Chceme do Bílého domu a Putina v Praze, říká Zemanův muž pro diplomacii - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chceme do Bílého domu a Putina v Praze, říká Zemanův muž pro diplomacii

  14:07
Česko-čínské vztahy se netýkají pouze CEFC, ve spolupráci a v projektech bychom měli pokračovat. Řekl to v rozhovoru pro iDNES.cz ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolf Jindrák. Podle něj v zahraniční politice prezidenta Zemana nenastanou zásadní změny.
Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák v březnu 2017

Ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák v březnu 2017 | foto: Michal Doležal, ČTK

Můžeme v druhém funkčním období Miloše Zemana očekávat nějaké změny v zahraniční politice?
Myslím, že zásadní změna nenastane. Budeme pokračovat v tom, co pan prezident dělal uplynulý rok – a to je ještě zintenzivnit vztahy se sousedy. Takže v té první cestovní vlně se chystáme navštívit nejprve Slovensko 4. dubna, a poté také Polsko, Německo, Rakousko, a rádi bychom navštívili i Maďarsko jako čestného souseda. Nicméně pořadí zatím neznáme. Určitě bude na pořadu také evropská agenda, blíží se těžká debata o finanční perspektivě na další období nebo debata o migrační politice v rámci Evropské unie. Samozřejmě i NATO, Rusko a Čína.

JUDr. Rudolf Jindrák

Jeden z nejzkušenějších českých diplomatů, což je znát i na jeho mluvě, v níž se vyhýbá silným slovům. 

Na ministerstvu zahraničí začal pracovat už v roce 1986. Specializuje se na střední Evropu. Od 90. let působil jako generální konzul v Mnichově, velvyslanec v Maďarsku, Rakousku a Německu. 

Na Hradě jako ředitel zahraničního odboru působí od loňského března, kdy nahradil Hynka Kmoníčka, který odešel na velvyslanectví do Washingtonu.

Takže letošní rok bude zejména ve znamení návštěv sousedních zemí?
Ano, ale na druhou stranu odmítám omezovat zahraniční politiku pouze na zahraniční cesty. Důležité také je, kdo přijíždí do České republiky. Chystáme se na dvě nebo tři velké návštěvy. Zatím nemohu říct jaké, protože ještě nejsme zcela domluveni. 

Kromě toho ještě máme multilaterální formáty jednání jako zasedání Visegrádské čtyřky na úrovni prezidentů, summit NATO a Valné shromáždění OSN. Co se týče OSN, ještě záleží na domluvě s vládou, kdo tam pojede.

Vy jste řekl, že státníci by si měli návštěvy oplácet. Prezident Zeman byl v minulém období několikrát v Rusku. Znamená to tedy, že se také snažíte, aby do Prahy přijel ruský prezident Vladimir Putin?
My jsme ruského prezidenta pozvali do České republiky už během návštěvy v Soči (setkání proběhlo loni v listopadu, pozn. redakce). Nyní jsme poslali prezidentu Putinovi gratulaci ke znovuzvolení, kde je zopakováno, že by jej prezident Zeman rád přivítal v České republice. Pokud si dobře pamatuji, tak tady byl naposledy ruský prezident Medveděv, když měl v Praze schůzku s Obamou. Teoreticky by mohl ruský prezident přijet, ale ještě nejsme domluveni s ruskou stranou.

Ruský prezident v poslední době do západních zemí příliš nejezdí vzhledem k vyostřeným vztahům. Ty se nedávno ještě zhoršily  kvůli otravě dvojitého agenta Skripala v Británii. Myslíte, že je dobrý nápad v této situaci zvát Putina do České republiky?
Když to řeknu obecně, a teď nemluvím o Rusku: O tom, kdy se návštěva zrealizuje, rozhoduje řada různých faktorů. Samozřejmě se musí najít vhodný okamžik. Zatím nejsme tak daleko, že bychom s ruskou stranou projednávali termíny. Avšak obecně platí, že máme zájem, aby kontakty na nejvyšší úrovni byly reciproční. Pokud byl pan prezident dvakrát v Ruské federaci a dvakrát se sešel s ruským prezidentem, tak aby ruský prezident také jednou přijel do České republiky. Samozřejmě je otázkou, kdy je ten správný moment.

