Poslanci projednali zákon, který má zbrzdit růst platů, ale dali mu překážku

  15:34aktualizováno  18:22
Poslanci po tlaku Pirátů projednali zákon, který má zabránit tomu, aby platy politiků vzrostly od ledna příštího roku o dvacet procent. V prvním čtení ho podpořili, zároveň však postavili zákonu do cesty překážku, kvůli níž nemusí být včas schválen. Odmítli totiž zkrátit lhůtu pro jeho projednávání. Platy tak poslancům mohou v lednu razantně vyskočit.

Do čela odpůrců zákona, který by politiky omezil, se postavil poslanec za ODS Marek Benda. „Návrh je chybný, špatně napsán, měl by být zamítnut. Zkuste jiná témata než tuto hloupost,“ řekl ve Sněmovně Benda.

Piráti ho upozornili, že nejde o návrh Pirátů, ale o vládní návrh. Proto premiér a šéf ANO Andrej Babiš podpořil snahu Pirátů, aby byl zákon na srpnové jednodenní schůzi projednán. Jeho první vláda návrh týkající se platů do Sněmovny poslala už v květnu, ale od té doby byl kvůli odporu většiny poslanců u ledu.

Chci, abych se mohl štamgastům podívat do očí, řekl Pirát

„Poslanci berou cca 95 000 Kč čistého, každý z nás. Taková je realita v této zemi, je to velice dobrý plat a absolutně nevidím důvod, proč by ten plat měl růst o 20 procent. A já, když přijdu k nám do Choltic do hospody, tak chci, abych mohl se tam podívat štamgastům do očí a říct, že nejsem taky takovej z..d, kterej si přidá 20 procent,“ řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Za jadrný výraz sklidil kritiku od poslanců Pavla Plzáka z ANO i Vlastimila Válka z TOP 09. „Můj předřečník nás stáhl na úroveň té restaurace, do které zřejmě chodí a já pro něj mám jednu radu: jestli nechce vypadat v té restaurace jako to, za co se málem zde označil, po každé návštěvě, při každé návštěvě můžete hostit celou restauraci, já myslím, že tam budete vítán, panáky budou lítat a vy budete mít dobré svědomí,“ řekl Plzák.

„Já jsem tady, ústy pana předsedajícího, pane kolego Ferjenčíku, viděl vystoupení komunistických funkcionářů v období kultu osobnosti, kdy se bili v prsa, trhali si varlata a házeli je do davu, aby se jaksi dostatečně ponížili před dělnickou třídou,“ řekl poslanec Válek z TOP 09.

Pro návrh Bendy odmítnout vládní návrh hned v prvním čtení bylo pak jen 44 ze 149 přítomných. Odpůrci zákona však uspěli s tím, že zabránili zkrácení doby na projednání zákona mezi prvním a druhým čtením z šedesáti na třicet dnů (jak kdo z poslanců hlasoval o zkrácení jednání, aby bylo reálné, že  zákon bude přijat včas, najdete zde).

Zákon totiž ještě čeká závěrečné hlasování a projednávání v Senátu, který ho také může vrátit zpátky do Sněmovny. Nyní je tedy reálné, že odpůrci zákona zabrání tomu, aby byl přijat do konce roku. A platy politiků tak přece jen od ledna 2019 vyskočí o dvacet procent.

Jak může přesně vzrůst plat poslance či ministra

Základní plat poslance je nyní 75 900 korun hrubého měsíčně a paušální náhrady na dopravu, stravu a reprezentaci až 39 400 korun. Od ledna příštího roku by základní plat poslance mohl být 83 400 korun a náhrady mají vzrůst až na 43 300 korun. Ve skutečnosti bere většina poslanců více peněz a to kvůli příplatkům za funkce ve výborech či klubech. U ministrů by se základní plat zvýšil ze 144 700 na 159 100 korun a náhrady z 21 100 na 23 200 korun.

Podstatou návrhu je zachování 2,5násobku průměrné nominální měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře jako základu, ze kterého se odvozuje plat politiků, namísto zvýšení koeficientu na 2,75. Zachování stávajícího čísla by znamenalo roční úsporu v řádech desítek milionů korun.

„Kromě nás všichni ostatní navrhují zvýšení platů politiků, jen my jediní chceme, aby se nezvyšovaly vůbec,“ řekl šéf hnutí SPD Tomio Okamura.

Když vláda s návrhem, který má zabránit prudkému růstu platů politiků, přišla, argumentovala, že bezprecedentní skokové zvýšení platů představitelů státní moci nepovažuje za přiměřené. Od té doby ovšem většina poslanců volí vůči návrhu taktiku pasivní rezistence a snaží se k výrazně vyššímu platu promlčet.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Údajný únos Babiše mladšího vyšetřuje speciální tým. Předvolal si i premiéra

Ministra vnitra Jan Hamáček (na snímku) a první náměstek policejního prezidenta...

„Garantuji nestranné vyšetření Čapího hnízda,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci ministr vnitra Jan Hamáček. Ten...

Česko zaplatí Turecku 300 milionů korun výměnou za dodržování dohod

Ilustrační snímek

Česko během čtyř následujících let přispěje na evropskou pomoc Turecku téměř třemi sty miliony korun, návrh v úterý...

Ústup z Afghánistánu by byla zbabělost, řekl prezident Zeman velení armády

Prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš na velitelském shromáždění Armády...

Prezident Miloš Zeman se na úterním velitelském shromáždění české armády vyslovil pro posílení české vojenské...

Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma
Změna, co šetří. Přechodem k Bohemia Energy můžete získat měsíc energií zdarma

Energie stále zdražují a na lepší časy se, bohužel, neblýská. Přesto lze najít dodavatele, se kterým můžete za energie významně ušetřit. Bohemia Energy přichází s akcí Garance měsíce zdarma, se kterou lze získat nejen měsíc energie zdarma, ale zároveň není třeba nic počítat ani porovnávat.

Najdete na iDNES.cz