Babiš: Nevím, kde Zeman vzal, že bych měl jít do vazby

  13:26aktualizováno  13:26
Policie má volnou cestu, aby obvinila lídra hnutí ANO Andreje Babiše z dotačního podvodu souvisejícího se stavbou farmy Čapí hnízdo. „Je to načasovaná kampaň,“ tvrdí dokola Babiš a zopakoval to i v rozhovoru pro MF DNES. „Nelíbí se mi debata, zda budu, nebo nebudu ve vězení,“ dodal.

Andrej Babiš při rozhovoru pro MF DNES (12. 9. 2017) | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Prezident Zeman se vás před pár dny zastal, když řekl, že by vás jmenoval premiérem, i kdybyste byl ve vazbě (více zde). Jak se vám to líbilo?
No to se mi právě vůbec nelíbilo! Jak na to pan prezident přišel, že bych měl být ve vazbě? Moji političtí soupeři by si to určitě přáli, ale zrovna jsem si tu četl o případu paní starostky Palkovské, která je velice šikovná a deset let bojuje za obchvat Třince. Bylo na ni podáno trestní oznámení, potom se to odložilo a zjistilo se, že postupovala s péčí řádného hospodáře. Ústavní soud teď řekl, že trestní oznámení nelze zneužívat v politickém boji. To samé platí i pro případ Čapího hnízda. Je to jednoznačně načasované.

Stíhání Andreje Babiše

Policie ve středu obdržela sněmovní usnesení o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka. Nyní může podnikat další kroky k zahájení trestního stíhání.

Policie chce oba politiky ANO obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo (vše o kauze zde).

Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu.

Oba poslanci tvrdí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi právními prostředky.

Ale stejně je to od prezidenta silná podpora.
Vážím si slov pana prezidenta, ale debata o tom, zda budu, nebo nebudu ve vězení, se mi samozřejmě vůbec nelíbí, protože jsem nic neprovedl. Mám čisté svědomí. Ale poškozuje to mou rodinu a má dcera z toho má trauma, protože věří různým domněnkám objevujícím se v médiích.

Opravdu si myslíte, že by vás mohli sebrat?
Proč by mě měli sebrat?

Tak proč vás to traumatizuje?
Protože si vůbec nepřipouštím, že bych šel do vězení. Proč bych měl jít do vězení? Já nic neudělal. Nic jsem neukradl, nic jsem nezneužil, žádný podvod to nebyl. Kdo koho podvedl? Komu vznikla škoda? Je tam těch padesát milionů? Jsou tam! Je tam dokonce 930 milionů a je tam zaměstnáno 68 lidí. Byla u toho nějaká korupce? Nebyla! Vyšetřila něco Evropská unie? Nevyšetřila. Proč na závěry tohoto vyšetřování nepočkala policie? Je to jednoznačně ovlivnění voleb.

Z čeho vycházíte?
Vždyť je to obyčejný politický souboj. Například volební lídr ČSSD Zaorálek brutálně lže, když říká, že Čapí hnízdo je rodinné sídlo. Není a nikdy nebylo! Je to pro veřejnost. Farmu navštíví ročně čtyřicet tisíc lidí. Ať se tam jde každý podívat.

Podle vás je to součást naplánované politické kampaně?
Lži kolem hnutí ANO se objevují neustále. Teď za mnou začali chodit policisté, že prý chceme zrušit výsluhy. To není pravda! My nic rušit nechceme. Ale někdo mezi nimi začal šířit paniku, aby nás ve volbách poškodil. Naopak díky ANO se výsluhy nemusí zdaňovat. Na naše mítinky začali chodit mladíci, kteří tam něco čtou z papíru, blábolí něco o mém podnikání, takže je jasné, že to není náhoda. Podle mě je to placené.

Mění se nějak atmosféra na vašich předvolebních mítincích?
Těžko říct. Ale asi se to trochu změnilo vlivem různých dezinformací a lží opakovaných stále dokola. Je to trochu zradikalizované. A určitě je to jiné než v roce 2013, když jsme začínali.

Nicméně i díky tomu je Babiš v podstatě jediným tématem předvolební kampaně.
Bohužel.