Otravu agenta Skripala osobně nařídil Putin, míní britský ministr zahraničí

Kvůli útoku na bývalého špiona se ale za Británií šikují spojenci. Jak by se podle vás měla zachovat Česká republika a co v této věci poradíte prezidentovi?
Zatím tu jsou tvrzení proti tvrzení a důležité je, aby se ta věc vyšetřila. My samozřejmě ctíme naše spojenecké závazky, vyjádřilo se k tomu naše ministerstvo zahraničních věcí. My jsme se na to prohlášení odvolávali. Samozřejmě na druhou stranu také není možné, aby nás někdo nepřímo obvinil, že ta chemická látka se vyrábí na území České republiky. To prostě pravda není. 

Myslím si, že obě strany by se spolu měly bavit. Máme mezinárodní organizace, je tu organizace se sídlem v Haagu, která má na starosti chemické zbraně (Organizace pro zákaz chemických zbraní, pozn. redakce). Pokud se nepletu, tak pracovníci té organizace se tomu již věnují. Jestli Rusko tvrdí, že v tom nebylo zapojeno, tak ať také pošle své experty a ať to nějakým způsobem dokážou.

Skripala mohl otrávit jed z Česka, tvrdí Moskva. Stropnický to popřel

Zmínil jste prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Jak se na to dívá prezident Zeman, když pěstuje s Putinem přátelské vztahy a Rusové pak Česko bez váhání obviní?
Já se o této věci s panem prezidentem nebavil. Četl jsem doslovný výrok v té zprávě, který šířila ruská ambasáda v Praze o možné produkci této látky dokonce ještě na území Československa a dalších států. Nevím, do jaké míry je to oficiální stanovisko ruské administrativy. Já to odmítám dramatizovat, že nám oni něco neustále hází pod nohy. Myslím, že tak to není.

Takže ty občas zaznívající výzvy k vyhoštění ruských diplomatů z Česka jsou podle vás přehnané?
K tomu musí být vždy nějaká příčina. Kladu si otázku, jestli se k tomu kroku Britů někdo z Evropské unie a NATO připojil. Myslím, že ne. Britové nás o to nežádali. Já se bavil s britským velvyslancem v Praze a nezazněl tam žádný takový požadavek, abychom solidárně vypovídali ruské diplomaty. K vypovězení diplomatů ze země musí být konkrétní důvod a ten jsme, troufám si tvrdit, v této chvíli neměli.

Vyšetřovaný Jie Ťien-ming opustí vedení CEFC, na Hradě jako poradce zůstává

Jednou z vašich priorit zůstává i ekonomická diplomacie. Bude prezident pokračovat v utužování vztahů s Čínou? (rozhovor vznikl krátce před oficiálním prohlášením Hradu, pan Jindrák podle svých slov o výsledku cesty kancléře a poradce nevěděl, pozn. redakce)
I vzhledem k posledním událostem, si myslím, že česko-čínské vztahy jsou v ekonomické oblasti daleko širší. Nejsou to aktivity jedné, i když silné skupiny. Podle mě je třeba ty projekty podporovat nadále. Pan prezident má ekonomickou diplomacii jako jednu ze svých priorit nejen k Číně. Každá větší cesta do zahraničí byla doprovázena podnikatelskou delegací. Myslím, že to určitě bude dál pokračovat. Vztah mezi čínským a českým prezidentem je opravdu přátelský. Dvakrát jsem to zažil na vlastní oči. Byla by škoda nevyužít toho přátelského vztahu k pokračování spolupráce.

Pátrat do Číny, co je s poradcem Jie Ťien-mingem, vyrazila delegace s kancléřem Mynářem, poradcem Nejedlým a představitelem evropské divize CEFC Tvrdíkem. Nešly potřebné informace zjistit oficiální cestou přes ambasády? Proč se neprojevily ty dobré vztahy, když se prezident Zeman potřeboval něco od čínské strany dozvědět?
Já nemám ani zmocnění to nějak šířeji komentovat. Samozřejmě těch aktivit, jak zjistit informace, byla celá řada. Cesta do Číny zmíněných pánů byla součástí těch širších aktivit, které v posledních dnech směrem k čínské straně proběhly. Víc k tomu říct nemohu.

