Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mandelovi soudruzi se umění sabotáže učili i v Brně, říká historik

  19:23
Nelson Mandela velmi pravděpodobně nevěděl, že mu komunistické Československo udělilo v roce 1988 vyznamenání. Jisté ale je, že se zde cvičili bojovníci proti apartheidu, říká historik Karel Sieber, který spolu s Petrem Zídkem napsal knihu Československo a subsaharská Afrika v letech 1948-1989.

Nelson Mandela na archivním snímku z roku 1962 | foto: Profimedia.cz

Jaký byl vztah předrevolučního Československa k Africkému národnímu kongresu (ANC) Nelsona Mandely, respektive k jeho jihoafrickým komunistickým spojencům?
Až do začátku šedesátých let komunistické Československo podporovalo Africký národní kongres spíše deklarativně. A fakticky udržovalo konzulární styky s Jihoafrickou unií. Asi od roku 1961 začalo ANC pomáhat také materiálně, dokonce i dodávkami zbraní a vojenským výcvikem. Hlavním zprostředkovatelem podpory byla ovšem Jihoafrická komunistická strana.

Znamená to, že komunistická Praha udržovala v tu samou dobu kontakt s kontroverzní Jižní Afrikou i komunistickou opozicí vůči ní? Proč?
Pro československý zahraniční obchod byla Jižní Afrika lukrativním partnerem. Šlo o tradiční odbytiště československého spotřebního zboží, působilo tu několik zástupců podniků zahraničního obchodu, obrat vzájemného obchodu představoval na začátku 60. let asi třicet milionů devizových korun. V červnu 1963 bylo rozhodnuto generální konzulát v Johannesburgu zrušit, obchod ale pokračoval ještě několik let poté.

Karel Sieber (35)

Historik Karel Sieber.

Pracuje v Archivu České televize. Spolu s Petrem Zídkem napsal knihu "Československo a subsaharská Afrika v letech 1948 - 1989", v níž se zabývá také vztahem Československa k bojovníkům proti apartheidu. Je rovněž autorem několika studií o československé politice ve třetím světě během studené války.

Podpora opozice naproti tomu vycházela z logiky studené války - jihoafrický apartheid stál vojensky na straně Západu, i když nesdílel jeho liberální ideologii. Ve stejné době Československo začínalo podporovat dodávkami zbraní a výcvikem i další protikoloniální hnutí, například v nedaleké Angole.

Kolik Jihoafričanů se u nás cvičilo? S jakým úspěchem? Stal se někdo z nich prominentem hnutí proti apartheidu?
První dva Jihoafričané přiletěli k vojenskému výcviku na Zahraniční fakultě Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně v březnu roku 1963. Shodou okolností to byli oba jihoafričtí Indové. Vedle politického školení je čekala například i výuka práce s výbušninami. Postupně jich za tímto účelem do Československa přijelo ještě dalších šest a byli mezi nimi také černoši i míšenci.

Jejich školení ale neskončilo příliš úspěšně - v té době přicházely z Jižní Afriky zprávy o vlně zatýkání a účastníci výcviku byli výrazně demoralizováni. První dva navíc byli při návratu zadrženi na letišti v Londýně a vráceni do Československa.

Stojí ale za pozornost, že čtrnáctidenní výcvik v práci s výbušninami si pro sebe v květnu 1963 vyžádal sám generální tajemník Jihoafrické komunistické strany Moses Kotane.

Lze další působení "československých absolventů" označit za neúspěch?
Původní cíle, s nimiž ANC a jihoafričtí komunisté v roce 1961 zakládali hnutí nazvané Kopí národa - ochromit apartheid sérií sabotáží a vynutit si politické ústupky - samozřejmě bezprostředně splněny nebyly. Mnozí z představitelů opozice byli buď zatčeni a odsouzeni, nebo "uvízli v exilu" - jako například právě absolventi výcviku v Československu, kteří byli repatriováni do Tanzánie.

