Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala: po 17.5. se budu stěhovat do jedné z nově přistupujících zemí EU a budu si tam hledat práci 1. můžu si bez problémů na hranicích převézt své věci ( bytové zařízení apod. )? 2. než tam nastoupím do práce budu na úřadě práce - mám se i zaregistrovat na úřadě i tam aby mi zatím chodila podpora? 3. jak bych měla vyřešit přihlášení k pobytu? Předem děkuji Radka
ODPOVĚĎ: Mila Radko,
situace je trochu slozitejsi. Nabytek pro vlastní potrebu si přes hranice vezt muzete, ale zalezi na podminkach dane země, zda tam muzete bez problemu a okamzite zacit pracovat. Kazda země ma trochu jiné podminky – pracovni trh pro nas byl zcela otevren jen ve Velke britanii, Irsku a Svedsku. V zemich ostatnich je třeba si pro praci zatím vyridit klasicke pracovni povoleni. Například ve zminene Britanii je sice moznost pracovat bez povoleni, ale je třeba se zaregistrovat a na dva roky omezem pristup k platbam ze socialniho systemu, aby nedochazelo k jeho zneuzivani. Mohli bychom Vam dat konktetnejsi informace, pokud byste mela zajem o konkretni zemi. Obecne doporucujeme se o detailnich informacich poradit na zastupiteltvich zemi EU v CR. Proctete si také nektere nase starsi odpovedi na podobne tema.
Pekny den, tym ICEU 7.5.2004 12:26
OTÁZKA: Ráda bych se dozvěděla, jak to bude od 1.5. se zdravotním pojištěním,když budu cestovat po Evropě na dovolené.Budu se muset připojistit jako dosud?Děkuji za odpověď. Marie
ODPOVĚĎ: Mila slecno/pani Marie,
od 1.5. Vam jiz ceské zdravotni pojisteni plati i v EU, ale jedna se o narok na neodkladnou peci. Pri ceste z Ceske republiky coby turista byste si na pobocce sve pojistovny mela vyzvednout formular E 111, na jehož zaklade Vam bude v pripade potreby poskytnuta nezbytna lekarska pece, která bude proplacena Vasi domovskou pojistovnou. Vice informaci (pro české pojistence v EU, principy jsou ovšem obecne platne) viz Centrum mezistatnich uhrad.
Pekny den preje ICEU 7.5.2004 12:29
OTÁZKA: Prosím Vás tímto o radu,jak postupovat po 1.5. při koupi nového vozu v zahraničí ( asi v Polsku).Nejsem podnikatel.Pochopil jsem,že vůz asi v zahraničí zaplatím bez DPH,nebudu platit clo a DPH z vozu zaplatím v ČR.Nejsem si ale v tomto zcela jistý.Dále asi budu muset zaplatit nějakou částku za registraci vozu.Nevím kde zaplatit DPH a registraci a jaké dokumenty k tomu bude zapotřebí. Děkuji Vám za odpovědˇ. Pavel Novák
ODPOVĚĎ: Mily pane Novaku,
s odvodem DPH mate pravdu, ale jen za urcitych podminek. Plati totiz uz pravidlo, ze pokud si do CR dovezete automobil ojety (starsi než 6 mesicu a majici najeto vice nez 6000 km), zaplatite DPH v zemi nakupu v porizovaci cene vozu. Pokud bude automobil klasifikovan jako novy, platite DPH v Cechach. V CR muzete prihlasit k provozu libovolne stare vozidlo, jez ma osvedcení o homologaci ES. Bude-li toto vozidlo starsi osmi let, bude muset projít kontrolou v poverene zkusebne. Na vozidla, jež nemaji osvedcení o homologaci ES, se vztahuje omezeni osmi let stari vozidla. Pri registraci ojeteho vozu zaplatite v CR poplatek, jehož vyse bude zaviset na emisni norme, kterou bude dovezený vuz splnovat: nevyhovujici EURO 2 - 20 000 Kc vyhovujici EURO 2 - 4000 Kc vyhovujici EURO 3 - 2000 Kč vyhovujici EURO 4 - 0 Kc. Jednotlivy dovoz a registrace osobnich automobilu upravuje § 34 a § 35 zakona c. 56/2001 Sb. ve zneni pozdejsich uprav.
