Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Stávka v České televizi trvá

  14:17aktualizováno  14:17
Stávka v České televizi trvá. Zástupci odborářů na tiskové konferenci potvrdili, že stávka bude pokračovat až do splnění všech požadavků. Stávkující požadují okamžitý odchod šéfky zpravodajství Jany Bobošíkové, finančního ředitele Jindřicha Beznosky a dalších lidí dosazených do ČT Jiřím Hodačem.Poslaneci v sobotu časně ráno odhlasovali novelu zákona o České televizi ve znění, které jim umožňuje dočasně převzít pravomoci Rady ČT a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize.

KRIZI V ČT, JEDNÁNÍ POSLANCŮ A VEŘEJNÉ SLYŠENÍ V SENÁTU JSME PODROBNĚ SLEDOVALI ZDE

HODAČ BOJ VZDAL, LIDÉ VYŠLI DO ULIC:
shrnutí nejdůležitějších událostí ze čtvrtka 11. ledna + prohlášení Jiřího Hodače ke své rezignaci

ON-LINE REPORTÁŽ:
Krizi v České televizi ve čtvrtek 11. ledna a demonstrace v různých městech jsme sledovali podrobně ZDE

Podle předsedy televizních odborů Antonína Dekoje hrozí, že by mohly být podepsány zásadní hospodářské smlouvy, jež by měly dopad do budoucna. Proto stávkující požadují návrat  pracovníků managementu televize, kteří museli odejít. Ti podle stávkujících prokázali jasné znalosti a kompetence k řízení České televize.

Vojsko bez genrála
glosa Martina Komárka (MF DNES)

Člen krizového výboru Adam Komers na tiskové konferenci dodal, že současné vedení se vyhýbá jednání. Rovněž  vyvrátil, že se zaměstnanci stávkou brání prověření financování ČT. Podle Komerse chtějí podrobný forenzní audit a věří, že ho nový ředitel bude chtít také.

K navázání komunikace s vedením chtějí stávkující využít i prostředníků. Podle právního zástupce stávkujících televizních odborářů Petra Čunderlíka by takovým prostředníkem mohla být nějaká známá osobnost, skupina expertů nebo tripartita.

Stávkující nehodlají přerušovat vysílání, ale vstupy do vysílání budou informovat veřejnost o svých požadavcích.

Nespokojení zaměstnanci tak nevyslyšeli výzvu předsedy ODS Václava Klause, který po sobotním zasedání výkonné rady své strany v Hradci Králové vyzval stávkující redaktory k ukončení stávky.

Navíc nejsou spokojeni ani s novým zákonem o ČT. Neochota sněmovny rozdělit volbu radních mezi Senát a prezidenta může mít podle stávkového výboru za následek "opakování snah o rozdělení míst v radě zákulisními politickými dohodami".

Poslanci odhlasovali v sobotu ráno zákon o ČT

Poslanecká sněmovna odhlasovala novelu zákona o České televizi ve znění, které jí umožňuje dočasně převzít pravomoci Rady ČT a zvolit prozatímního ředitele veřejnoprávní televize. Pro zákon hlasovali poslanci ODS a ČSSD. Nová verze zákona počítá s tím, že Radu ČT bude i v budoucnu volit jen sněmovna, ačkoli čtyřkoalice požadovala, aby se poslanci o tuto pravomoc podělili minimálně se Senátem. I proto její zástupci očekávají, že zákon neprojde hlasováním v Senátu. Vyslovili se proti němu i někteří senátoři ČSSD.

Poslanci novelu zákona odhlasovali dvě minuty před koncem stavu legislativní nouze, který předseda sněmovny Václav Klaus prodloužil do soboty tří hodin ráno. Novelu v závěrečném hlasování podpořilo 133 ze 194 přítomných poslanců. Předlohu posoudí ještě Senát a prezident.

Novela umožňuje poslanecké sněmovně dočasně převzít pravomoci Rady ČT do doby, než zvolí aspoň deset z patnácti nových radních, což bude zřejmě trvat měsíce, a zvolit prozatimního ředitele Kavčích hor. Kdy to bude záleží mimo jiné na tom, jak se s novelou vypořádá Senát a prezident. Například podle Miloslava Kučery z ČSSD by poslanci mohli k volbě prozatímního šéfa ČT přikročit na schůzi, která začne 23. ledna.

