Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobry den, Jiz pet let ziji ve Velke Britanii, z toho jsem 2,5 roku vdana (manzel je Anglican). Stale pouzivam ceske doklady, kde rod. stav je stale uveden jako svobodna. (Rovnez trvale bydliste mam stale v CR a rada bych si jej zachovala). Na webovych strankach jsem se docetla, ze od 1.5.04 je mozno cestovat na obcansky prukaz a take radu nespechat s vymenou obcanskych prukazu, jelikoz se chysta nove vydani OP v roce 2005. V listopadu tohoto roku vyprsi platnost meho cestovniho pasu. (Obcansky prukaz ma platnost do roku 2007). Chtela bych se zeptat, jaky je Vas nazor na vymenu OP jeste tohoto roku, ci mam-li pockat. A jak to bude s prevodem britskych viz ( na dobu neurcitou - tedy zelena karta) do ceskeho pasu. Anglicane totiz viza z pasu do pasu neprevadeji. ...Bude mozno si ponechat dva ceske pasy? ...Je mozno prodlouzit dobu platnosti u pasu vydaneho roku 1994 - zeleny obal?) Je nutno uvedomit ceske urady o zmene stavu? Rovnez bych rada vedela, v pripade, ze si budu muset vymenit oba doklady, zda je mozno je obstarat pres ceskou ambasadu v Londyne. A pokud ano, co je k tomu zapotrebi (napr. Oddaci list je v anglictine a nevim, jestli je stale nutno jej opatrit apostelou a prekladem do cestiny) a jake jsou poplatky. Bohuzel jsem tyto informace na webovych strankach ceske ambasady nenasla. Take jsem s touto otazkou kontaktovala asi pred mesicem e-mailem MVCR, bohuzel dodnes cekam na odpoved... Take mam otazku tykajici se zdravotniho pojisteni. Pracuji tady na plny pracovni uvazek, platim pojisteni a mam stejne naroky na osetreni jako kazdy jiny obyvatel Britanie. Chtela bych vedet jak to bude s placenim za lekarske naklady na uzemi CR. Budu si muset zaplatit zdravotni pojisteni u napr. Revirni Bratrske Pokladny po dobu pobytu v CR (bezne tak 2 x 2 tydny v CR - na dovolene), nebo si take budu moci vyzvednout E11 formular pred vycestovanim, tak jak to bude delat muj manzel. Rovnez, jaka je moznost, ze by i muj manzel si byl schopen zaplatit zdravotni pojisteni v CR v pripade, ze se zdrzime dele. Kontaktovala jsem s timto dotazem CMU, rovnez stale cekam na odpoved. Predem dekuji za vasi odpoved, S pozdravem, Lenka Schofield Pokud ma nekdo stejny dotaz, nebo jiz vi odpoved, prosim odepiste na mazalka @post.cz . Diky Lenka Schofield - Londyn
ODPOVĚĎ: Mila Lenko,
jako obcanka clenskeho statu EU muzete pobyvat a pracovat ve Velke Britanii bez jakehokoli povoleni. Zadne vizum, o jehoz prevod z jednoho do druheho pasu premyslite, tedy zadat nemusite. Pokud tam ovsem chcete zustat delsi dobu, doporucujeme vyridit si povoleni k pobytu tzv. EU permit (povoleni k pobytu).
Do Velke Britanie muzete jiz dnes cestovat pouze s platnym obcanskym prukazem (samozrejme take pasem). Pokud budete chtit pouzivat obcansky prukaz, doporucovala bych Vam uvest vsechny informace na nem uvedene ve spravnost. Zda lze nebo nelze vystavit doklady na Ceske ambasade ve Velke Britanii, Vam bohuzel neumim rici. Nejspise pasy ano, ale u Obcanskych prukazu si opravdu nejsem jista. Doporucuji Vam proto vyckat na odpoved z Ambasady, nebo se s nimi spojit jinou cestou. Stejne pro Vas bude komunikace s touto instituci nezbytna.
Co se tyce zdravotniho pojisteni. Pokud jste pojistena ve Velke Britanii a jako turistka cestujete do jineho clenskeho statu EU, musite si u sve zdravotni pojistovny opravdu vyzvednout dany formular, ktery pak predlozite v pripade urazu nebo nahleho onemocneni pri Vasem pobytu v CR. To same plati i pro Vaseho manzela. Na dalsi podrobnosti Vam bohuzel znovu musim odkazat na CMU:
http://www.cmu.cz
nebo kontaktovat Vasi zdravotni pojistovnu.
