Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za přijímání úplatků až 10 let vězení, trestné bude i kupčení s hlasy

  18:37aktualizováno  18:37
Až deset let vězení místo současných osmi bude zřejmě hrozit za přijímání úplatků nebo za pletichy při zadávání veřejné zakázky a veřejné soutěže. Počítá s tím změna trestního řádu, kterou schválili poslanci. Tři roky vězení budou nově hrozit těm, kdo se snaží před volbami "nakupovat" hlasy voličů.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil podpořil ve Sněmovně návrh, podle nějž budou tři roky vězení hrozit za předvolební kupčení s hlasy. | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Ukázalo se, že je problém kvalifikovat to jako některý z trestných činů, který stávající zákoník zná. Nabízelo se hned několik různých výkladů: od maření voleb, přes porušení tajnosti hlasování až k uplácení nebo přijetí úplatku. Ve výsledku ale zůstali pachatelé trestně nepostižitelní," uvedla vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake z Věcí veřejných.

Trest za "nakupování hlasů" má být šest měsíců až tři roky. Podnětem byly případy kupčení s hlasy při nedávných komunálních volbách, zejména v Krupce na Teplicku, kde se od loňského podzimu prokázalo takovéto jednání už dvakrát. Místní lidé si tak z rozhodnutí soudů musí jít příští víkend volit zastupitele už potřetí.

Řídit bez řidičáku? Návrh, aby to byl znovu trestný čin, neprošel

Neprošel naopak návrh sociálního demokrata Václava Votavy, aby bylo znovu trestným činem, za které by hrozil roční trest, i řízení bez řidičského oprávnění. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil z ODS změnu nepodpořil. "Udělejme seriozní analýzu a pak se k tomu vraťme," řekl Pospíšil.

Sněmovní kvapík

Novela také zvyšuje horní hranici základní trestní sazby za zneužití pravomoci úřední osoby ze tří na pět let vězení. Maximální sazba v případě škody či prospěchu velkého rozsahu zůstává na 12 letech vězení. Až tři roky vězení mají nově hrozit úředníkům za pletichy v insolvenčním řízení.

Nová pravidla mají také umožnit využívání agentů z řad policistů při odhalování úplatkářství a zaručit jim beztrestnost.

Schválený návrh zákona počítá i s rozšířením domácího vězení jako alternativního trestu. Umožní za jistých podmínek propustit vězně odsouzené za méně závažné trestné činy do domácího vězení, což by ulehčilo přeplněným věznicím. Z 23 tisíc odsouzených nebo vazebně stíhaných má třetina trest vězení v délce do jednoho roku. Do domácího vězení by tak mohlo být propuštěno sedm tisíc lidí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.cz