Nenastane určitá reflexe vztahů s Čínou? Investice v České republice zůstaly za očekáváním a čínská společnost CEFC má problémy.
Chtěl bych k tomu říct, že opravdu česko-čínské vztahy nejsou jen investice CEFC. Ale souhlasím s vámi, že je nejviditelnější. Na druhou stranu máme i meziresortní pracovní skupinu k Číně, kterou koordinuje ministerstvo zahraničních věcí, aby si mezi sebou úkoly rozdělovala ministerstva, je tam i Hrad a Parlament. My bychom skutečně neradi ve světle jednoho konkrétního případu zastavili vztahy, které se rozvíjely velmi pozitivně. Když se dnes podíváte na evropské státy, tak počínaje Francií a konče Německem a Velkou Británií je zájem o spolupráci s Čínou pořád veliký. Byla by škoda, kdybychom řekli, že je tu problém, který čínská strana řeší, a do té doby všechno zastavujeme. To není správná filozofie.

V minulém období se prezidentská kancelář potýkala v rámci ekonomické diplomacie s problematickou zakázkou na stavbu přehrad v Kyrgyzstánu. Tehdy za firmu Liglass lobboval kancléř Mynář a zmínil se o ní prezident. Hodláte jako ředitel zahraničního odboru více kontrolovat podobné podnikatelské nabídky?
My jsme spoléhali na informace od Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory. My jsme tady na odboru žádnou lustraci nedělali, na té se podílel protokol Pražského hradu. Já Liglass vidím z trochu jiného pohledu v tom smyslu, že poté co se u nás všechno napsalo, bych se i divil bance, která by jim půjčila peníze. Já ten případ neznám dopodrobna, ale myslím, že i z hlediska politického se už ta situace směrem ke Kyrgyzstánu hodně uklidnila.

Mezi priority řadíte rovněž Izrael. V čem se to projeví? Bude Hrad iniciovat přesun české ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma?
Rádi bychom, aby pan prezident navštívil Izrael ještě letos. Vycházíme i z klimatických podmínek, ideální by tak byl listopad, konec roku. Témat je tam celá řada. Diskuse o přesunu velvyslanectví běží delší dobu, mimochodem byl to, tuším, Miloš Zeman, kdo to zmínil už v roce 2013. Pro pana prezidenta je to stále důležité, ale uvědomuje si, že je nutné takovou věc konzultovat s vládou.

V jaké fázi se nachází možná návštěva Bílého domu?
Zůstává prioritou nejen pro hradní diplomacii, ale i pro ministerstvo zahraničních věcí, respektive naší ambasádu ve Washingtonu. Jak víme, český prezident byl v Bílém domě naposledy před třinácti lety (V březnu 2005 se setkal s Georgem W. Bushem Václav Klaus, pozn. redakce). Je to hodně dlouhá doba a já to z hlediska kvality česko-amerických vztahů nepovažuji za ideální situaci. 

My jsme s Američany velmi úzcí spojenci, bojujeme spolu na společných frontách v zahraničí, v Afghánistánu naši vojáci hlídají ty americké a naopak. Myslím, že by k tomu patřilo i setkání na nejvyšší úrovni. Zatím ale nemáme žádný konkrétní datum nebo časový úsek. Patří to k našim pravidelným diskuzím s Američany.

Jak pohlížet na to, že Trump Zemanovi negratuloval ke znovuzvolení?
Já bych to vůbec nedramatizoval. Dostali jsme kolem 120 gratulací. A je třeba říct, že americký prezident svým protějškům negratuluje. Poslední gratulace, kterou jsem zaznamenal, byla prostřednictvím Twitteru Emmanuelu Macronovi. Pan velvyslanec King panu prezidentovi gratuloval. Není to nic zásadního.

