HLASUJTE V ANKETĚ:
Znepokojily vás výroky policejního prezidenta o odposleších?
Prezident si pozval ministra vnitra na "kobereček" kvůli Kolářovým výrokům o odposleších. Ten totiž prohlásil, že odposlechy soukromých telefonů jsou běžná policejní praxe, která nenarušuje práva bezúhonných občanů.
Kolář odpověděl v sobotním rozhovoru MF DNES na otázku, zda nemá z odposlechů strach: "Mě ta myšlenka mě vůbec netrápí. Já vedu rozhovory a ať si je každý odposlouchává, jak chce. Když si je člověk jistý, že nic nespáchal, může mu to být jedno."
"Policejní prezident tímto svým výrokem říká, že člověku může být jedno, když je odposloucháván. Neprovedl-li nic, nemá mu odposlouchávání vadit," citoval Klausova slova mluvčí Hradu Petr Hájek.
Klaus: Je to ohrožení svobody
Klaus považuje bagatelizaci odposlechů za zásadní ohrožení své svobody, svobody zaručené Ústavou i ostatními právními dokumenty platnými v České republice. "V demokratickém státě platí a platit musí, že soukromí občana je věcí nedotknutelnou. K mému údivu si to první z policistů neuvědomuje," poznamenal prezident.
"To občanovi vadit musí a také mu to vadí, jak mi mnoho občanů píše a telefonuje," dodal.
V zemi, kde policejní prezident pronese takovouto větu, je podle Klause dodržování základních občanských práv ohroženo. "Znamená to i velmi nepříjemné zpochybnění jistoty občanů ohledně fungování policie," míní Klaus.
KOLÁŘ UŽ BYL BLÍZKO REZIGNACI |
Například loni v září Kolář zvažoval rezignaci kvůli selhání policie v případu sériových vrahů manželů Stodolových. - více zde Následující měsíc ho vyzval k rezignaci Ivan Langer z ODS. Podle něho spolu s ministrem vnitra Stanislavem Grossem nese "vrcholnou politickou a manažerskou zodpovědnost za celou policejní mizérii". - více zde Otázka, zda je správným mužem pro vedení policie, se v médiích začala opět přetřásat letos v září po zatčení gangu podezřelého z vražd a loupeží, neboť stíhanými jsou i policisté. - více zde Kolář se vyučil montérem ocelových konstrukcí, po vojně nastoupil k pohotovostní jednotce Veřejné bezpečnosti. Poté prošel všemi stupni policejní hierarchie a v posledních letech před svým jmenováním policejním šéfem řídil jihomoravskou policii. Vystudoval právnickou fakultu, předtím absolvoval důstojnickou školu. V roce 2001 získal hodnost generálporučíka, o rok později byl oceněn Medailí Za zásluhy. Je ženatý a má dvě dcery. V letech 1982 až 1989 byl členem KSČ. (ČTK, iDNES) |
"Ze všech těchto důvodů jsem požádal ministra vnitra, aby zvážil, zda policejní prezident, po takovém výroku, může tuto významnou funkci nadále zastávat. Jako prezident republiky, jehož povinností je chránit ústavní práva občanů, jsem názoru, že svoji funkci nadále zastávat nemá," vysvětlil prezident.
Současně se rozhodl, že si vyžádá informace od orgánů provádějících odposlechy. "Chci znát zejména jejich četnost a praxi jejich provádění," uzavřel podle Hájka Klaus.
Stanovisko policejního prezidenta se nepodařilo získat, protože je na služební cestě v cizině. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová oznámila, že Kolář se ke Klausově stanovisku vyjádří nejpozději v nedělních otázkách Václava Moravce na ČT 1.
"Rozhodnutí ministra vnitra bude policejní prezident respektovat," sdělila iDNES mluvčí.
Podle Bublana byl Kolářův výrok z pohledu člověka, který není zasažen policejní praxí, nešťastný. "V tom se přikláním k pozici pana prezidenta. Nicméně si pana policejního prezidenta cením jako člověka slušného, člověka, který by nikdy nepodporoval v této zemi nějaké zneužívání odposlechů," řekl ČTK. Inkriminovanou větu podle něj Kolář řekl "v přetížení a nedomyslel ji".
Bublan: Média interpretovala větu nepřesně
Bublan už před setkáním s Klausem naznačil, že média interpretovala Kolářova slova nepřesně. Kolář podle něj vztahoval svůj výrok na sebe. "Nebylo to vztahováno, jako že by musel být každý občan odposloucháván," vysvětloval.
VÝVOJ KAUZY KOŘISTKA ČLÁNKY O KAUZE KOŘISTKA |
S podezřením, že policie při vyšetřování kauzy Kořistka zřejmě odposlouchávala jeho telefon a prohlížela si jeho bankovní účty, přišel šéf občanských demokratů Mirek Topolánek. ODS chce svolat sněmovnu a iniciovat vznik vyšetřovací komise. - více zde
Že policie v kauze Kořistka odposlouchávala šéfa ODS vyšlo najevo poté, co vyšetřovatelé nechali do spisů nahlédnout advokáta Stanislava Devátého, který zastupuje emisary ODS. - více zde
I někteří další politici v minulosti vyjádřili obavy, že někdo sleduje jejich hovory.
Závěr kauzy ovlivní důvěru v policii
Podle analytika Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) Jana Červenky tato událost nepochybně důvěru v policii asi posilovat nebude. "Je ale otázka, do jaké míry. Tady jde hlavně o to, jak dopadne celá kauza Kořistka," řekl iDNES.
Dodal, že pokud se ukáže, že úplatek nabízen byl, tak výsledek pro policii bude jiný, než pokud celá kauza povede do ztracena, nebo se ukáže, že to celé byla blamáž. "To jsou tři možné scénáře, kde by ten výsledek pro policii mohl být dost rozdílný," poznamenal.
V červenci představil policejní prezident Jiří Kolář výsledky průzkumu agentury STEM/MARK, podle kterého důvěra v policii opět stoupla. Podle výzkumu, který si policie zadala, jí tehdy věřily tři čtvrtiny lidí. Konkurenční CVVM zjistilo na jaře, že policii věří 47 procent lidí.
Prezident Václav Klaus (vpravo) přijal na Pražském hradě ministra vnitra Františka Bublana. Klaus chtěl vysvětlení výroků policejního prezidenta o odposleších. (22. října 2004) |