Kontrarozvědka nevylučuje atentát na Kursk

Ruská prokuratura zahájila vyšetřování příčin nehody jaderné ponorky Kursk. Ředitel ruské Federální bezpečnostní služby Nikolaj Patrušev nevyloučil, že katastrofu ponorky mohl způsobit i teroristický útok. Potvrdil, že na palubě Kursku byli dva Dagestánci, Mamed Gadžijev a Arnold Borisov, přičemž prvně jmenovaného čečenští povstalci už označili za sebevražedného útočníka, který ponorku zlikvidoval.
Ve fotogalerii jsou aktuální snímky ze smutečního obřadu na širém moři

Základní údaje o havárii

Nejmodernější ruská ponorka Kursk havarovala v sobotu 12. srpna. Z dosud nejasných příčin byl protržen její plášť, byla zatopena a bezvládně klesla ke dnu 107 metrů pod hladinu, kde nyní leží na boku, nakloněna v úhlu 60 stupňů. Na palubě je 118 lidí, mezi nimiž je i 12 vysokých důstojníků. Místo neštěstí se nachází v Barentsově moři asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk.

Informace o Gadžijevovi Čečenci zveřejnili na svých internetových stránkách kavkaz.org.

Ruský ministr obrany Igor Sergejev označil v úterý za nejpravděpodobnější verzi neštěstí srážku Kursku s cizím objektem a následnou explozi na palubě ponorky.

Přes počáteční odmítnutí pozůstalých se smuteční obřad nakonec konal
Květinové věnce položili ve čtvrtek pozůstalí námořníků do vln Barentsova moře v místě neštěstí. Pietního aktu se zúčastnilo kolem 150 příbuzných obětí, které na místo neštěstí dopravilo civilní plavidlo Klavdija Jelanskaja.

Ve vesnici Vidjajevo, která byla mateřskou základnou Kursku, se sešlo několik set příbuzných námořníků, kteří zahynuli ve 108 metrové hloubce Barentsova moře. Kvůli omezené kapacitě plavidla se však většina z nich na místo neštěstí ani ve čtvrtek nedostala.

Události kolem ponorky - den po dni

Někteří z příbuzných nadále odmítají představu, že jejich blízcí v ponorce zahynuli.

"Nechci se vzdát naděje, čekám, čekám," řekl ruské televizi ORT Boris Vlasov, otec jednoho z námořníků. "Řekl mi: 'Tati tři dny budu pryč, pak něco spolu podniknem'," dodal.

O vyzdvižení ponorky se rozhodne v několika dnech
První zástupce náčelníka generálního štábu ruských ozbrojených sil Valerij Manilov prohlásil, že vrak Kursku musí být v každém případě z moře vyzvednut. O tom, jak bude ponorka z moře vyzdvižena, se podle jeho slov rozhodne v nejbližších dnech. "V každém případě bude zvolen nejefektivnější a nejbezpečnější způsob," ujistil Manilov.

Kursk přiměl Putina k finanční injekci ruské armádě
Manilov také připustil, že záchranné práce v Barentsově moři odhalily nedostatky uvnitř ruských ozbrojených sil, přičemž hlavním je údajně nedostatek peněz. Po čtvrtečním jednání Putina s ruským ministrem financí Alexejem Kudrinem o rozpočtu na rok 2001 se Kudrin nechal slyšet, že státní rozpočet pro příští rok bude počítat se zvýšenými výdaji na obranu.  Konkrétní čísla ohledně výdajů na obranu ale neuvedl.

Ve čtvrtek Vladimir Putin také nařídil dvacetiprocentní zvýšení mezd pro vojáky, policisty, vězeňskou stráž, celníky a příslušníky daňové policie s platností od 1. prosince.

Ruská vicepremiérka Valentina Matvijenková zase oznámila, že příbuzní 118 námořníků, kteří zahynuli na palubě Kursku v Barentsově moři, dostanou možná už do pátku první část finanční kompenzace. Ruská vláda také hodlá poskytnout každé rodině, která se rozhodne opustit námořní základnu, náhradní byt na jiném místě Ruské federace.

Už v úterý ruská vláda oznámila, že vyčlení na odškodnění pozůstalých celkem 23 milionů rublů, asi 830 tisíc dolarů. Za každého námořníka je to 7 tisíc dolarů.