Pekny den Vam preje tym ICEU 7.5.2004 12:31
OTÁZKA: Jsem ceska, mam trvale bydliste v Italii. Zajimalo by mne jestly mam narok i na cesky obcansky prukaz. Martina
ODPOVĚĎ: Vážená Martino,
na stránkách Ministerstva vnitra je uvedeno, ze občanský průkaz musí mít občan České republiky, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. To znamená, že pokud máte trvalé bydliště v cizině, nemáte nárok na občanský průkaz. K vydání občanského průkazu po ukončení trvalého pobytu v cizině je třeba přinést rodný list nebo rodný a křestní list, doklad o rodném čísle, jestliže není rodné číslo uvedeno na jiném předkládaném dokladu, doklad o státním občanství, doklad o rodinném stavu, jde-li o občana, který žije nebo žil v manželství. Informace si sama můžete stáhnout ze stránek: http://www.mvcr.cz/agenda/labyrint/obcan.html.
ICEU 10.5.2004 13:05
OTÁZKA: Mnoho našich občanů jezdí na trhy do polského pohraničí. Bude po vstupu do EU něco bránit polským trhovcům, aby si bez formalit otvírali tržiště na české straně hranic blíže českým zákazníkům? Myslím tím, zda bude muset polský trhovec řešit nějaké jiné problémy a formality, než je problém převozu svého zboží o několik kilometrů dále na české území a případný pronájem prodejní plochy? Pavel
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Pavle,
Pokud bude polsky trhovec splnovat podminky pro provozovani zivnosti platne v CR a bude platit dane, nemel by mit jiz zadny problem takto cinit v CR.
Pro vice informaci ohledne podnikani po vstupu do EU doporucujeme odpoved na iDNES -ODPOVĚĎ: ( 07.05.2004 12:13 ), kde by jste mel nalezt další uzitecne informace.
ICEU 10.5.2004 13:06
OTÁZKA: rad bych se jeste jednou pozeptal na zdravotni pojisteni... v pripade letni brigady v zahranici, budu-li si platit zdravotni pojisteni tady... bude mit zamestnavatel v EU povinnost strhavat mi zakonne zdravotni pojisteni? a v pripade ze ano, jakym zpusobem jej mohu ziskat nazpet? Petr Horak
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Horaku,
od 1.5. Vam jiz ceské zdravotni pojisteni plati i v EU, ale jedna se o narok na neodkladnou peci.
V pripade letni brigady by Vam tedy mělo stacit, ze si budete platit zdravotni pojisteni zde v CR.
Nicmene doporucuji kontaktovat Centrum mezistatnich Uhrad, kde Vam budou schopni poradit i ohledne konkretnich dotazu.
Jejich web je: www.cmu.cz
ICEU 10.5.2004 13:09
OTÁZKA: Dobrý den, vláda odhlasovala nový zákon o DPH právě kvůli vstupu do EU. Řada služeb bude spadat do 22%-ní daně, nikde však nemůžu zjistit, jakou daň budu odevzdávat já jako OSVČ v oboru pokrývačství. Děkuji za odpoveď. Bohumil Kasal
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Kasale,
Dle noveho zákona o DPH mame nyní v CR dve sazby DPH – zakladni (19%) a snizenou (5%).
Seznam sluzeb které spadaji do snizene sazby muzete nalezt na strankach Ministerstva Financi CR – www.mfcr.cz
Pokryvacstvi mezi tyto sluzby se snizenou sazbou DPH nespada a tudiz bude DPH 19%.
ICEU 10.5.2004 13:21
OTÁZKA: Budeme moci po vstupu do EU objednat zboží v členském státě na dobírku a v ČR potom zaplatit v eurech? Pavel
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Pavle,
CR ma uzavrenou dohodu se vsemi staty, kam zasila postu, tedy, tam kam jde posta od nas, muze z teto zeme i prijit posta k nam do CR. Pouze u nekterych statu (napr: Belgie, Belorusko, Lotyssko, Madarsko aj.) je soucasti teto dohody i klauzule o dobirkach.