Fotogalerie

Podle vás je to špatně?
To nevím. Dneska mi vykládal kolega, že tady dole v budově (v sídle ANO na pražském Chodově – pozn. red.) se pravidelně objevuje člověk, který je skálopevně přesvědčen, že já bych mohl být diktátorem. Protože jsem jako ministr zaváděl pořádek? Na tom nevidím nic nedemokratického. Vůbec nedokážu pochopit, co se to děje.

To je dnes v Evropě běžné, že jsou politici z demokratických zemí označováni za diktátory. Stačí se podívat na Maďarsko nebo na Polsko.
Server Politico sestavil žebříček zemí, které ovlivnil Trump nebo jim hrozí trumpizace. Česká republika je na prvním místě.

Na to musíte být připraven, že budete srovnáván s Trumpem. Jste?
Já přece nemám v úmyslu dělat věci, které se dějí v Polsku, kde omezují veřejnoprávní média nebo zasahují do soudní moci. Nic takového v programu nemáme. Máme tam jednokolové volby do Senátu, klouzavý mandát, změny v jednacím řádu, aby nepropadlo 330 zákonů. Na základě čeho jsem označován za nedemokratického politika? Protože se vyjadřuju krátce a jasně, jak jsem naučen? Protože mluvím jinak? Ano, protože Zaorálek a Sobotka nejsou schopni ani odřídit jednu poradu. Největší problém této vlády byl, že ji nikdo nikdy neřídil.

Pokud se stanete premiérem, budou vás zahraniční novináři zevrubně zkoumat a srovnávat s různými lidmi, kteří se vám nemusí líbit. Budete s tím bojovat?
Budu s nimi diskutovat. Když jsem v Bruselu bojoval za změnu pravidel u placení DPH, napsaly o mně Financial Times, že jsem je tam vydíral. Ano, protože jsem bojoval za české národní zájmy. A kdo mě podpořil? Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, kterého považuji za přítele, protože mě vždy podpořil. I proti Francouzům. A na Úřadu vlády poradci pana premiéra Špidla a Prouza bojovali za francouzské zájmy proti mně. V Bruselu mě znají, proto o mně píšou. Možná o mně píšou i proto, že mluvím francouzsky, německy a anglicky. Proto je mě slyšet, na rozdíl od pana premiéra, který se nedomluví ani anglicky.

Už se na vás po vydání Poslaneckou sněmovnou obrátila policie?
Jasně jsem řekl, že k Čapímu hnízdu se už nebudu vyjadřovat. Skutečně nevidím důvod, aby tu bylo veřejně vedeno nějaké vyšetřování. Proč bych to měl dál komentovat?

Babiš a StB

Slovenský Ústavní soud projednal shodou okolností ve čtvrtek stížnost Ústavu paměti národa (ÚPN) proti verdiktům slovenských soudů, že šéf českého hnutí ANO Andrej Babiš je v archivních svazcích někdejší československé tajné policie StB veden jako její agent neoprávněně. Verdikt ale vynese až 12. října.

Třeba proto, že je to významné předvolební téma.
Je to velké téma. Hlavně pro Českou televizi je to hlavní téma.

Nicméně z aktuálních průzkumů celkem jasně vyplývá, že na preference hnutí ANO ta kauza nemá žádný zásadní dopad. Upravoval jste kvůli tomu nějak strategii své kampaně?
Samozřejmě mi to zabírá spoustu času. Musel jsem zrušit nějaké výjezdy do regionů. A kvůli tomu to také udělali! Aby mě poškodili a já neměl tolik času jezdit mezi lidi, abych nemohl dělat kampaň.

