Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

KRIZE V ČESKÉ TELEVIZI

čtvrtek 11. ledna 2001

připravují redaktoři iDNES s využitím
servisu agentury ČTK,  vysílání ČRo1-Radiožurnálu a ČT

homepage iDNES

LEGENDA:

  odpůrci nového vedení ČT   nové vedení ČT  ostatní zprávy, reakce

VÝVOJ KRIZE VE ČTVRTEK 11. LEDNA

Vývoj krize v ČT v pátek 12. ledna najdete ZDE

 20:28 Demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců ČT skončily.
 20:25 Redaktor brněnského studia ČT David Ciegelbauer podal trestní oznámení na neznámého pachatele pro poškožování cizí věci. Ten, kdo vyplnul trafostanici mohl způsobit vysoké škody, protože v některých studiích ČT nejsou okna a bylo v ní plno lidí a drahé techniky.



Redaktoři sledují přenos z Václavského náměstí, kde se konalo shromáždění na jejich podporu. (11. ledna 2001)
MAFA - DAN MATERNA

 19:26 Organizátoři brněnské demonstrace zavolali kvůli přerušení proudu policii. Velkoplošné promítání pořadu Tady a teď, věnovaného šéfovi brněnského studia Zdeňku Drahošovi, bylo podle redaktora brněnského studia ČT Jana Plachého přerušeno úmyslně. "Demonstrace je řádně nahlášená, proto jsme zavolali policii, aby incident vyšetřila," řekl Plachý.
 19:20 Protest sdružení Krotitelé duchů zákonů před budovou ČT na Kavčích horách v Praze skončil. Prohlášení Krotitelů duchů zákonů si můžete přečíst ZDE.
 19:17 "Redaktoři tím, že obsadili zpravodajský velín porušili zákon," zaznělo na demonstraci před budovou ČT na Kavčích horách, kterou pořádá sdružení Krotitelé duchů zákonů. Ti soudí, že nezvítě duchové zákona nad duchem. Před budovou je na sedmdesát lidí.


Demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců České televize na pražském Václavském náměstí. (11. ledna)
MAFA - DAVID NEFF

 19:15 Organizátoři poděkovali demonstrantům na Václavském náměstí za účast a zopakovali, že ozvučení a celá produkce byla zadarmo.
 19:14 V Brně začali organizátoři promítat na velkoplošné obrazovce informace o svém šéfovi Zdeňku Drahošovi. Po chvíli však plátno zčernalo, protože někdo vyplnul proud. Podle zpravodajky MF DNES to udělal někdo z managementu brněnského studia ČT. Proud nešel dvacet minut.
 19:10 Ondřej Havelka na Václavském náměstí davu zpívá písničku Voskovce a Wericha: Ten, kdo se na svět dívá a všemu jen kývá. V 19:15 se začne na velkoplošných obrazovkách promítat večerní Události a tím demonstrace skončí. 


Demonstrace na podporu stávkujících zaměstnanců České televize na pražském Václavském náměstí. (11. ledna)
MAFA - DAVID NEFF

