Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobrý den. Nejprve Vás musím pochválit, protože tohle je nejlepší zdroj informací o EU jaký jsem na internetu objevil. Rád bych Vám položil následující dotaz: Ze zde uveřejněných odpovědí je mi jasné jak postupovat chci-li se usadit v jiné zemi a tam provozovat např. restauraci, ale pokud už mám v restauraci v ČR a chtěl bych v jiné zemi EU provozovat její pobočku, lze toto zařadit do volného pohybu služeb nebo budu muset pro ní zvlášť v dané zemi obstarávat samostatné živnostenské oprávnění. Mohou v této zahraniční provozovně pracovat čeští pracovníci bez pracovního povolení ? Martin
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Martine,
Nejdrive bychom Vam radi podekovali za pochvalu nasi prace. Takove uznani nas velmi motivuje k prescasum nutnym k vcasnemu vyrizeni vsech dotazu. :)
Co se tyce zalozeni a provozovani restaurace, nevztahuje se na to moznost vyuziti ceskeho zivnostenskeho opravneni, protože se nejedna o volny pohyb sluzeb - Obecne plati princip obcasneho poskytovani sluzby – ten pak neni podminen zivnostenskym listem z daneho statu, kde je tato sluzba poskytnuta. Pokud budete chtit provozovat restauraci v jine zemi EU, budete muset zalozit v dane zemi pobocku podle mistnich platnych norem. Podminky pro zalozeni firmy ve clenskych zemich najdete prehledne zpracovany na strankach Euro info centra : www.euroinfocentrum.cz
Zamestnanci z CR budou muset splnovat pravidla daneho statu, tedy i vyrizeni si pracovniho povoleni, pokud se nebude jednat o Velkou Britanii, Irsko nebo Svedsko, kde neni pracovni povoleni po Cesich vyzadovano.
Pekny den Vam preje
Informacni centrum Evropske unie 4.5.2004 10:09
OTÁZKA: chtěl bych se zeptat jestli po 1.5. můžu mít problém s jednosměrnou letenkou do španělska, všude na i-netu píšou že je vyžadována zpáteční. Financí budu mít dost ale neumím španělsky ani anglicky takže nebude možno nějaké vysvětlování....volal jsem na ambasádu a pán mě to tam nedokázal osvětlit že takové informace ještě nemá. předem děkuji za odpověď. petr
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Petre,
Na dotaz ohledne nutnosti mit zpatecni letenku apod. jsme jiz odpovidali. Prosime, podivejte se do jiz odpovezenych dotazu na iDNES – konkretne: ODPOVĚĎ: ( 03.05.2004 10:52 )
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 4.5.2004 10:13
OTÁZKA: Dobry den, od 1.5. zacinam pracovat v Anglii. Zamestnavatel nekde zjistil, ze bych mela odeslat svuj pas na ceskou ambasadu pro razitko s pracovnim povolenim. Ja to nikde necetla, tak bych se na to rada informovala, ci je to pravda nebo ne. Diky! Kvetinka, England
ODPOVĚĎ: Vazena Kvetinko,
Pracovni povoleni do UK jiz od 1.5.2004 nepotrebujete. Doporucuji aby jste svemu zamestnavateli preposlal nasledujici odkaz ze stranek Britskeho ministerstva vnitra, kde je jasne receno, ze cesti obcane od 1.5.2004 zadne pracovni vizum nepotrebuji.
Informace v AJ – UK immigration office: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/news.asp?NewsID=368
Jedine co musite udelat je registrovat se na Immigration and Nationality dept.
Reditelstvi pro migraci a obcanstvi: http://www.ind.homeoffice.gov.uk/
Posilam Vam odkaz na registracni formular vcetne pokynu k vyplneni.
Další informace ohledne registrace zde.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 4.5.2004 10:20
OTÁZKA: Jak je to s členstvím v EU v případě následujících států a území: Monaco, San Marino, Vatikán, Andorra, Ceuta, Melila, Grónsko, Špicberky atp.? Kde by se daly najít podrobné informace, jaká všechna území jsou součástí EU? Podobné informace by mne zajímaly i o Schengenském prostoru a EURO zóně. Děkuji. Davexx
ODPOVĚĎ: Vazeny pane,
clenske staty souhlasily s tim, ze se ke Spolecenstvi pridruzi neevropske zeme a uzemi, ktere maji zvlastni vztahy k Dansku, Francii, Nizozemsku a Spojenemu kralovstvi. Jejich postaveni definuje Cast ctvrta Smlouvy o zalozeni Evropskych spolecenstvi, tedy cast tzv. Amsterodamske smlouvy. Zamorske zeme a zamorska uzemi, na ktera se vztahuje Cast ctvrta Smlouvy o zalozeni Evropskych spolecenstvi vyjmenovava Priloha II zminovane Smlouvy.