V debatě v parlamentu, když se projednávala vaše poslanecká imunita, jste hodně hovořil o společnosti ČEZ a o lidech, kteří na ni jsou nebo byli napojeni. Jak významnou roli hraje ČEZ v české politice?
ČEZ byl vždy státem ve státě a to se za naší vlády nezměnilo. Na červnové valné hromadě v roce 2014, když jsme se tam koaličně nominovali, jsem měl pocit, že pan premiér skoro skočí z okna nebo rozbije koalici, pokud v ČEZ neudrží vliv svých kamarádů. I načasování mého vyhazovu z vlády může souviset s valnou hromadou ČEZ v červnu 2017, kdy přicházely různé dotazy, zda budeme provádět nějaké personální změny. Ptal se mě na to i pan premiér, který se mě za celou dobu našeho vládnutí ptal dvakrát na ČEZ, jednou na nějakou agenturu, které jsme zrušili smlouvu pro nadbytečnost, a jednou na leteckou záchrannou službu. Ochrana stávajících manažerů ČEZ pro něj byla jasnou prioritou. Když mě potom pan Sobotka vyhodil z vlády, tak ČEZ skandálně nadiktoval vládě, jak má na valné hromadě hlasovat ministr financí Pilný. To usnesení přinesl na vládu premiér osobně, z čehož dle mého názoru jednoznačně vyplývá, že je loutkou společnosti ČEZ.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny,...

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek (oba ANO) na jednání Poslanecké sněmovny, která by měla hlasovat o jejich vydání k trestnímu stíhání. (6. září 2017)

Nejviditelnější osobou z této skupiny je právník Radek Pokorný…
… pan Pokorný hlavně vždycky pracuje pro firmy, které jdou proti českému státu. Teď SŽDC (Správa železniční dopravní cesty – pozn. red.) prohrála spor se společností ČEZ, musíme ze státního rozpočtu dodatečně vydat 1,3 miliardy korun.

Nicméně pana Pokorného pojí přátelské vztahy jak s premiérem Sobotkou, tak s bývalým šéfem společnosti ČEZ Martinem Romanem, který si za svého nástupce vybral Daniela Beneše. Nebylo chybou, že jste Sobotkovi před lety ustoupil a nechal tuto skupinu dále řídit ČEZ?
Nevím. Nicméně za naší vlády stát skupinu ČEZ nikdy neovládal, protože to pan premiér Sobotka nedovolil. V den valné hromady v červnu 2014 se skandálně měnil jednací řád dozorčí rady, a pokud chtěl nějaký člen dozorčí rady vidět nějaký dokument, musel do speciální místnosti a tak dále.

Jakou roli hraje Radek Pokorný v české politice?
Je to hlavní kmotr pana premiéra. Dlouhodobě ho ovládá, má na něj vliv a dělá si své kšefty.

Radek Pokorný se teď na internetu rozepisoval, že vy dva jste bývali přátelé.
Nikdy jsme kamarádi nebyli.

Psal tam, že jste s ním slavil jeho 40. narozeniny.
Já s ním?

Ano. A také tam psal, že si z té doby „hodně pamatuje“, ale mlčí.
Tak ať poví, co si pamatuje. Jedině snad to, že mi prohrál arbitráž s Poláky. Ano, pracoval pro nás. Ale přátelé jsme nikdy nebyli. Byl to obchodní vztah.

Zaorálek je demagog

Radek Pokorný má blízko k Bohuslavu Sobotkovi a také k Milanu Chovancovi. Ale k volebnímu lídrovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi už tak prošlapanou cestičku nemá. Vnímáte to jako důležitý faktor pro vaše budoucí vztahy s ČSSD?
Neřeším, kdo má jaké kmotry za sebou v sociální demokracii. Samozřejmě vnímám komunikaci každého člena tohoto triumvirátu a musím říct, že jsem velice překvapen, když se jako největší demagog a lhář projevuje pan Zaorálek. To jsem fakt nečekal. Lže, že chceme privatizovat zdravotnictví, že je Čapí hnízdo rodinné sídlo, lže o tom, že pomůže nájemníkům s OKD Byty. Přivlastňuje si i moji práci. Ve Sněmovně už mě tak rozčilil, že jsem mu musel vysvětlit, jak to je. Nechápu, proč vede tak nekorektní kampaň.

Je to pro vás až takový problém, že by to mohlo bránit vaší povolební spolupráci?
Koalice se dělají po volbách. Já vnímám, že s námi nikdo nechce jít, protože to účelové stíhání je dobrý důvod k tomu, aby všichni říkali, že s obviněným Babišem ve vládě nebudou. Nakonec se ukáže, že to byl nesmysl, ale ta škoda už bude napáchána. Já opravdu neumím posoudit, jak to dopadne.

