Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Pred tremi lety jsme se prestehovali do Kanady a t.c. muzeme ziskat kanadske obcansti. CR, dokud nebyla clenem EU, odmitala dvoji statni obcanstvi. Jak se zmeni situace ohledne dvojiho obcanstvi od kvetna t.r.? Otazka je rozhodujici pro moznosti studia nasich deti. Dekuji za odpoved. Ales
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Alesi,
Na otazku ohledne ceskeho statniho obcanstvi jsme jiz odpovidali. Podivejte se prosim do jiz uverejnenych odpovedi:
Konkretne „ODPOVĚĎ: ( 27.04.2004 14:12 )“
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 3.5.2004 10:43
OTÁZKA: Dobry vecer. Bude obcan Velke Britanie potrebovat pracovni povoleni na praci v CR po vstupu do EU? Jestlize ne, co misto toho musi udelat? Nebo to zaridi zamestnavatel? Dekuji. Petra Pokorna
ODPOVĚĎ: Vazena pani Pokorna,
Na zaklade Smlouvy o pristoupeni ma Ceske republika pravo ponechat v platnosti rovnocenna opatreni ve vztahu ke statnim prislusnikum takovych clenskych statu, ktere vyuziji prechodneho obdobi pro volny pohyb pracovnich sil a budou uplatnovat narodni opatreni nebo opatreni, ktera vyplyvaji z dvoustrannych dohod, upravujici pristup ceskych statnich prislusniku na jejich trhy prace.
Tato formulace ve srozumitelne reci znamena, ze soucasne clenske staty maji pravo 2 roky po vstupu - ktere je mozne za urcitych podminek prodlouzit maximalne na 7 let - vyzadovat po obcanech novych clenskych zemich (s vyjimkou Kypru a castecne Malty) i nadale pracovni povoleni. Toto opatreni bude moci uplatnovat i Ceska republika. Z hlediska soucasnych clenskych statu pouze vuci tem, ktere prechodne obdobi budou uplatnovat. V soucasne dobe to vypada, ze volny pohyb pracovnich sil dnem pristoupeni bude platit ve Velke Britanii a Irsku.

Tudiz obcan UK by jiz nemel mit zadne vetsi problemy co se tyce pobytu/práce/podnikani v CR; jiz nebude potrebovat pracovni vizum.

Po vstupu do EU:
tem, co v CR v soucasne době pobyvaji, by dle policie mely byt povolovaci doklady vymeneny do konce roku 2004. Nahradi je dokumenty vystavovane v EU.
- nebudou jiz mit viza vlepovana do pasu (v pripade povolení k přechodnému pobytu na dobu delší než 90 dnů)
- Novinkou udelovani dlouhodobeho pobytu. Cizinec nejprve obdrzi vizum nad 90 dni, které plati az do jednoho roku. Pote se muze uchazet o udeleni dlouhodobeho pobytu, pricemz na rozdil od soucasneho stavu nebude muset zadat o vizum. Povoleni obdrzi na jeden rok, pote ho musí znovu obnovit. Ziska ho z duvodu studia, práce, podnikani ci dlouhodobeho leceni.
- Doklad bude platit až pět let, bude-li vydáván za účelem zaměstnání, výkonu podnikatelské činnosti založené na živnostenském listu a výkonu funkce jednatele české právnické osoby či pro doprovázející rodinné příslušníky.
- Obcane Unie budou moci pozadat o povoleni tzv. dlouhodobeho pobytu, aniz by kvuli tomu museli opustit uzemi CR.
- CR zacne od 1.5.2004 udelovat nova viza, která se vydavaji v soucasne EU. Jedna se o viza letistni, prujezdni, k pobytu do 90 dnu (tomu nyní odpovida turisticke vizum) a nad 90 dnu
- Zmeni se také zadosti o vizum. Zajemci by brzy měli ziskat moznost si zadost vytisknout i z internetu

Potrebne dokumenty k vystaveni povoleni k prechodnemu pobytu:
- doklad o zaplaceni zdravotniho pojisteni
- cestne prohlaseni, ze nechteji pobirat socialni davky
- prokazani, proc se chteji v CR zdrzovat
- k ziskani trvaleho pobytu nutne predlozit pas a potrebny počet fotografii, vyplnena zadost, prokazani ucelu pobytu. Stejne doklady budou predkladat i rodinni prislusnici obcanu EU.