SEZNAM ZEMÍ S POVOLENOU SLUŽBOU DOBÍRKA
BELGIE - lze jen standardní a cenný balík , minimální částka je 4000 Kč, maximální je 40000 Kč, peněžní částka se uvede v Kč.
BĚLORUSKO - lze standardní balík, cenný balík, nejvyšší částka je 500 USD, částka se uvede v USD.
LOTYŠSKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, maximální částka 2000 USD, částka se uvede v USD.
MAĎARSKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, maximální částka je 2700 USD, částka se uvede v USD.
PORTUGALSKO - lze doporučené i cenné psaní, standardní i cenný balík, maximální částka 1000 EUR, částka se uvede v EUR.
SLOVENSKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, výše částky není omezena a uvede se v SKK.
SLOVINSKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, maximálně 1700 USD, částka se uvede v USD.
ŠVÉDSKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, maximálně 20000 SEK, částka se uvede v SEK.
ŠVÝCARSKO - lze doporučené i cenné psaní, standardní i cenný balík, maximálně 2000 USD, částka se uvede v USD.
TURECKO - lze doporučené i cenné psaní,standardní i cenný balík, maximálně 1000 USD, částka se uvede v USD.
ŘECKO - lze doporučené i cenné psaní, standardní i cenný balík, maximálně 2000 EUR, částka se uvede v EUR.

Posílání poštou na dobírku by mělo být výhodnější díky obchodnímu přepočtu kurzem devizy střed (je to obdoba platby kartou v zahraničí), než nákup Euro v bance.
Platba probiha na poště v korunách dle kurzu devizy střed.
Ještě dodatecna informace ohledne Nemecka: Deutsche Post zajišťuje zasílání zásilek na dobírku do všech států Evropské unie, což je nyní i Česká republika. Německému zásilkovému obchodu z Deutche Post zdělili, že jsou připraveni od 1.5.2004 k zasílání zásilek na dobírku i do České republiky, s platbou v národní měně tedy v Kč, stejným způsobem, jako je tomu v jiných státech EU, kde není národní měnou Euro (Dánsko, Švédsko..).
ICEU 10.5.2004 13:25
OTÁZKA: kolik cigaret budu moci vest z cr do rakouska: a) s pracov.visem b) bez prac.visa dekuji, s pozdravem Novotna
ODPOVĚĎ: Vazena pani Novotna,
Na stejny dotaz jsme jiz odpovidali, viz napr. ODPOVĚĎ: ( 03.05.2004 11:56 ) - počet cigaret je 800. Podrobneji k tomuto tematu zde.
Vizum v tomto pripade nebude hrat zadnou roli.
ICEU 10.5.2004 13:32
OTÁZKA: Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda jako člen EU mohu přecházet naše státní hranice kdykoliv i mimo přechody (např. při turistice). Děkuji Martin
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Martine,
Nasim vstupem se nebudou rusit hranicní prechody, ale pouze celnice. Zbozi se na hranicich jiz nebude kontrolovat, nicmene lide, kteri budou prejizdet hranice, se budou muset i nadale prokazovat. Obcane CR musi i nadale prekracovat statni hranice v mistech oficialnich prechodu.