Doporucuji Vam prostudovat tyto stranky:
http://www.ind.homeoffice.gov.uk/default.asp?pageID=138
ICEU 28.5.2004 16:46
OTÁZKA: Osoba německé národnosti,se chce natrvalo přestěhovat do české republiky .Pobírá důchod v Německu ,byla jí tamní soc.pojišťovnou přiznána určitá částka na bezmocnost v pohybu,má zapůjčené pomůcky-pojízdné křeslo,sedačku do vany a nějaký přístroj na dýchání.Chtěl bych vědět zda jí vše zůstne i v naší republice jako v Německu. Ďěkuji za odpověď Pecka Jiří
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Pecko,
Vami zminena osoba se samozrejme muze prestehovat do CR, pricemz ji sem bude zasilan nemecky duchod (musi si nemeckou pojistovnou nechat vystavit formular E121). Zustane nadale pojisten v Nemecku, kde mu stat bude platit pojisteni. Po prestehovani do CR bude mit nemecky duchodce narok na plnou zdravotni peci na ceskem uzemi, resp. na peci poskytovanou na stejne urovni jako mistnim ceskym duchodcum. Proto pokud ma cesky duchodce narok na zapujceni urcitych pomucek, mel by se tento narok vztahovat i na nemeckeho duchodce usazeneho v CR.
Vice info viz:
http://www.cmu.cz/infopropojistence-eu-duchodci.htm
V pripade dalsich kontaktu muzete kontaktovat napr. Ceskou spravu socialniho zabezpeceni: http://www.cssz.cz
ICEU 28.5.2004 16:55
OTÁZKA: Dobry den, Dle dokumentu "Pravo na pobyt" uvadeneho v starsich dotazech ma obcan EU v pripade, ze ma v danem state pracovni smlouvu na dobu neurcitou automaticky pravo na udeleni trvaleho pobytu. Ano takto to opravdu v EU funguje... ALE! Na oficilanich strankach MV CR je vsak uvedeno, ze obcan EU s pracovni smlouvou muze samozrejme zadat o trvaly pobyt ale pod podminkou 3 leteho nepretrziteho pobytu v zemi (v pripade, ze neuplatni jine podminky, ktere se vetsiny lidi netykaji)... Tak funguje EU v CR... Muzete mi to nejak vysvetlit? Jak to teda je s pravem na pobyt? Co s tim budete delat? A kdy? Dekuji Maros
ODPOVĚĎ: Mily Marosi,
stejne jako ve vsech clenskych statech EU, i u nas je kazdemu obcanu EU zaruceno pravo na pobyt. K tomuto ucelu je vydavano bud Povoleni k prechodnemu pobytu nebo Povoleni k trvalemu pobytu.
V ramci prechodneho pobytu je vydavan „Prukaz o povoleni k pobytu pro statni prislusniky clenskeho statu ES“ a ma na nej pravo opravdu kazdy, kdo prokaze, ze v CR nebude zatezovat nas socialni system (presne viz http://www.mvcr.cz/cizinci/eu/pobyt.html ).
To take plne odpovida definci volneho pohybu v ramci EU, jak je definovan v evropske legislative.
Dalsi moznosti je Povoleni k trvalemu pobytu. Zde jsou jiz definovany urcite podminky, o kterych se take zminujete (viz odkazovana stranka MZV) O trvaly pobyt zada obcan EU, pokud se chce se v CR usidlit na trvalo. Trvaly pobyt prinasi vedle jistych podminek i prava jako napr. zazadat po 5 letech o statni obcanstvi.