Čtyřkoalice je nespokojena, Senátem zákon možná neprojde
"V řadě jednotlivých bodů znemožňuje televizi život, přenáší další a další pravomoci na Poslaneckou sněmovnu a to rozhodující v něm není, totiž rozdělení pravomocí volit Radu ČT mezi Poslaneckou sněmovnu a Senát," vysvětlil předseda Unie svobody Karel Kühnl.

"Myslím, že jsme prohráli, protože zákon, který byl schválen, nemění nic na současném stavu. Parlament bude prosívat návrhy občanských iniciativ přes speciální orgán sněmovny a parlament bude schvalovat kodex České televize. Čili bude vstupovat na půdu České televize ještě víc, než tomu bylo dosud," řekl místopředseda unie Vladimír Mlynář.

Předseda KDU-ČSL Jan Kasal předpověděl, že Senát novelu zákona sněmovně vrátí. Odmítavý postoj k zákonu vyjádřili i někteří senátoři za ČSSD.

Třetina Rady ČT se bude měnit
Novela počítá s tím, že členy rady už nebudou sněmovně navrhovat politické strany, ale různé organizace, které mají co nejlépe odrážet názory občanské společnosti. To má televizní radu odpolitizovat. Skeptici z řad poslanců však již nyní tvrdí, že pokud se strana rozhodne navrhnout někoho prostřednictvím nějaké nepolitické organizace, způsob, jak to udělat, si najde.

Sněmovna naopak schválila ustanovení, podle nějž by se třetina rady měla po dvou letech obměňovat. "Vždy je nutné hledat kompromis. V těch velkých tlacích je to úplně nejslavnější kompromis, protože se tam dostal rotační princip a volba rady jiným způsobem než politickými stranami," řekl ministr kultury Pavel Dostál Českému rozhlasu.

Podle dostupných informací se do novely na návrh zástupců ODS dostalo i několik dalších změn - radní by například měli splňovat požadavky lustračního zákona, další část novely předpokládá, že sněmovna by měla schválit kodex ČT. Na veřejnoprávní televizi by se podle poslanců také měl vztahovat zákon o veřejných zakázkách.

Dolní komora měla původně ve stavu legislativní nouze jednat nejen o novele zákona o ČT, ale také o předloze novely zákona o Českém rozhlase. Poslanci se však rozhodli, že "rozhlasovou" novelou se budou zabývat až v běžném jednacím režimu.

Text usnesení, kterým sněmovna odvolala Radu ČT

Mareš odvolání rady respektuje, Bobošíková nerezignuje
Páteční rozhodnutí sněmovny odvolat Radu ČT její bývalý předseda Miroslav Mareš respektuje. Hodačova ředitelka zpravodajství Jana Bobošíková se po schválení usnesení o odvolání zbývajících šesti radních domnívá, že na situaci Hodačova vedení nic nemění. Sama chce ve své funkci setrvat.

Mareš označil diskusi ve sněmovně za zpolitizovanou a konstatoval, že se proti ní jen stěží dalo racionálně argumentovat.

Herec Národního divadla Miroslav Donutil sleduje noční zasedání Poslanecké sněmovny, 13. ledna 2001

Noční zasedání Poslanecké sněmovny bylo vyčerpávající, 13. ledna 2001

Někteří poslanci už nemohli během nočního zasedání sněmovny ani sedět, 13. ledna 2001

Noční jednání Poslanecké sněmovny unavilo i premiéra Miloše Zemana, 13. ledna 2001

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Je to urážka Vladimira Putina, odsoudilo Rusko útok Západu na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek označil za teroristický čin středeční...

Západní útok na Sýrii bude mít důsledky. Prohlásil to ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov. Vojenský zásah...

Další z rubriky

Policie musela zastavit demonstranty. Chtěli vtrhnout na sjezd KSČM

Stovky lidí protestovaly v Nymburku proti KSČM a prezidentu Miloši Zemanovi....

I po odjezdu prezidenta Miloše Zemana pokračovaly v Nymburku v průběhu sjezdu KSČM demonstrace proti prezidentovi...

Vítej, Ty, který jsi v rozhodnou chvíli nemlčel, řekl Duka nad rakví Berana

Ostatky kardinála Josefa Berana budou pohřbeny v katedrále sv. Víta na Pražském...

Čeští věřící v sobotu slavnostně uvítali znovu v jeho vlasti kardinála Josefa Berana, jehož tělo spočívalo téměř pět...

Jsme přesnější než Norové. Nyní i v mobilu, říká nový šéf meteorologů

Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Pro zprávy o počasí využívají Češi hlavně aplikace Aladin, Meteor nebo norský Yr.no. Už za pár dní si budou moci...

Najdete na iDNES.cz