V madridské nemocnici izolují další případy, bojí se šíření nákazy

  7:17aktualizováno  13:12
Španělé už izolovali dohromady pět lidí kvůli podezření na ebolu. U dvou se nákaza neprokázala. Zatím poslední hospitalizovanou je zdravotní sestra, která nakažené ošetřovala. Žena má zvýšenou teplotu, ale na potvrzení, zda se jedná o ebolu, se teprve čeká, uvádí agentura DPA s odvoláním na lékařské zdroje.

Kromě první sestry, u níž se nákaza prokázala na začátku týdne, byli až do včerejšího odpoledne na infekčním oddělení v Madridu sledováni ještě další čtyři lidé - manžel nakažené, dvě kolegyně a Španěl, který se vrátil z Nigérie. U jedné ze zdravotnic a španělského turisty se nákaza neprokázala, u ostatních se na výsledky čeká, informovala o tom agentura Reuters.

Epidemie eboly

Nemocnice však musela mezitím izolovat další zdravotní sestru, u které je podezření na nebezpečný virus. To, že se do karantény postupně dostávají další zdravotníci, vyvolává v madridské nemocnici pochyby o bezpečnostních opatřeních, které mají šíření nákazy bránit.

Čtyřicetiletá pomocná sestra Teresa Ramosová byla přitom v pokoji misionáře jen dvakrát. Poprvé, když ho ošetřovala, a podruhé, když dezinfikovala místnost po jeho smrti. V obou případech měla na sobě ochranný oblek. „Sestra měla v pokoji na sobě jednorázový ochranný oblek a podle všech informací nebyla vystavena žádnému náhodnému riziku,“ uvedla ředitelka nemocnice Antonia Amanyová pro BBC.

Stav nakažené sestry se podle jejího manžela zřejmě zlepšuje. Lékaři ženě podávají protilátky izolované z krve misionářky, která nákazu ebolou v Africe přežila.

Soud chce utratit psa, který přišel do styku s virem

Další, byť nepřímou, obětí eboly bude ve Španělsku s největší pravděpodobností pes jedné z nakažených zdravotních sester. Madridský soud totiž nařídil jeho preventivní usmrcení. Podle agentury AP totiž existuje teoretická možnost, že by zvíře mohlo nemoc dál přenášet.

Přinejmenším jedna studie o ebole uvádí, že psi se mohou nemocí rovněž nakazit, aniž by však vykazovali jakékoli příznaky. Není však zcela jasné, zda mohou nemoc dále přenášet.

Jejich moč, sliny a exkrementy virus obsahovat mohou, a tak prý existuje byť i jen teoretická možnost přenosu choroby na člověka. Přes protest majitelů i ochránců zvířat to soud označil za dostatečný důvod k usmrcení psa.

Nakažený zdravotník OSN

Německo přijme již třetího člověka nakaženého ebolou. O novém pacientovi, který podle agentury DPA do Německa přiletí ve čtvrtek ráno, je známo to, že je pracovníkem OSN a že se bude léčit v Lipsku ve spolkové zemi Sasko, která hraničí s Českou republikou.

Saské ministerstvo sociálních věcí, pod které spadají rovněž otázky zdravotnictví, uvedlo, že infikovaný bude do Německa transportován z Libérie. Mise OSN v Libérii UNMIL ve středu shodou okolností oznámila, že její zdravotník se v této západoafrické zemi nakazil. Zda je tento člen UNMIL tím, kdo bude v Lipsku léčit, není prozatím možné ověřit.

Nakažená španělská ošetřovatelka je podle všeho prvním případem, kdy se přímo na území Evropy nakazil člověk ebolou (více o jejím případu čtěte zde). Dosud k nákaze docházelo jen v Africe. Výjimkou byl případ Liberijce, u kterého byla ebola potvrzena až po příletu do USA.

Zdravotní sestra patřila ke skupině zhruba třiceti zdravotníků, kteří pečovali o oba španělské duchovní, kteří si onemocnění přivezli ze západní Afriky a ve Španělsku mu podlehli.

Podle informací Světové zdravotnické organizace dosáhl k 1. říjnu počet obětí eboly v západní Africe 3 439 z celkem 7 492 zaznamenaných případů nákazy.

Vědci z Northeastern University v Bostonu pomocí matematického modelu zjistili, že v říjnu rozšíření nákazy hrozí ve Francii a Velké Británii (více čtěte zde).

Ebola se poprvé objevila v březnu v Guineji a od té doby se rozšířila do sousední Libérie a Sierry Leone. Případy se objevily i v Nigérii a Senegalu. Je to nejhorší epidemii této nemoci od roku 1976, kdy byl virus eboly identifikován.

V Česku by se ebola léčila v pražské Nemocnici Na Bulovce:

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi, po policii stříleli

Maskovaní lupiči v Berlíně přepadli transport s penězi (19.října 2018)

Maskovaní ozbrojení lupiči v centru Berlína ráno přepadli transport s penězi. Pachatelé s kořistí ujeli, po policejních...

Muž z podobizny v kauze Kuciak spáchal sebevraždu

Slovensko zveřejnilo identikit muže v případu zavražděného novináře Kuciaka

Ve středu večer si vzal život jeden z mužů, které v září zadržela slovenská policie v souvislosti s vraždou novináře...

Radikální adept na prezidenta Brazílie šíří dezinformace, tvrdí jeho soupeř

Levicový kandidát ve volbách brazilského prezidenta Fernando Haddad (18. října...

Levicový kandidát ve volbách brazilského prezidenta Fernando Haddad obvinil svého favorizovaného krajně pravicového...Najdete na iDNES.cz