Čech pomáhá běžencům v Makedonii. Každý den jich dorazí tisíc, říká - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čech pomáhá běžencům v Makedonii. Každý den jich dorazí tisíc, říká

  20:42
Makedonským městečkem Gevgelija projde za měsíc až 30 tisíc vyčerpaných uprchlíků z Blízkého východu. Prim hrají mladí muži. Na místním nádraží však čekají i rodiny s dětmi a skupinky důchodců, popisuje v rozhovoru iDNES.cz etnolog Michal Pavlásek. Do Makedonie jezdí s přáteli rozvážet humanitární pomoc.
Na svou cestu do Evropy čekají migranti podél železničního nástupiště v makedonské Gevgeliji.

Na svou cestu do Evropy čekají migranti podél železničního nástupiště v makedonské Gevgeliji. | foto: Ognen TeofilovskiReuters

Kolik migrantů se na nádraží u hranic s Řeckem každý den hromadí?
Když jsem tam byl v první polovině července, pohyboval se ten počet v rozmezí 300 až tisíc osob. Když přišlo tisíc lidí, tak to byl opravdu šílený den. Ale od místních kolegů, kteří distribuují humanitární pomoc, máme z posledních dvou týdnů zprávy, že situace eskaluje. Teď už tam tisíc lidí přichází každý den. Za měsíc teď může Gevgelijí projít třeba 30 tisíc lidí, kteří přes ni míří dál na sever.

Cestují přes Makedonii jen mladí muži, nebo je skladba pestřejší?
Myslím, že je to pestřejší. Odhadoval bych to na takových 60 až 65 procent mladších mužů, zbytek jsou rodiny s dětmi. Ale výjimkou nejsou ani starší lidi nad 60 let. Na cestu se vydávají sami, jen v páru nebo společně s rodinou. 

Michal Pavlásek

Etnolog Michal Pavlásek

Vystudoval filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, kde získal i doktorát. Zajímá se mimo jiné o Balkán a migraci. Pracuje v Etnologickém ústavu Akademie věd ČR.

„Měli jsme pocit, že někomu alespoň částečně můžeme zmírnit strádání. Víme, že je to vlastně jen taková kapka v moři. Ale přišlo nám, že na místě je ty lidi povzbudit a dodat jim nějakou naději,“ vysvětlil iDNES.cz, proč do Gevgelije s kamarády vyrazil. Na cestu si vzal dovolenou.

K těm mladším mužům bych ale rád dodal, že je to v mnohém pochopitelné. Nerad bych mluvil o „ekonomických migrantech,“ ti lidé odcházejí z nějakých důvodů. Buď je to proto, že odmítají nastoupit do armády, což se vlastně rovná vykročení do válečného konfliktu.

A v případě, když už se někdo rozhodne vyrazit na cestu do Evropy z ekonomických důvodů, tak je to navíc právě mladší muž, kdo má asi největší šanci na úspěch a nalezení zaměstnání v cílové zemi. Najde si nějaké zaměstnání a podle toho, kolik je schopen vydělat, může posílat část výdělku zpátky v podobě takzvaných remitancí. Nebo se později rodina v cílové zemi sloučí, pokud to umožňuje legislativa.

S mnoha běženci jste osobně mluvil. Mají o své cílové zastávce jasno, nebo zkrátka hledají první bezpečnou zemi?
Na to se dá velmi lehce odpovědět. Takových 80 až 90 procent lidí zmiňuje jako vysněnou destinaci Německo. V dalším pořadí figuruje Nizozemí, severské země jako Švédsko a pak Velká Británie. Ale Německo vede zcela suverénně. Je to dáno i tím, že část lidí, kteří míří právě tam, se může spolehnout na známé či vzdálenější příbuzné, kteří už v Německu žijí.

Jaká atmosféra panuje na nádraží a ve vlacích?
Převládá nejistota. V pozici uprchlíka opravdu nevíte, kde skončíte druhý den a jestli se vám vůbec podaří v daný den koupit lístky na vlak. Ten člověk přijde od řeckých hranic, kde už strávil třeba tři dny v takzvané „buffer zone“ - v prostoru mezi hranicemi, kde musí čekat, než je na své území pustí Makedonci.

Jsou tam bez přísunu vody a dalších základních potřeb. Do toho prostoru mají velmi omezený přístup i humanitární organizace, Červenému kříži je vstup umožněn pouze několik dní v týdnu. Do Gevgelije, která leží jen pár kilometrů od hraničního přechodu, tak dorazí naprosto vyčerpaní.

