Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobrý den, mohl by mi někdo vysvětlit proč má vlajka EU jen 12 hvězdiček a členů EU je již 25 ? Neplatí zde stejné pravidlo jako je tomu u vlajky USA co 1 stát to i 1 hvězda ? Děkuji Vám za odpověď. Roman
ODPOVĚĎ: Vazeny Romane,
na totozny dotaz jsme jiz na iDNES odpovidali. Podivejte se prosim na: ODPOVĚĎ: ( 11.05.2004 18:53 )
Nicmene pocet hvezd na vlajce se rozhodne menit nebude.
ICEU 24.5.2004 12:04
OTÁZKA: dobrý den chci se zeptat proč je na vlajce eu 12 hvězdiček a ne tolik koluik je státu v eu.Dekuji moc Martina Kopalová
ODPOVĚĎ: Vazena Martino,
na totozny dotaz jsme jiz na iDNES nekolikrat odpovidali. Podivejte se prosim napriklad na: ODPOVĚĎ: ( 11.05.2004 18:53 )
ICEU 24.5.2004 12:05
OTÁZKA: Dobrý den, předně Vás zdravím a děkuji za Vaše odpovědi. 1.otázka-mám registrovanou ochrannou známku a praxe do našeho vstupu do EU byla taková, že jediný přes koho šlo dělat tuto registraci a případné změny, byl patentový zástupce, kterého bylo třeba zaplatit. Zajímá mě, zda mi tato ochranná známka platí od 1.5.2004 automaticky v celé EU a pokud ne, kde ji musím ještě registrovat. Další věc je, že od 1.5.2004 prý není potřeba využívat patentového zástupce, ale že každý si může případné změny provádět vlastním jménem bez prostředníků. Chci si totiž změnit skupiny činností a výrobků a nevím zda tedy mohu skutečně zažádat o tyto změny sám a kam se mám teď vůbec obracet a zda to bude platit pro celou EU. Kde najdu ceník poplatků jednotlivých úkonů? 2.otázka-uznají mi v EU kursy a rekvalifikace prováděné organizátory akreditovanými MŠMT a následně i ŽL vydané na podkladě těchto diplomů? Co musím absolvovat u nás i v zahraničí, abych mohl podnikat v EU s našimi ŽL v oblasti služeb a obchodu? Musím taky žádat o nějaká povolení, nebo stačí se v EU zaregistrovat? Kde budu platit daně, když budu mít sídlo tady a podnikat např. v Německu nebo Anglii? Ještě jednou děkuji. Michael
ODPOVĚĎ: Vážený Michaeli,
děkujeme za Váš zájem a odpovídáme na Vaše dotazy.
K ochraně průmyslového vlastnictví: patentů a ochranných známek v EU.
Obecně platí, že jednotný vnitřní trh EU garantuje neexistenci technických, hygienických, veterinárních, patentových a známkoprávních bariér vývozu a dovozu mezi členskými státy. Je ale nutné brát v potaz ochranu průmyslového vlastnictvi, která je na vnitřním trhu jedním ze základních pilířů. Doporučujeme Vám prostudovat stránky www.euroskop.cz Ministerstva zahraničních věcí, kde je princip přehledně popsán.
Pro co nejpřesnější zodpovězení Vašeho dotazu jsme kontaktovali Úřad průmyslového vlastnictví ( http://www.upv.cz/). Vaše ochranná známka bohužel neplatí automaticky ode dne rozšíření na celém uzemí EU. Musíte podstoupit registraci ve všech státech, kde chcete známku používat. Máte také možnost požádat Úřad pro harmonizaci ve vnitřním trhu, který sídlí ve Španělsku, o unijní ochrannou známku, ale podle informací, které jsme dostali, by Vás přisla zhruba na tři čtvrtě milionu korun. Každopádně povinnost využívat patentového zástupce se nemění. Úřad pro prumyslové vlastnictví Vám doporučuje kontaktovat jejich Informační centrum ochranných známek na telefonu 220 383 120. Zde Vám kvalifikovaně pomůžou přímo s Vaším případem.
