Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Brusel chce každé zemi nakázat, kolik uprchlíků přijme. Němci souhlasí

  11:17aktualizováno  13:17
Jedním z unijních opatření v rámci boje proti přílivu uprchlíků by měly být kvóty pro příjem migrantů. Brusel tak chce podle několika kritérií uprchlíky spravedlivě rozmístit do 28 členských zemí. Mimo středomořských států tuto metodu podporuje například Německo. Hlavním odpůrcem je nová britská vláda.
Jen během uplynulého víkendu pobřežní stráž zachránila ve vodách Středozemního...

Jen během uplynulého víkendu pobřežní stráž zachránila ve vodách Středozemního moře na sedm tisíc uprchlíků (9. května) | foto: AP

Evropská komise už během minulého týdne ohlásila, že ve středu představí svůj plán, jak zastavit příliv migrantů do Evropy. Jeho pilířem by měl být boj s pašeráky lidí, předcházení ilegální migraci, ochrana vnějších hranic EU a nový přístup k legální migraci.

Čtvrtým bodem pak bude „společná azylová politika“. Ta však zřejmě bude hlavním předmětem sporů členských zemí EU.

Uprchlická krize

Server The Guardian v neděli zveřejnil některé pasáže z plánované azylové politiky EU. „Evropská unie potřebuje permanentní systém sdílení odpovědnosti za velký počet uprchlíků napříč členskými státy,“ stojí v klíčové pasáži dokumentu.

Jak by měl takový systém vypadat? Klíčem bude přerozdělování uprchlíků, kterým byl udělen azyl. Brusel se chce opřít o novou legislativu pro „mandatorní a automatický systém přerozdělení uprchlíků po celé EU v období masivních migrantských vln“. V praxi to znamená, že Brusel určí kvóty, kolik musí každá země přijmout uprchlíků.

Unie systém obhajuje tím, že migranti by neměli být ponecháni napospas pašeráckým sítím. „Měla by pro ně existovat legální cesta, jak se dostat do EU,“ stojí v dokumentu.

Německo pro, Británie proti

Kritérií pro výpočet počtu uprchlíků pro jednotlivé státy bude několik. Roli by měla hrát například ekonomická vyspělost země, míra nezaměstnanosti či počet dosud přijatých žadatelů o azyl, uvádí server The Times

Podle Evropské komise tato kritéria zajistí „férovou a vyváženou účast všech členských států na řešení tohoto problému“. Kompletní plán ve středu před Evropskou komisí představí komisař pro migraci Dimitris Avramopulos, připomíná server The Financial Times.  V případě, že návrh podpoří alespoň 14 z 28 komisařů, se návrh předloží Radě a Evropskému parlamentu (více o postupu schvalování nových právních předpisů EU zde). S legislativními změnami by muselo souhlasit i všech 28 členských států.

Smělý návrh může počítat s podporou států, které vlně uprchlíků čelí v první linii - například Itálie a Řecka. Velký propagátorem kvót je také Německo, Švédsko a Rakousko. Německo jako jedna z hlavních cílových destinací uprchlíků očekává, že letos zde o azyl požádá na 400 tisíc migrantů a kvóty by zajistily jejich přerozdělení mezi ostatní státy EU. Podobný postoj zastává i Francie, která se dlouhodobě potýká s desítkami tisíc uprchlíků, zejména v přístavním městě Calais (více zde).

Striktně proti se staví Velká Británie, která v minulosti dala jasně najevo, že o uprchlíky nestojí. Změně postojů nenahrává ani jasné vítězství konzervativců v uplynulých volbách. Staronový premiér David Cameron už přislíbil vypsání referenda o setrvání v EU na rok 2017 a vstřícný krok k jinak kritizované instituci by tak v současné politické atmosféře nedával smysl. 

Podobný názor zastává i maďarský premiér Viktor Orbán. „Evropský koncept typu – necháme uprchlíky vstoupit do jejich země a pak je rozešleme do všech ostatních – je zlý a neférový,“ sdělil Orbán. Podle něj by novým systémem trpěly země, kterých se v současnosti uprchlická krize téměř netýká.

„Pro státy střední a východní Evropy by změna současného nastavení znamenala výrazně vyšší nápor na azylový systém,“ uvedl pro iDNES.cz expert na ochranu hranic EU Martin Hrabálek z  Fakulty regionalního rozvoje a mezinárodních studií na Mendelově univerzitě v Brně. 

