Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hodač boj vzdal, lidé opět vyšli do ulic

  9:01aktualizováno  9:01
I přesto, že šéf České televize Jiří Hodač rezignoval, na mnoha místech republiky se konaly demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců. Na Václavském náměstí v Praze bylo zhruba 40 tisíc lidí, v dalších městech šlo spíše o stovky. Demonstrace se konaly navzdory tomu, že jeden z hlavních požadavků - rezignace generálního ředitele ČT Jiřího Hodače - byl splněn. Stávkující však požadují odstoupení dalších lidí dosazených Hodačem a odpolitizování Rady ČT.
Ohlasy na odstoupení generálního ředitele ČT Jiřího Hodače

Petra Buzková (ČSSD): Jeho rozhodnutí považuji za správné. Neodpustím si však řící, že přišlo pět minut po dvanácté.

Michael Žantovský (ODA):
"Tento krok měl učinit před 14 dny a ušetřil by tím sobě i celé české veřejnosti spoustu trápení."

Jan Ruml (US):
"Je to druhá dobrá zpráva
k televizi. První je, že televize začala (normálně) vysílat."

Mirek Topolánek (ODS): "Nemám na to, žádnou reakci. Hodač je oběť, nikoli příčina celého konfliktu."

Krizi v České televizi ve čtvrtek 11. ledna a demonstrace v různých městech jsme sledovali podrobně ZDE

Hodač to vzdal
Jiří Hodač po třech týdnech působení ve funkci generálního ředitele ČT odstoupil ze zdravotních důvodů. Po Hodačově rezignaci jeho tým zůstává. Své funkce nadále zastávají: Věra Valterová, šéfka právního a personálního oddělení, Jana Bobošíková, šéfka zpravodajství, i Jindřích Beznoska, finanční ředitel ČT. Odstoupení Hodače oznámila Valterová, Hodač je totiž stále v pracovní neschopnosti. Valterová také řekla, že nové vedení vždy postupovalo v souladu se zákonem a bude se dále snažit navázat kontakt se stávkujícími.

Radní opouštějí loď
Rada ČT, jež Hodače zvolila, se rozpadá. Opustili ji dva členové.

Na svoji funkci v radě rezignoval Petr Hájek zvolený na návrh ČSSD.

Svůj krok vysvětlil tím, že vedení ČT neučinilo nic pro  komunikaci se stávkujícími. Stejný krok učinil také další radní Václav Erben nominovaný rovněž sociálními demokraty.

"Nemohu být v radě, která opovrhuje usnesením Poslanecké sněmovny," vysvětlil své odstoupení Českému rozhlasu Erben. Ze zákona devítičlenná rada má tak již pouze šest členů.

Prohlášení Jiřího Hodače: (před novináři přečetla jeho zástupkyně Věra Valterová)
Nechci rozebírat argumenty pro a proti, týkající se existence mediálních zákonů, způsobu volby Rady ČT a podobně, které byly označeny za klíčové v dané situaci.

Nicméně znovu musím zdůraznit to, co bylo později opakovaně potvrzeno, a totiž že volba generálního ředitele České televize  byla zcela legální.

Ti, kteří ji odmítli akceptovat, jednali v rozporu se zákonem, což mělo za následek i ohromné škody na morálním vědomí a právních jistotách společnosti.

Ve snaze dobrat se řešení jsem důslkedně postupoval cestou zákona a bohužel musím konstatovat, že možnosti, jak zákon prosadit ve chvíli, kdy je to velmi potřeba, bylo pro mě trpkým zklamáním.

Žil jsem řadu let ve vyspělých zemích, kde by něco podobného nebylo možné a ještě do nedávna jsem si myslel, že to není možné ani v zemi, která již sahá po klice brány Evropské unie.

Kromě místopředsedy Rady ČT Erbena hovořil o své možné rezignaci do pátečního jednání sněmovny o ČT i další radní Jiří Kratochvíl. 

Složení Rady ČT si můžete prohlédnout ZDE.
Svůj názor však změnil s tím, že odstupovat den před jednáním sněmovny o osudu rady je prázdným gestem. "Tento spor nebude mít vítězů ani poražených a nezvítězí ani kompromis," řekl Českému rozhlasu Kratochvíl. "Bude zde rozhodovat někdo třetí a to je obrovská chyba," dodal.

Ani jediné dvě ženy v radě - Jana Dědečková a Marcella Marboe-Hrabincová - své posty opustit nehodlají. "Nehodlám to politikům usnadňovat. Pokud se rozhodli znásilňovat zákon, ať to dělají s plnou vahou," řekla Dědečková.

Také předseda rady Miroslav Mareš hodlá počkat na rozhodnutí sněmovny i na reakci vedení ČT. "Až poté zvážím celou situaci. Nedomnívám se, že by rada porušila nějaký zákon," řekl Mareš.

Sněmovna v pátek nějakým způsobem zřejmě ukončí činnost současné rady, které je vytýkáno prosincové zvolení Jiřího Hodače ředitelem ČT a jeho následné neodvolání.