Občas se objevují spekulace, že v případě volebního vítězství byste se mohl vzdát premiérského křesla. Opravdu o tom přemýšlíte?
O tom určitě nepřemýšlím. Není totiž žádný důvod, abych byl trestně stíhán, protože jsem nic neprovedl. Pokud někdo takové debaty v hnutí ANO vede, tak o tom nevím.

Vystoupení Andreje Babiše před Sněmovnou 5. září, kdy poslanci rozhodovali o jeho vydání.

Sociální demokraté teď ve volební kampani nasadili téma boje proti nízkým mzdám, což je po čtyřletém působení vlády vedené ČSSD odvážný krok. Je to podle vás důležité téma, které bude mít na voliče vliv?
Tomu se také věnujeme. Mzdy jsou nízké, průměrná mzda se šplhá ke třiceti tisícům. Ale já k tomu vždy přistupoval selektivně a říkal jsem, ať řešíme nejnižší mzdy. To byl případ učitelů, sociálních služeb a kultury. Na to naši koaliční partneři neslyšeli a vždy to řešili plošně. Pro všechny. To je samozřejmě chyba. My máme problém shánět nové lidi, ale ti lidé už prostě nejsou. Máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě a máme dvě stě tisíc neobsazených míst. To je hlavní problém naší ekonomiky. To chceme řešit.

Nedostatek pracovní síly je problém, o němž mluví zaměstnavatelé už dlouhou dobu, ale stále se nepodařilo odšpuntovat příliv pracovníků ze zahraničí. To se ostatně týká i resortu ministra zahraničí Zaorálka, který si měl poradit s nefunkčním a zřejmě i zkorumpovaným systémem udělování pracovních míst pro Ukrajince. Proč se to nikdy nepodařilo vyřešit?
Brání tomu například odboráři, kteří tvrdí, že kdyby se uvolnil příliv zahraničních dělníků, ohrozilo by to mzdy našich lidí. Ale to není pravda, protože pozice, které jsou volné, nejsme schopni obsadit našimi lidmi, jelikož je jednoduše nemáme. To znamená, že tato pracovní místa jsou ztracená, a tím se ztrácí i z nich plynoucí příjem veřejných rozpočtů. V Polsku mají milion lidí z Ukrajiny.

Kolik lidí bychom mohli dovézt?
To bych nechal na těch firmách, když třeba firma v Třešti, kde se šijí obleky, potřebuje z Ukrajiny pár šiček, ať si je přiveze. Proč to nejde? Proč se nedá do menšího města přivézt chirurg z Oděsy?

Tak kde je problém?
Buď není dost pracovních míst, nebo to trvá příliš dlouho. Panu Zaorálkovi jsem kvůli tomu napsal několik dopisů, ale nic se nestalo. Je to ideologický problém, protože to blokují odboráři. A rozdíl mezi ČSSD a odbory není de facto žádný. Je to jedna entita.

Tak s kým byste chtěl po volbách vládnout?
Nechci řešit žádné varianty. Pokud bych měl být v příští vládě, tak chci, aby to byl tým, který řeší problémy.

Je vůbec o co stát? Všechna čísla ukazují, že jsme na vrcholu ekonomického cyklu a může přijít krize. Tohle byste chtěl řešit?
Celý život řeším krize. Když jsou povodně a voda vám zalije chemičky, když firma prodělává stovky milionů měsíčně, musíte řešit krize. Vždycky je to tak, že čím větší krizi řeším, tím lepší výkon podávám. Krizí se určitě nebojím. Česká republika je na tom teď ekonomicky velmi dobře.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • Koncem roku 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Další z rubriky

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Stalo se tak při přistávání na...

Středočeští delegáti ČSSD rozhodli, za předsedu strany chtějí Hamáčka

Ministr vnitra Jan Hamáček hovořil 14. prosince 2018 v Praze na tiskové...

Středočeští sociální demokraté mají jasno. I nadále si přejí, aby druhou největší vládní stranu vedl dosavadní předseda...

Eurokomisař v dopise radí Babišovi, jak se zbaví střetu zájmů

Premiér Andrej Babiš na summituEU v Bruselu (13.12.2018)

Eurokomisař pro rozpočet Günther Oettinger doporučil českému premiérovi Andreji Babišovi tři způsoby, jak by se mohl...

Najdete na iDNES.cz