Pro další informace doporucuji stranky Ministerstva Vnitra CR, které ma toto ve sve kompetenci.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 3.5.2004 10:48
OTÁZKA: Dobrý den, čekají nás při cestě do Velké Británie stejné procedury, jako před přijetím ČR do EU? Myslím tím, např. imigrační úředníci v Ruzyni,zvací dopis atd. Lenka
ODPOVĚĎ: Vazena pani Lenko,
Při ceste do zemi EU jiz budete prochazet koridorem pro obcany EU, tudiz zadne kontroly imigracnich uredniku, zadne zvaci dopisy, udavani duvodu cesty, ci pozadavek mit zpatecni letenku.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 3.5.2004 10:52
OTÁZKA: Zajimalo by me, ktere zeme 1.5. pristupuji k EU? Je mezi nimi i Slovensko? Renata
ODPOVĚĎ: Vazena pani Renato,
Ano, mezi novymi zememi EU je i Slovensko.
Spolecne s CR vstoupilo 1.5.2004 do EU: Polsko, Madarsko, Slovensko, Litva, Lotyssko, Estonsko, Slovinsko, Malta a Kypr (pouze řecká část).
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 3.5.2004 11:15
OTÁZKA: Chtela jsem se zeptat,co mi prinese vstup jako studentovi. . . ? Yvona
ODPOVĚĎ: Vazena pani Yvono,
Evropská unie dává mladým lidem a studentům možnost svobodně cestovat a studovat v jiné zemi EU. Okamžikem vstupu ČR do EU budou mít čeští studenti a mladí lidé jako občané EU právo studovat a připravovat se na budoucí povolání ve všech členských státech EU; jedinou podmínkou je pro ně přijetí na zvolenou univerzitu, kolej atd. Toto právo se vztahuje také na studenty, kteří hodlají pokračovat ve studiu v jiné členské zemi, kterým k udělení trvalého pobytu v jiné členské zemi EU stačí prokázat, že disponují potřebnými finančními zdroji k obživě a že se zúčastní na systému zdravotního pojištění v členské zemi svého původu (tj. v našem případě v ČR).
Čeští studenti jakožto studenti z jiného členského státu budou mít stejné postavení a budou muset splnit stejné podmínky jako studenti z hostitelského členského státu. Jakákoliv diskriminace na základě původu z jiného členského státu nebo národnosti je nepřípustná. To znamená, že pokud nebude školné vyžadováno od domácích studentů, nebude moci být vyžadováno ani od studentů z jiných členských zemí. Bude-li školené vyžadováno, bude muset být vyžadováno od domácích studentů i od studentů z jiných členských států ve stejné částce. Jestliže členský stát bude přispívat svým studentům na vzdělání, pak na tento příspěvek budou mít právo i studenti přicházející z jiných členských států (tj. i z ČR). Příspěvkem na vzdělání se ovšem nemyslí příspěvky na kolejné, nájemné, stravné apod. (na tyto příspěvky mají nárok pouze děti migrujících pracovníků).
Pro vice informaci Vam doporucuji stranky euroskopu – co mi prinese vstup do EU jako studentovi.
S pozdravem a pranim hezkeho dne ICEU 3.5.2004 11:19
OTÁZKA: kolik se může vyvážet cigaret a alkoholu dušan
ODPOVĚĎ: Vážený pane Dušane, na tuto otázku jsme již odpovídali viz "DPH a dovoz zboží pro vlastní potřebu". Podrobné informace zde. 3.5.2004 11:56
OTÁZKA: Jak se zmeni napr. DPH,clo atd. ohledne exportu a importu se vstupem do EU?Jake povinnosti se budou k tomu vztahovat? Milan
ODPOVĚĎ: Vazeny Milane,
Dle informaci z Ministerstva Financí je podle noveho zákona o dani z přidané hodnoty ve vztahu k odběratelům z členských států Evropské unie dnešní pojem "vývoz zboží" nahrazen termínem "dodání zboží do jiného členského státu", kterému se také jinak říká "intra-komunitární plnění".
Tato dodání nejsou zdaňována daní na výstupu a jsou považována za osvobozená zdanitelná plnění s nárokem na odpočet, ale pouze v případě, že pořizovatel zboží je v jiném členském státě Evropské unie registrován k dani z přidané hodnoty, tzn., že mu bylo přiděleno daňové identifikační číslo (DIČ) pro účely daně z přidané hodnoty. Pro uplatnění nároku na osvobození bude pak prodávající subjekt povinen uvést a zkontrolovat platnost DIČ svého zákazníka, které mu bylo vydáno v jiné členské zemi Evropské unie. Při dodání zboží do třetích zemí mimo území Evropské unie bude zachována stávající právní úprava vývozu zboží.
Pro kontrolu nároku na osvobození transakcí od daně z přidané hodnoty z titulu dodání zboží do jiného členského státu, budou plátci daně z přidané hodnoty povinni podávat místně příslušnému správci daně tzv. souhrnné hlášení o uskutečněných intra-komunitárních plněních.