Více informací najdete na těchto adresách:
www.europa.eu.int/comm/internal_market/en/index.htm
Evropský úřad pro patenty:
www.european-patent-office.org/epo/patexam.htm

K Vašemu druhému dotazu. V EU existuje volný pohyb služeb, který umožňuje nejenom založení podniku,pobočky či dceřinné společnosti na uzemí jiného členského státu, ale garantuje rovnež právo podnikatelům-fyzickým osobám nabízet své služby za hranicemi svého státu. Rozhodující v tomto ohledu je pochopitelně druh zaměstnání a délka takto poskytované služby. Obecně platí princip občasného poskytováni služby, který není podmíněn živnostenským listem vydaným příslušným státem. Pokud budete jako živnostník se sídlem v ČR poskytovat služby přes hranice, tak obecně platí, že tak mužete činit bez omezení, splnujete-li předpoklady pro výkon živnosti podle českého živnostenského zákona (jsou i urcite vyjímky). Rovněž důležitým faktem je, zda se jedná o regulované povolání či nikoli (viz níže). Co se týče konkrétních podmínek podnikání, postupuje se vždy podle platné právní úpravy státu, kde má firma své sídlo. Informace k podnikání v EU poskytují Euroinfo centra ( www.euroinfocentrum.cz)
Uznání kvalifikace je samozřejmě nutné pro výkon povolání v rámci Evropské unie. Obecně platí zásada: je-li občan EU schopen vykonávat profesi ve své domácí zemi, pak ji může vykonávat ve všech ostatních státech Evropské unie. Existují ale tzv. regulované profese, které je možno vykonávat pouze po absolvování speciálního vysokoškolského, nebo odborného vzdělávání. U těchto profesí je nutno požádat o uznání kvalifikace u příslušné instituce v dané zemi. V případě uznání je možno začít aktivity ihned, v případě negativního výsledku je nutné doplnit si vzdělání, nebo absolvovat rozdílový test nebo praxi. Dalsí informace najdete zde.
ICEU 26.5.2004 8:10
OTÁZKA: Dobry den, chtela bych se zeptat na zdanovani prijmu ze zahranici. Trvale ziji v CR, mam zivnostensky list a jsem tudiz OSVC. Podle me dostupnych informaci, nepotrebuji v Nemecku pracovni povoleni. Nebo je tomu jinak? Budu spolupracovat na kulturne pedagogickych projektech ruznych obcanskych sdruzeni a svou praci bych chtela fakturovat. Mohu si vybrat, zdali sve prijmy zdanim v Nemecku nebo je musim danit v CR? Dekuji Vam za odpoved a moznost, polozit otazku takovouto formou. Lenka Hubackova
ODPOVĚĎ: Mila Lenko,
V EU existuje volny pohyb sluzeb, ktery umoznuje nejenom zalozeni podniku, pobocky ci dcerinne spolecnosti na uzemi jineho clenskeho statu, ale garantuje rovnez pravo podnikatelum-fyzickym osobam nabizet sve sluzby za hranicemi sveho statu. Rozhodujici v tomto ohledu je pochopitelne druh zamestnani a delka takto poskytovane sluzby. Obecne plati princip obcasneho poskytovani sluzby, ktery neni podminen zivnostenskym listem vydanym prislunym statem. Rovnez dulezitym je fakt, zda se jedna o regulovane povolani ci nikoli. Kazdy stat EU ma v tomto ohledu pravo stanovit presne podminky, ktere musi shodne platit pro domaci i zahranicni unijni obcany.
Pro Vasi predstavu uvadime situaci platnou v Nemecku:
Vyzaduje se povoleni a nebo registrace pro výkon remesel vyjmenovanych v prislusnem zakonu (Handwerksordnung) nebo v oblastech podnikani upravenych zvlastni upravou. (viz bod 1.3, 1.4). Prijmy z podnikatelskych aktivit na nemeckem uzemi podlehaji nemecke dani z peijmu. Doporucuje se proto registrace u prislusneho financniho uradu (viz bod 3.0).
Co se tyce volneho pohybu pracovnich sil, bohuzel zde existuji v pripade Nemecka urcite vyjimky.
Plne zneni prechodneho obdobi naleznete zde.
Pokud budete jako zivnostnik se sidlem v CR poskytovat sluzby pres hranice, tak obecne plati, ze tak muzete cinit bez omezeni, splnujete-li predpoklady pro vykon zivnosti podle ceskeho zivnostenskeho zákona (jsou i urcite vyjimky). Vyplyva tak ze zasady nediskriminace, ktera je fundamentem pro fungovani vnitrniho trhu, a tedy kapitoly volneho pohybu sluzeb. Dalsí informace k podnikani na vnitrnim trhu EU poskytuji euroinfo centra www.euroinfocentrum.cz.