 19:07 Forman vyzývá dav: Zvolte si nové politiky s čistýma rukama. To neznamená, že jim ty čisté ruce zůstanou, ale je lepší větrání než zatuchlý status quo, četl dále Roden na Václavském náměstí.
 19:06 Herec Karel Roden čte na Václavském náměstí dopis režiséra Miloše Formana. Ten vzkazuje: Na politiky si musíme dát ještě větší pozor než na zloděje. Zloději nás připraví o majetek, politik o lidskou důstojnost.
 19:01 Před budovou ČT na Kavčích horách v Praze je sedmdesát lidí. Teprve po dvaceti pěti minutách od zahájení protestu sdružení Krotitelé duchů zákonů, začali pořadatelé číst své prohlášení. V něm zdůvodnili vznik sdružení. Impulsem pro ně byl prezidentův výrok o respektování ducha zákona.
 18:58 Hlavní dramaturgyně ČT Alena Müllerová se optala davu na Václavském náměstí, zda by měla být Česká televize privatizována. Dav ji odpověděl: Ne! "Proč myslíte, že se Rada ČT začala zabývat televizí TV3? Není to náhodou proto, že její zpravodajství o krizi v ČT bylo objektivní," zeptala se Müllerová.
 18:54 Na plzeňském náměstí se přes očekávaní sešlo zhruba pět set lidí. Akce však na náměstí nebyla organizována, tak zase odešli nebo se přemístili do divadla Pod lampou, kde protestní shromáždění probíhá od 17 hodin. Akce už není nikým moderována, v divadle se utvořily hloučky, které komentují politickou situaci a hovoří o předčasných volbách.
 18:52 V Praze na Václavském náměstí je výrazně méně lidí než na demonstraci 3. ledna, která se konala rovněž na podporu stávkujících zaměstnanců ČT. Policie odhaduje současný počet demonstrantů na padesát tisíc.
 18:47 V Hradci Králové na Náměstí Svobody je pět set lidí. K davu promluvil redaktor východočeského studia ČT Vlastimil Weiner, zpěvačka Hana Hegerová a režisér Karel Smyczek. Na velkoplošné obrazovce přítomní shlédli podvečerní zprávy ČT. Na klidný průběh dohlíží několik policistů, kteří sedí v autech.
 18:46 Dav na Václavském náměstí v Praze zpívá s Ivanem Hlasem Táhněte do háje...
 18:43 Na Václavském náměstí promluvil i režisér Jan Svěrák: "Dobrý večer, zmanipulovaný dave... Léta jsme volili pravici, aby nezvítězila levice a pravice si zvykla na neomylnost a moc... Destabilizace ČT začala už v roce 1998, kdy odešel silný ředitel Ivo Mathé a byl nahrazen nezkušeným Jakubem Puchalským, který měl být poslušnější."
 18:39 V Ostravě na Masarykově náměstí je zatím tisíc lidí a další přicházejí. Heslem shromáždění se stalo: Nikdy více Bobovize! Před přítomné vystoupila Monika Horsáková z ostravského studia ČT, kde se ke stávce připojilo 90 procent zaměstnanců. Na klidný průběh demonstrace dohlíží asi dvacítka policistů.
 18:37 Adam Komers z ČT na pražském Václavské náměstí řekl: "K dosažení svého cíle se někteří takzvaní pravicoví politici nestydí spojit ani s komunisty... Politika se opět naštěstí stává věcí veřejnou."