Souhrnné hlášení je stručný a přehledný formulář, v němž plátce daně uvádí souhrnné informace o jím uskutečněných intra-komunitárních plněních za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud plátce neuskuteční v daném kalendářním čtvrtletí dodání zboží do jiného členského státu Evropské unie, souhrnné hlášení nebude podávat. Pro uplatnění nároku na osvobození od daně z přidané hodnoty je dodavatel povinen uvést a zkontrolovat platnost DIČ svého obchodního partnera registrovaného k dani z přidané hodnoty v jiné členské zemi Evropské unie spolu s kódem této země. Pro tyto účely je ve všech členských zemích zaveden elektronický systém VIES (VAT Information Exchange System).
Pro ověření platnosti DIČ vydaného v jiné členské zemi se čeští plátci daně z přidané hodnoty se mohou obrátit v rámci osobní návštěvy, telefonicky, prostřednictvím poštovní zásilky, faxu nebo e-mailu na finanční úřady nebo Ministerstvo financí.
Informaci, zda zadané DIČ odběratele z členské země Evropské unie registrované v příslušném státě, je možno již nyní získat na serveru Evropské komise. Obdobná funkce pro ověřování DIČ plátců daně z přidané hodnoty členských států Evropské unie bude zavedena v rámci české internetové aplikace
Další informace na stránkách Ministerstva financí ČR 4.5.2004 8:13
OTÁZKA: Dobry den,chtel bych se zeptat jak to bude s obchodovanim a volnym pohybem zbozi a sluzeb v ramci EU,napr, co se tyce alkoholu ci cigaret?Bude na toto zbozi uvalena napr. extra dan?Dekuji za odpoved. Ivos
ODPOVĚĎ: Vazeny Ivosi,
pohyb zbozi v ramci EU je zcela volny a není na nej tedy uvaleno clo. Ani u alkoholu a cigaret se pri vyvozu ci dovozu v ramci Evropske unie nejedna o zadne dalsi sazby ci extra dane. 4.5.2004 8:15
OTÁZKA: Rád bych se Vás zeptal na to jak se bude proclít zboží dovážené z Číny po datu 1.5. zejména textil, (v předpokladu že dotyčná firma bude mít licenci na kvótu), jde totiž o toto, čínské a vietnámské firmy doposud podfakturují hodnotu zboží a k tomu nehlásí celý počet kusů v kontejnerech (proto levné ceny a prodej bez dokladů), vzhledem k tomu že naše úřady jak finanční a celní jsou benevolentní (abych neřekl … lidé asi tuší o čem narážím). Tak bude jako doposud proclít u nás nebo na kterémkoliv hraničním přechodu EU dle regulí EU. S úctou, Patrik Patrik
ODPOVĚĎ: Vazeny Patriku,
zbozi dovazene ze tretich zemi (tedy mimo EU) se muze proclivat kdekoliv v ramci EU (vnitrni ci hranicni celnice) a podleha spolecne databazi TARIC.
Na strankach Celní správy najdete přehled celni politiky, tarifu a pravidel pro prubeh celniho rizeni. 4.5.2004 8:18
OTÁZKA: Chtěl jsem se zeptat jak se po vstupu do Unie změní bezhotovostní platební styk pro běžné občany. Sníží se i ceny za prováděné transakce ? Pavel Hudec
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Hudce,
nemuzeme Vam rici, zda, a pripadne o kolik, banky snizi sazby za bezhodovostni platebni styk, pro tuto informaci se prosim obratte na Vasi banku. Kontaktovali jsme jednu z vetsich ceskych bank a odpoved naznacila, ze ke zmenam sazeb dojde, ale v zavislosti na typu jednotlivych uctu a odebiranych sluzbach.
České bankovnictvi se ale v obecne rovine musi prizpusobit evropskemu systemu, takze se změny ocekavaji. Nový projekt financovaný v rámci programu Phare pomůže českému bankovnímu sektoru dokončit přípravy platebních systémů na začlenění do jednotného evropského trhu. Projekt v hodnotě 1 000 000 eur nazvaný Implementace evropských standardů pro platební systémy v ČR má rovněž zajistit povědomí o legislativě EU a nejlepší praxi v členských zemích týkající se platebních systémů.
Vzdělávací program bude zaměřený na dopady zavedení evropských standardů pro platební styk na bezhotovostní platby a inkaso, elektronické a mobilní platební kanály a platební karty. Bezhotovostni platebni styk je v EU dlouhodobe na vzestupu a podobny trend se ocekava i v CR.