ICEU 10.5.2004 13:34
OTÁZKA: Chystam se na navstevy ke svym znamym do nemecka. Budu tam pravdepodobne vice nez 3 mesice. Budu potrebovat vizum? petra
ODPOVĚĎ: Mila Petro,
obcane CR od 1.5. nepotrebuji pro svůj pobyt v Nemecka zadne vizum, proto ani Vy nebudete muset o jeho vydani zazadat. Pokud by ale Vas nemecky pobyt presahoval 3 mesice, mela byste pozadat o povoleni k pobytu udelovane pro obcany EU. Zadost se vydava na cizinecke policii v miste nemeckeho bydliste, a sice během 3 mesice. Navsteva stejneho uradu je nutna i v tom pripade, ze Vas pobyt presahne 1 mesic. Vice informaci viz stranky Nemeckeho velvyslanectvi v CR
ICEU 10.5.2004 13:42
OTÁZKA: Ma pritelkyne je Ruska. Chtel bych se zeptat, jestli od 1. 5. 2004 muze na ceske turisticke vizum cestovat po ostatnich zemich EU, pripadne jestli napr. na nemecke vizum muze pricestovat do CR. Dekuji. Míra
ODPOVĚĎ: Bohuzel Vas zklameme, ale z duvodu nezacleneni CR do Schengenskeho prostoru dnem pristoupeni do EU nebude mozne vstoupit na uzemi CR s tzv. schengenskym vizem, ktere plati pro cele uzemi EU s vyjimkou VB a Irska. Jelikoz ma Rusko s EU vizovou povinnost, kterou je vazana rovnez CR, bude Vase ruska pritelkyne potrebovat nejenom schengenske vizum v pripade cestovani do Nemecka ci jiné země tohoto prostoru, ale i české vizum při ceste do CR nebo polske vizum v pripade navstevy Polska. Nic by se nezmenilo ani tim, kdyby ziskala v CR trvaly pobyt. V takovem pripade by se ji život podstatne zjednodusil az v momente pristoupeni CR do Schengenu, coz se rozhodne nepredpoklada před rokem 2006, ale spise pozdeji.
ICEU 10.5.2004 13:44
OTÁZKA: Dobrý den, chtěl bych se zeptat, kde přesně se dají nalézt všechny informace, týkající se provozování restaurace. Myslím evropské předpisy pro provoz, hygienické normy a další provozní předpisy jak naše tak z hlediska EU. Děkuji za odpověď. Michal
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Michale,
Predem bych Vas chtel upozornit na existenci tzv. Euroinfocenter, která se primo zabyvaji podporou a poradenstvim pro male a stredni podnikatele, a kteří budou v této problematice mnohem lepe informavani nežli nase ICEU. Jiste Vam radi poradi ohledne konkretnich dotazu jako je tento.
Jejich spolecny web s odkazy na jednotliva centra v CR je: www.euroinfocentrum.cz
Narazil jsem na webu na velmi dobry zdroj informaci které pozadujete: www.gastronews.cz
Ceska legislativa tyto podminky jiz obsahuje v nove hygienicke vyhlasce c. 137/2004 Sb.
Konkretne zde muzete stahnout novou hygienickou vyhlasku.
Další uzitecne odkazy:
Public health
Food safety
Consumer protection
ICEU 10.5.2004 13:54
OTÁZKA: Dobry den, bylo jiz mnoho dotazu a odpovedi na tema "prace v EU, pracovni povoleni". Stale mne neni jasne jedno: potrebuji po 1.5. pro praci v Rakousku pracovni povoleni? Odpoved je - ANO. Ale pokud jiz vlastnim pracovni povoleni na 1 rok platne od ~zacatek dubna 2004, po uplynuti jednoho roku - musim opet zadat o pracovni povoleni (v dubnu 2005)? A budu potrebovat take povoleni k pobytu (tzv. Aufenthaltstittel), kdyz mam trvale bydliste v Rakousku? Diky moc! Petr Petr Be
ODPOVĚĎ: Vazeny Petre,
nejprve ohledne povoleni k pobytu – pokud mate v rakousku trvaly pobyt, nebudete jiz potrebovat povoleni k pobytu.
K Vasi druhé otazce ohledne soucasnych pracovniku: Toto je vynatek ze smlouvy o pristoupeni CR k EU, tudiz pravne zavazny dokument pro země EU:

Smlouva o pristoupeni, Kapitola Volny pohyb osob:
Odchylně od článků 1 až 6 nařízení (EHS) č. 1612/68 budou stávající členské státy do konce období dvou let po dni přistoupení uplatňovat národní opatření nebo opatření, která vyplývají z dvoustranných dohod, upravující přístup českých státních příslušníků na jejich trhy práce. Stávající členské státy mohou tato opatření dále uplatňovat do konce období pěti let po dni přistoupení České republiky.