Když dojdou na nádraží, mají povinnost opatřit si potřebné dokumenty, na které vystojí frontu před místní policejní stanicí. Na základě těch dokumentů mají nárok na legální 72hodinový pobyt v Makedonii. Díky tomu papíru mohou také nastoupit do vlaku směřujícího na severní hranici se Srbskem.

Ty jezdí třikrát denně a mají třeba pět vagonů, ale jen dva z nich bývaly určené pro uprchlíky. Funguje tam taková separace: i když je vagon pro místní prázdný, nesmí do něj migranti nastoupit a musí čekat na další vlak. Jelikož počet osob proudících přes Gevgeliji narostl, vypravují makedonské železnice občas i další speciální spoj pro migranty.

Lidí je tam stále více a více, takže lidé na vyřízení potřebné dokumentace mohou čekat i několik dnů. Pak mezi nimi může vznikat napětí a spory. To je ale podle mě úplně pochopitelné. Je třeba se na to podívat z jejich pohledu, na cestě toho zažili mnoho.

Kromě samotné a často velmi traumatizující zkušenosti v původní zemi je na cestě doprovází všudypřítomná nejistota a z toho pramenící strach, obavy i psychický tlak. Během několika týdnů cesty potkali různé mafiány a pašeráky lidí. Každý pak hraje tak trochu na sebe a vlastní rodinu. Snaží se v nastalé situaci obstát, jak to jde.

Pomoc z Bruselu

Evropská komise v pondělí schválila zemím zasaženým přílivem běženců pro nadcházejících šest let pomoc ve výši 2,4 miliardy eur (zhruba 65 miliard korun). Nejvíce peněz, více než tři pětiny z celkové sumy, dostanou Itálie, Španělsko a Řecko. České republiky se nynější podpůrný balík netýká, peníze jí EK přiklepla již v březnu.

zdroj: ČTK

Pochopil jsem správně, že Makedonie tedy přijala roli tranzitní země a nechává migranty, aby zemí legálně projeli a zmizeli za hranicemi?
Tahle situace platí zhruba měsíc. Ještě v červnu neměli migranti nárok pohybovat se po Makedonii veřejnými dopravními prostředky. Museli těch 200 kilometrů absolvovat pěšky, nebo si od místních za velké peníze kupovali kola a nechali je na hranicích. Chodili podél železniční trati a na konci dubna tam vlak přejel čtrnáct lidí. Po protestech místních lidí a tlaku ze strany občanské společnosti se legislativa změnila (o tragédii na kolejích čtěte zde).

Svůj tranzitní charakter si země samozřejmě uvědomuje, ale primárně bylo potřeba vyřešit katastrofální situaci uprchlíků, kteří na cestě umírali, nebo se dostávali do rukou pašeráků a organizovaných gangů.

Jak na příliv migrantů reagují ti, kteří ji pociťují asi nejsilněji - místní obyvatelé?
Mám pocit, že si na ten ruch už všichni zvykli. Určitě se nedá říct, že by nálada vůči migrantům byla nějak výbojná. Uprchlíci se často schovávají ve stínu blízkého parku. Je tam běžné, že uprchlíci odpočívají pod stromy, čekají na vlak a místní proudí kolem nebo sedí na lavičkách. K žádným konfliktům tam mezi místními a migranty nedochází.

Uprchlická krize

Na severu země v Tabanovcích je atmosféra ještě méně hektická. S okolními vesničany se migranti ani nedostanou do styku - nádraží leží mimo vesnici a utečenci pak musí rovnou směřovat na hranici se Srbskem. Místní se tam dobrovolně sdružují a vznikla obdivuhodná vlna solidarity. Může v tom být i trocha náboženské motivace, já jsem tam byl v období ramadánu a místní Albánci opravdu každý den pomáhali bez nároku na jakoukoli odměnu (islám vyznává třetina obyvatel Makedonie, zejména místní Albánci, pozn. red.).

Podotýkám, že pomoc samozřejmě směřovali úplně všem bez rozdílu konfese. Když se pak v českém prostředí mluví o tom, že by se měli přijímat pouze křesťané, musíte se stydět. Pomoc místních, ať už Makedonců nebo Albánců, je ukázkou toho, jak mizí nacionální tenze ve prospěch solidarity k druhým.

Jak jste se do pomoci migrantům v Gevgeliji zapojil vy?
Každý den tam humanitární pomoc zajišťují dobrovolníci a neziskové organizace, které sídlí v hlavním městě Skopje. Vznikla tam docela široká síť dobrovolníků, tak jsme se k nim připojili. Spousta rodin posílá finanční dary, oblečení, nakoupí potraviny, vyrobí balíčky a velkou dodávkou jsme je s kamarády vozili do Gevgelije, kde se vše na nádraží distribuuje mezi lidi.