ICEU 28.5.2004 17:14
OTÁZKA: Dobrý den, rád bych se od Vás dozvědel, jak budou nyní postupovat vnitrostátní soudy, které jsou od 1.5. vázány komunitárním právem a musí proto při vydávání rozsudků vycházet i z rozhodnutí ESD v jednotlivých kauzách. Zajímalo by mne, jestli již existuje nějaký překlad rozsudků ESD a pokud ano, kde je možné jej získat. Pokud ne, jak to bude vypadat v praxi - přece soudci nemohou kvůli každé banalitě žádat ESD o posudky a stanoviska - a také nemohou všechno znát. Děkuji Druhá otázka se týká naší přístupové smlouvy - EU je - takovým federativním hybridem ohánějícím se rovností, svobodou atp. a přitom dává najevo přístupovým zemím, že to s tou rovností a svobodou zas tak žhavé není. Jak může EU, která vznikla a je zejména z důvodů volného pohybu přistupující státy smluvně omezovat? Vždyť to je proti její podstatě a proti podstatě zakládajících smluv. Předem děkuji za vysvětlení. Max
ODPOVĚĎ: Mily Maxi,
mate pravdu, ze od 1.5. 2004 jsou vsechny ceske soudy podrizeny platnemu komunitarnimu pravu. Preklady rozsudku Evropskeho soudu jiste existuji a muzete je najit napr. na strankach ISAP (Integrovany system pro aproximaci prava) ceske vlady: http://isap.vlada.cz/homepage.nsf/dataver .
S tou aplikaci to ovsem neni tak slozite, jak na prvni pohled vypada. Evropska legislativa je totiz prubezne a jiz nekolik poslednich let implementovana od ceskeho pravniho radu. Soudi-li cesky soudce podle platnych ceskych zakonu, postupuje tak i podle platne evropske legislativy. Co se tyce posudku a konzultaci, ty prichazeji v uvahu v pripade nejasnosti ve spravnem vykladu. Kazdy soudce clenskeho statu EU ma pravo obratit se na Evropsky soud ve veci spravneho vykladu jakekoli pravni normy acquis communautaire. K Vasemu druhemu dotazu. Samozrejme, ze EU je zalozena predevsim na liberalizaci vnitniho trhu, nicmene musite uznat, ze pro jeho spravne fungovani jsou nutna jista opatreni. Je treba odstranit veskere prekazky, zavest ochranne prostredky a tim zabezpecit spravne fungovani. Nemuzete liberalizovat napr. obchod zbozim a sluzbami, aniz byste predem nezabranil napr. moznemu dumpingu, zneuzivani dominantniho postaveni na trhu, socialnimu dumpingu apod. Ani Evropskym spolecenstvim se dlouhou dobu nedarilo zavest vsechna tato opatreni. Navic pro vsechny drive pristupujici clenske staty byla rovnez uplatnovana nektera prechodna obdobi. Jako klasicky priklad slouzi rozsireni o Spanelsko a Portugalsko, kdy se stejne jako v soucasne vlne rozsireni uplatnovalo prechodne obdobi na volny pohyb pracovnich sil. Musime si take uvedomit, ze prechodna obdobi nejsou vyjednana jen ze strany EU, ale i ze strany novych clenskych statu. CR take vyjednala nekolik takovych opatreni, aby zabranila excesum, ktere by mohly nastat bez jejich uplatneni. Prehled prechodnych obdobi najdete na teto strance:
http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2049&page=1 .
Strucne receno, prechodna obdobi maji zabranit negativnim efektum rozsireni at uz na strane novych nebo starych clenskych statu EU.
ICEU 28.5.2004 17:20
OTÁZKA: dobry den, chtela bych se zeptat. mam pritele v rakousku (rakusaka) a nez bychom se vzali,chteli bychom spolu alespon chvili zit. pritel by nas oba uzivil, to znamena, ze bych byla jako zena v domacnosti (eventuelne pracovala externe s firmou v cr). dostanu povoleni k pobytu(aufenthalsgenehmigung)?pripadne, co bych si musela jeste vyridit? dekuji za odpoved! anna mueller
ODPOVĚĎ: Vazena pani Mueller,
na rakouskem uzemi muzete pobyvat i bez povoleni k pobytu (musite se pouze nahlasit do 3 dnu po prijezdu), a sice pri splneni dvou zakladnich podminek: mate dostatek financnich zdroju a jste zdravotne pojistena. Pokud tomu tak neni, musite pozadat o povoleni k pobytu, k jehoz vystaveni musite splnit dane podminky, ktere najdete v nize uvedenem dokumentu.
Vice informaci viz dokument rakouskeho Ministerstva vnitra.
