Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

15:50

Vážení čtenáři, on-line přenos z prvního dne hlavního líčení s bývalým středočeským hejtmanem Davidem Rathem skončil. Děkujeme vám za pozornost a přejeme pěkné odpoledne.

15:34

SHRNUTÍ- U středočeského krajského soudu dnes začalo druhé kolo hlavního líčení s bývalým hejtmanem Davidem Rathem a další desítkou obžalovaných. - Kauza se týká úplatků za údajné zmanipulování několika zakázek Středočeského kraje. - Z obžalovaných na jednání dorazil Rath, manželé Petr a Kateřina Kottovi, podnikatelka Lucia Novanská a spolupracující obviněná Ivana Salačová, která se v minulosti jako jediná přiznala ke korupci. Ostatní obvinění podnikatelé požádali soud o jednání v nepřítomnosti. - Soudce Robert Pacovský se dnes k samotnému projednávání věci vůbec nedostal. Po stručné rekapitulaci dosavadního soudního řízení totiž Rath vůči předsedovi senátu vznesl námitku podjatosti. Po zbytek jednacího dne pak v projevu, který zabral zhruba čtyři hodiny, vysvětloval, proč by měl být soudce z kauzy vyloučen. - Mezi Rathovy argumenty patří to, že Rath vede soudní spor se soudcovým strýcem, advokátem Michalem Pacovským. Domnívá se, že soudci rozvrátil rodinné vztahy, a že ho tedy soudce musí nenávidět. Dále připomněl, že vůči Robertu Pacovskému podal žalobu na ochranu osobnosti a také podnět ke kárnému stíhání. Za významný pokládá i údajný tlak na své odsouzení ze strany prezidenta a ministra spravedlnosti. - Hlavní líčení bude pokračovat v úterý od 8:45. Rath odhadl, že námitku podjatosti bude přednášet dalších čtyři až šest hodin.

-

15:25

ImageText

15:16

Rath vysvětlil novinářům, že svoje stanovisko ohledně podjatosti vysvětluje obsáhle, protože o podjatosti soudce bude hlasovat celý Pacovského senát - a tedy i právní laici. Bývalý politik ve své řeči opakovaně odkazoval na judikáty Ústavního soudu i Evropského soudu pro lidská práva.

15:13

ImageText

Soudce Robert Pacovský na snímku druhý zleva

15:11

Soudce se rozhodl přerušit hlavní líčení do úterních 8:45 poté, co mu Rath sdělil, že je zhruba v polovině předčítání své ústavní stížnosti, která má celkem 23 stran. Své další vystoupení lékař časově odhadl na čtyři až šest hodin.

15:02

Rathovo publikum v řadách veřejnosti už prořídlo. Bývalý hejtman stále hovoří, pracovní doba soudu končí za hodinu. Předseda senátu Robert Pacovský předem neavizoval, zda chce líčení protáhnout i přes tento čas.

14:50

ImageText

14:39

Rath recituje jednotlivá ustanovení Ústavy ČR ohledně prezidenta republiky.

14:34

"Proč u nás není trest smrti?" cituje Rath dotaz čtenáře jednoho serveru. "Mě to taky mrzí, mohl jsem ho dostat. Vy byste ho s chutí vynesl," řekl soudci.

14:34

ImageText

14:31

Rath přednáší další argumenty, které mají dokládat, že prezident jeho kauzu ovlivňuje. Je u bodu číslo 19.

14:20

"Ten prezident říká jenom to, co si významná část obyvatel myslí. Prostě chytím někoho s krabicí na ulici a je to trestné," stěžuje si Rath, kterého policie zadržela v květnu 2012 se sedmi miliony v krabici od vína. Exhejtman upozornil, že "nosit peníze po ulici není samo o sobě nezákonné". Připomněl dotační kauzu Čapího hnízda a obviněného Andreje Babiše (ANO), která Zemanovi podle všeho nevadí. Soudce ho však zarazil s tím, "že cizími kauzami se tento soud zabývat nebude".

14:07

Ohledně údajného politického tlaku na výsledek jeho kauzy Rath připomíná veřejné výroky prezidenta k tomu, že zvažuje kárnou žalobu na soudce Pavla Zelenku. Zelenka zrušil odsuzující verdikt nad Rathem kvůli údajně nezákonným policejním odposlechům.

14:05

ImageText

13:54

Exhejtman právě varoval soudce, že ho budou za jeho rozhodování pronásledovat soudcovi předci. "Na vašem místě bych se bál," podotkl.

13:52

"Vám už ta nenávist vůči mně zatemňuje rozum," řekl Rath soudci.

13:50

"Přece se kvůli takovému mizerovi nebudete protivit ministru spravedlnosti, že," řekl soudci Rath. Mizerou mínil sebe.

13:49

Pod nátlakem ministra spravedlnosti Pelikána byl podle Ratha v jeho kauze i Nejvyšší soud, protože ministerstvo soudu přislíbilo peníze na rekonstrukci budovy.

13:46

Nyní se Rath dostává k tomu, že na jeho odsouzení podle něj tlačí jak ministr spravedlnosti, tak i prezident Miloš Zeman. Prezident by prý mohl více ovlivňovat kauzu už jenom tak, že by k soudu poslal Hradní stráž, aby soudce píchala bajonetem.