Dalsi informace:
„Dopady vstupu do EU na podnikani“
"Co prinese vstup do EU podnikateli"
ICEU 26.5.2004 8:15
OTÁZKA: Chci jet jako aupair do Rakouska. Musim zadat o vizum? Leona F.
ODPOVĚĎ: Mila Leono,
Podminky pro au-pair pobyty v Rakousku jsou nasledujici (ze stranek Rakouskeho velvyslanectvi v CR http://www.austria.cz/index_cz.htm):
"Osoby mezi 18 a 28 lety věku mohou v časovém rozmezí 5 let pracovat v Rakousku jako Au Pair, a to vždy dvakrát po půl roce. Příslušný rakouský pracovní úřad vystaví po splnění zákonných podmínek potřebné povolení (Anzeigebestätigung). Po předložení vyplněného a podepsaného formuláře (k dostání na velvyslanectví) vystaví zastupitelský úřad příslušné povolení k pobytu."
ICEU 26.5.2004 8:18
OTÁZKA: Dobry den, chtela bych se zeptat, jak je to po vstupu CR do EU s uznavanim socialnich davek a socialniho zabezpeceni. Pracovala jsem v CR a pote i v zemi EU pred 1. kvetnem a nemam v tom moc jasno. Napr. pokud bych dnes musela do duchodu jak by to fungovalo? Mala oprava k tem ridicskym prukazum... je obvykle, ze pokud si v nektere zemi pozadate o rezidenci a teto zadosti je vyhoveno, ze mate urcitou ochrannou lhutu, ve ktere muzete pouzivat vas "stary ridicak". Po teto lhute si bud musite nechat v te ktere zemi homologovat vas puvodni ridicak (pokud to lze) ci slozit zkousku. V pripade zemi EU mame nini narok na homologaci naseho domovskeho RP. Romana
ODPOVĚĎ: Mila Romano,
obecně platí, že nárok na pobírání dávek socialního zabezpečení vzniká v zemi, ve které osoba odvádí príspěvky do sociálního systému země, tedy v místě výkonu zaměstnání. V této zemi jí pak vzniká nárok na pobírání dávek. Pokud je nárok na některou dávku (ve Vašem případě např. starobní důchod) podmíněn dosažením určité doby pojištění, zaměstnání nebo pobytu, dochází k tzv. sčítání dob pojištění. Do doby nutné pro přiznání dávky se započítají i období, ve kterých pracovník vykonával práci či pobýval v jiných členských státech. Občan EU, který pracoval ve více členských státech, má tak po dosažení věkové hranice pro odchod do důchodu nárok na důchod z každého členského státu, kde byl důchodově pojištěn alespoň po dobu jednoho roku. Pojistná doba kratší než jeden rok se převádí do země, kde byl dotyčný občan naposledy zaměstnán. Výše důchodu bude v každém státě odpovídat délce doby pojištění a výši příspěvku. Co se týče podání žádosti, je doporučováno předložit žádost o přiznání starobního důchodu příslušnému orgánu toho státu, kde má občan v okamžiku předkládání žádosti trvalý pobyt. To platí i tehdy, pokud tento občan nebyl nikdy ve státě svého trvalého pobytu důchodově pojištěn. Jelikož je ovšem tato problematika velice složitá, bude vždy záviset na konkrétních okolnostech případu. Doporučujeme Vám kontaktovat Českou zprávu sociálního zabezpečení www.cssz.cz.
ICEU 26.5.2004 8:21
OTÁZKA: Tak jako jsou u maji deti v 15 letech obcansky prukaz od kolika let je maji deti ve statech Evropske unie?Dekuji Anonym
ODPOVĚĎ: Otazka identifikacnich prukazu neni v ramci EU harmonizovana a kazdy stat si tuto zalezitost upravuje sam. V nekterych zemich tak ani doklad podobny nasemu obcanskemu prukazu neexistuje. Znamym prikladem je napr. Velka Britanie. Pokud Vas zajima nejaky konkretni stat, doporucujeme Vam kontaktovat jeho zastoupeni v CR. Jiste Vam radi odpovi.
