„Vyčkáváme prošetření celé záležitosti,“ sdělil iDNES.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. CEFC také stahuje žádost o navýšení podílu ve skupině J&T Finance Group. Zatím vlastní v J&T deset procent, chtěla podíl navýšit na 50 procent. Zároveň do CEFC vstoupila 49 procenty čínským státem ovládaná společnost CITIC Group.
Hrad v pondělí odpoledne poslal tiskovou zprávu, že na základě rozhodnutí prezidenta Zemana jednala delegace Kanceláře prezidenta republiky v čele s kancléřem Mynářem s představiteli regionální vlády města Šanghaje, kde sídlí CEFC, za přítomnosti představitelů dalších příslušných úřadů a institucí.
Číňané z CEFC couvají z navýšení podílu v bance J&T, Slavii si ponechají![]() |
„Čínská strana mimo jiné informovala o tom, že pan Jie Ťien-ming je vyšetřován pro podezření za porušení zákona,“ uvedl Jakub Tichý z tiskového oddělení Hradu. „V průběhu návštěvy Šanghaje se delegace setkala také s vedením společnosti CEFC China v čele s prezidentem Chan Chautem. Delegace byla informována o tom, že z akcionářské struktury a z vedení společnosti odejde pan Jie Ťien-ming,“ uvedl Hrad v tiskové zprávě.
Již dříve média napsala, že Jie Ťien-ming byl v Číně v polovině února zatčen a je vyšetřován kvůli podezření z ekonomické kriminality.
Ještě v pondělí ráno Ovčáček odmítal výsledek cesty Mynáře a Nejedlého komentovat a relevantní informace sliboval až na středu. Stejně tak zástupce CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík, který byl v Číně se zástupci Hradu, odmítal po návratu jakkoli komentovat situaci vrcholného představitele CEFC.
„Vyšetřování není vedeno proti právnické osobě CEFC China. Všechny zúčastněné strany se shodly na podpoře projektů česko-čínské spolupráce a projektů CEFC Europe v rámci One Belt One Road v České republice,“ zdůraznil v tiskové zprávě Hrad.
CEFC si před časem vybrala Českou republiku jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Zeman Jie Ťien-minga jmenoval v roce 2015 svým zvláštním ekonomickým poradcem.
Do CEFC vstoupila státem vlastněná čínská společnost
Skupina CEFC působí především v energetice, financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. Již na počátku března se objevily informace, že vedení a provoz společnosti CEFC China Energy převzala investiční agentura, která spadá pod vládu v Šanghaji. Mluvčí CEFC China Energy pak agentuře Reuters poté řekl, že firmu o převzetí nikdo neinformoval.
Hrad v pondělí uvedl, že CEFC i nadále považuje za jednu ze svých hlavních priorit rozvoj projektů v České republice. „Důkazem toho je, že do CEFC Europe jako minoritní akcionář vstupuje silná čínská společnost s rozsáhlými aktivy v Číně i v zahraničí,“ uvedl Hrad.
Podle Týdne z mediálního impéria Jaromíra Soukupa jde o státem vlastněnou společnost CITIC Group. Právě Soukupovu televizi Barrandov, která každý týden vysílá velmi přátelsky až servilně vedené rozhovory s prezidentem Zemanem, vlastnila také CEFC. Pak z televize ale vycouvala. Společnost CITIC Group spravuje aktiva za více než 930 miliard dolarů. V žebříčku Fortune Global 500 Enterprises 2017 se umístila umístil na 172. místě.
15. března 2018 |