Letos si připomínáme 100. výročí vzniku Československa. Tehdy v roce 1918 hrály důležitou roli právě Spojené státy. Nabízela by se tedy návštěva amerického prezidenta v Česku nebo toho českého v Americe.
O tom, jaká bude druhá polovina roku z cestovního hlediska, jsme se ještě nebavili. Říkáte správně, že Spojené státy sehrály klíčovou roli. Bez prezidenta Wilsona a bez pittsburghské dohody by Československo nejspíš vůbec nevzniklo. K návštěvě Evropy byl pozván viceprezident Pence a pokud vím, tak uvažuje i o cestě do střední Evropy, takže to by se určitě využilo k připomenutí výročí. Vím, že někteří naši ústavní činitelé plánují návštěvu Spojených států. Co se týče pana prezidenta, ještě se budeme bavit o cestě do New Yorku na Valné shromáždění OSN, což by právě mohla být příležitost spojit s připomínkou vzniku Československa.

Putin si o Nikulina neřekl, je to na ministrovi

Připomněl jste, že s Američany jsme blízcí spojenci. Jak do toho obrazu zapadá snaha prezidenta Zemana, aby v Česku zatčený údajný hacker Jevgenij Nikulin, o jehož vydání USA usilují, byl vydán do Ruska?
Řekl bych, že tohle je trochu mediální interpretace. Nevím, o čem se pan prezident s ministrem Pelikánem bavili, ale platí, že rozhodnutí je v kompetenci ministra spravedlnosti a prezident v tom procesně nehraje žádnou roli.

Vy jste se účastnil loňské schůzky prezidentů Zemana a Putina v Soči, kde na téma Nikulin přišla řeč. Dá se to chápat tak, že si Vladimir Putin o vydání Nikulina řekl?
Já myslím, že neřekl. Ten rozhovor jsem slyšel, bylo to tam zmíněno obecně. Pan prezident zmiňoval například případ historika Igora Kozlovského, který byl v té době držen v Donbasu. Ale bylo to pouze ve formě připomenutí, že tady ruský občan sedí ve vydávací vazbě v České republice. Nebylo to řečeno stylem „vydejte nám ho“, ale samozřejmě se prezident Putin přimlouval za to, aby ta žádost byla objektivně posouzena. Prezident Zeman na to řekl, že to běží právní cestou a je to v kompetenci ministra spravedlnosti. Nebylo tam nic více, nic méně.

Nicméně by Česká republika už podruhé za krátkou dobu Američanům nevyhověla v podobné věci. Před pár lety stát vyměnil Libanonce Fajáda za pětici unesených Čechů v Libanonu. Vzhledem k tomu, že by česká strana stála o setkání s americkým prezidentem, neměl by spíš Miloš Zeman dělat vstřícný krok na druhou stranu?
Nedokážu to posoudit. Já si pamatuji, když jsem na konci devadesátých let dělal sekčního šéfa na ministerstvu zahraničních věcí, který měl na starosti mezinárodní právo, tak tehdy probíhala diskuze, jestli má mít poslední slovo ministr zahraničních věcí jako ve Spojených státech. My jsme tenkrát byli proti tomu. Přesně z těch důvodů, že je potřeba naplnit zákonné podmínky, vyčerpat všechny možnosti, což se v případě pana Nikulina děje. 

Víte sám, že jeho žádost o azyl byla minulý týden zamítnuta. Teď se, myslím, čeká na vyřízení ústavní stížnosti, takže stále nejsou vyčerpány veškeré vnitrostátní mechanismy. A myslím, že je dobře, že o tom rozhoduje ministr spravedlnosti, a ne prezident nebo ministr zahraničí. Skutečně by ta právní stránka měla mít přednost a to stylem padni, komu padni. Pokud právní pohled zvítězí nad tím politickým, tak je to správně.

Rozstřel: Jiří Hynek - Include | (2:37) | video: iDNES.tv

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Zabijí mě, plakala žena do telefonu. Skrze falešné únosy lákala z matky peníze

Ústečtí policisté obvinili devětatřicetiletou ženu, která dvakrát zmanipulovala svou matku tím, že si vymyslela vlastní únos a požadovala po ní výkupné. Nejdříve se jí podařilo vylákat 20 tisíc...