Na palubě Kursku loužilo také 24 Ukrajinců. Kyjev v této souvislosti oznámil, že pozůstalým po námořnících z Kursku ukrajinského původu poskytne asi 9 tisíc dolarů odškodného. Zatím není jasné, zda mají rodiny ukrajinského původu automaticky nárok na obě částky. Každý muž z posádky ponorky dostával v průměru měsíční žold ve výši 100 dolarů, kapitán zhruba 150 dolarů.

KURSK - drama v hlubinách (další informace)

Pozůstalí námořníků Kursku odmítli smuteční obřad Amiralita se omluvila, jak Rusko drželo smutek, "ukažte nám jejich těla," křičí pozůstalí (23. srpna)
Norové: Kursk se s jinou ponorkou nesrazil Norové odmítají, že by se Kursk srazil s jinou ponorkou (23. srpna)
Voda na palubě Kursku se zakalila, záchranáři končí Norští potápěči se dostali v pondělí 21. srpna do ponorky, překážky, které museli překonat
Události kolem tragédie ponorky Kursk den po dni Z chronologického přehledu zřetelně vystupuje, jak se ruští přední činitelé k tragédii postavili (21. srpna)
Na Putina už neútočí jen veřejnost, ale i politici Na Putina poprvé útočí média, své mlčení napravuje emotivním projevem (21. srpna).
Co potopilo nejmodernější ruskou ponorku? Rusko v neděli 20. srpna přistoupilo na tři scénáře katastrofy, zde najdete jejich popis
Povaha námořníků je mnohem důležitější než perfektní vyškolení Odborníci popisují pocity námořníků čekajících na pomoc
Životy námořníků závisí na politických rozhodnutích Analýza BBC, která rozebírá způsob, jakým Rusko požádalo o zahraniční pomoc
Proč se do LR5 vkládalo tolik nadějí Britským záchranářům byly dávány větší šance než Rusům 
Murmansk se teď modlí, příbuzní tápou ve tmě Nálada v přístavu, příbuzní nemohou o svých synech získat informace
Ruské ponorky měly již v minulosti mnoho problémů Obsahuje přehled nehod ruských (sovětských) ponorek od roku 1980

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo), který přijel 23.srpna na základnu sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo, hovoří s vrchním velitelem vojenského námořnictva admirálem Vladimirem Kurojedovem (vpravo) a vicepremiérem Iljou Klebanovem. Smuteční ceremonie za oběti havárie jaderné ponorky Kursk byla na žádost příbuzných a blízkých členů posádky zrušena, neboť stále doufají, že někdo katastrofu přežil. (23.srpna 2000)

Ruský prezident Vladimir Putin při setkání na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo tiskne pravici jednomu z pozůstalých po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 členů posádky Kursku. (23.srpna 2000)

Ruská vlajka stažená na půl žerdi na prezidentském paláci v Kremlu na znamení státního smutku, který na 23.srpna vyhlásil po tragické smrti 118 námořníků na palubě ruské ponorky Kursk prezident Vladimir Putin

Žena pláče při mši 23.srpna v kostele sv.Mikuláše v Murmansku sloužené na památku 118 námořníků, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk v Barentsově moři. (23.srpna 2000)

Pozůstalí po námořnících, kteří zahynuli při havárii ruské jaderné ponorky Kursk, čekají na setkání s prezidentem Vladimirem Putinem na základně sedmé divize Severní flotily v obci Vidjajevo. Ruský prezident vyhlásil 23.srpen dnem státního smutku za 118 námořníků Kursku. (23.srpna 2000)

Někteří ze 150 rodinných příslušníků posádky havarované ponorky Kursk, kteří se na lodi zúčastnili 24.srpna pamětní ceremonie na hladině Barentsova moře.

Ruští námořníci položili 24. srpna na hladinu Barentsova moře věnec na památku 118 členů posádky havarované ponorky Kursk. (24.srpna 2000)

Ruský prezident Vladimir Putin jednal 24.srpna v Moskvě s ministrem financí Alexejem Kudrinem. Po setkání nařídil dvacetiprocentní zvýšení mezd pro vojáky, policisty, vězeňskou stráž, celníky a příslušníky daňové policie. (24.srpna 2000)

Věnce a květiny položili 24.srpna pozůstalí námořníků do vln Barentsova moře, kde se 12.srpna potopila jaderná ponorka Kursk. (24.srpna 2000)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.