Úmrtí Mandely

Na druhou stranu ale bylo jasné, že apartheid nedokáže politické emancipaci "barevné" většiny jihoafrického obyvatelstva dlouhodobě čelit. V tomto smyslu se příběhy prvních příslušníků Kopí národa staly legendou.

Hovořil jste o tom, že se sám šéf jihoafrických komunistů chtěl naučit pracovat s výbušninami. Proč? Chtěl se zapojit do ozbrojeného odboje osobně?
To je docela dobře možné. Uvnitř jihoafrické opozice byly samozřejmě názory na ozbrojený boj velmi různé. Někteří představitelé prosazovali taktiku nenásilného odporu. Jiní - například Nelson Mandela - souhlasili s organizací sabotáží, ale odmítali terorismus.

Generální tajemník Moses Kotane s dalším funkcionářem požádal o školení "v pyrotechnické praxi a střelecké přípravě". Je třeba říci, že k radikalizaci postojů a vzniku Kopí národa přispěla také brutální politika jihoafrické vlády. Například v březnu 1960 začala policie při demonstraci v Sharpevillu střílet do davu, výsledkem bylo 69 mrtvých a 180 zraněných, včetně žen a dětí.

Byl Nelson Mandela osobně v kontaktu s někým z Čechoslováků? Dozvěděl se třeba, že dostal v roce 1988 československé vyznamenání?
Nelson Mandela byl od srpna 1962 ve vězení, ještě předtím ale od ledna do července 1962 podnikl dlouhou zahraniční cestu, v rámci které navštívil řadu afrických zemí. Je známo, že v červnu se setkal v Londýně s místními zástupci jihoafrických komunistů, kteří často navštěvovali Prahu. Ještě v květnu 1962 měla navštívit Československo za podmínek mimořádného utajení delegace sedmi členů ANC - v tuto chvíli zatím nelze s určitostí říci, zda mezi nimi nebyl i Mandela.

Mandelův život v obrazech

ZA MŘÍŽEMI. Vůdce Afrického národního kongresu byl odsouzen k doživotnímu...
NÁVRAT DO CELY. Nelson Mandela při návštěvě vězeňské cely v neblaze proslulé...
OSVOBOĎTE MANDELU. Jihoafrický rasistický režim ho zavřel, jeho myšlenky však...
PŘELOMOVÝ MOMENT. Nelson Mandela s tehdejší manželkou Winnie zdraví své...

V červnu 1988 byl ještě stále ve věznici Pollsmoor, kam byl šest let předtím převezen z Robben Islandu. O tom, že od československého vedení právě obdržel Řád přátelství, velmi pravděpodobně nevěděl.

Změnil se vztah Československa k ANC v době normalizace? Respektive na konci 80. let minulého století?
V 70. a 80. letech minulého století byly - alespoň podle dnes známých údajů - československé možnosti jak pomáhat opozici přímo v Jihoafrické republice velmi omezené. Poměrně intenzivní zato byly kontakty se zástupci exilových organizací ANC v afrických "frontových státech": v Angole, Zambii, Tanzánii a od roku 1980 v Zimbabwe. Spíš než o vojenský materiál šlo v té době o dodávky, které by bylo možné označit za civilní pomoc. Například na konci 70. let bylo odesláno do Tanzánie dva tisíce pytlů cementu na stavbu školského komplexu ANC.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Tutanchamon – jeho hrobka a poklady

{LABEL}

Prožijte odhalení největšího zlatého pokladu světa spolu s archeologem Howardem Carterem.

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Nemovitosti zdaňte víc, práci naopak méně, navrhují ekonomové

Výrazně vyšší daň pro pozemky, ochrana chudých vlastníků i motivace víc stavět. Ekonomové z výzkumné organizace PAQ Research přišli s návrhem, jak změnit danění nemovitostí. Nelíbí se jim, že do...

