dělají pro uprchlíky opravdu hodně. Lidí, kteří nejsou rasisté. Myslím si, že jejich hlas by měl být dominantní spíše než hlas hrstky jedinců, kteří vytváří nenávistné nálady,“ myslí si Reschkeová.

Útoky na uprchlíky

Německo v letošním roce očekává příchod až půl milionu uprchlíků (více zde). V loňském roce jich přitom úřady evidovaly na 200 tisíc. Kvůli uprchlické krizi se v posledních měsících v některých regionech organizují protesty a množí se také násilné útoky na migranty. Jen za letošní rok policie eviduje 200 útoků, z toho 150 souviselo se zapálením obydlí pro uprchlíky (více o útocích na uprchlíky v Německu zde).

Minulý týden neznámí útočníci napadli i pracovníky Červeného kříže, kteří stavěli stanové městečko pro uprchlíky ze Sýrie. Někteří němečtí komentátoři současnou situaci popisují jako „novou Křišťálovou noc“.

O programovém řešení současné situace se diskutuje také napříč politickou scénou. Ve hře je zavedení imigračních zákonů, které by jasně rozdělily, koho lze považovat za politického uprchlíka, a koho za ekonomického. Právě političtí uprchlíci by měli mít při udělování azylů přednost.

Podívejte se  na komentář  Reschkeové  k uprchlíkům (v němčině):


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video