Irácké bezpečnostní síly v Bagdádu (19. listopadu 2014).

Irácké bezpečnostní síly v Bagdádu (19. listopadu 2014). | foto: Reuters

Klidný život vyměnil za boj proti islamistům. Jezídům velí německý Iráčan

  • 155
Proti Islámskému státu se zformovala i jezídská skupina bojovníků a překvapivě ji velí německý občan původem z Iráku. Qassim Shesho vyrazil do války teprve před necelým měsícem, do té doby měl k boji odpor. Jeho syn tvrdí, že na utrpení jezídů se nemohli jen dívat v televizi a myslet si, že se to vyřeší samo.

Shesho velí přibližně dvou tisícům jezídských bojovníků. Hlavní obavu má o vesnici Šaríf ad-Dín, kde je jedno z nejposvátnějších míst jezídů. Radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS) jsou pouze tři kilometry od vesnice.

„IS nás chce vyhubit a chce ustavit islámský chalífát, ale to, co nám dělají, je proti islámu,“ řekl Shesho americké stanici CNN. „Rozhodl jsem se bránit Sindžár, ne bojovat. Oni se rozhodli bojovat. My bráníme svou zemi a naše svatá místa. Žil jsem v Německu 24 let a vždy jsem měl odpor k zabíjení a boji,“ říká Shesho.

Islámský stát

Ve střední Evropě žil ještě před necelým měsícem. „Přišel jsem sem, protože můj národ je zde. IS jsou teroristé. Přišel jsem bránit svou zem, rodinu a moje náboženství,“ řekl. V Iráku není sám, proti islamistům se do boje zapojilo i pět jeho synů.

„Nemůžeš zůstat v Německu, žít v luxusu a opustit svou rodinu a svůj lid, dívat se na to v televizi a myslet si to se vyřeší samo,“ tvrdí Yassir, šestadvacetiletý syn Shesha.

Zbraně dodali Kurdové

O utrpení jezídů se svět dozvěděl počátkem srpna, kdy islamisté obsadili Sindžár a z města před nimi uprchly tisíce lidí (více zde). Noční můra pro ně neskončila, někteří z nich stále přežívají v horách obklíčeni Islámským státem.

Zbraně a humanitární pomoc získaly Sheshovy jednotky od irácké kurdské regionální vlády. Kurdové jim letecky dopravili zbraně a jídlo. Letecké údery Američanů také pomáhají, ale podle Shesha ne dostatečně.

„IS chce zničit celý svět. Přejeme si více amerických leteckých úderů mezi Sindžárem a Dahúkem, abychom se mohli vrátit na své území a žít v míru,“ tvrdí.

V jednu chvíli po boku Shesha bojovalo pět jeho synů, tři z nich se už vrátili zpět do Německa. Podle Yassira se snaží i v boji být v kontaktu s rodinou a přáteli. Obzvláště matka má o ně strach. „Třikrát týdně se jí snažíme poslat fotky a zprávy, že je vše v pořádku a že se nemusí bát,“ říká Yassir.

Celá rodina v Německu žije v padesátitisícovém městě Bad Oeynhausen, které leží v Severním Porýnsku-Vestfálsku. Rodina uprchla z Iráku v roce 1990.

„Když jsem v Německu, jsem vděčný, že tam mohu být. Když však na to přijde, jsem připraven zemřít zde,“ řekl Yassir. Podle svých slov chtěl bojovat za jezídy hned, když slyšel o jejich utrpení. „Jít z luxusu do války není jednoduché, ale musel jsem udělat, co jsem musel udělat,“ tvrdí.

Za islamisty bojují stovky lidí z Německa

Naopak na stranu islamistů odešlo z Německa bojovat 550 lidí a 180 se již vrátilo. Oznámil to v neděli šéf německé tajné služby Hans-Georg Maassen. „Máme obavy z tohoto vysokého čísla. Především v posledních šesti týdnech vzrostlo,“ citovala ho agentura Reuters.

Kolem šedesátky lidí zemřelo, devět z nich jako sebevražední útočníci. „To je smutná propaganda Islámského státu,“ řekl Maassen. Společně s jinými západními státy se Německo obává návratu lidí bojujících v řadách IS. 

Podle Maassena se Německo od doby, kdy se zapojilo do koalice proti islamistům, musí připravit, že se může stát terčem teroristů. Minulý týden policie zatkla devět lidí, které podezírá z napojení na Islámský stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video