Mítink sdružení Krotitelé duchů zákonů (11. ledna 2001)
MAFA - DAN MATERNA

 18:35 Před budovou ČT na Kavčích horách v Praze začal mítink sdružení Krotitelů duchů zákonů. Účastní se ho asi padesát lidí. Na plátno se promítají ukázky z filmu Krotitelé duchů. Nad hlavami protestujících jsou dva transparenty: Z velína na dlažbu, Stop permanentní revoluci. Klid.
 18:32 Na hlavním českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. se sešly asi dva tisíce lidí, kteří odměnili bouřlivých potleskem zprávu o rezignaci Jiřího Hodače. Na zprávu o tom, že zbytek jeho vedení zůstal ve funkcích, reagovali pískotem a pokřikem: Hanba! Z Prahy přijela moderátorka Počasí Alena Zárybnická a redaktoři Zdeněk Velíšek a Jan Moláček, původem Jihočeši. Policii zpravodajka MF DNES na náměstí nevidí. 
 18:28 V Praze mluví moderátorka Událostí Jolana Voldánová a Adam Komers, kteří řekli: Nebude vyhráno dokud budou v Radě ČT lidi přímo napojení na politické strany.
 18:27 Ve Zlíně je tři sta až čtyři sta lidí. Promluvil k nim redaktor ČT Josef Kvasnička. Lidem hraje písničkářka Eva Henychová. Protest je klidný.
 18:26 V Praze na Václavském náměstí hraje demonstrantům Michael Kocáb s Michalem Pavlíčkem svůj šlágr Na václavským Václaváku lidí velkej houf.
 18:24 Před brněnským televizním studiem sleduje zhruba tři tisíce lidí demonstraci v Praze přenášenou na zeď kostela. Tři policisté odklánějí dopravu z Jezuitské ulice a před demonstrujícími vystoupil šéf televizních odborů Jan Chládek a herečka Mahenova divadla Drahomíra Hofmanová.
 18:21 Pražské Václavské náměstí: Šéf televizních odborářů Dekoj prohlásil, že stávka neskončí, dokud neodejdou z televize všechny Hodačovy lidi. Mluví odborář polské Solidarity, bez překladu, dav mu rozumí. Vystoupil odborář z ČKD s prohlášením, že jeho organizace plně podporuje stávku v ČT.
 18:20 Před ústeckým Činoherním studiem se sešly asi tři stovky příznivců stávkujících redaktorů ČT. Demonstrace je bez transparentů, klidná, lidé mohou podepisovat petici 2000 slov v roce 2000. Hlídky státní policie odklánění dopravu od místa demonstrace.
 18:16 Při demonstraci sdružení Demokraté proti totalitě v Ústí nad Labem přirovnali řečníci situaci v ČT k tamní Matiční ulici, kde se podle nich také vše dělo podle zákona a všem to vadilo.
 18:11 Podle velitele městské policie pro Prahu 1 Josefa Janouška je na Václavském náměstí v tuto chvíli až čtyřicet tisíc lidí.
 18:09 Ve Zlíně je asi dvě stě lidí. Sledují na velkoplošné obrazovce vysílání ČT a podepisují se pod petici.
 18:06 Na olomouckém horním centrálním náměstí se na protestu sešlo nakonec kolem pěti set lidí. Na pódium nevystoupili žádní politici. K protestujícím promluvili místní herci, rektorka olomoucké univerzity a moderátorka zpravodajství ČT Daniela Drtinová. Zúčastnění sledovali na plátně zprávy stávkujících redaktorů a ohlasy známých osobností. Na závěr demonstrace někdo odpálil soukromý ohňostroj.
 18:03 Demonstranci na pražském Václavském náměstí zahájil herec Macháček a představitel sdružení ČT - Věc veřejná Jan Kraus. Ten oznámil, že pod jejich petici se zatím podepsalo 192 113 lidí. Dav s nadšeným potleskem přivítal odstoupení Hodače. Právě vystupuje operní pěvkyně Dagmar Pecková.
 18:02 Dav na pražském Václavském náměstí zpívá Ach synku, synku... a pro zahřátí organizátoři hrají písně z filmové pohádky Mrazík.
 17:59 Minutu před začátkem demonstrace se před brněnským studiem ČT v Jezuitské ulici sešlo tři sta až čtyři sta lidí a další stále přicházejí.
 17:53 Mezi pražskou Jindřišskou a Vodičkovou ulicí stále jezdí tramvaje. Horní část Václavského náměstí je však už zaplněna. Jeden z transparentů zní: Máme tady vola, kterej se pro nás uvolí, a za naše daně, na Malý Straně přežvejká pro nás cokoli.
 17:50 Pořadatelé vyzývají desetitisícový dav, aby neblokoval ulice u Václavského náměstí a postoupil do nižších částí náměstí.
