Politici, kteří chtějí o 20 procent vyšší platy, jsou podle Zemana nenažranci

  20:55aktualizováno  21:42
Prezident Miloš Zeman odmítl, aby platy politiků vyskočily od ledna příštího roku o dvacet procent. „Politici by samozřejmě neměli chodit v žíněném rouchu, ale když se podíváte například na platy poslanců nebo senátorů, tak je svrchovaná drzost chtít je teď zvýšit o dvacet procent,“ řekl v pořadu Týden s prezidentem v televizi Barrandov.

Prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Ty platy jsou zhruba, když k tomu přičtu i náhrady, čtyř až pětinásobně vyšší než je průměrná mzda. Když někdo chce ještě víc, tak ho mohu charakterizovat krásným českým slovem nenažranec,“ řekl o snaze politiků zvyšovat své platy prezident.

„Je iluze domnívat se, že když má někdo vysoký plat, nebude chtít ještě větší příjmy,  než má,“ opáčil na otázku majitele televize Barrandov a moderátora pořadu, zda když budou mít politici vyšší plat, nebudou mít potřebu krást.  Politici podle něj už nyní nemají nízké platy.

Poslanci po tlaku Pirátů projednali v srpnu v prvním čtení vládní návrh zákona, který má zabránit tomu, aby platy politiků vzrostly od ledna o dvacet procent. Neprošel ale návrh, aby poslanci zkrátili lhůtu pro jeho projednávání, takže je nejisté, že do konce roku pokus zákon brzdící růst platů do konce roku projde a k razantnímu nárůstu příjmů poslanců i senátorů nedojde.

Do čela odpůrců zákona, který by politiky omezil, se postavil poslanec za ODS Marek Benda. „Návrh je chybný, špatně napsán, měl by být zamítnut. Zkuste jiná témata než tuto hloupost,“ vybízel ve Sněmovně Benda.

Základní plat poslance je nyní 75 900 korun hrubého měsíčně a paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci až 39 400 korun. Od ledna příštího roku by základní plat poslance mohl být 83 400 korun a náhrady mají vzrůst až na 43 300 korun. Ve skutečnosti bere většina poslanců více peněz a to kvůli příplatkům za funkce ve výborech či klubech. U ministrů by se základní plat zvýšil ze 144 700 na 159 100 korun a náhrady z 21 100 na 23 200 korun.

Podstatou návrhu je zachování 2,5násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře jako základu, ze kterého se odvozuje plat politiků, namísto zvýšení koeficientu na 2,75. Zachování stávajícího čísla by znamenalo roční úsporu v řádech desítek milionů korun.

Paroubek byl silnější předseda než Špidla i Sobotka, tvrdí Zeman

Majitel TV Barrandov se Zemana ptal i na jeho názor na kandidaturu expremiéra Jiřího Paroubka do Senátu v Ostravě a na jeho spor s bývalou manželkou Petrou, kterou ve čtvrtek na tiskové konferenci nepřímo obvinil, že z jeho bankovního sejfu vybrala 5 milionů korun, z toho 3,5 milionu v dolarech.

„Já jsem, zejména v době, když byl předsedou ČSSD, měl vůči Jiřímu Paroubkovi celou řadu výhrad. Ale na druhé straně objektivně uznávám, že ve srovnání se Špidlou, Grossem nebo Sobotkou to byl silný předseda, který dovedl sociální demokracii k několika úspěchům,“ řekl o Paroubkovi Zeman. Ocenil, že Paroubek se zachoval jako chlap a dokázal odstoupit z funkce předsedy ČSSD bezprostředně po volbách v roce 2010, když je sociální demokracie vyhrála ale jen s 22,08 procenty hlasů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zahraniční mise a vyšší obranné výdaje mají v expertním týmu Zemana podporu

Vojenská přehlídka ke stému výročí vzniku Československa. (28. října 2018)

Expertní tým prezidenta Miloše Zemana se shodl na podpoře zahraničních misí či na zvýšení výdajů na obranu na dvě...

Hamáček nevidí důvod pro nedůvěru vládě, ale líbila by se mu bez Babiše

Předseda ČSSD Jan Hamáček, místopředseda Roman Onderka a předseda poslaneckého...

Podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka by bylo lepší, kdyby vláda pokračovala bez premiéra Andreje Babiše....

Žádám novináře, aby nás neobtěžovali, řekla exmanželka premiéra Babiše Beata

Beáta Babišová: Žádám novináře, aby nás neobtěžovali

Bývalá manželka premiéra Andreje Babiše Beata ve videozáznamu, který byl zveřejněn v neděli večer, vyzvala média, aby...

Najdete na iDNES.cz