ICEU 1.6.2004 7:31
OTÁZKA: Zajimalo by mne, kde mohu najit "navod" ci dokumenty potrebne k otevreni pobocky ceske firmy ve Francii a ve Spanelsku. Meni se neco nasim vstupem do EU? Je treba zadat pracovni povoleni pro ceskeho obcana ktery by pro tuto fimu pracoval ve Francii a Spanelsku? Je treba aby tento obcan by nejdrive zamestnan v CR touto firmou? Je jednodussi pro ceskeho obcana otevrit novou firmu v techto zemich nebo otevrit pobocku ceske firmy, je v tom rozdil? Dekuji a gratuluji k vyborne praci kterou delate. Michaela
ODPOVĚĎ: Vazena Michaelo,
podminky tykajici se zalozeni podniku v clenskych zemich ziskate v dokumentech k jednotlivym statum - odkaz zde.
Domnivame se, ze je jednodussi zalozit pobocku nezli zalozit zcela novou firmu. Jeden z duvodu spociva v tom, ze v pripade pobocky nemusite vest dvoji ucetnictvi, na pobocku se vztahuje ucetnictvi materske firmy. Vice detailu Vam ale reknou v Euro Info Centrech, ktera se specializuji na podnikatelsky sektor: www.euroinfocentrum.cz
Kdyby pobocka chtela zamestnat ceskeho obcana, bude se zamestnavatelsky pomer ridit zakony dane zeme. Ve vetsine zemi EU proto bude i nadale nutne pracovni povoleni. To by nebylo nutne, pokud by se jednalo o tzv. vyslaneho pracovnika, ktery by byl v zamestnaneckem pomeru s ceskou firmou a v zahranici by pobyval obvykle po dobu maximalnich 12 mesicu (za urcitych podminek je mozne prodlouzeni na 24 mesicu).
Dekujeme za pochvalu.
ICEU 1.6.2004 7:35
OTÁZKA: Zdravim! Zajimalo by me, jak se penize, ktere si dejme tomu vydelam v cizine (clenske zemi EU), dani... Dekuji za odpoved. Veronika
ODPOVĚĎ: Vazena Veroniko,
obecne plati princip, ze prace je zdanovana dle zakonu zeme, ve ktere je vykonavana. Proto pokud budete pracovat v Nemecku, budete platit dane v nemecke vysi a budete je platit nemeckemu statu. Moznost vraceni dane existuje pri splneni danych podminek (napr. z duvodu studentskeho statutu). O situaci v konkretni zemi se informujte na webovych strankach popr. na velvyslanectvi prislusne zeme.
ICEU 1.6.2004 13:02
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mě jestli se něco nezmění v systému nezrušitelných adopcí? Slyšela jsem, že by měla přestat být anonymita adopce, je to pravda? Děkuji Lenka
ODPOVĚĎ: Vazena Lenko,
Poslanecka snemovna schvalila v polovine kvetna v prvnim cteni navrhy zakonu umoznujicich utajene porody a zrychlenou adopci. Dle nasich informaci ovsem ani jeden z navrhu neobsahuje moznost zruseni anonymity adopce. Navrhovane zmeny zakona o rodine zde.
Navrh zmeny zakona o socialne-pravni ochrane deti zde.
ICEU 1.6.2004 13:05
OTÁZKA: Jsem český občan s trvalým pobytem v NSR. Při mém odhlášení z ČR jsem musel odevzdat občanský průkaz, od té doby je mým jediným dokladem cestovní pas. Mohu po vstupu ČR do EU zažádat o vydání občanského průkazu a ten zároveň jako jediný doklad v německu používat? Jiří
ODPOVĚĎ: Vazeny Jiri,
pri zadosti o vydani ceskeho obcanskeho prukazu musite splnit dane podminky, tedy v prvni rade trvaly pobyt na uzemi CR. Obavam se, ze pokud jiz nejste veden v evidenci obyvatelstva, nemate narok na vydani obcanskeho prukazu CR. Detailni podminky pobytoveho rezimu si kazdy stat v EU resi sam, vstup CR do EU na podminky vydavani obcanskych prukazu nemel zadny vliv.