Jezdili jsme i na severní hranici do Tabanovců, kam vlak z Gevgelije přijíždí. Ti lidé vědí, že před sebou mají den či dva, kdy nebudou mít žádnou možnost nakoupit si potraviny. Distribuovali jsme tam pomoc zase od jiné neziskovky. Kamarád Richard v Makedonii strávil měsíc, já asi deset dnů. A v pondělí jedeme na měsíc znovu.

Michal Pavlásek v Gevgeliji natočil dokument o migrantech i dobrovolnících, kteří jim na místním nádraží pomáhají:

Podívejte se na dokument o Čechovi, který pomáhá uprchlíkům v Makedonii | (1:18) | video: Michal Pavlásek

Celý dokument můžete zhlédnout na serveru Youtube.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Menší strany se radí o změně režimu. Koudelka navrhl poloprezidentský systém

Výrazně posílit pravomoci hlavy státu, zrušit Senát a snížit počet poslanců ve Sněmovně na 151 navrhl v sobotu na konferenci Východiska a vůle ke změně režimu právník, vysokoškolský učitel a bývalý...

5. dubna 2025  15:30

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12

Starosty v Praze povede do sněmovních voleb náměstek ministra Dvořák

Pražskou kandidátku hnutí Starostové do voleb povede náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák, dvojkou bude dlouholetá starostka městské části Petrovice, právnička Olga Hromasová. Z třetího místa...

5. dubna 2025,  aktualizováno  15:08

Těžba zeminy u Hustopečí není možná. Odpařující se benzen může zabíjet lidi

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze...

5. dubna 2025  14:26

Záchranáři z USA v Barmě nápadně chybí. V pomoci po otřesech naopak vyčnívá Čína

Čínské záchranné týmy stále vyprošťují děti a staré lidi z trosek zřícených budov, zatímco kamery přenášejí záběry vděčných přeživších do celého světa. Co však po zemětřesení o síle 7,7 stupně v...

5. dubna 2025

Drahokam, jaký Rusko ještě nemělo. „Nové Slunce“ se opracovávalo přes dva roky

Ruská společnost Alrosa zabývající se těžbou drahokamů dokončila výjimečný projekt, jehož zpracování trvalo více než dva roky. Vybrousila dosud největší diamant v dějinách země. Výsledek dostal jméno...

5. dubna 2025  13:05

Mám papír, že nejsem mafiánka, říká Renata Vesecká. Teď chce do politiky

Premium

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká se rozhodla, že bude na podzim kandidovat za Motoristy do Sněmovny. Je prý připravená i na to, že konkurenti v kampani opráší kauzu justiční mafie, za...

5. dubna 2025

Zaklínil se v autě poté, co sjel ze svahu. Na osvobození čekal šest hodin

Kolem deváté ráno vyjížděli policisté k dopravní nehodě u obce Třebenice. Řidič tam sjel autem ze svahu. Ve vozidle zůstal zaklíněný okolo šesti hodin, jelikož nehoda se podle něj stala už ve tři...

5. dubna 2025  12:36

Neklidná duše. Výstava japonské umělkyně je nejúspěšnější v pražské Kunsthalle

Výstavu Neklidná duše, kterou japonská umělkyně Čiharu Šijota vytvořila pro prostory pražské galerie Kunsthalle, navštívilo za čtyři měsíce přes 100 tisíc lidí. Výstava začala loni 28. listopadu a...

5. dubna 2025  12:23

Transgender katolička šla na Floridě na ženské záchody. Policie ji zatkla

Na Floridě zatkli dvacetiletou transgender studentku, která porušila státní zákon o návštěvě ženských záchodů. Hrozí jí šedesát dní ve vězení. Soudní slyšení bude v květnu. Řada států v USA přijala...

5. dubna 2025  12:13

Vůdce sekty kvůli vulgárním výhrůžkám soudkyni do vazby nepůjde

Policie propustila ze zadržení Lukáše S. z Plas na Plzeňsku, který si říká bůh šašek. Státní zástupce totiž nevyhověl jejich podnětu, aby podal návrh na vzetí Lukáše S. do vazby. Policisté vůdce...

5. dubna 2025  11:51

V pražské Troji hořel dům. Hasiči evakuovali dva lidi, nikdo se nezranil

Hasiči dnes ráno zasahovali u požáru administrativní budovy v pražské Troji. Černý dým byl podle zpravodajů ČTK vidět i ze vzdálenějších míst hlavního města. Na místo se sjelo osm jednotek, uvedli...

5. dubna 2025  11:11