Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


19:41
Vážení čtenáři, on-line reportáž iDNES.cz, která mapovala jmenování nového premiéra, končí. Děkujeme Vám za pozornost a přejeme hezký večer.
18:54
Podle agentury DPA může přechodná vláda v Česku znamenat konec tvrdé úsporné politiky praktikované kabinetem Petra Nečase. "Nový pán scény (Zeman) se nikdy netajil tím, že je mu dosavadní politika přísných úspor trnem v oku," tvrdí německá tisková agentura.
18:28
Martin Pecina serveru Novinky.cz potvrdil, že ho Jiří Rusnok oslovil a nabídl mu funkci ministra vnitra. "Co se týče vnitra, tak tam probíhaly permanentní personální změny. Asi bych se obrátil na úředníky, kteří tam sloužili roky a byli postupně vyhozeni panem Johnem a panem Kubicem, aby ministerstvo tři měsíce fungovalo v pořádku," řekl Pecina.
18:28
"Miloš Zeman převzal otěže nejmocnějšího muže v zemi dřív, než čekal. Vládu Jiřího Rusnoka sestaví (pokud již nesestavil) v podstatě on, a to proti vůli parlamentu. Nikdo asi hnutí ANO nepodezírá, že by fandilo vládě v čele s ODS, ale my respektujeme, že tento kabinet vzešel z regulérních parlamentních voleb, „Zemanova“ vláda Jiřího Rusnoka nikoli," stojí v prohlášení hnutí ANO.
18:23
Podle korespondenta BBC Roba Camerona se v Česku rozpoutal boj mezi prezidentem a parlamentem, jehož názor nemusí hlava státu díky ústavě respektovat. Zeman se rozhodl vzdorovat jak dosavadní vládní koalici usilující o novou šanci na sestavení vlády, tak levicové opozici požadující předčasné volby.
17:47
"Lepší je ďábel, kterého známe," říkal Jiří Rusnok. (celý komentář najdete zde)
17:38
Pro předčasné volby jsou i šéfové krajských organizací ČSSD. "Nikomu nebude ku prospěchu, pokud tady bude vláda úředníků nebo odborníků. Bude tu jen krátce," řekl ČTK místopředseda ČSSD v Plzeňském kraji a náměstek hejtmana Ivo Grüner. Podle předsedkyně ČSSD v Královéhradeckém kraji Hany Orgoníkové by Rusnokova vláda důvěru socialistů dostat neměla
17:33
Případná úřednická vláda a možné rozpočtové provizorium nepřinese výrazné ohrožení tuzemské ekonomiky. Rozpočtová situace Česka je vnímána pozitivně a na politickou nejistotu jsou investoři v případě ČR zvyklí. Uvedli to ekonomové oslovení ČTK.
17:20
Podle Die Welt jmenováním Rusnoka obešel Zeman parlament a ČR hrozí otevřený boj o moc. Možný konflikt s koalicí předpovídá i Rheinische Post.
17:12
Od potlesku po výrok, že je Zeman "ještě větší omyl, než jsme mysleli. “ Tak blogeři iDNES.cz komentují jmenování Jiřího Rusnoka premiérem. (více zde)
16:56
Marie Benešová by zvážila nabídku Jiřího Rusnoka na post ministryně spravedlnosti, kdyby ji dostala. Hynek Kmoníček ani Jan Kohout nabídku na šéfa diplomacie nedostali.
16:56
Institut Václava Klause kritizuje Zemanovo označení nové vlády jako vlády odborníků. "Zemanův novotvar má znít uším veřejnosti lépe, asi jako zní lépe označení expert než byrokrat. Obsahuje však v sobě nebezpečný prvek. Utvrzuje ve veřejnosti nebezpečný omyl, že politika je špinavá věc a vládnout by měli pokud možno nadstraničtí 'odborníci' nezatížení žádnou ideologií." stojí ve vyjádření institutu..
16:48
"Prezident se vydal na neústavní cestu," řekl v České televizi bývalý premiér Jiří Paroubek. Jmenování Rusnokovy vlády označil za hazard.
16:44
"Je na čase tuhle absurdní hru ve Sněmovně korunované dvěma poslanci ve vězení a neřízeně přebíhajícími dinosaury Víta Bárty ukončit. Pokračování korupční vlády ani vláda Zemanových přátel nejsou řešení. Strana zelených vidí jako jediné možné řešení předčasné volby, protože ani jedno z možných uskupení už nemá mandát voličů ani na jeden měsíc vládnutí," uvedl šéf Strany zelených Ondřej Liška.
16:41
Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek uvedl, že jmenování premiéra Jiřího Rusnoka krizi neřeší. "Musí to být jen mezikrok na cestě k předčasným volbám. KDU-ČSL je přesvědčena, že řešením pro tuto zemi není ani pokus o resuscitaci stávající koalice, ani kabinet, který se opírá pouze o důvěru prezidenta," řekl.
16:39
Podle odborů je jmenování Rusnoka premiérem lepší než další šance pro dosavadní koalici s Němcovou. Předáci dál upřednostňují předčasné volby.
16:36
"Vítám jmenování vlády Jiřího Rusnoka. Legitimita rozhodnutí prezidenta je dána legitimitou letošních prezidentských voleb," řekl šéf komunistů Vojtěch Filip. O vyslovení důvěre či nedůvěry nechtěl mluvit, dokud nebude znát složení nové vlády. Za čisté řešení ale označil předčasné volby.
16:29
Jmenování Jiřího Rusnoka premiérem podle politologů zřejmě povede k vypsání předčasných voleb. Strany jeho vládu nepřijmou a nedají jí důvěru.
16:21