Pro Vasi informaci muzete nahlednout do seznamu identifikacnich prukazu jednotlivych clenu EU, jak je uveden v souvislosti s prokazovanim totoznosti a statniho obcanstvi pri volbach do Evropskeho parlamentu:
http://www.praha5.cz/detail.php?id=20458
ICEU 26.5.2004 8:23
OTÁZKA: Dobrý den. Jedním ze základních principů EU je volný pohyb zboží. Jaké doklady mám požadovat po svém dodavateli z EU, který : 1. dováží zboží z nečlenského státu EU a uvádí toto zboží na trh unie, 2. z dovezených surovin z nečlenského státu EU vyrábí produkt, který dále prodává. Jedná se mi o nutné doklady pro splnění podmínek českého práva - např. prohlášení o shodě, prodej potravin, potravinových doplňků a doplňků stravy. Je v těchto oblastech obecně harmonizovaná legislativa? Jak je to v případě, když se doveze zboží ze státu s "měkčí" legislativou do státu s přísnějšími požadavky (samozřejmě v rámci EU)? Přeji mnoho úspěchů a děkuji. Pepa
ODPOVĚĎ: Mily Pepo,
dnem vstupu CR do EU jsou ceske firmy zbaveny vsech celnich povinnosti. Jedna formalita ale presto zustava a tou je evidence obchodnich operaci unvitr EU, evidovat a prislusnym financnim a celnim organum sdelovat uplna danova identifikacni cisla obchodnich partneru v jinych zemich EU. Evidence probiha jednak na pravidelnych priznanich k DPH, dale na ctvrtletnich Souhrnnych hlasenich a u pravidelnych vyvozu/dovozu mesicne v systemu Intrastat. Zda budete povinni jej vyplnovat nebo ne zalezi na hodnotovem objemu zbozi za rok. Informace k Intrastatu ziskate na teto strance:
http://www.cs.mfcr.cz/info/intrastat/index.html

Ohledne formalit, ktere byste mel vyzadovat primo na svem dodavateli, pokud Vas dodavatel zbozi nakoupil v neclenskem state EU, potom zavisi na tom, zda jej proclil a propustil do volneho obehu. V takovem pripade emusite vyrizovat nic. Pokud tak neucinil, tak procleni musite provest vy. Pokud byste toto zbozi chtel prodavat dal mimo EU, musite jej pozadat o dodavatelske prohlaseni o puvodu zbozi pro zajisteni preferencniho puvodu. Co se tyze dodavatele, ktery vyrabi zbozi, at uz z jakychkoli surovin, na Vas dodavatelsky vztah to zadny vliv nema. Pro blizsi informace kontaktuje Generalni reditelstvi cel, pan Bajer tel. 261332312.
Nektere zmeny nastanou i v odvodu DPH. K tomu bych Vam ale doporucila prostudovat nasledujici stranky Danove spravy:
http://cds.mfcr.cz/menuR_aktuality.htm#
ICEU 26.5.2004 8:26
OTÁZKA: Dobry den, jaky je proces dovozu autoveterana (r.v. 1980) z Velke Britanii do CR? Plati se rozdil DPH mezi Ceskou a Britskou sazbou pokud je cena asi 1500GBP? Sazba DPH v Britanii je 19.5% v CR 22%. Znamena to tedy ze musim zaplatit 2.5% z ceny vozu na celnici? Dekuji. Michal Saras
ODPOVĚĎ: Mily Michale,
ohledne dovozu veteranu a platby DPH je to nasledovne: musite rozlisit, zda jste platce DPH ci nikoli. Pokud nejste a koupite auto ve Velke Britanii, tak za nej v jeho cene zaplatite i britskou DPH. Pokud platcem jste, tak ho koupite bez DPH a DPH zaplatite v ramci sveho danoveho priznani v CR. Kazdopadne na hranicich zadne dane platit nemusite.