Amsterodamskou smlouvu v ceskem jazyce najdete na zde.
Zde je vypis všech zamorskych uzemi.

Cleny Schengenu jsou vedle Belgie, Danska, Finska, Francie, Nemecka, Recka, Italie, Lucemburska, Holandska, Portugalska, Spanelska a Svedska také země, které do EU nepatri – Island, Norsko a Lichtenstejnsko. Do Schengenu nepatri Velka Britanie a Irsko.

Eurozona - 12 statu EU, ktere v soucasne dobe maji zavedene Euro:
Jsou to: Belgie, SRN, Francie, Italie, Spanelsko, Recko, Portugalsko, Holandsko, Finsko, Rakousko, Lucembursko a Irsko.
Velka Britanie, Dansko a Svedsko si zatím ponechali sva narodni platidla.
Co se tyce evropskych ministatu a Vatikanu, nejsou soucasti EU, nicmene uzivaji spolecnou menu euro a ucastni se vnitrniho trhu Unie. Hospodarsky jsou tedy velmi provazane s Unii, politicky jsou nezavisle.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 4.5.2004 10:25
OTÁZKA: Dobrý den. Ráda bych Vám napsala, že mne nesmírně těší, že existují stránky jako jsou Vaše, tedy se spoustou informací, pro nás, obyčejné lidi nesmírně důležitých. Má otázka se týká toho, zda se neco změní pro maminky s dětmi po vstupu do EU. Budou nějaké výhody? Nějaké nevýhody? Kdy bych mohla získat více info o euro rodině... ? Karolína
ODPOVĚĎ: Vážená paní Karolíno,
jsme velmi rádi, ze oceňujete naši práci.
Evropska unie se snaží odstranit znevýhodňování žen jak v pracovním, tak v rodinném životě. Vyžaduje od členských států, aby zavedly principy, podle nichž se ženám dostane od jejich zaměstnavatelů stejného zacházení a stejných mezd jako zaměstnaným mužům. ČR harmonizovala svůj právní řád s EU už i v této oblasti a principy nediskriminace se objevují nejen v české ústavě, ale konkrétněji v Zákoníku práce. Při výběru budoucího zaměstnance tedy nemá zaměstnavatel právo požadovat informace o tom, zda je žena vdaná, svobodná, zda má děti, případně kolik. Ženy naopak mají právo na stejné odměňování, přístup k zaměstnání, možnosti dalšího vzdělávání a školení atd.

Co přinese vstup ČR do EU rodinám a dětem?
Podmínky mateřské nebo rodičovské dovolené jsou stanoveny v každém členském státě jinak. EU garantuje pouze minimální standard. Ať tedy žena pracuje v kterékoli zemi, v případě těhotenství bude mít nárok na nepřetržité období mateřské dovolené v délce minimálně čtrnácti týdnů. Výše náhrady mzdy po dobu mateřské dovolené se stanovuje podle národní legislativy země, ve které žena pracuje a měla by se rovnat přinejmenším výši nemocenských dávek. Vstup do EU však ČR žádné velké změny nepřinese, protože tato oblast již byla z velké části právně sjednocena.
Stejný princip se uplatňuje v oblasti přídavků na děti, výhod pro početné rodiny nebo jiných sociálních dávek. Jejich výše a způsob vyplácení je plně v rukou každého členského státu.
Vstup do EU dává vašim dětem možnost řádně studovat kdekoli v EU. Jedinou podmínkou je, aby děti byly na zvolenou školu přijaty. Příslušná škola také nemůže po studentovi z jiné členské země požadovat splnění žádných zvláštních podmínek, které domácí studenti splňovat nemusí (např. placení školného, pokud se nevyžaduje od domácích studentů). Výjimkou je právo školy vyžadovat absolvování jazykového testu. Pokud členský stát přispívá svým studentům na školné, studenti z jiných členských států přijatí na danou školu mají na tento příspěvek (kromě příspěvků na kolejné, nájemné, stravné) rovněž právní nárok. EU podporuje výměnné pobyty studentů a mladých lidí prostřednictvím programů Socrates, Leonardo da Vinci a Mládež. Mladí lidé tak mohou získat grant na odborné stáže či absolvování části studia v jiné zemi EU.