10. dubna 2025  15:16

Nejvyšší státní zastupitelství bude nově mít detašované pracoviště v Praze

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zřídí detašované pracoviště v Praze, část jeho žalobců tak bude mít zázemí tam. NSZ sídlí od svého vzniku v roce 1994 v Brně, původně ovšem fungovala do roku 2001...

10. dubna 2025  15:09

„Nic kontroverzního jsme neřešili.“ Razie na úřadě pardubické politiky zaskočila

Policisté od čtvrtečního rána zasahují na městském úřadě Pardubice VI ve Svítkově, kde je starostou Petr Králíček. Podle dostupných informací prověřují podezření z manipulace s veřejnými zakázkami.

10. dubna 2025  8:56,  aktualizováno  15:06

Nové schodiště Štefánikova mostu zavede lidi k náplavce bezpečněji, bude i výtah

Zástupci městské části Praha1 ve středu otevřeli nové schodiště Štefánikova mostu, které propojuje stavbu s náplavkou pod ní. Projekt za zhruba 7,1 milionu korun bez DPH pomůže chodcům, aby...

10. dubna 2025  15:05

Muž si chtěl ve sklepě zapálit propanbutan, uniklý plyn vybuchl

Čtyři jednotky hasičů zasahovaly dnes ráno v rodinném domku v Nýdku na Frýdecko-Místecku, v jehož sklepě explodoval propanbutan uniklý z kovové lahve. Výbuch zranil jednoho muže a poškodil zařízení...

10. dubna 2025  14:58

Náhoda na druhou. Jednovaječným dvojčatům se narodily děti ve stejný den

Už druhou raritu zažili letos porodníci olomoucké fakultní nemocnice. Po nedávném porodu dvou sester ve stejný den ve středu přivedly na svět potomka pro změnu dvě ženy, jejichž životními partnery...

10. dubna 2025  14:31

Čtrnáctiletý hoch se s kamarády opil do bezvědomí, policie stíhá prodejce alkoholu

Tři lahve vodky a rumu v lednu bez problému zakoupil v sokolovské prodejně smíšeného zboží šestnáctiletý chlapec. Spolu se dvěma mladšími kamarády pak popíjel. Jenže zakázaná zábava nedopadla dobře....

10. dubna 2025  14:15

Policie viní ze smrti ženy na Frýdlantsku jejího známého, hrozí mu 16 let

Policisté zadrželi muže, kterého podezřívají ze smrti ženy na Frýdlantsku. Její tělo bylo nalezeno v úterý, muže policisté obvinili ve středu. Za těžkou újmu na zdraví s následkem smrti mu hrozí až...

10. dubna 2025  10:49,  aktualizováno  14:11

RECENZE: Co s mladými tenistkami dělal trenér? Divák hádá, Julie mlčí

60 % Premium

Juniorské tenisové naděje před kamerou, někdejší světová jednička ve dvouhře Naomi Ósaka v pozadí coby výkonná producentka a odborná poradkyně. Tak vznikal belgický snímek Julie mlčí, který do...

10. dubna 2025

Televize jako manuál. Trump už zase dělá politiku podle toho, co viděl na Fox News

Premium

Celní politika Donalda Trumpa je všechno, jen ne konzistentní. Středeční veletoč a odvolání sazeb pro většinu států je toho důkazem. A jak se ukazuje, není to poprvé, co o osudu Spojených států...

10. dubna 2025  13:58

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
MANAŽER OBCHODNÍ SKUPINY / OBCHODNÍ ZÁSTUPCE - celá ČR

D.A.S. právní ochrana, pobočka ERGO Versicherung Aktiengesellschaft pro ČR
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Chceme dát vyjednávání šanci. Evropa odkládá svá celní protiopatření o 90 dní

Evropská unie o devadesát dní odložila platnost protiopatření proti americkým clům, která měla začít platit 15. dubna, oznámila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. EU tak reagovala...

10. dubna 2025  13:55

„Největší hodnotu má život.“ Pojišťovny varují před spěchem za volantem

Vysoká rychlost byla příčinou každé třetí smrtelné nehody v Česku. Přesto polovina řidičů přiznává, že pravidelně jezdí rychleji, než se má. Česká asociace pojišťoven i letos v dubnu upozorňuje na...

10. dubna 2025  13:47