 17:48 Na pražském Václavském náměstí vystoupí Dagmar Pecková, Svěrákové, představitelé polské Solidarity, redaktoři z velína ČT. Mimo jiné se bude číst dopis Miloše Formana a Vlastimila Brodského.
 17:46 V plzeňském divadle Pod lampou je dvě stě lidí. Na začátku protestu promluvil jeden z hlavním organizátorů Miroslav Anton a oznámil rezignaci Jiřího Hodače. Přítomní jeho slova odměnili potleskem. Sám to komentoval slovy: "Celá věc neskončila a neskončí rezignací jednoho neschopného člověka." Do divadla přijel i režisér Milan Šteindler a Michal Prokop. Nyní se zúčastnění dívají na dokument ČT - Věc veřejná.
 17:43 Na podiu na Václavském náměstí hraje pro zahřátí Pražský pouťový orchestr. Doprava na náměstí je zastavena. Jeden z transparentů: Klaus a Zeman kazí vzduch, je tu po nich pěkný puch.
 17:41 Jeden z demonstrantů, devětapadesátiletý právník, na pražském Václavském náměstí zpravodajce iDNES zdůvodnil svou účast tím: "Ze židle mne zdvihlo vystupování poslanců, které jsem sledoval v televizi v přímém přenosu. Nejvíc mne ale rozpálil radní Štěpánek, který nás označil za lůzu."
 17:38 Na libereckém náměstí je zhruba pět set lidí. Protest se obrátil proti ODS, která je tam označována za občanskou normalizační stranu. Na demonstraci vystoupila moderátorka ČT Marcela Augustová, která pochází z Liberce. Lidé mají transparenty s hesly: Nedělejme politikům voly, Podporujeme vás, Žádnou privatizaci ČT.
 17:34 Václavské náměstí, kde už je zhruba deset tisíc lidí, je celé ozvučeno. V horní i dolní části je po jednom promítacím plátnu. Do postranních ulic najely sanitky.
 17:30 Na Václavské náměstí v Praze proudí davy lidí. Zpravodajka iDNES odhaduje jejich počet na deset tisíc.
 17:28 Na náchodském Masarykově náměstí u morového sloupu se sešlo asi pět set lidí, kteří bouřlivým potleskem přivítali odstoupení ředitele ČT Jiřího Hodače. Na demonstraci vystoupil dramaturg ČT Michael Otřísal a místopředseda odborového svazu KOVO Josef Středula a herečka Milena Novotná. Na průběh demonstrace dohlíží policie.
 17:24 Na jičínském Valdštejnově náměstí podepisují lidé petici Česká televize - věc veřejná a 2000 slov v roce 2000. Zhruba polovina ze 150 přítomných petici podepsala. Na demonstraci vystoupil spisovatel Michal Viewegh a herec Ivan Vyskočil. Zpravodaj MF DNES neviděl policisty, protest je pokojný.
 17:16 Na ústeckém Mírovém náměstí se sešlo asi dvě stě příznivců sdružení Demokraté proti totalitě. Sdružení nejvíce vadí, jak někteří lidé zneužili situace kolem ČT k politické destabilizaci společnosti. Lidé mají transparenty s hesly: Zvítězí anarchie nad zákony, Pane Ruml zkuste znovu odejít! Jeden z organizátorů, zástupce hejtmana Pavel Tošovský uvedl: I prezident Havel využil situace a podpořil stávkující - to nám vadí!
 17:15 V pražské Opletalově ulici je připraveno pět policejních antonů.
 17:13 Na pražském Václavském náměstí je zhruba pět set lidí. Začátek demonstrace je plánovaný na 18. hodinu. Václav Marhoul, jeden z organizátorů demonstrace, tvrdí, že i po odstoupení Hodače má protest smysl, neboť ve vedení zůstávají lidé, kteří jej zvolili.
 17:03 V plzeňském divadle Pod lampou se sešla zhruba stovka lidí, kteří očekávají začátek protestu. Zatím nikdo netuší, že Hodač odstoupil z funkce.
 16:57 V Liberci se na demonstraci na podporu stávkujících zaměstnanců ČT zatím sešlo na tři sta lidí a další stále přicházejí. Na velkoplošné obrazovce zatím sledují starší zprávy vyráběné stávkujícími pracovníky.
 16:30 Petra Buzková (ČSSD) reagovala jako první politik na odstoupení ředitele ČT Jiřího Hodače: "Jeho rozhodnutí považuji za správné. Neodpustím si však řící, že přišlo pět minut po dvanácté."
 16:27 Po Hodačově rezignaci jeho tým zůstává. Své funkce nadále zastávají: Valterová (právní i personální), Bobošíková (zprávy) i Beznoska (finance).
 16:14 Jiří Hodač po třech týdnech působení ve funkci generálního ředitele ČT odstoupil ze zdravotních důvodů. Prohlášení Jiřího Hodače si můžete poslechnout ZDE.

