Kdo vystoupí z Evropské unie, nemůže očekávat, že se zbaví povinností, ale bude nadále užívat všech práv, řekla na adresu Británie německá kancléřka ve svém vystoupení před německým parlamentem.
„Musí to být a bude to citelný rozdíl, jestli chce země být členem rodiny Evropské unie, nebo ne. Kdo chce z této rodiny vystoupit, ten nemůže očekávat, že s tím odpadnou všechny povinnosti, privilegia ale nadále zůstanou,“ řekla Merkelová ve svém zatím nejtvrdším vyjádření k britskému rozhodnutí opustit osmadvacítku.
Online reportáž |
Není podle ní možné, aby si Londýn „vyzobával rozinky“. Evropa s Británií jako s budoucí třetí zemí jednání povede tak, aby nezpochybnila výdobytky zbylých 27 členských zemí. „Volný přístup ke společnému trhu dostane ten, kdo bude akceptovat čtyři základní evropské svobody pohybu - lidí, zboží, služeb a kapitálu,“ řekla německá kancléřka, kterou poslanci opakovaně přerušovali potleskem, zejména v pasážích kritických k ostrovní zemi.
Ve svém zatím nejrozsáhlejším vyjádření k takzvanému brexitu Merkelová také vyjádřila přesvědčení, že zájmem Británie by měly být i do budoucna úzké a přátelské vztahy s Evropskou unií. Je to také v zájmu Berlína, aby Londýn zůstal dobrým partnerem, míní. Zopakovala, že dokud Británie oficiálně o vystoupení nepožádá, nebudou se konat žádná formální ani neformální jednání o jejím odchodu.
Evropa už přestála různé krize, před takovouto situací, jakou představuje brexit, ale ještě nestála, řekla také Merkelová, kterou výsledek referenda mrzí. Je ale přesvědčena, že unie i tuto situaci zvládne. Uvítá přitom každý návrh, který Evropě jako celku pomůže s touto situací si poradit. Berlín pro to udělá vše.
Německá kancléřka je přesvědčena, že teď není nejdůležitější, jestli bude v životech občanů více, nebo méně Evropy, ale to, aby unie byla úspěšná a lidé se s ní mohli identifikovat. Je přitom dobré si uvědomit, že projekt byl založen na mírové myšlence, kterou se už radu desetiletí daří prosazovat. „Můžeme být hrdí na naše společné evropské hodnoty - svobodu, demokracii a vládu práva,“ konstatovala Merkelová.
Britská volbaDUBLIN: Britové žádají o irské pasy MERKELOVÁ: Nemůžete si vyzobávat třešničky CITY: Banky zvažují odchod z Londýna THE ECONOMIST: Vítězové žádný plán nemají CAMERON: Musíme Británii opět sjednotit XENOFOBIE: Po brexitu přibývá útoků na cizince DOTACE: Kdo nahradí peníze z EU? SKOTSKO: Brexit místní šokoval PETICE: Miliony Britů chtějí nové referendum ANALÝZA: Rozhodli senioři a imigrace KMONÍČEK: Brexit posílí pozici Německa VÝSLEDKY: Britové zvolili odchod |
Kvůli brexitu podle ní nesmí unie ze zřetele ztratit další otázky, kterým je nutné se věnovat. V tomto kontextu zmínila například migraci, klimatické změny nebo boj proti terorismu.
Poslanec: Bez volného pohybu osob bych vůbec nebyl na světě
Po Merkelové se k tématu brexitu hodinu a půl vyjadřovali zástupci jednotlivých frakcí německého parlamentu. Němečtí sociální demokraté požadují vůči Británii tvrdý postup. „Za vystoupení nesmí být žádná odměna, žádná prémie za nacionalismus a nepřátelskost vůči Evropě,“ řekl šéf sociálnědemokratických poslanců Thomas Oppermann.
Sociální demokraté chtějí, aby Merkelová tlačila Brity k co nejrychlejšímu podání žádosti o vystoupení z osmadvacítky. Několik měsíců nejistoty by podle nich uškodilo jak britskému, tak evropskému hospodářství.
Zelení zástupcům vlády vyčetli to, že někdy Berlín jedná jen s klíčovými státy unie, nikoliv se všemi. „Jsme teď Evropou 27 zemí,“ uvedla šéfka poslanců strany Katrin Göringová-Eckardtová, podle níž by případná dominance Německa EU uškodila.
Zástupci Levice požadovali znovuzaložení unie na sociální bázi, zatímco Gerda Hasselfeldtová z Křesťanskosociální unie (CSU) apelovala na členské země, aby plnily své úkoly. V každé krizi je zároveň šance, poznamenala také.
Zákonodárce pobavil jedenatřicetiletý křesťanský demokrat Kai Whittaker, který má britského otce a německou matku. Prohlásil totiž, že před poslance předstupuje jako Evropan a také jako někdo, kdo by bez volného pohybu osob vůbec nebyl na světě.
Merkelová se k brexitu vyjádřila v pátek po zveřejnění výsledků referenda: