Z loni nahlášených 8006 pohřešovaných nezletilých běženců se údajně podařilo 2171 osob najít. „Pohřešovaní nezletilci bez doprovodu pocházejí hlavně z Afghánistánu, Sýrie, Eritreje, Maroka a Alžírska,“ stojí v dokumentu ministerstva vnitra. Mezi zmizelými je i 555 dětí, což v Německu odpovídá kategorii osob mladších 14 let.
Norská policie odhalila zneužívání dětí migrantů, na vině jsou i místní![]() |
Pravděpodobné důvody zmizení migrantů ministerstvo neuvedlo. Podle dřívějších zpráv se řada nezletilých snaží po příchodu do Německa rychle zmizet z dosahu úřadů a najít si práci načerno, aby mohli zaplatit svým převaděčům. Úřady se ale obávají, že mnoho nezletilých se stává oběťmi trestné činnosti, například dívky mohou skončit jako prostitutky.
Spolková vláda „nebere vážně riziko nucené prostituce a vykořisťování“ nezletilých uprchlíků, reagovala na zprávu ministerstva poslankyně za opoziční stranu Zelených Luise Amtsbergová.
Chyby v registracích?
Uprchlická krizeIDOMENI: Svědectví českého dobrovolníka ČECH VE ŠVÉDSKU: Vždy jsme byli humanitární zemí HOTSPOTY: Jak funguje registrační centrum EXPERTKA: Turci měli lepší karty SEX: Němci běžencům vysvětlují orgasmus ZDRAVOTNICTVÍ: Němci těží z přílivu syrských doktorů CHIOS: Běženci na Homérově ostrově KOMENTÁŘ: Švédská frustrace NOVÉ TRASY: Jak obejít ploty na Balkáně |
Na počátku února spolkové ministerstvo pro rodinu, seniory, ženy a mládež uvedlo, že nemá k dispozici žádné důkazy naznačující, že by tisíce nezletilých běženců bez doprovodu v Německu skutečně beze stopy zmizely.
Úřad v této souvislosti upozornil na nedokonalost registračního procesu, během nějž docházelo v loňském roce často k několikanásobnému zanesení osob do evidence v různých spolkových zemích.
Na konci ledna policejní úřad Evropské unie (Europol) informoval, že po příjezdu do Evropy zmizelo neznámo kam až deset tisíc nezletilých uprchlíků.
Varoval také, že se na tyto osoby zaměřují gangy s celoevropskou působností. V případě Německa tehdy Europol hovořil zhruba o pěti tisících zmizelých v roce 2015.