Čeští státní příslušníci, kteří ke dni přistoupení ve stávajícím členském státě legálně pracují a je jim umožněn vstup na trh práce tohoto členského státu na nepřerušenou dobu 12 měsíců nebo delší, mají přístup na trh práce tohoto členského státu, ale ne na trh práce ostatních členských států uplatňujících národní opatření.
Stejných práv požívají čeští státní příslušníci, kterým byl na nepřerušenou dobu 12 měsíců nebo delší umožněn vstup na trh práce stávajícího členského státu až po přistoupení.
Čeští státní příslušníci uvedení výše ve druhém a třetím pododstavci přestanou požívat práv uvedených ve zmíněných pododstavcích, pokud dobrovolně opustí trh práce daného stávajícího členského státu.
Těchto práv nepožívají čeští státní příslušníci, kteří ve stávajícím členském státě legálně pracují ke dni přistoupení nebo v průběhu období, po které se uplatňují národní opatření, a kterým byl umožněn vstup na trh práce tohoto členského státu na dobu kratší než 12 měsíců.
Zdroj: http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2426

Ty same informace v NJ:
„Tschechische Staatsangehörige, die am Tag des Beitritts rechtmäßig in einem derzeitigen Mitgliedstaat arbeiten und für einen ununterbrochenen Zeitraum von 12 Monaten oder länger zum Arbeitsmarkt dieses Mitgliedstaats zugelassen waren, haben Zugang zum Arbeitsmarkt dieses Mitgliedstaats, aber nicht zum Arbeitsmarkt anderer Mitgliedstaaten, die nationale Maßnahmen anwenden.
Tschechische Staatsangehörige, die nach dem Beitritt für einen ununterbrochenen Zeitraum von 12 Monaten oder länger zum Arbeitsmarkt eines derzeitigen Mitgliedstaats zugelassen waren, genießen dieselben Rechte.
Die in den Unterabsätzen 2 und 3 genannten tschechischen Staatsangehörigen verlieren die dort gewährten Rechte, wenn sie den Arbeitsmarkt des derzeitigen Mitgliedstaats freiwillig verlassen.
Tschechischen Staatsangehörigen, die am Tag des Beitritts oder während eines Zeitraums, in dem nationale Maßnahmen angewandt werden, rechtmäßig in einem derzeitigen Mitgliedstaat arbeiten und weniger als 12 Monate zum Arbeitsmarkt dieses Mitgliedstaats zugelassen waren, werden diese Rechte nicht gewährt.“

Vice zde.
ICEU 10.5.2004 14:00
OTÁZKA: Budu si muset pri navsteve statu EU po 01.05.2004 stale vyrizovat povoleni k pobytu nebo se budu moci zdrzovat na uzemi EU bez casovych omezeni? jola
ODPOVĚĎ: Vazena pani Jolo,
Na téměř stejnou otazku jsme jiz na iDNES odpovidali. ODPOVĚĎ: ( 27.04.2004 13:44 )
Vstupem do EU muzete vyuzivat pravo volneho pohybu osob. S tim souvisi moznost stravit v zemich EU 90 dni, aniz by jste musel komukoliv oznamovat duvod svého pobytu, cesty apod. Po těchto 90ti dnech muzete zustat v zemi i nadale, ale budete muset prokazat, ze disponujete dostatecnou zasobou financnich prostredku, aby jste se nestal zatezi pro socialni systém te země. Pro vice informaci ohledne dlouhodobejsich pobytu v nektere ze zemi bychom Vam doporucili procist nasledujici dokument - pravo trvaleho pobytu, kde je vse velmi srozumitelne popsano vcetne formalit, které budete muset vyridit: http://www.evropska-unie.cz/download/cz/informacni_listy/rozsirovani/Pravo_na_pobyt.pdf
Na cestovani Vam postaci OP vydavany od roku 1993.
ICEU 10.5.2004 14:08

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.