 16: 00 O své možné rezignaci do pátečního jednání sněmovny hovořil i další radní Jiří Kratochvíl. Svůj názor však změnil s tím, že odstupovat den před jednáním sněmovny o osudu rady je prázdným gestem. Ani jediné dvě ženy v radě - Jana Dědečková a Marcella Marboe-Hrabincová - své posty opustit nehodlají. "Nehodlám to politikům usnadňovat. Pokud se rozhodli znásilňovat zákon, ať to dělají s plnou vahou," řekla Dědečková. Také předseda rady Miroslav Mareš hodlá počkat na rozhodnutí sněmovny i na reakci vedení ČT. VÍCE ZDE.

 15:47 Jeden z organizátorů ze sdružení Krotitelé duchů zákona, kteří ohlásili protestní akci před budovou ČT tvrdí, že chtějí nevážnou formou upozornit na vážnou věc. "Máme dojem, že budovu ČT zahltil zlý duch zákoníku práce," dodal, že je jim lhostejné, kdo bude ředitelem ČT, ale jde jim především o legitimitu jeho zvolení. Organizátoři ohlásili, že by chtěli dnešní noc přenocovat budovách obou komor parlamentu. "Povést by se nám to mělo," řekl Jan Kühn v Radiožurnálu.  

 14:30 Lidé stále nosí stávkujícím redaktorům ČT jídlo a ovoce. I 11. ledna 2001 měli ve velíně plný stůl.
Zdroj: iDNES

VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

  14:25 V Ústí nad Labem se na večer chystají hned dvě demonstrace. Demokraté proti totalitě se sejdou v 17 hodin na Mírovém náměstí. Pod výzvou, jejíž signatářem je například zástupce ústeckého hejtmana Pavel Tošovský z ODS a podepsal i jeho stranický kolega hejtman Jiří Šulc. "Nejsme pro Jiřího Hodače nebo Janu Bobošíkovou ve vedení České televize, jsme proti tomu, co z kauzy někteří udělali a jak se ji snaží využít k politické destabilizaci," tvrdí Tošovský. Signatáři výzvy v noci na čtvrtek město oblepili pozvánkami na svoji demonstraci celé město. Zbouřené redaktory naopak podpoří demonstrace v Činoherním studiu, která začíná o hodinu později. Na tu řediteli divadla přislíbili účast redaktoři z velína ČT.

 14:10 Počet členů Rady ČT se snížil na šest. Rezignoval Václav Erben, který tvrdí, že nemůže být v radě, která opovrhuje rozhodnutím Poslanecké sněmovny. Poslechněte si, proč odstoupil Václav Erben.
  13:49 Krize v České televizi přerostla podle předsedy KSČM Miroslava Grebeníčka v největší politickou krizi po roce 1989 a nyní se stala pokusem o pravicový puč v podání Unie svobody a Hradu. Na dnešní tiskové konferenci Grebeníček řekl, že k tomuto přesvědčení dospěl po středečním zasedání kulturního výboru Poslanecké sněmovny.
 13:37 Poslanci Čtyřkoalice podpoří vládní novelu zákona o České televizi, ale pouze v případě, že norma stanoví, aby Radu ČT volil kromě Poslanecké sněmovny i Senát a prezident, případně jen obě komory parlamentu. "Tento bod považujeme za klíčový z hlediska nezávislosti Rady České televize, protože dosavadní stav, kdy radu ČT volila pouze Poslanecká sněmovna, je stav, kdy okamžitá vládní většina vždy může zvolit radu podle svého zvážení," prohlásil šéf Unie svobody Karel Kühnl.

 13:27 Člen Rady ČT Petr Hájek rezignoval kvůli tomu, že vedení ČT nekomunikuje se stávkujícími. Ze zákona devítičlenná rada má nyní už jen sedm členů.

