Černá kniha policejních hříchů je podle Langera výsledkem analýzy práce policie od června 2002 do září 2003, na které se podílel tzv. expertní tým.
"Jeho součástí je několik lidí, kteří si z pochopitelných důvodů nepřejí být jmenováni. Pracují pod ministerstvem vnitra a mohli by mít problémy v zaměstnání," reagoval Langer na dotaz, kdo všechno tvoří onu skupinu specialistů.
Strana nestrana, bezpečnost především
Langer tvrdí, že při popisu hříchů policie přistupoval objektivně.
"Ač jsem opoziční politik, necítil jsem při sepisování této knihy žádnou škodolibou radost," řekl hned v úvodu tiskovky.
"Čerpali jsme z veřejných materiálů, které si může kdokoli vyhledat. Naše přidaná hodnota spočívá v tom, že jsme to ohromné množství pochybení setřídili do třinácti základních bodů."
Langerovo dílo vyčítá polici především korupci, neprůhlednost veřejných zakázek, porušování služebních předpisů, nedodržování dopravních pravidel nebo vzrůstající počet odposlechů.
Langer: Většina policistů je poctivá
Langer má jednoduchý recept, jak z toho ven: "Zmíněné problémy mají dlouhodobý charakter a jsou tedy systémovými problémy. Jediným řešením je rezignace ministra Grosse a prezidenta policie Koláře."
ODS chce podle svého stínového ministra prezentovat takzvanou "Modrou šanci pro bezpečný život", v níž by se strana pokusila definovat detailněji některé kroky, kterými by se policie měla řídit.
Policejní práci má zlepšit nový systém odměňování, systém vzdělávání, karierní řád a sociální programy.
Langer ale jen nekritizoval, na závěr jeho produkce zaznělo dokonce poděkování.
"Na tomto místě chci ocenit práci všech policistů, kteří své zaměstnání vykonávají poctivě a kvalifikovaně. Jsem přesvědčen, že takových je naprostá většina."
POLICEJNÍ HŘÍCHY PODLE IVANA LANGERA |
1. Jedním z hlavních problémů celé české společnosti je všudypřítomná korupce. (zdroj: www.langer.cz) |