Írán nebude nová Severní Korea, ale záleží na Trumpovi, varují odborníci - iDNES.cz

Írán nebude nová Severní Korea, ale záleží na Trumpovi, varují odborníci

  20:02
Aktuální napětí mezi Spojenými státy a Íránem je spíš „běžnou“ slovní přestřelkou prostořekého amerického prezidenta Donalda Trumpa než předzvěstí vážnějšího nebezpečí. Bude ovšem záležet, kam šéf Bílého domu svou rétoriku ještě posune a jak na ni bude Írán odpovídat, shodují se experti na Blízký východ a jaderné zbraně oslovení serverem iDNES.cz.
Íránský prezident Hasan Ruhání přichází na vojenskou přehlídku v Teheránu. (22....

Íránský prezident Hasan Ruhání přichází na vojenskou přehlídku v Teheránu. (22. září 2017) | foto: Reuters

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová v úterý 5. září prohlásila, že se z Íránu brzy může stát stejné nebezpečí, jaké dnes pro Spojené státy a zbytek světa představuje Severní Korea. Stačí prý neustále přehlížet prohřešky Teheránu proti jaderné dohodě, která byla s velkou slávou uzavřena před dvěma lety, a jejich řešení odkládat na později (psali jsme zde).

Odborníci oslovení serverem iDNES.cz se však shodují, že je tato paralela poměrně přestřelená. „Charakter íránského a severokorejského režimu je v mnoha ohledech odlišný, protože Severní Korea je v mnoha aspektech rozporuplnější a brutálnější. To samozřejmě neznamená, že řada prvků íránské politiky není rozporuplných,“ míní přední český expert na blízkovýchodní problematiku Marek Čejka.

Z Íránu může být nová Severní Korea, varuje americká velvyslankyně při OSN

Nejvýraznější rozdíl mezi režimy v Íránu a KLDR je přitom už samotný fakt, že první jmenovaný nevlastní jaderné zbraně, zatímco ten druhý ano. A to už od roku 2006. 

„Od té doby aktivně pracuje na kvalitativním i kvantitativním vylepšování svého jaderného arzenálu,“ upozorňuje Michal Smetana, výzkumný pracovník Střediska bezpečnostní politiky, který se zabývá především zbraněmi hromadného ničení.

Dosud největší jaderný test Severokorejci provedli na začátku září (psali jsme zde). „Naproti tomu Íránu nikdo nikdy neprokázal výrobu jaderné zbraně a ten to i popírá. Severní Korea to nejen nepopírá, ale chlubí se výrobou jaderných zbraní a jejich testováním. Severní Korea o těchto věcech nejedná. Írán se podřídil. Je to trošku jiný příběh,“ říká bývalý blízkovýchodní zpravodaj a odborník na region z pražské Metropolitní univerzity Břetislav Tureček. 

K tomu, že nebude vyvíjet jaderné zbraně, se Írán ostatně zavázal, a i podle kontrol samotných Spojených států dohodu dodržuje, podotýká Tureček. Kromě Íránu a Spojených států, které tehdy vedl Trumpův předchůdce Barack Obama, byly signatáři dohody také Velká Británie, Francie, Čína, Rusko a Německo. Ani jeden z nich si na dodržování smlouvy výrazněji nestěžuje. Pouze Trump a jeho vláda.

Jako za časů Bushe a „osy zla“

Důvod, proč Haleyová před íránskou hrozbou varovala, je tak podle expertů spíš politický než věcný. „Postoj Nikky Haleyové i Trumpovy administrativy vůči Íránu je od samého počátku jednoznačně tvrdší než postoj Obamovy administrativy, takže současná slova Haleyové nejsou překvapivá. Podobný přístup, jaký dnes uplatňuje americká administrativa, se podobá kontraproduktivní rétorice Bushovy administrativy o ‚ose zla‘,“ srovnává Čejka.

Upozorňuje však, že Teherán s Pchjongjangem udržuje dlouhodobý kontakt a „jisté druhy pragmatické spolupráce“. O tajném kontaktu mezi oběma zeměmi přitom mluvil i Trump poté, co Írán otestoval novou balistickou střelu typu Choramšár (psali jsme zde). 

Tu Íránci vystřelili jen pár dní poté, co Trump na Valném shromáždění OSN pronesl, že se Írán z prosperujícího státu změnil v hospodářsky rozvrácenou oblast, jejímž hlavním vývozním artiklem je násilí, a že jaderná dohoda je jednostranná a ostudná (o Trumpově projevu více zde). 

Střela Choramšár tak byla jasný vzkaz novému americkému prezidentovi, že si Íránci nenechají vyhrožovat ani se před celým světem urážet. Prezident islámské republiky Hasan Ruhání pak Trumpovi odpověděl i slovy a řekl, že se Írán balistického programu nevzdá a že vojensky posílí (psali jsme zde). 

