V madridské nemocnici izolují další případy, bojí se šíření nákazy

  7:17aktualizováno  13:12
Španělé už izolovali dohromady pět lidí kvůli podezření na ebolu. U dvou se nákaza neprokázala. Zatím poslední hospitalizovanou je zdravotní sestra, která nakažené ošetřovala. Žena má zvýšenou teplotu, ale na potvrzení, zda se jedná o ebolu, se teprve čeká, uvádí agentura DPA s odvoláním na lékařské zdroje.

Kromě první sestry, u níž se nákaza prokázala na začátku týdne, byli až do včerejšího odpoledne na infekčním oddělení v Madridu sledováni ještě další čtyři lidé - manžel nakažené, dvě kolegyně a Španěl, který se vrátil z Nigérie. U jedné ze zdravotnic a španělského turisty se nákaza neprokázala, u ostatních se na výsledky čeká, informovala o tom agentura Reuters.

Epidemie eboly

Nemocnice však musela mezitím izolovat další zdravotní sestru, u které je podezření na nebezpečný virus. To, že se do karantény postupně dostávají další zdravotníci, vyvolává v madridské nemocnici pochyby o bezpečnostních opatřeních, které mají šíření nákazy bránit.

Čtyřicetiletá pomocná sestra Teresa Ramosová byla přitom v pokoji misionáře jen dvakrát. Poprvé, když ho ošetřovala, a podruhé, když dezinfikovala místnost po jeho smrti. V obou případech měla na sobě ochranný oblek. „Sestra měla v pokoji na sobě jednorázový ochranný oblek a podle všech informací nebyla vystavena žádnému náhodnému riziku,“ uvedla ředitelka nemocnice Antonia Amanyová pro BBC.

Stav nakažené sestry se podle jejího manžela zřejmě zlepšuje. Lékaři ženě podávají protilátky izolované z krve misionářky, která nákazu ebolou v Africe přežila.

Soud chce utratit psa, který přišel do styku s virem

Další, byť nepřímou, obětí eboly bude ve Španělsku s největší pravděpodobností pes jedné z nakažených zdravotních sester. Madridský soud totiž nařídil jeho preventivní usmrcení. Podle agentury AP totiž existuje teoretická možnost, že by zvíře mohlo nemoc dál přenášet.

Přinejmenším jedna studie o ebole uvádí, že psi se mohou nemocí rovněž nakazit, aniž by však vykazovali jakékoli příznaky. Není však zcela jasné, zda mohou nemoc dále přenášet.

Jejich moč, sliny a exkrementy virus obsahovat mohou, a tak prý existuje byť i jen teoretická možnost přenosu choroby na člověka. Přes protest majitelů i ochránců zvířat to soud označil za dostatečný důvod k usmrcení psa.

Nakažený zdravotník OSN

Německo přijme již třetího člověka nakaženého ebolou. O novém pacientovi, který podle agentury DPA do Německa přiletí ve čtvrtek ráno, je známo to, že je pracovníkem OSN a že se bude léčit v Lipsku ve spolkové zemi Sasko, která hraničí s Českou republikou.

Saské ministerstvo sociálních věcí, pod které spadají rovněž otázky zdravotnictví, uvedlo, že infikovaný bude do Německa transportován z Libérie. Mise OSN v Libérii UNMIL ve středu shodou okolností oznámila, že její zdravotník se v této západoafrické zemi nakazil. Zda je tento člen UNMIL tím, kdo bude v Lipsku léčit, není prozatím možné ověřit.

Nakažená španělská ošetřovatelka je podle všeho prvním případem, kdy se přímo na území Evropy nakazil člověk ebolou (více o jejím případu čtěte zde). Dosud k nákaze docházelo jen v Africe. Výjimkou byl případ Liberijce, u kterého byla ebola potvrzena až po příletu do USA.

Zdravotní sestra patřila ke skupině zhruba třiceti zdravotníků, kteří pečovali o oba španělské duchovní, kteří si onemocnění přivezli ze západní Afriky a ve Španělsku mu podlehli.

Podle informací Světové zdravotnické organizace dosáhl k 1. říjnu počet obětí eboly v západní Africe 3 439 z celkem 7 492 zaznamenaných případů nákazy.

Vědci z Northeastern University v Bostonu pomocí matematického modelu zjistili, že v říjnu rozšíření nákazy hrozí ve Francii a Velké Británii (více čtěte zde).

Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Je to nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

V Česku by se ebola léčila v pražské Nemocnici Na Bulovce:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Doživotí a 419 let ve vězení žádá porota pro radikála z Charlottesvillu

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála...

Doživotí a navíc 419 let vězení žádá americká porota pro bělošského radikála, který loni ve Virginii najel autem do...

Zelení chtějí protlačit k Evropské komisi prošetření dotací pro Agrofert

Premiér Andrej Babiš hovoří na jednání Poslanecké sněmovny o nedůvěře vládě...

Plné prošetření zákonnosti všech evropských dotací určených firmám skupiny Agrofert za dobu vládního angažmá...

ANALÝZA: Pakt, který otevírá dveře migraci, neodsouhlasilo nejen Česko

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27....

„Nezávazný“ světový pakt o migraci, který v pondělí v Maroku odsouhlasilo 164 států, je psán naivním bezstarostným...

Najdete na iDNES.cz