 12:30 Před budovou zpravodajství České televize se, jako každý den, sešly stovky stávkujících zaměstnanců. Ve čtvrtek 11. ledna k nim z okna promluvil člen krizového výboru Adam Komers. Po jeho stručném proslovu zahrála demonstrantům kapela.
Zdroj: iDNES

VÍCE FOTOGRAFIÍ ZDE

 12:30 Ministr kultury a předkladatel novely zákona o České televizi Pavel Dostál je nespokojen se středečním jednáním sněmovní mediální komise, na kterém poslanci nepřijali žádné usnesení. "Bojím se, že ten maraton ve sněmovně zase začne, takže se zřejmě máme na co těšit. Doufám, že to zdržování (v mediální komisi) nebylo schválně," řekl pro Český rozhlas Dostál. Pavla Dostála si můžete poslechnout ZDE.

 11:25 - Jindřich Beznoska, kterého Hodač pověřil výkonem funkce finančního ředitele, tvrdí, že ředitel má dnes absolvovat kontrolu u lékaře. Kdy by se mohl Hodač, který byl v minulých dnech hospitalizován, objevit v práci, Beznoska neví.

 10:33 Čtyři malé opoziční strany viděly v protestu novinářů České televize prostředek, jak rozbít pakt stability spojující od voleb v roce 1998 dvě hlavní strany v České republice, z Prahy to napsal francouzský deník Le Figaro.
 8:30 Proti obsazení budovy zpravodajství ČT vzbouřenými redaktory hodlá večer na Kavčích horách protestovat přípravný výbor sdružení Krotitelé duchů zákonů. Jeho členové uvažují o tom, že pak přenocují ve sněmovně a v Senátu. Zatím asi stočlenná skupina si název zvolila v reakci na výrok prezidenta Václava Havla, že Hodač byl zvolen v souladu s literou zákona, ale proti jeho duchu.
 8:00 Na pražském Václavském náměstí i v dalších městech se večer od 18:00 opět konají shromáždění na podporu požadavků stávkujících zaměstnanců ČT. Manifestace, pořádané iniciativou Česká televize - věc veřejná, začnou ve stejnou dobu také v Ústí nad Labem, Brně, Ostravě, Olomouci, Českých Budějovicích, Hradci Králové a několika dalších městech. Mají být výzvou poslancům, kteří v pátek rozhodnou o osudu Rady ČT a novele zákona o veřejnoprávní televizi, umožňující odvolání jejího ředitele Jiřího Hodače.
 01:00 (čtvrtek 11.ledna 2001)  Sněmovní výbor pro kulturu v noci ze středy na čtvrtek dolní komoře parlamentu doporučil, aby poté, co ukončí mandát současné Rady ČT, dočasně převzala některé její pravomoci. Toto stanovisko prosadili v rámci projednávání novely zákona o ČT poslanci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. Lze předpokládat, že stejné strany jej prosadí i v pátek, kdy bude o novele jednat celá sněmovna.
Sněmovna by tak mohla odvolat Jiřího Hodače z funkce generálního ředitele ČT a následně jmenovat jeho prozatímního nástupce. 
 23:17 (středa 10. ledna 2001) Členové sněmovního výbor pro kulturu, kteří od 15. hodiny jednají o vládním návrhu novely zákona o České televizi, se zatím neshodli. O přenesení pravomocí Rady ČT na sněmovnu nechtějí slyšet komunisté ani ODS, kteří shodně preferují rychlé přijetí zákona o ČT. Kateřina Dostálová (ODS) pro Radiožurnál uvedla: "Všichni ti, kteří mají plná ústa nezávislosti, nyní vpodstatě popírají, co dosud řekli. Vlastně chtějí zrušit článek mezi politiky a ČT, kterým je a měla by být Rada ČT. To je pro mne nepřijatelné."

Vývoj krize v ČT ve středu 10. ledna jsme sledovali ZDE

Řidič Porsche srazil na chodníku ženu s kočárkem