Podrobne informace k platbe DPH naleznete na techto strankach:
http://cds.mfcr.cz/menu_vztahy_spoluprace.htm#
ICEU 26.5.2004 8:28
OTÁZKA: Zdravim vsechny a chtel bych se zeptat na takovou vec.Budu muset zaplatit clo po 1.5.2004 za auto Skoda Felicie 1.6 GLX jejimz majitelem je muj otec.Bydlim docasne asi 3 roky v Nemecku a mam zdedene nemecke obcanstvi a nemecky ridicsky prukaz a mam take ceske obcanstvi a bydliste v Ceske republice.Auto jsem si pujcil od otce na prechodnou dobu,abych mohl zajistit fungovani rodiny a prace v Nemecku.Pred mesicem jsem mel mensi dopravni nehodu s timto autem a pri vysetrovani mi bylo sdeleno nemeckym policistou,ze mi prijde dopis, kde budu vyzvan k zaplaceni cla za auto,ktere jsem v Nemecku po urcitou dobu pouzival.Budu muset opravdu po 1.5.2004 zaplatit clo za neco,co mi nepatri,neobchoduji s tim a mam tuto vec-automobil Skoda Felicia pújcenou jen na prechodnou dobu.Jaka vyse cla by prichazela pripadne v uvahu,kdyz je auto 6 let stare.Dekuji za odpoved. Petr
ODPOVĚĎ: Mily Petre,
po 1.5. 2004 se clo mezi CR a ostatnimi clenskymi zememi EU neplati. Paklize cesky turista prekrocil pred vstupem napr. rychlost v zahranici, byl pokutovan, ale jiste neplatil clo. Je mozne, ze u Vas (Nemce) je to pripad jiny - situace je mozna videna jako pripad, kdy jste si automobil dovezl z CR a nezaplatil jste za nej clo. Jakym zpusobem se prokazuje, ze mate auto pouze ke kratkodobemu uzivani a pro vysvetleni onoho dopisu se prosim obratte na nemecke urady (Policie).
ICEU 26.5.2004 8:32
OTÁZKA: Jsem 6 let vdana v Nemecku a mam platny cesky ridicsky prukaz. Pred dvema lety jsem pozadala o prepsani, ale byla jsem odmitnuta, musela bych znovu absolvovat celou autoskolu cca za 3.5tis.Euro. Udajne muj cesky PR platil zde v Nemecku pouze rok od povoleni pobytu. Budu si nyni moci nechat ridicsky prukaz prepsat? Drive vsem uprchlikum z republiky RP automaticky prepisovali . Vera
ODPOVĚĎ: Mila Vero,
dle pristupove smlouvy, jakekoli ceske platne ridicske prukazy plati vsude v EU. Takze si zadne prepsani vyrizovat nemusite. Doporucenim ale je, abyste si na prvni obdobi po rozsireni vyridila mezinarodni ridicak.
Hezky den preje ICEU 26.5.2004 14:55
OTÁZKA: pracuji 5 let v Nemecku7celou dobu jsem si platil v cechach socialni na duchod/ted v lete se vracime s rodinou domu a chteli by jsme si privest nabytek a auto/6 mesicu stare/muzu jen tak prejet hranice a prevest vse do cech?A jak to bude s mym duchodem tady jsem platitl 5 let na duchod a mam potvrzeno ze budu dostavat od 65 let budu dostavat 2 duchody kdyz jsem platitl po dobu 5 let dvakrt u nas a v Nemecku? herbe
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Herbe,
prevezt pres hranice veci pro osobni uzivani pri stehovani muzete. paklize jste si platil prispevky na duchod v obou zemich, budete dostavat duchodovou castku z obou zemi. plati totiz princip scitani. Na detaily se informujte na Sprave socialniho zabezpeceni: www.cssz.cz
ICEU 26.5.2004 14:57
OTÁZKA: Dobry den, chci se zeptat, jak to bude s prechodem vnitrounijnich hranic pro bezneho obcana. Spousta lidi cekala, ze po 1.5. budeme jezdit do ostatnich clenskych statu tak, jako kdyby hranice jiz nebyly. Ovsem napr. pri prechodu hranic s Rakouskem po vas nejen chteji pas, ale tez se ptaji, co vezete, coz me zarazi nejvic. Mela jsem za to, ze pokud si nekdo pro svou potrebu neco koupi v jinem clenskem state, muze to svobodne prevezt. S temi pasy: docetla jsem se, ze toto odpadne, az se staneme soucasti Shengenskych dohod, snad v roce. 2007. Je to pravda? Moc dekuji za odpoved. Michaela
ODPOVĚĎ: Mila Michaelo,
velmi nas mrzi Vase negativni zkusenost, ale bohuzel jeste dochazi k poslednimu doladovani a k jistym nepresnostem. Musime rozlisovat dve skutecnosti. Za prve je to vnitrni trh EU, jehoz clenem jsme se stali dnem vstupu do EU. Ten garantuje, ze veskere celni formality na hranicich mezi clenskymi staty odpadaji. Samozrejme i v pripade, ze si neco nakoupite v jinem clenskem state a budete to chtit dovezt do CR.