Pěkný den Vám přeje ICEU 4.5.2004 10:31
OTÁZKA: Dobry den, pracuji vice nez rok jako au-pair v holandsku.Mam holandskeho pritele a chystame se spolu bydlet.Vim,ze diky nemu muzu dostat pracovni povoleni na zaklade toho,ze spolu budeme zit a on se za me zaruci,ale nevim co mam presne udelat a na koho se obratit a jake jsou v holandsku podminky....jestli je to vubec mozne.Dekuji predem Eva
ODPOVĚĎ: Milá Evo,
informace jsem si ověřovala na Holandské ambasádě a skutečně je možné obdržet pracovní povolení v Holandsku, pokud budete se svým přítelem žít v jedné domácnosti. Je nutné, abyste si na místní radnici zažádala o tzv. Status soužití. Jakmile ho dostanete, bude Vám vydáno pracovní povolení a nic Vám nebude bránit v hledání si práce. Váš zaměstnavatel Vám pak zařídí SONI Numer (číslo, na které budete odvádět daně) nebo si ho samozřejmě můžete vyřídit i Va sama.
Pro ostatní české zaměstnance (kteří nejsou ve Vaší situaci) jinak stávající podmínky přístupu na nizozemský trh práce zůstávají stejné. Uchazeč o zaměstnání z přistupujících zemí musí získat pracovní povolení a takzvaný test obsaditelnosti místa. Pracovní povolení je cizinci, a tedy zatím i nám, uděleno tehdy, pokud na dané místo nelze získat kvalifikovaného občana z Nizozemí nebo ze stávajícího členského státu EU. Zaměstnavatel musí dokázat, že se všemi možnými způsoby snažil takového pracovníka najít, a tuto svou snahu musí doložit při žádosti o pracovní povolení. Test obsaditelnosti se netýká případů pracovních míst v takzvaných necitlivých sektorech hospodářství. Jedná se o oblasti, kde existuje dlouhodobý převis poptávky po pracovní síle nad nabídkou. Tyto sektory bude od 1. května určovat Centrum pro práci a příjmy (Centrum voor Werk en Inkomen - CWI), které zajišťuje vydávání pracovních povolení. Uchazečům z nových členských států, kteří budou mít o práci v těchto sektorech zájem, CWI vydá pracovní povolení ve zrychleném řízení trvajícím maximálně dva týdny. V těchto případech se nebude zjišťovat obsaditelnost ze strany současné EU. CWI je rovněž pověřeno monitorováním situace na nizozemském trhu práce. Pokud dojde ke změně situace, bude udělování pracovních povolení zpřísněno i v necitlivých sektorech.
Přeji pěkný den
Lucie Horová , ICEU 4.5.2004 10:35
OTÁZKA: Jsem ve Velke Britanii jako aupair.Zmeni se pro me neco po vstupu do Unie?Musim se nekam prihlasit? Michaela
ODPOVĚĎ: Milá slečno Michaelo,
situace v Británii se pro Vás výrazně zlepší. V Británii už čeští občané od 1. května 2004 mají stejné právo pracovat, jako ostatní občané EU. Británie umožnila volný pohyb těm, kteří tam chtějí pracovat. Skuteční uchazeči o práci z České republiky se na britský trh práce mohou dostat prostřednictvím programu pro registraci pracovníků.
O podmínkách práce ve Velké Británii naleznete na stránkách britského velvyslanectví v Praze www.britain.cz .
Konkrétně o způsobu registrace pak zde.
Za ICEU Vám přeji pěkný den, Lucie 4.5.2004 11:49
OTÁZKA: Velmi ocenuji Vasi snahu odpovedet na otazky, ktere obcany zajimaji. Nevim vsak proc me nutite cist vcech 129 otazek (stav nyni) kdyz me zajima jen jeden problem. Mozna by i pro Vas bylo jednodusi misto odpovedi "Prectete si stare odpovedi" proste tu starou odpoved zkopirovat nebo alespon minimalne napsat, kdy jste odpovidali . Nemam bohuzel cas procitat vsechny otazky. Ale dekuji za snahu. Adela Sevcikova
ODPOVĚĎ: Mila slecno/pani Sevcikova,
mate pravdu, ze prohledavani starych odpovedi je casove narocne. Pouzivali jsme "Prectete si stare odpovedi" za situace, kdy na strankach tolik odpovedi nebylo a prohledavani starych nezabralo tolik casu. Nam to usetrilo alespon par minut (s timto zajmem o nase sluzby na iDnes a v ICEU je kazda minuta dobra). Nicmene jiz se snazime odkazovat jiz na konkretni odpoved a doufame, ze se tak hledani odpovedi zprehledni.