 Výbor doporučuje poslancům ukončit mandát Rady ČT
Sněmovní výbor pro kulturu v noci na čtvrtek doporučil dolní komoře parlamentu, aby poté, co ukončí mandát současné Rady ČT, dočasně převzala některé její pravomoci. Toto stanovisko prosadili v rámci projednávání novely zákona o ČT poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Lze předpokládat, že stejné strany jej prosadí i v pátek, kdy bude o novele jednat celá sněmovna. Ta by tak potom mohla odvolat Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele ČT a následně jmenovat jeho prozatímního nástupce.

Před budovou ČT na Kavčích horách v Praze se konal mítink sdružení Krotitelů duchů zákonů. Nad hlavami protestujících byly dva transparenty: Z velína na dlažbu, Stop permanentní demokracii. (11. ledna 2001)

Redaktoři sledují přenos z Václavského náměstí, kde se konalo shromáždění na jejich podporu. (11. ledna 2001)

Demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců České televize (11. ledna 2001).

Demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců České televize na pražském Václavském náměstí. (11. ledna)

Tisíce lidí přišlo v Brně před místní studio ČT podpořit stávkující zaměstnance. Na zdi kostela sledovali zpravodajské pořady, 11. ledna 2001

Tisíce lidí přišlo v Brně před místní studio ČT podpořit stávkující zaměstnance. Na zdi kostela sledovali zpravodajské pořady, 11. ledna 2001

Lidé, kteří přišli podpořit stávkující zaměstnance ČT na pražské Václavské náměstí, na vstupu do stanice metra Můstek, 11. ledna 2001

Klaus je nebezpečí pro demokracii, to byl jeden z transparentů na pražském Václavském náměstí, 11. ledna 2001

Vše jednou končí, tak zněl jeden z transparentů na pražském Václavském náměstí, 11. ledna 2001

Sportovní redaktoři ČT na pražském Václavském náměstí, 11. ledna 2001

Ceny TýTý na Václavském náměstí, 11. ledna 2001

Tisíce lidí na pražském Václavském náměstí při demonstraci na podporu stávkujících zaměstnanců ČT, 11. ledna 2001

Přenosový vůz ČT v zajetí davu na pražském Václavském náměstí, 11. ledna 2001

Lidé s transparentem na pražském Václavském náměstí při demonstraci na podporu stávkujících zaměstnanců ČT, 11. ledna 2001

Lidé s transparenty na pražském Václavském náměstí při demonstraci na podporu stávkujících zaměstnanců ČT, 11. ledna 2001

Lidé sledují velkoplošné obrazovky uprostřed Václavského náměstí, 11. ledna 2001

Ve čtvrt na jednu se před budovou zpravodajství České televize, jako každý den, sešly stovky stávkujících zaměstnanců. Ve čtvrtek 11. ledna k nim z okna promluvil člen krizového výboru Adam Komers. Po jeho stručném proslovu zahrála demonstrantům kapela.

Ve čtvrt na jednu se před budovou zpravodajství České televize, jako každý den, sešly stovky stávkujících zaměstnanců. Ve čtvrtek 11. ledna k nim z okna promluvil člen krizového výboru Adam Komers. Po jeho stručném proslovu zahrála demonstrantům kapela.

Ve čtvrt na jednu se před budovou zpravodajství České televize, jako každý den, sešly stovky stávkujících zaměstnanců. Ve čtvrtek 11. ledna k nim z okna promluvil člen krizového výboru Adam Komers. Po jeho stručném proslovu zahrála demonstrantům kapela.

Ve čtvrt na jednu se před budovou zpravodajství České televize, jako každý den, sešly stovky stávkujících zaměstnanců. Ve čtvrtek 11. ledna k nim z okna promluvil člen krizového výboru Adam Komers. Po jeho stručném proslovu zahrála demonstrantům kapela.

Lidé stále nosí stávkujícím redaktorům ČT jídlo a ovoce. I 11. ledna 2001 měli ve velíně plný stůl.

Ve čtvrt na jednu se před budovu zpravodajství ČT, jako každý den, shromáždily stovky stávkujících zaměstnanců ČT, 11. ledna 2001.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

AYANA Resort and Spa, Bali
Češi na Bali marně čekali na volební průkazy, zatoulaly se neznámo kde

Sněmovních voleb se účastní i tisíce Čechů v zahraničí. Minimálně čtyři z nich, kteří přechodně žijí na Bali, ale nakonec nebudou moci hlasovat. Jejich...  celý článek

Jihlava
100 POHLEDŮ: Baráčky v Jihlavě jak lepidlem k sobě přilepené

Pro období let 1890 až 1914 se vžilo označení Belle Époque - „krásná doba“. Právě v tomto období vznikla většina fotografií, které jsme zařadili do seriálu 100...  celý článek

Lidé v Krásné Studánce u Liberce odevzdávali své hlasovací lístky na místním...
Strany mají triky k obcházení zákona o darech. Některé ho ignorují úplně

Od koho strany získávají finance a na co je během kampaní využívají. To měl zprůhlednit zákon, o kterém se před volbami mluvilo jako o přelomovém. Podle...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.