Dalsi otazkou je Schengen. Schengenska dohoda rusi kontroly osob na vnitrnich hranicich Schengenskeho prostoru, harmonizuje kontroly na vnejsich hranicich, zavadi spolecnou politiku ve veci viz a policejni a soudni spolupraci. CR se dnem vstupu nestala clenem Schengenu a spravne uvadite, ze se tak stane nejspise v roce 2007. Ochrana vnejsich hranic Schengenu je totiz velice slozity technicky problem. Samozrejme, ze CR nema zadnou vnejsi hranici tohoto prostou, nicmene mame mezinarodni letiske, je treba se napojit na Schengensky informacni system a dalsi technicke zalezitosti, ktere zatim nebyly splneny. Od 1.5. 2004 ale muzete cestovat uz jen s platnym obcanskym prukazem. Pro nejblizsi tydny je ovsem stale doporucovano vzit si s sebou cetsovni pas. Neni jiste, ze na vsech hranicich budou plne obeznameni se vsemy typy identifikacnich prukazu novych clenskych statu. Doporucujeme Vam nahlednout na tuto stranku, kde se dovite vsechny potrebne informace k volnemu pohybu:
http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/rozsirovani/Volny_pohyb_osob-obecne.pdf
Hezky den Vam preje
ICEU 26.5.2004 14:59
OTÁZKA: Dobrý den. Nejdříve děkuji za tyto stránky, jsou bezva. A teď otázky. Jednak bych chtěl vědět jak je to s cizince který má na území ČR trvale pobytu a možností cestovat po EU. Alois
ODPOVĚĎ: Milý Aloisi,
u rodinných příslušníků, kteří nejsou občany EU, může členský stát (popř. státy), do kterého nebo přes který tito příslušníci cestují, požadovat vstupní vízum v závislosti na státní příslušnosti daných osob. Tato víza by měla být udělena zdarma a bez přílišných formalit ze strany příslušných konzulárních úřadů.
Rodinní příslušníci, kteří nejsou státními příslušníky členského státu EU, nejsou oprávněni k výše uvedeným vízovým opatřením, pokud cestují sami. Uvedená zvýhodnění platí pro rodinné příslušníky, kteří nejsou občany EU, pouze pokud cestují společně s občanem EU. Pokud státní příslušníci země, která nepatří do EU, chtějí cestovat sami, musí splnit běžné vízové požadavky, jsou-li požadovány, a jiné požadavky související s jejich státní příslušností.
Avšak rodinní příslušníci, kteří nejsou občany EU, nemusí mít vstupní vízum, pokud mají bydliště v zemi EU, která podepsala Schengenskou dohodu, a přejí si cestovat do jiné země Schengenské úmluvy. V takovém případě mohou cestovat volně a bez víza v rámci schengenského prostoru za předpokladu, že mají svůj průkaz totožnosti a povolení k pobytu. ČR ovšem zatím není oučástí Schengenského prostoru.
Doporučujeme Vám podívat se na tuto stránku:
http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/rozsirovani/Volny_pohyb_osob-obecne.pdf
Hezký den přeje ICEU 26.5.2004 15:03
OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to nyní mezi ČR a SR? Můžu se bez problémů přestěhovat a pracovat na Slovensku? Předem děkuji za odpověď. Zdeňka
ODPOVĚĎ: Mila Zdenko,
vnitrni trh EU garantuje tzv. 4 svobody vsem svym obcanum: volny pohyb zbozi, sluzeb, osob a kapitalu.
Kazdy obcan EU ma pravo na pobyt v jakemkoli clenskem state EU. Toto pravo podleha splneni urcitych podminek (viz. odkazovany text). V otazce volneho pohybu pracovnich sil sice bylo vyjednano prechodne obdobi, ale neni uplatnonovani ve vztahu CR-SR. Na Slovensku uz nyni muzete pracovat bez pracovniho povoleni.
Doporucujeme Vam prostudovat nasledujici stranky, kde najdete vsechny potrebne informace:
Volny pohyb osob - pravo na pobyt:
http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/rozsirovani/Volny_pohyb_prac._sil.pdf
Volny pohyb v ramci EU - zakladni pravo:
http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/rozsirovani/Volny_pohyb_osob-obecne.pdf
Hezky den preje
ICEU 26.5.2004 15:07

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.