Sally Jones na snímku z roku 2004, kdy se jí narodil její druhý syn Joe.

Sally Jones na snímku z roku 2004, kdy se jí narodil její druhý syn Joe. | foto: Profimedia.cz

Od minisukně k džihádu. Britská matka loví ženy pro Islámský stát

  • 407
Islámský stát se stává stále větším lákadlem pro cizince. Do řad islamistů se na sklonku minulého roku přidala i britská zasloužilá matka. Opustila práci kosmetičky, odjela do Sýrie a extremistům nyní pomáhá s lákáním žen na sociálních sítích. Tam sděluje také své radikální názory.

Dnes 45letá Sally Jonesová si ještě nedávno užívala pro západní společnost zcela normální život v britském Kentu. V devadesátých letech holdovala tvrdé hudbě. Na dobových fotografiích řádí na pódiu v minisukni a s elektrickou kytarou v ruce (na fotografie se můžete podívat zde). Později začala prodávat parfémy a živila se také jako kosmetička u společnosti L’Oreal. Stále vyznávala alternativní životní styl a zajímala se mimo jiné i o čarodějnictví, píše server VICE News.

Islámský stát

Touha po velkém dobrodružství ji podle všeho neopustila ani mnoho let po hudební kariéře. Od zajištěného života se totiž rozhodla utéct do područí Islámského státu, kterému nyní na sociálních sítích pomáhá s rekrutováním dalších žen.

Cesta Jonesové do zcela odlišného světa začala loni na sklonku jara. Tehdy se v Británii seznámila s dvacetiletým Junajdem Hussajnem. Ten se obdivem ke stále rostoucímu Islámskému státu (tehdy známý pod názvem Islámský stát v Iráku a Levantě, pozn. red.) rozhodně netajil a v červenci 2013 se rozhodl odjet do syrského města Rakká, které platí za hlavní baštu radikálních islamistů. Jonesová to bez své lásky nemohla vydržet a na konci roku se vydala za ním. Do Sýrie vzala i svého desetiletého syna.

Stínání hlav křesťanů

„Cestovala jsem celý den...a vzali jsme se hned v ten moment, kdy jsem přijela,“ svěřila se Jonesová s rychlým sňatkem reportérům serveru The Times. „Můj malý chlapec se ten den stal také muslimem. Jeho jméno je teď Hamza Hussajn al-Britání a moc se mu tady líbí,“ vypráví Jonesová, jejíž druhý, dnes osmnáctiletý, syn zůstal v Británii.

Ve své nové vlasti je jejím hlavním úkolem, kromě péče o manžela, lanaření dalších žen do řad Islámského státu. Jonesová a mnoho dalších k tomu používají většinu dostupných sociálních sítí.

„Ženy pod právem šaría nemají žádné své kariéry. Jsme ženami a počítáme s tím, že se musíme starat o naše muže. A oni se starají o nás. Už nikdy nebudete toužit po penězích, tady povedete dobrý život. Jenom se potřebujete vdát, abyste měla dům. A abych byla upřímná, je tady opravdu hodně mužů,“ láká Jonesová pod jednou ze svých přezdívek na internetu potenciální nevěsty.

Pod jménem Umm Hussajn al-Britání na Twiteru hlásala také své osobní názory na jiné náboženské skupiny a popisovala i běžný život v řadách islamistů. „Můj manžel je pořád ve výcvikovém táboře, aby si osvěžil své zabijácké schopnosti. Já však nepláču, on se zase vrátí,“ napsala na dnes již zrušený účet. Občas však zašla mnohem dál. Opakovaně například tvrdila, že křesťanům by se měly řezat hlavy a ona osobně by se toho moc ráda zhostila.

Islamisté dávají ženám ze Západu smysl života

Podle expertky na Střední východ Haleh Esfandiáríové je lanaření žen ze Západu velmi propracované. „Nejdříve si (ženy) píší s těmito bojovníky a bojovnicemi ze Sýrie, kteří jim nabídnou velmi vznešený obrázek tamního života. Můžete sem přijet, vzít si válečníka, porodit džihádistu, který pak bude bojovat za Islám. Váš život dostane smysl,“ popisuje internetové techniky islamistů. Podle Esfandiáríové už do Iráku a Sýrie tímo způsobem odjelo asi 40 až 50 britských žen.

Steve Stalinsky, ředitel Middle East Media Research Institute, dodává, že islamisté se jednoduše snaží založit komplexní stát. „Pokud se muži rozhodnou bojovat, nezůstanou zde (v Iráku a Sýri) bez žen. Je to o vytvoření domova, státu. Je to o tom mít děti a založit školy,“ popisuje koncept vybudování Islámského státu Stalinsky.

Celkově se jen za letošní rok přidalo do řad Islámského státu na tři tisíce bojovníků ze Západu. Koordinátor protiteroristických akcí Evropské unie Gilles de Kerchove na sklonku září letošního roku uvedl, že do tří tisíc lidí statistici započítali bojovníky, kteří aktuálně působí v cizině i ty, kteří se už z bojišť vrátili zpět domů.

Nejvíce evropských džihádistů pochází podle průzkumu z Francie a Velké Británie. Podle údajů CIA Islámský stát v současnosti disponuje silou 31 tisíc bojovníku, což je trojnásobek předešlých odhadů (více o statistice zahraničních bojovníků v řadách Islámského státu zde).

Ofenziva islamistů v Iráku


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video