A jadernou dohodu tím neporuší. „Íránský balistický program není předmětem jaderné dohody JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action). Írán dlouhodobě rozvíjí své vojenské schopnosti v tomto směru,“ připomíná Smetana s tím, že sice existuje přirozené spojení mezi balistickým programem a (potenciálním) vojenským jaderným programem, ale dá se předpokládat, že Írán bude pokračovat v rozvoji prvního, aniž by to znamenalo i vývoj druhého.

„Pravda, test balistické střely není asi něco, co by Američany nadchlo - za vlády kteréhokoliv prezidenta. Ale zase to bude spíš gesto. Problémové pasáže vztahů mezi Íránem a USA se více týkají toho, co jednotlivým vůdcům odhalí jejich tajné služby, než toho, co je vidět takto na povrchu,“ namítá také Jakub El-Ahmadieh, analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

Hlavní problém je Trumpova agresivní rétorika

Současné napětí mezi Washingtonem a Teheránem je tedy víc ukazování svalů a slovní přestřelka než cokoliv jiného, shodují se odborníci. Roztáčí ji však především Trump svou agresivní rétorikou, kterou sice od prezidentské předvolební kampaně zmírnil, ale nepřestal s ní. 

Svou nevyzpytatelností už navíc dokázal překvapit i své poradce. „Od té doby, co je v Bílém domě Donald Trump, často úplně nevím, proč někdo něco z té administrativy říká,“ glosuje El-Ahmadieh. I podle Smetany je Trumpovo vystupování problém. „Drtivá většina států světa, včetně amerických spojenců, s postupem a současným chováním USA nesouhlasí. Stejný názor většinově sdílí odborníci na jadernou problematiku.“

Balistického programu se nevzdáme, armádu posílíme, varuje Ruhání Trumpa

Čejka pak předpovídá, že může americký prezident na své chování velmi brzy doplatit. „V konečném důsledku může totiž přispět k ještě většímu sblížení Severní Koreje a Íránu, což mohou ve svůj prospěch využít například Čína a Rusko,“ míní. 

A časem by Trump mohl Teherán opravdu tak naštvat - začít může už tím, že se v říjnu rozhodne nedoporučit další prodloužení platnosti dohody ze strany USA - že i ten se na smlouvu prostě vykašle. „Jedna z analýz před nástupem Trumpa zněla, že pokud Američané začnou dohodu sami podkopávat, naženou tím vodu na mlýn stejným jestřábům - radikálům v Íránu,“ vzpomíná Tureček s tím, že by tito radikálové pak po Ruháním mohli chtít odvetu vůči Američanům.

„Pokud Spojené státy od smlouvy odstoupí, dá se předpokládat, že Írán se přestane řídit dohodnutými limity a minimálně pro upevnění své další vyjednávací pozice začne rozšiřovat své jaderné kapacity,“ upozorňuje Smetana. O konečném osudu dohody však rozhodují i ostatní signatáři, připomíná Čejka.

Vlastnictví jaderné zbraně z Íránu ještě KLDR nedělá

Podle nedávných informací agentury Reuters ovšem minimálně Bílý dům zvažuje agresivnější strategii vůči Ruháního režimu (více zde) a Haleyová upřesnila, že je velkou otázkou, zda Trump pokračování jaderné dohody nakonec doporučí. 

„Myslím si, že v tom budou hrát roli vnitropolitické tlaky uvnitř Spojených států mezi republikány a Trumpem. Ale vzhledem k tomu, že dohoda objektivně celkem funguje, to nakonec asi dopadne tak, že zůstane v platnosti,“ odhaduje El-Ahmadieh. Pokud by dohoda nakonec opravdu spadla ze stolu, Teheránu by ve vývoji jaderné zbraně už nic nebránilo. 

Netanjahu: Írán buduje v Sýrii raketové továrny, to nemůžeme akceptovat

„Industriální základ pro to obecně má. Vzhledem k tomu, že se nyní řídí dohodou, nedisponuje dostatečným množstvím centrifug ani zásobami obohaceného uranu pro výrobu jaderné zbraně, ale bez omezení JCPOA může tímto směrem pokračovat. To samozřejmě automaticky neznamená, že by se v případě konce dohody Írán pro výrobu jaderné zbraně nutně rozhodl,“ vysvětluje expert na téma jaderných zbraní Smetana.

Ani tehdy by však paralela s režimem Kim Čong-una úplně neseděla. „Samotný fakt, že by někdy v budoucnu Íránci mohli mít jadernou zbraň, z nich ještě Severní Koreu nedělá. A asi by nebylo ani v jejich zájmu se až takto extrémně profilovat proti úplně všem ve svém okolí tak jako KLDR,“ říká El-Ahmadieh.

Že by se tak vztahy USA s Íránem vrátily do vyhrocených časů před uzavřením dohody nebo že by se stupňovaly výhrůžky mezi oběma zeměmi tak, jako to nyní celý svět s obavami sleduje u Spojených států a KLDR, oslovení čeští odborníci moc reálně nevidí. Zatím.