ICEU 1.6.2004 13:07
OTÁZKA: Když máme evropské ceny úplně všude , kdy se dostaneme na stejnou kupní sílu, jakou má sousední Německo a připadá Vám to normální, mít za stejnou práci třetinovou mzdu a jedny z nejvyšších daní v Evropě? Děkuji-nebo radši ne.. Karel
ODPOVĚĎ: Vazeny Karle,
prave jste zminil zasadni problem CR a tim je, ze se jedna o sousedni stat Nemecka, jednoho z nejvyspelejsich statu EU a cesti obcane maji stale tendenci srovnavat nesrovnatelne. Nemecko a dalsi zeme zapadni Evropy se nevyvijely po dobu 40 let v totalitnim rezimu, centralne planovane ekonomice a totalni izolovanosti od svetove konkurence. Tyto zeme maji fungujici trzni ekonomiku, ke ktere CR samozrejme take speje, ale s jistymi obtizemi. Nevim, co mate na mysli evropskymi cenami, protoze zadny takovy pojem neexistuje. Ceny v jednotlivych statech EU se znacne lisi stat od statu a opet narazime na ten problem, ze Nemecko patri mezi zeme, kde ekonomicka uroven a od toho se odvijejici mzdy a ceny jsou v porovnani s CR o dost vyssi. Samozrejme, ze neni spravedlive, pokud jsou za stejnou praci nasi pracovnici ohodnoceni nizsimi platy, ale i to se bude postupne vyrovnavat a diky nasemu clenstvi v EU rozhodne rychleji nez bez nej. Prejeme Vam, abyste i vy brzo rozpoznal prinosy z EU a jen z nich tezil.
ICEU 1.6.2004 13:09
OTÁZKA: Dobrý den,zajímalo by mne, jak je to s cestováním se zvířaty (kočka,pes), mají očkovací pas, je ještě něco potřeba dokládat?A jak je to s dovozem např. kotěte, které si koupím od chovatele v zahraničí, neboť v ČR není toto plemeno chované. Co je potřeba za doklady k dovozu? Děkuji. Jana K.
ODPOVĚĎ: Vazena Jano,
co se tyce "zvireciho pasu", Evropsky parlament tuto zalezitost odsouhlasil uz v dubnu minuleho roku a Komise o tom rozhodla 27. listopadu 2003. Vysledkem je Narizeni c. 998/2003.
Ustanoveni bude platit od tretiho cervence tohoto roku a vyjimkou pro „volny pohyb zvirat" bude Velka Britanie, Irsko a Svedsko. Tyto zeme si vymohly prechodne obdobi v delce peti let, kdy budou uplatnovat sva prisnejsi pravidla pro cestovani domacich zvirat. Vyzaduji navic zkousku, ze vakcina proti vztekline vytvorila v tele zvirete dost ochrannych latek, dale potvrzeni, ze byli odcerveni a osetreni latkou odpuzujici klistata, pripadne dalsi potvrzeni.
Zvireci pas bude platit po EU jako dukaz, ze zviratko bylo radne ockovano, a take usnadni zivot veterinarum, protoze se rychle seznami s celym chorobopisem. Toto opatreni je vysledkem boje EU proti vztekline.
Komise zverejnila vzor, jak bude zvireci pas vypadat. Mazlicci s evropskym obcanstvím dostanou dokument v modrych deskach o rozmerech 100 x 152 milimetru s napisem Evropska unie a nazvem domovskeho státu.
Kromě fotografie zvirete, potvrzeni o ockovanich a prepisu zdravotni karty a udaju o majiteli se bude vyzadovat take mikrocip ci tetováni, jehoz cislo ma ladit s cislem pasu. Urednim jazykem v této zalezitosti bude anglictina a pas nahradi jine dosud vyzadovane dokumenty.
Doporucuji Vam ještě web Statni veterinarni spravy CR, kde také naleznete spoustu informaci: www.svscr.cz/
a konkretne zde a zde.
Pro presne informace ohledne dovozu doporucuji kontaktovat primo Statni Veterinarni Spravu CR.
ICEU 1.6.2004 13:13
OTÁZKA: Předem přeji hezký den a dovoluji se Vás dotázat na současný postup při soukromém dovozu ojetého vozidla z Nemecka. Je nutné při legislativě EU měnit SPZ, nebo pouze vlastníka(provozovatele) vozidla? Předem děkuji Martin
ODPOVĚĎ: Vazeny Martine,
Na dotazy ohledne dovozu vozidla z EU jsme jiz na iDNES nekolikrat odpovidali. Podivejte se prosim na nase starsi odpovedi:
ODPOVĚĎ: ( 20.04.2004 08:17 )
ODPOVĚĎ: ( 25.04.2004 21:22 ) – ohledne SPZ
ODPOVĚĎ: ( 27.04.2004 14:39 )
ODPOVĚĎ: ( 03.05.2004 10:41 ) – velmi kompletni zdroj informaci
ICEU 1.6.2004 13:16
OTÁZKA: Dobrý den, zajímalo by mne, jestli budu moci pracovat v exotických částech evropy. Mám na mysli práci v nějakém závislém území VB nebo Francie, případně ostatního evropské státu, který má nějaké závislé území mimo Evropu. Můžete prosím případně uvést zajímavé odkazy. Děkuji za odpověď Milan
ODPOVĚĎ: Vazeny Milane,
obcane EU mohou pracovat na britskych i jinych zamorskych uzemich clenskych statu pouze s pracovnim povolenim.
