„Turecko zaútočilo na kurdské pozice (jednotek) YPG na hranicích v prostoru mezi městy Džarabulus a Tal Abyad. Ostřelovalo vesnice západně od města Kobaní a kolem Tal Abyad a atakovalo pozice YPG pomocí dělostřelectva. Pokud vím, letecké útoky zatím neproběhly,“ popsala v pátek pro iDNES.cz novinářka Lenka Klicperová, která do oblasti pravidelně jezdí a má tak informace z místa.
Američané ustoupili Erdoganovi, syrští Kurdové musejí odejít za Eufrat |
Agentura Reuters ve středu uvedla, že při útoku turecké armády u Kobani zemřeli čtyři kurdští bojovníci a dalších šest utrpělo zranění. „Mé zdroje hlásí minimálně jedno zabité dvanáctileté děvče. Dva novináři kurdských kanálů byli dnes také při své práci zraněni. Co se tam děje právě v tuto chvíli, není úplně jasné. Kurdové samozřejmě opětovali palbu,“ pokračuje Klicperová.
Milice Syrských demokratických sil (SDF), které tvoří i kurdské jednotky YPG, podle agentury v odvetě zničily jeden z tureckých obrněných vozů. „Vyzýváme mezinárodní koalici, aby ukázala pevný postoj a odradila Turecko od těchto útoků,“ uvedly SDF, podle kterých Turci útočí podél celé tamní syrsko-turecké hranice. Kurdy ostřelují z tureckého města Şanlıurfa.
Ankara tak pokračuje ve svém slibu, že nedovolí přítomnost Kurdů u svých hranic. Naposledy v úterý to oznámil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s tím, že jde o „poslední varování“ pro každého, kdo ohrožuje hranice jeho země. „Zničíme teroristické struktury východně od Eufratu,“ řekl podle tureckého listu Hürriyet. Bojovníky YPG totiž Turecko považuje za teroristy stejně jako zakázanou Kurdskou stranu pracujících (PKK).
Turci v březnu provedli invazi do Afrínu, při které zemřely stovky lidí včetně civilního obyvatelstva. Poté donutili kurdské jednotky stáhnout se z dalšího města západně od Eufratu. Na plánu „zajištění bezpečnosti a stability v Manbidži“ se počátkem června dohodli americký ministr zahraničí Mike Pompeo a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu. Se slibem, že řeku Turci nepřekročí, je však podle Erdogana konec.
Právě s podporou Američanů Kurdové stále bojují proti posledním buňkám Islámského státu v oblasti, s čímž museli kvůli útokům turecké armády dočasně přestat.
Potvrdil to i mluvčí Američany vedené koalice Sean Ryan:
„1. listopadu 2014 Kobani bojovalo za celý svět, který tehdy podporoval odpor města proti teroristům z Islámského státu. Dnes je Kobani znovu místem teroristického útoku, tentokrát z Turecka, které mstí osvobození města. Svět Kobani dluží za zničení Islámského státu,“ prohlásil ve čtvrtek, na Světový den města Kobani, podle serveru Kurdistan24 kurdský velitel Polat Can.
Syrský demokratický výbor (SDC), kterému Kurdové předsedají, také vydal prohlášení, podle kterého „nám mezinárodní mlčení připomíná, co se stalo v Afrínu“. Tamní džihádistické skupiny podle něj chtějí celou oblast s podporou Turků sjednotit.
Američané brání útokům jednoho spojence na druhého
Podle Klicperové je nyní situace u Eufratu nejasná právě kvůli pozici Američanů, kteří Kurdy dosud podporovali. „Podle mého názoru vše proběhlo podle připraveného scénáře, o kterém byly pravděpodobně USA informovány,“ míní Klicperová.
„Dnes ráno (v pátek, pozn. red.) se koalice v čele s USA vypravila na hranice mezi Tureckem a kurdskými oblastmi na severu Sýrie, kde má zabránit dalším tureckým akcím,“ říká novinářka. Dodává, že USA jsou tak nyní v situaci, „kdy mají zabránit jednomu svému spojenci v útoku na druhého svého spojence“.
Mluvčí americké vlády Robert Palladino uvedl, že vláda kontaktovala zástupce Turecka i SDF a „zdůraznila potřebu deeskalovat situaci“. „Jednostranné útoky na severozápadě Sýrie, ať už je provádí kterákoliv strana, nás velmi znepokojují. Obzvláště proto, že přímo tam nebo poblíž mohou být Američané,“ zdůraznil.
Po boku Kurdů nyní v oblasti stojí zhruba dva tisíce amerických vojáků. Ti také podle páteční zprávy agentury Reuters začali hlídkovat kolem Kobani, aby Turky odradili od dalších útoků.
„Otázkou je, nakolik je to tah promyšlený dopředu. V pozadí všeho je totiž současně dění na jihovýchodní hranici, kde kurdsko-arabské síly SDF bojovaly se zbytky Islámského státu. SDF se okamžitě po tureckém útoku stáhly. Kdo nyní ovládá prostor na hranici mezi Irákem a Sýrií, není zcela jasné. Jisté je, že Islámský stát se tam zkoncentroval a začal útočit na režimní síly v prostoru nedalekého Dajr az Zaur. Situace je velice složitá a komplikují ji zejména dohody globálních i regionálních mocností, jejichž detaily nejsou veřejně známé,“ dodává Klicperová.

Město Kobani (oficiálně Ajn al-Arab) se nachází na severu Sýrie, východně od řeky Eufrat.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz