Místopředseda ČSSD podezírá Zimolu z toho, že plánuje založit novou stranu

  14:28aktualizováno  21:01
Z plánů vytvořit politickou konkurenci pro sociální demokracii podezřívá Jiřího Zimolu hejtman Pardubického kraje a místopředseda ČSSD Martin Netolický. Další možností podle něj je, že Zimola bude kandidovat na šéfa strany. „Pravděpodobnost těch variant je podle mě podobná, navíc jedna nevylučuje druhou,“ řekl iDNES.cz Netolický.

Jiří Zimola na tiskové konferenci při oznámení rezignace na funkci prvního místopředsedy ČSSD demonstrativně odložil klíče od Lidového domu. | foto: ČTK

Zimola ve středu rezignoval na post prvního místopředsedy ČSSD a symbolicky přitom odložil klíče od Lidového domu, sídla strany.

„Mám tři varianty, třetí je, že pochopil, že jeho názory jsou reálně v menšině, ale tato varianta je nejméně pravděpodobná,“ řekl Netolický.

Na novou stranu musíte mít lidi, kteří jsou uvěřitelní

O možnosti štěpení strany se hovoří dlouhodobě, protože v ní existují proudy, které se jen těžko dokáží snést. „Novou stranu mohou založit opravdu srdcaři a ne političtí pragmatici. To už se stalo před několika lety, kdy se vytvořila SPOZ, bylo to z politiků, kteří byli v éře Miloše Zemana buď v jeho vládě nebo velmi silnými stoupenci,“ uvedl pro iDNES.cz Netolický.

„Pokud chci oslovit veřejnost, tak musím mít nové tváře, silné zastoupení a především tam musíte mít lidi, kteří budou uvěřitelní,“ dodal.

A takoví podle hejtmana v plaformě Zachraňme ČSSD, u jejíhož zrodu v lednu 2018 stáli lidé jako Zimola, exhejtman Michal Hašek či bývalý místopředseda strany Zdeněk Škromach, zdaleka všichni nejsou. Platforma vznikla těsně před volbou prezidenta, podpořila znovuzvolení Miloše Zemana na Hrad a prosazuje třeba volbu šéfa strany všemi členy.

Fotogalerie

„Já takovou možnost v tenhle moment nezvažuji,“ odvracel Zimola při tiskové konferenci, na níž oznámil rezignaci, otázky, zda novou stranu chystá. Klíčová v jeho odpovědi jsou slova „v tenhle moment“. Taková či podobně znějící formulace politikům umožňuje „v jiný moment“ udělat něco zcela jiného.

„Sociální demokracie v České republice je jenom jedna, nikdo nevytváří jakoukoli alternativní sociální demokracii,“ říká Zimola. „Tímto svým krokem chci dát několikaměsíční prostor širšímu vedení sociální demokracie, ať se do našeho sjezdu jasně ukáže, kam a jak chce stranu vést,“ naznačil jasně při ohlášení své rezignace, že klíčový pro něj a pro to, co udělá dál, bude výsledek březnového sjezdu ČSSD.

Platforma novou stranu neřeší, uvedl exhejtman Hašek

„Platforma neřeší žádnou novou stranu, platforma řeší budoucnost ČSSD a její záchranu,“ odvětil na otázku případného vzniku nové strany exhejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. K tomu, zda by si přál v čele strany Zimolu místo Hamáčka, opáčil: „Neřeším, co by kdyby. Respektuji, že je předsedou ČSSD Jan Hamáček.“

Vyjádření Michala Haška v Rozstřelu k nové straně:

„Prostor na vytváření dalších odnoží levicových stran tady není. Stát se může cokoli, ale já si myslím, že ta poptávka, aby ta strana byla úspěšná dostala se do parlamentu, myslím, že pro to prostor není,“ uvedl pro iDNES.cz místopředseda sociální demokracie Jaroslav Foldyna, který se také původně s Foldynou a Haškem podílel na platformě Zachraňme ČSSD, ale později se od ní distancoval.

Zimola měl podle prezidenta Miloše Zeman vydržet ve funkci prvního místopředsedy ČSSD až do jarního sjezdu strany a ne rezignovat. Zimola mu o svém úmyslu rezignovat řekl prý již asi před půl rokem, když byl u prezidenta na vlastní žádost. „Já jsem mu odpověděl, že z boje se neutíká,“ řekl Zeman v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Zimola často vynechával jednání vedení

Na čem se místopředsedové ČSSD Netolický i Foldyna shodnou, je to, že Zimola velmi často vynechával jednání vedení strany, grémia i předsednictva, kde mohl prezentovat své postoje.

VIDEO: Jiří Zimola rezignoval na post prvního místopředsedy strany (8. listopadu 2018):

„Například se běžně stávalo, když šel z Pražského hradu, tak na tiskové konferenci sdělil své představy o fungování sociální demokracie. A když druhý den bylo předsednictvo, tak nedorazil,“ řekl Netolický. „Nezřídka se tak dělo, nechodil na jednání,“ uvedl Foldyna.

„Upřímně, jak naznačil kolega Poche, možná by to bylo čistší řešení, kdyby zvážil i setrvání ve straně, protože nevím, nakolik jsou principiálními sociálními demokraty někteří z nich,“ uvedl na adresu Zimoly a dalších členů platformy Zachraňme ČSSD hejtman Netolický.

„Nechť ještě přibalí Haška a prosazují se mimo ČSSD. V americkém Walmartu se tomu říká buy one, get one free,“ uvedl již ve středu na webu Aktuálně.cz na Zimolovu adresu europoslanec za ČSSD Miroslav Poche.

Zimola ho zase nepřímo označil za „pijavici“, která se dokáže přisát k vedení sociální demokracie. Kritizoval ty, kdo neváhají stranu použít jako rukojmí svých osobních ministerských zájmů a ambicí. Poche byl dlouho kandidátem ČSSD na post ministra zahraničí. Zeman ho ovšem odmítl jmenovat.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Květiny od Babiše a Okamury vyhodili kvůli demokracii. Neslušné, říkají politici

Politici a další osobnosti si připomínají události spojené se 17. listopadem...

Oslavy 17. listopadu už od ranních hodin provází vyhrocená atmosféra. Kytice od čelních státních představitelů už...

Porucha trakčního vedení ve Vršovicích ovlivní vlaky i odpoledne

Nádraží Praha Vršovice.

Porucha trakčního vedení ve stanici Praha Vršovice v sobotu ráno omezila železniční dopravu. Některé vlaky vyjíždějící...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Najdete na iDNES.cz