3. dubna 2025

Vyšetřovatelka kauzy Motol se velkých jmen nebojí. Dostala Ratha i Dbalého

Premium

Šebková a Ševcovic - jména dvou policistů, kterým se nechcete dostat do rukou. Plukovnici Janě Šebkové a jejímu kolegovi Pavlu Ševcovicovi z Národní centrály proti organizovanému zločinu. Právě...

3. dubna 2025

Velikonoce se prodraží, se zlevněním vajec se nedá počítat ani v budoucnu. Naopak

Premium

Vejce, jejichž spotřeba na velikonoční pečení a barvení prudce narůstá, stojí aktuálně beze slev mezi sedmi a osmi korunami za kus. Většina domácností, jak dokazují i statistiky, si je ale kupuje...

3. dubna 2025

Natrénujte k přijímačkám ještě geometrii. Úspěch se rýsuje s každým testem

Premium

Bývá spíš tou méně oblíbenou částí matematiky, ale neprávem. Bez geometrie, ač se to nezdá, bychom v dnešním světě žili jen těžko. Bez ní nelze postavit dům, navrhnout nový vůz ani obyčejnou židli....

3. dubna 2025

Šest set násilných trestných činů denně. Němci hlásí nárůst nejen sexuálních útoků

Premium

V německých ulicích přestává být bezpečno a statistiky vypadají čím dál více znepokojivě. Oficiálně zveřejněná čísla o kriminalitě za loňský rok naznačují, že výrazně přibylo násilných útoků,...

3. dubna 2025

Trump zavádí reciproční cla pro celý svět, dovoz z Evropy se prodraží o 20 procent

Americký prezident Donald Trump zavádí reciproční cla na země „celého světa“. Zdůvodnil to potřebou nakopnout domácí průmysl a posílit vnitřní trh ve Spojených státech. Dovoz z Evropské unie se...

2. dubna 2025  22:11,  aktualizováno  23:15

Trumpova popularita poklesla, je nejmenší od inaugurace. Američany znejistěla cla

Obliba amerického prezidenta Donalda Trumpa poklesla na 43 procent, což je to nejméně od jeho lednového návratu do Bílého domu, protože Američané znejistěli kvůli zavádění cel a zacházení Trumpovy...

2. dubna 2025  23:02

Ruští agenti se snažili uplatit voliče 200 miliony eur, říká Moldavsko

Ruští agenti v loňském roce vynaložili na snahu koupit hlasy voličů zhruba 200 milionů eur (téměř 5 miliard korun). Snažili se získat hlasy v moldavských prezidentských volbách a referendu o EU. Ve...

2. dubna 2025

Rozpočet ministerstva zahraničí vyroste o 500 milionů. Zabezpečí ambasády

Rozpočet ministerstva zahraničí (MZV) na letošní rok se navýší o 500 milionů korun z vládní rozpočtové rezervy. Peníze mají zamířit především na zajištění kybernetické i fyzické bezpečnosti...

2. dubna 2025  22:34

Americké volby nejsou pro chudé. Sto nejbohatších rodin utrácelo a ukázalo vliv

Do loňských amerických prezidentských a kongresových voleb, po nichž se Donald Trump vrátil do Bílého domu a jeho republikáni ovládli Senát i Sněmovnu reprezentantů, rekordně přispívali miliardáři....

2. dubna 2025  22:01

Izrael rozšiřuje operace v Pásmu Gazy. Hlad a genocida, zní z OSN

Rada OSN pro lidská práva ve středu schválila usnesení, ve kterém kritizuje Izrael za přerušení příměří v Pásmu Gazy, za tamější stav a připomíná mu slib, že předejde genocidě. Mezi čtveřicí zemí,...

2. dubna 2025  19:55,  aktualizováno  21:55

Nové přešlapy poradce Waltze: k vládní práci používal Gmail i další chaty na Signalu

Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnost Mike Waltz a další členové Národní bezpečnostní rady Bílého domu používali své osobní účty v e-mailové službě Gmail ke komunikaci o...

2. dubna 2025  15:10,  aktualizováno  21:53