Karolina Peake uvedla, že Miroslava Němcová má podporu LIDEM, pokud neuspěje vláda odborníku a ona bude v druhém kole pověřena sestavením vlády.
16:05
ČSSD vítá definitivní konec vlády Petra Nečase. Koaliční většinu 101 hlasů označil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka za nestabilní. Vláda JIřího Rusnoka nemá podle sociálních demokratů ve Sněmovně podporu a jedná se o "slepou uličku". Skutečným řešením politické krize jsou podle Sobotky jen nové volby. Jmenování Rusnokovy vlády je podle něj ale nejlepším řešením vedoucím k předčasným volbám. (více zde)
16:01
První místopředseda ODS Martin Kuba uvedl, že Zeman popřel svůj výrok, že jeho další krok musí nutně vést ke zklidnění, nikoli naopak k tsunami. Podle Kuby naopak tsunami vyvolal.
15:59
"Je odpovědností prezidenta, že ztrácíme čas, ztrácíme dynamiku v kritických dobách," řekla Miroslava Němcová. Většinu 101 hlasů má ve Sněmovně koalice a nikdo jiný ji nezíská. Miloš Zeman však podle Němcové vůli Sněmovny nerespektoval. Postoj prezidenta i premiéra Rusnoka označila za nezodpovědný.
15:50
KSČM i nadále podporuje rozpuštění Sněmovny a předčasné volby. Rusnokova vláda by podle šéfa KSČM Filipa předložila rozpočet už nové Sněmovně.
15:49
Kateřina Klasnová uvedla, že Věci veřejné podpoří rozpuštění Sněmovny. O rozpuštění Sněmovny chtějí hlasovat 16. července. Věci veřejné se na tom dohodly s ČSSD a KSČM.
15:40
"Je to ojedinělý a bezprecedentní případ. Tady vzniká vláda kamarádů Miloše Zemana," řekl Miroslav Kalousek. Před tím upozornil, že předchozí úřednické vlády měly mandát získaný na základě dohod politických stran.
15:40
"Jediná vláda, která může získat důvěru a prosadit rozpočet, je vláda Miroslavy Němcové," dodal Kalousek.
15:38
"Předčasné volby nejsou alternativou, když má koalice 101 hlasů," uvedl Miroslav Kalousek.
15:36
Nový premiér uvedl, že žádné členy vlády zatím nemá. Za výjimečné označil, že by se ministrem mohl stát někdo z poslanců. Naopak někteří odborníci v současné vládě stojí podle Rusnoka za zvážení.
15:22
O podpoře vlády chce Rusnok jednat s jednotlivými stranami až poté, co bude sestavena celá vláda.
15:20
"Jestliže mě prezident požádá, abych se vrátil do služeb vlasti, tak to udělám," odpověděl Rusnok na otázku, proč přijal nabídku na post premiéra. Podle něj má tato vláda smysl.
15:17
"Jsem připraven velmi rychle sestavit vládu odborníků," řekl Rusnok. Na sestavení vlády si dává čtrnáct dní.
15:13
Miloš Zeman odhaduje, že Rusnokova vláda bude v čele ČR do konce září. Pak budou následovat předčasné volby. Jiří Rusnok je podle Zemana tím nejlepším, kdo může sestavit rozpočet na příští rok.
15:08
Miloš Zeman uvedl, že už před prezidentskými volbami řekl, že Nečasova vláda musí skončit. Možnou vládu Miroslavy Němcové označil za pokračoání Nečasovy vlády bez Nečase.
15:07
"Dovolte, abych vám poděkoval za projevenou důvěru. Udělám vše, čeho budu schopen, abych důvěru vaší, a především důvěru občanů České republiky, nezklamal," reagoval Rusnok.
15:05
Jiří Rusnok podepsal slib. "Vážený předsedo vlády, děkuji vám, že jste přijal moji nabídku stát se premiérem v nelehkých dobách," zahájil Miloš Zeman svůj projev.
15:04
Prezident Miloš Zeman jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka.
15:01
Kancléř prezidenta Zemana přivádí do Trůního sálu Hradu Jiřího Rusnoka.
14:24
Podpis pro Miroslavu Němcovou a její pokus sestavit vládu připojil i nezařazený poslanec Radim Vysloužil. "Jsem zastáncem vlády, která vzejde z Poslanecké sněmovny a bude mít její podporu," uvedl. Zároveň zdůraznil, že podpořil možnost, aby se Němcová pokusila vládu sestavit. Neznamená to nutně, že by takové vládě dal svůj hlas při hlasování o důvěře.
14:15
Schůze Sněmovny trvala rekordně krátkou dobu. Skončila po 10 minutách. Poslanci schválili návrh předsedy klubu ODS Marka Bendy, aby vypustili zbylé body schůze. Benda řekl, že nepovažuje za vhodné, aby Sněmovna jednala, když se čeká na vyjádření prezidenta. "Stejně se tu budeme scházet o prázdninách buď nad vyslovením důvěry vládě, nebo nějakým rozpuštěním Sněmovny," uvedl Benda
14:00
101. hlasem pro koaliční vládu ODS, TOP 09 a LIDEM je bývalý poslanec ODS Michal Doktor, řekla Miroslava Němcová.

Diskuse


M35i18l88a72n H88a77n29u70s97k57a 7149618192401: Už vidim Šloufa na pozici ministra financí :D (16:41)

O73t86t46o P80e88t76e12r74k80a 4283811495188: Nejlepší řešení, tleskám:-) (16:37)

A55n69d84r10e33a S61l64a43v63í72k71o65v95á 1677918393150: tak tak (16:35)

M63i59l29a83n H82a24n65u37s29k53a 7219168362491: V podstatě to, kvůli čemu odstoupil Nečas (trafiky) ... teď Zeman udělal na truc všem (16:24)