Dekujeme za pochvalu a prejeme pekny den ICEU 4.5.2004 15:31
OTÁZKA: Jenom chci podekovat ze vsechny ty odpovedi, cetla sem vetsinu, vsechno zajimave, o spouste veci jsem nemela ani tuseni... DEKUJU za vsechno, jste skvely, GOOD JOB!!! Petra
ODPOVĚĎ: Milá Petro,
moc nás všechny těší Vaše poděkování za naši práci. Asi každého člověka dokáže nejvíce povzbudit pochvala, a proto věřte, že jste nam právě udělala velkou radost. Budeme se snažit i nadále Vás informovat o věcech, které Vám budou užitečné.
Srdečně Vás zdraví ICEU 4.5.2004 15:33
OTÁZKA: Jsme společnost se 100% zahr. účastí Naše společnost vysílá své zaměstnance do svých sesterských organizací v EU v rámci spolupráce na zakázkách. Zůstávají nadále našimi zaměstnanci a jsou placeni naší společností. Potřebovali bychom vědět, zda i v takových případech je nutné přihlížet k minimální mzdě v přísl. zemi( v cizině). Nevíme, kde bychom se dočetli bližší informace. Prosím, poraďte. Děkuji. dvorakova
ODPOVĚĎ: Vazena pani Dvorakova,
pracovnici vyslani v ramci sve pracovni cinnosti do zahranici (tzv. vyslani pracovnici) zustavaji nadale zamestnanci sve domovske firmy, která je mj. nadale plati. Z duvodu práce v jinem clenskem state se na vyslane pracovniky vztahuji zakony státu, ve kterem je cinnost vykonavana, tedy státu, do ktereho jsou vyslani. Tyka se to především pracovnich otazek, tedy napr. maximalni delky pracovniho tydne, ale i minimalni mzdy, vcetne priplatku za praci prescas. Podminkou je, aby byl pracovník vyslan na dobu delsi nez 22 dni v roce. Tedy pokud bude cesky pracovník vyslan svým zamestnavatelem za praci do Nemecka, bude se na neho vztahovat pravidlo nemecke minimalni mzdy.
Viz smernice 96/71/ES
Hezky den preje tym ICEU 4.5.2004 15:42
OTÁZKA: Dobrý den!Chtěla bych se zeptat na zdanění platby přijaté před uskutečněním zdanitelného plnění (zálohy) od firmy s DIČ některého státu EU (např. německé),která je na zd.plnění u nás osvobozena a podléhající samovyměření ve státě EU, ve kterém je zaregistrován k DIČ. Děkuji. Rachel
ODPOVĚĎ: Vazena Rachel,
nejsme danovymi experty, proto pro jistotu doporucujeme konktaktovat odborniky zabyvajici se danovymi zalezitostmi.
Dle § 22 zákona o DPH nicmene vyplyva, ze při dodani zbozi do jineho clenskeho státu, na které se vztahuje osvobozeni od dane s narokem na odpocet dane, vznika povinnost priznat uskutecneni tohoto dodani
a) dnem vystaveni danoveho dokladu, pokud byl danovy doklad vystaven platcem před patnactym dnem mesice, který nasleduje po mesici, v nemz bylo zbozi odeslano nebo prepraveno do jineho clenskeho státu nebo
b) k patnactemu dni mesice, který nasleduje po mesici, v nemz bylo zbozi odeslano nebo prepraveno do jineho do jineho clenskeho státu. § 21 navíc definuje, ze dan na vystupu je platce povinen priznat ke dni uskutecneni zdanitelneho plneni nebo ke dni prijeti platby, a to ke tomu dni, který nastane drive.
Plne zneni zákona o DPH viz www.mfcr.cz
Hezky den preje tym ICEU 4.5.2004 15:45
OTÁZKA: Dobry den. Muzu od 1 kvetna odcestovat do V. Britanie a zustat tam jak dlouho budu chtit? Musim to nekam nahlasit? Je mozne tam ziskat prechodny, nebo trvaly pobyt i kdyz tam nebudu mit praci? (Vim,ze prvni 2 roky s tou praci to nebude mozne) Taky by mne zajimalo jaky doklad mne bude stacit,pokud bude nutny cestovni pas, pak by mne zajimalo jestli mi uvedou do pasu datum kdy presne musim odcestovat z Britanie. Muzou na hranici nastat nejake problemy? Nevim co muzu ocekavat. Moc dekuji za odpoved. Jan Kalousek
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Kalousku,
mam pro Vas dobrou zpravu. Od 1.5. jiz pracovni povoleni ve Velke Britanii nepotrebujete. Pracovni trh je pro nas otevren, stejne jako v Irsku a Svedsku. Podivejte se prosim na ODPOVĚĎ: ( 04.05.2004 11:49 ). Pokud nebudete chtit v Britanii pracovat, budete ale muset prokazat, ze mate na pobyt v teto zemi financni prostredky. V Britanii totiz muzete bydlet pouze pokud tam pracujete nebo mate dostatek financniho zajisteni viz: www.britain.cz .
