"Byla porušena moje občanská práva a svobody," prohlásil na tiskové konferenci Mirek Topolánek, předseda ODS.
Senátor Topolánek zároveň vyjádřil pochybnost, zda nebyla porušena volná soutěž politických stran.
Proto chce ODS svolat mimořádnou schůzi sněmovny, na které bude žádat vysvětlení údajných odposlechů Mirka Topolánka a prověřování jeho bankovního konta.
Předseda sněmovny musí schůzi svolat do deseti ode dne, kdy obdrží žádost podepsanou alespoň 40 poslanci (ODS jich má 57).
Vyšetřovací komise by měla podle ODS prozkoumat, proč policie zasahuje do soukromí Mirka Topolánka krátce před volbami.
Sněmovní komise pro kontrolu policejních výslechů, která už funguje, po jednání s ministrem vnitra Františkem Bublanem a zástupci ministerstva spravedlnosti novinářům sdělila, že výsledky šetření nemůže prozradit.
Předseda komise Jiří Bílý (ODS) pouze zopakoval, že komise po kontrole Topolánkova telefonního čísla zjistila, že v jeho případě nebyl porušen zákon o policii.
"Buď se z toho může vyvodit, že byl odposloucháván, nebyl porušen zákon, anebo, že nebyl odposloucháván. Ale my nemůžeme sdělit, zda byl, nebo nebyl odposloucháván. Je to šalamounská odpověď, ale my jsme vázáni mlčenlivostí," řekl ČTK Bílý.
"ODS je zneklidněna, protože policie k odposlechům neměla důvod a mohlo se jednat o protiústavní zásah," zaznělo mimo jiné na konferenci.
Strana bude chtít vědět, který státní zástupce dal k Topolánkovým odposlechům svůj souhlas a proč. Vysvětlení se jí má dostat od ministerstev spravedlnosti a vnitra.
Že policie v kauze Kořistka odposlouchávala šéfa ODS vyšlo najevo poté, co vyšetřovatelé nechali do spisů nahlédnout advokáta Stanislava Devátého, který zastupuje emisary ODS. - více zde
"Byly to údaje z telefonních účtů Dalíka, Večerka, Topolánka, Ondříškové, Froňkové, Kořistky a nějaké jeho přítelkyně," vypočítal Devátý.