„Bude záležet i na tom, jak se budou chovat Spojené státy. Stejně tak bude záležet na tom, jak se bude chovat Írán. Jsou to prostě spojité nádoby. Na obou stranách je tábor, který čeká na prohřešek toho druhého, aby si uvolnil ruce,“ uzavírá Tureček.

Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Výbuch v Poličce: ostraha hlásila, že se předtím nad areálem vznášely cizí drony

Exploze v muničním areálu v Poličce, k níž došlo koncem března, stále vyvolává otázky. Ačkoli policie jako nejpravděpodobnější příčinu označila technickou závadu v jedné z výrobních hal, nové...

Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu

Premium

Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale brutálně a trýznivě: vraždu si pečlivě naplánovali. Oběť vylákali ven, tam ji zmlátili, řezali nožem,...

Vojenská letuška Lenka podlehla nádoru, lidé jí přispěli miliony na léčbu

Vojenská letuška Lenka Růžková, které do života vstoupila před asi dvěma a půl lety výjimečně agresivní forma rakoviny, své nemoci podlehla. Na její léčbu, která stála miliony korun a nebyla hrazena...

Policie bude moci kontrolovat mobily migrantů bez dokladů, řekl Rakušan

Pokud bude cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl. A policie také třeba podle ministra vnitra Víta Rakušana z hnutí STAN bude mít nově právo zabavit člověku, který se nebude identifikovat...

15. dubna 2025  13:28,  aktualizováno  17:12

Pražský okruh uzavřela nehoda. Náklaďák zezadu vrazil do kamionu, tvoří se kolona

Havárie kamionu a nákladního vozu uzavřela dnes odpoledne provoz na Pražském okruhu směrem k D7 u Jesenice. Zasahují složky integrovaného záchranného systému i vrtulník. Před sjezdem na Jesenici je...

15. dubna 2025  16:56

Akademická svoboda v USA končí. Trump pozastavil financování Harvardu

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila...

15. dubna 2025  6:24,  aktualizováno  16:38

Kyjev odvolal oblastního šéfa, připustil setkání vojáků před masakrem v Sumách

Ukrajinská vláda odvolala Volodymyra Arťucha z funkce šéfa správy Sumské oblasti. Stalo se tak poté, co Arťuch v pondělí stanici Suspilne potvrdil, že během nedělního ruského útoku na Sumy měli ve...

15. dubna 2025  15:43,  aktualizováno  16:37

Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident

Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a herečka, která zesnula v neděli 6. dubna, si přála obřad jen v komorním kruhu pozvaných. Dát poslední...

15. dubna 2025  8:30,  aktualizováno  16:35

Předčasný dárek k Vánocům. Šéf silničářů řekl přesný termín otevření D1 u Přerova

Na poslední chybějící úsek dálnice D1 u Přerova vyjedou první řidiči 19. prosince. Uvedl to na sociální síti X šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Termín se tak podařilo zkrátit oproti...

15. dubna 2025  16:13

Zavražděná novomanželka nebyla těhotná, odhalila pitva

Dvaačtyřicetiletá žena zavražděná v noci na pondělí v Horním Žďáru u Ostrova na Karlovarsku nebyla těhotná. Na základě výsledků nařízené soudní pitvy to v úterý potvrdila policejní mluvčí Kateřina...

15. dubna 2025  16:03

Už jsem tam byl, jednou stačilo, říká o natáčení ve věznici Zdeněk Godla

Po legendárním seriálu Most se Jan Prušinovský s Petrem Kolečkem vrací na sever Čech. V Jirkově, Chomutově nebo ve věznici Nové Sedlo začali natáčet komediální seriál Oddíl B právě z vězeňského...

15. dubna 2025

Jak Grosse paralyzovala nevyléčitelná nemoc. Před smrtí přijal Krista a kál se

Stanislav Gross býval ve své době nejpopulárnějším politikem a v pětatřiceti letech se stal nejmladším premiérem v české historii. Když končil ve funkci předsedy vlády, zůstal po něm hlavně slogan z...

15. dubna 2025  15:34

Muž boural na podomácku vytuněném malotraktoru, nadýchal skoro tři promile

Podomácku vytuněný malotraktor se stal hlavním aktérem sobotní nehody na Orlickoústecku. Jeho řidič, posílen téměř třemi promile alkoholu, nezvládl své vozítko ukočírovat a havaroval. Zraněný skončil...

15. dubna 2025  15:24

Manévry v Praze 4. Anonym hrozil bombou, policie evakuovala 1500 lidí

Oznámení o umístění výbušného systému obdržel v úterý odpoledne objekt ve čtvrti Brumlovka na Praze 4. Policie k prohledání prostor povolala speciálně vycvičeného psa, na místě byli také hasiči a...

15. dubna 2025  13:35,  aktualizováno  15:04

Poslanci budou jednat o registraci ubytování, Airbnb nejspíš neomezí

Přímý přenos

Poslanci budou v úterý pokračovat v projednávání povinné registrace ubytovacích zařízení včetně soukromých bytů i hostů v připravovaném elektronickém systému eTurista. Z novely má po doporučení...

15. dubna 2025  6:18,  aktualizováno  14:55