V případě schválení návrhu by mnozí uprchlíci směřovali i do Česka. Postoj vlády je však zřejmý už od loňského roku, kdy Unie zvažovala podobné přerozdělení uprchlíků ze Sýrie. Tehdy ministr vnitra Milan Chovanec serveru iDNES.cz sdělil, že Česko není pro závazné kvóty. „Jsme proti závazným kvótám, což by pro Českou republiku znamenal příliv i několika tisíc lidí,“ prohlásil tehdy Chovanec (více se dočtete zde).

„Z hlediska vlády lze očekávat obavy, že jakmile by byla pravidla pro přerozdělování nastavena, tak by v budoucnu mohlo dojít k tlaku na stále rovnoměrnější rozdělování žadatelů o azyl,“ vysvětluje postoj české vlády Hrabálek. 

Proti zavedení kvót mimo politického odmítnutí podle něj stojí i hlas veřejnosti. „V průzkumech veřejného mínění, které v nedávné době proběhly, se Češi k migraci obecně a dokonce i k uprchlíkům jako lidem v nouzi nestavěli příliš pozitivně,“ uvedl Hrabálek.

Přesný počet uprchlíků, který by na základě nového systému směřoval do Česka, podle něj nelze odhadnout. „Nicméně zcela jistě by to pro ČR by to znamenalo znásobení stávajících čísel. Více ale naznačí až další dny tohoto týdne, kdy Evropská komise vydá svůj návrh,“ dodal pro iDNES.cz.

Rada bezpečnosti OSN a potápění lodí pašeráků

Otázka uprchlíku se stala jedním z hlavních témat v Evropě kvůli nekončícímu přílivu migrantů, kteří směřují přes Středozemní moře. Jen během uplynulého víkendu pobřežní stráž zachránila na sedm tisíc uprchlíků. Tisíce imigrantů míří k břehům Evropy na přeplněných pašeráckých lodí, které často potopí. V polovině dubna při nejhorší takové tragédii utonulo kolem 800 lidí (více zde).

Za nárůstem počtu uprchlíků stojí mimo jiné chaos a bezvládí v Libyi, ze které vyplouvá většina lodí směřujících do Evropy. Vzhledem k příznivým jarním teplotám i klidnému moři během letních měsíců se očekává, že letos do Itálie dorazí až 200 tisíc nelegálních imigrantů, což by bylo až o 30 tisíc více než v loňském roce.

Trasy migrantů

Podívejte se na interaktivní mapu

„Boj přímo u zdroje“ by měl být hlavním tématem pondělního jednání Rady bezpečnosti OSN. Na něm chce šéfka diplomacie EU Federica Mogheriniová diskutovat o návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila vojenské zásahy proti převaděčským bandám v Libyi. S návrhem použití vojenské síly přišla Velká Británie, píše The Guardian.

Rezoluce počítá s nasazením plavidel Britského královského námořnictva přímo v teritoriálních vodách Libye. Nad mořem by pak patrolovaly ozbrojené helikoptéry, které by měly povolení potápět plavidla určená k pašování lidí. S návrhem rezoluce předběžně souhlasí všech 28 členských zemí EU. 

Mogheriniová věří, že rezoluce nenarazí na odpor ze strany Ruska a Číny. Obě země by totiž mohly návrh vetovat. Zejména Rusko může situaci využít jako formu odplaty za sankce EU kvůli situaci na východě Ukrajiny.

Uprchlíci u ostrova Rhodos se zachránili na kusu trosek:

20. dubna 2015

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Babiš už skoro dvě hodiny brzdí svým projevem jednání o korespondenční volbě

9. května 2024  5:15,  aktualizováno  12:54

Přímý přenos Na mimořádné schůzi se poslanci vrátili k návrhu koalice na zavedení možnosti korespondenční volby...

Kdyby se tolik neotálelo s pomocí, byla by Ukrajina na tom líp, naznačil Pavel

9. května 2024  12:47

Kdyby pomoc Západu Ukrajině přišla dříve, mohla se situace na ukrajinské frontě vyvinout jinak,...

O víkendu by v Česku znovu mohla být vidět polární záře. Podmínky budou ideální

9. května 2024  12:33

O víkendu by v Česku opět mohla být vidět polární záře. Důvodem je mimořádně eruptivní aktivita...

Dvoumetrový Barron Trump koketuje s politikou, bude na sjezdu republikánů

9. května 2024  12:33

Nejmladší syn Donalda Trumpa Barron už za pár měsíců vstoupí do vysoké politiky. Bude součástí...

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...