Pro cestovani v ramci 25 statu EU jiz nepotrebujete cestovni pas, ale staci vam pouze obcansky prukaz.
Hezky den Vam preje ICEU 4.5.2004 16:24
OTÁZKA: RIDICSKY PRUKAZ, ZDRAVOTNI POJISTENI Dobry den. Mam dve otazky: 1/ Jiz 2 roky delam doktorandske studium na univerzite v Nemecku. Protoze jsem zde mela prihlaseny pobyt na dobu delsi nez 6 mesicu, nesmela jsem na uzemi Nemecka ridit ani s ceskym, ani s mezinarodnim ridicskym prukazem. Jak se tato skutecnost zmeni po 1. kvetnu? Budu moci pouzivat cesky ridicsky prukaz, popr. jaky typ, rok vydani atd.? 2/ Jelikoz jsem prave dovrsila 26 let, prestava za mne CR platit zdravotni pojisteni. Rozhodla jsem se prihlasit se k placeni pojistneho v CR, ponevadz studuji nedaleko hranic a v Cechach jsem pomerne casto. V Nemecku jsem pojistena na zaklade cesko-nemecke dohody D/CZ111 (neodkladna pece). V pripade, ze bych se rozhodla platit si zdravotni pojisteni v Nemecku, budu mit stejna prava na osetreni v CR jako obcan SRN (tedy na neodkladnou peci)? Na obe otazky jsem se ptala na nejruznejsich uradech, bohuzel se mi nikde nedostalo uspokojive odpovedi. Dekuji. Radka
ODPOVĚĎ: Mila Radko,
nas vstup do EU definitivne vyresil Vas problem s ridicskym prukzem. V Evropske unii plati princip vzajemneho uznavani ridicskych prukazu. Ti cesti obcane, kteri slozi ridicske zkousky v CR po kvetnu tohoto roku, uz dostanou nove plasticke karticky, tzv. evropske ridicske prukazy. Ty stare samozrejme neprestanou platit. RP, ktere jsou platne od roku 1964 do 1970 budou platne do roku 2007, v pripade vydani do roku 2000 konci platnost rokem 2010. Soucasne vydavane RP budou platne do roku 2013.

Co se tyce Vasi zdravotni pojistovny, muzete si vybrat, kde se nechat pojistit. Pokud to bude v Nemecku, budete mit v CR narok na neodkladnou peci, pokud se rozhodnete pro CR, pak se bude jednat o neodkladnou peci v Nemecku. Velmi bych Vam doporucila podivat se na stranky Centra mezistatnich uhrad.
ICEU Vam preje pekny den. 4.5.2004 17:50
OTÁZKA: Dobrý den, naše firma dováží materiál z Německa, přičemž dodání nám zajišťuje přepravní firma s dodacími podmínkami FCA. Bude se v tomto případě po 1.5. jednat o dodání zboží v EU nebo půjde o domácí prodej v Německu ? Děkuji. Štěpán Kroupa
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Kroupo,
podle nasich informaci je dodani zbozi z EU i s dodacimi podminkami FCA (Free Carrier) - vyplacene dopravci tzv. intrakomunitarnim plnenim, cili se jedna o dodani v ramci EU.
S pozdravem, ICEU 4.5.2004 17:58
OTÁZKA: Jsem zdravotni sestra. SZS jsem absolvovala v roce 1996. Ziji (a pracuji) ve Spanelsku a soucasny spanelsky vzdelavaci system mi vzhledem ke stredoskolskemu studiu oboru zdravotni sestra nedovoli jine uznani titulu nez osetrovatelka. Pri tom mam jiz 4.5 roku praxe. Budu moci po vstupu do EU zadat uznani meho stred. titulu a jaka je sance, ze mi jej uznaji? Dekuji za odpoved. Sona Klimesova
ODPOVĚĎ: Vazena slecno/pani Klimesova,
Uznavani kvalifikaci si pravuje kazda země EU zvlast. Podivejte se prosim na ODPOVĚĎ: ( 04.05.2004 08:43 ), která popisuje postup uznani kvalifikace v jinem clenskem state EU. Pokuste se spojit se Střediskem pro ekvivalenci dokladů o vzdělání, snad Vam dokazi poradit, zda mate sanci na uznani Vaseho titulu.
ICEU Vam preje pekny den 4.5.2004 18:00

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.