ICEU 1.6.2004 13:18
OTÁZKA: Dobry den, dekuji Vam za kvalitni zdroj informaci. I kdyz uznavam, ze to pro Vas musi byt narocne, odpovidat na nekdy dost podobne otazky. Ale patri Vam dik! Rad bych se Vas zeptal, zda-li mohu mit trvaly pobyt v CR (=mit obcansky prukaz, kartu zdravotniho pojisteni, placeneho dobrovolne v CR) a ZAROVEN i trvaly pobyt v jine zemi EU (napr. v pripade trvaleho pracovniho pomeru v teto zemi EU) (=zdravotni a socialni pojisteni placene firmou v teto zemi EU). Dekuji Vam! Petr Petr B
ODPOVĚĎ: Mily Petre,
k odpovedi na Vas dotaz si nejprve musime ujasnit pojem "trvaly pobyt". Kazdy ma pouze jedno trvale bydliste. Tim se rozumi obvykle bydliste, jinymi slovy misto, kde ma clovek centrum svych zajmu. Logicky vzato, zadna osoba se nemuze trvale zdrzovat na vice mistech, tj. nemuze mit na vice mistech soucasne centrum svych zajmu. Pokud mate trvaly pobyt v CR a v Nemecku pracujete, pozadate v Nemecku o vystaveni "Povoleni k pobytu pro obcany EU", na ktere mate jako obcan EU pravo. Co se tyce socialniho a zdravotniho pojisteni, jste pojisten vzdy v zemi, kde vykonavate pracovni cinnost a vzdy se na Vas z tohoto hlediska vztahuje legislativa prave jednoho statu. Na strankach Centra mezistatnich uhrad je uvedena odpoved primo na Vas dotaz:
"Je mozne, aby osoba s trvalym pobytem v CR, ktera je v jinem clenskem state EU pojistena v zakonnem systemu z titulu bydliste nebo vykonu vydelecne cinnosti, pozadala o ucast v ceskem systemu verejneho pojisteni?"
Odpoved: " V zasade nelze pripustit situaci, kdy osoba, ktera je pojistena v zakonnem systemu jineho statu, je na zaklade pouze sve vule a existence trvaleho pobytu ve smyslu ceskych pravnich predpisu pojistena i v ceskem zakonnem systemu verejneho zdravotniho pojisteni. Ucast v nasem systemu nemuze byt postavena na principu dobrovolnosti. Takova situace je v rozporu s principy narizeni."
Samozrajme se nemusite obavat, ze byste nebyl kryt pojistenim, pokud bydlite v jine zemi, nez kde jste pojisten. V takovem pripade byste se mel zaregistrovat u instituce nemocenskeho pojisteni v miste Vaseho bydliste. K tomu budete potrebovat prislusny formular, ktery Vam vyda instituce nemocenskeho pojisteni, u ktere jste pojisten. Rovnez mate v zemi, kde je placeno pojisteni, narok na socialni davky at uz je misto Vaseho trvaleho bydliste jakekoli.
Doporucujeme Vam podivat se na stranky CSSZ - www.cssz.cz a CMU - www.cmu.cz
ICEU 1.6.2004 13:31
OTÁZKA: Dobry den, chtela jsem se zeptat, jak sehnat pracovni povoleni do Spanelska. Slysela jsem, ze je nutne prihlasit se na uradu prace v miste sehnaneho zamestnani. Je to pravda? Dale nemuzu na internetu najit stranky spanelskeho velvyslanectvi/ambasady. Muzete mi prosim poradit, kde hledat? Diky za odpoved. Ilona
ODPOVĚĎ: Mila Ilono,
pro praci ve Spanelsku se pro obdrzeni pracovniho povoleni opravdu musite dostavit na prislusny pracovni urad. Internetove stranky spanelske ambasady existuji, ale bohuzel jsou pouze ve spanelstine www.embajada-esp-praga.cz
ICEU 1.6.2004 14:02

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.