Chorvatsko chce zavřít hranice se Srbskem, může povolat i armádu

  • 2218
Chorvatsko zakázalo kvůli vlně přistěhovalců veškerou dopravu na silnicích k hraničním přechodům se Srbskem, uvedla podle Reuters místní policie. Prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová také vyzvala vojáky, aby se připravili na možné nasazení u hranic se Srbskem. Policie už nápor tisíců migrantů sama nezvládá.

Od středy, kdy se proud uprchlíků stočil k Chorvatsku, jich do země přišlo přes jedenáct tisíc. Úřady očekávají, že v příštích dvou týdnech by do země mohlo dorazit až 20 tisíc běženců.

Prezidentka Kitarovićová kvůli množství proudících lidí vyzvala ke zvýšení připravenosti armády k ochraně hranic. Migranty se v pohraničí snaží usměrňovat pořádková policie.

Ostojič uvedl, že uprchlíci už by v Chorvatsku neměli hledat ochranu, protože země nemá kapacity, aby je přijala. „Chorvatsko už více lidí nemůže přijmout,“ řekl Ostojič odpoledne reportérům agentury Reuters v městečku Tovarnik u srbských hranic.

Strážcům zákona se odpoledne podařilo zastavit skupiny lidí, kteří odmítli čekat v Tovarniku a vydali se do západní Evropy pěšky podél kolejí. V podvečerních hodinách však tisíce migrantů policistům utekly. „Chtějí nás odvézt do táborů, ale tam nechceme,“ řekl jeden z běženců agentuře Reuters.

Migranti se přes Chorvatsko snaží dostat poté, co Maďarsko uzavřelo hranice se Srbskem a přerušilo tak obvyklou cestu běženců přes Balkán do Německa. Chorvatské hraniční přechody jsou sice otevřené, migranti je však obvykle obcházejí přes okolní pole. (více o náporu migrantů čtěte zde).

Chorvatsko-srbské pohraničí ve čtvrtek zachvátil chaos. Úřady s tak velkým náporem běženců nepočítaly, nebyl pro ně připravený dostatek autobusů a vlaků. Migranti v Tovarniku neměli dostatek jídla a vody.

Policie obklíčila hotel v Záhřebu, migranti volají po svobodě

Přímo v Záhřebu pořádková policie obklíčila jeden z hotelů, kde jsou migranti ubytovaní. Podle britské televize Sky News se shromáždili na balkónech, vyhazovali na ulici toaletní papír a skandovali: „Svobodu, svobodu!“

Chorvatský kabinet před časem oznámil, že jsou v jeho zemi už připravené koridory pro uprchlíky. „Mysleli jsme tím koridory z Tovarniku do Záhřebu,“ upřesnil však ve čtvrtek ministr Ostojič s tím, že migranti rozhodně nemohou čekat hladkou cestu na hranice se Slovinskem, za kterými by se mohli rozprchnout po schengenském prostoru.

Uprchlická krize

Úřady se podle chorvatského ministerstva vnitra postarají o běžence, kteří v zemi požádají o azyl. Dočasné ubytování pak najdou v některém z uprchlických zařízení kolem Záhřebu. S těmi, kteří v Chorvatsku nemíní zůstat a požádat o mezinárodní ochranu, bude policie zacházet jako s nelegálními migranty.

Evropští lídři budou jednat ve středu

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk ve čtvrtek na Twitteru oznámil, že na příští středu svolává summit nejvyšších představitelů členských zemí Evropské unie.

Po mimořádném zasedání politických špiček volala podle ČTK například německá kancléřka Angela Merkelová nebo slovenský premiér Robert Fico. Tusk zároveň uvedl, že na přelomu týdne navštíví uprchlické tábory v Egyptě a Jordánsku. Evropské lídry pak na summitu seznámí s aktuální situací ohledně běženců.

Evropský parlament mezitím velkou většinou hlasů podpořil návrh Evropské komise na přerozdělení 120 tisíc žadatelů o azyl z Řecka, Itálie a Maďarska. O zřízení nouzového mechanismu by měli v úterý hlasovat ministři vnitra členských zemí. Česko a další země východní Evropy jsou proti povinným kvótám. Země by podle nich měly migranty přijímat dobrovolně (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video