Smernice EU tykajici se pravnich uprav platebniho styku najdete v anglickém jazyce zde - Directive 97/5/EC of the European Parliament and of the Council of 27 January 1997 on cross-border credit transfers a zde - Regulation (EC) No 2560/2001 of the European Parliament and of the Council of 19 December 2001 on cross-border payments in euro 4.5.2004 8:27
OTÁZKA: Dobrý den, V roce 1997 jsem zakoupil a zaregistroval na Slovensku osobní automobil Škoda Felicie, měl jsem na Slovensku trvalý pobyt, auto bylo zakoupeno na spotřebitelský úvěr. V roce 1999 jsem se přestěhoval do České republiky, (na základě dvojitého občanství - trvalý pobyt). Banka v té době nesouhlasila s přeregistrací automobilu do ČR, takže dodnes, (úvěr splacen) jezdím se slovenskou poznávací značkou.Již dříve jsem se informoval na celním úřadě, na možnost odhlásit auto v SR a přihlásit v ČR, ale bylo potřeba zaplatit DPH ze zbytkové ceny automobilu. (Odpustění DPH do dvou let od změny trvalého bydliště nepřicházelo do úvahy, protože jsem dosud neměl splacený úvěru slovenské banky). Změní se něco po prvním květnu a jak mám případně postupovat? Mnohokrát děkuji za odpověď. Vašíček
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Vasicku,
pokud rozumime spravne Vasemu problemu, nemel byste mit jiz zadny problem automobil preregistrovat do CR. Plati totiž uz pravidlo, ze pokud si do CR dovezete automobil ojety (starší než 6 mesicu a majici najeto vice nez 6000 km), zaplatite DPH v zemi nakupu v porizovaci cene vozu (a to se u Vas jiz stalo).
V CR muzete prihlasit k provozu libovolne stare vozidlo, jež ma osvedcení o homologaci ES. Bude-li toto vozidlo starsi osmi let, bude muset projít kontrolou v poverene zkusebne. Na vozidla, jež nemaji osvedcení o homologaci ES, se vztahuje omezeni osmi let stari vozidla.
Pri registraci ojeteho vozu zaplatite v CR poplatek, jehož vyse bude zaviset na emisni norme, kterou bude dovezený vuz splnovat: nevyhovujici EURO 2 - 20 000 Kc vyhovujici EURO 2 - 4000 Kc vyhovujici EURO 3 - 2000 Kč vyhovujici EURO 4 - 0 Kc.
Jednotlivy dovoz a registrace osobnich automobilu upravuje § 34 a § 35 zakona c. 56/2001 Sb. ve zneni pozdejsich uprav. 4.5.2004 8:31
OTÁZKA: V srpnu se budu vdávat v Portugalsku(za Portugalce). Dostanu povolení k pobytu a k práci?Nebo to budetaké problematické? dekuji Dagmar
ODPOVĚĎ: Vazena slecno Dagmar,
Vase situace je velmi dobra. Ziskani pracovniho povoleni bude pro Vas pouze formalita (pracovni povoleni Vam bude vystaveno automaticky a bez zbytecneho prodleni), vzhledem k tomu, ze se provdate za Portugalce. V EU totiz plati, ze rodinny prislusnik ma narok na stejna prava, jako obcan EU se kterym zije. I když Portugalsko zatim trh prace pro ceske pracovniky neotvira a i nadale cesti obcane budou pro praci v Portugalsku potrebovat standardni povoleni k zamestnani jako nyní, Vas se toto prechodne obdobi nebude tykat. K tomu se samozrejme vaze i volna moznost v Portugalsku pobyvat. 4.5.2004 8:33
OTÁZKA: Dobry den.Me vzdelani je obor mechanik elektronik s maturitou a chtel bych pracovat ve Velke Britanii v tomto nebo podobnem oboru.Chci se zeptat, jestli mi uznaji me mat.vysvedceni a ja si budu moci bez problemu najit praci,nebo jestli si u nich musim udelat skolu jejich.Take by me zajimalo,jestli tam existuje neco jako vyhlaska 50.78sb.a jestli se delaji zkousky.Dekuji Tomas hori.benzin@seznam.cz Tomas Tazi
ODPOVĚĎ: Vážený pane Tazi,
systém uznávání profesních kvalifikací v rámci EU funguje tak, že je nutné rozlišit, zda se v případě konkrétního zaměstnání jedná o neregulované nebo regulované povolání a činnost. Regulované povolání je povolání, pro jehož vykonávání jsou právními předpisy členského státu EU předepsány určité podmínky, popř. požadavky, bez jejichž splnění nemůže osoba toto povolání či činnost vykonávat. Vzhledem k tomu, že předmětem harmonizace práva členských států EU nejsou tyto požadavky, resp. podmínky, je jejich určení plně v kompetenci jednotlivých členských států. Důsledkem toho je v každém členském státě jiná situace v regulaci přístupu k těmto povelením (tj. členský stát reguluje jiný počet povolání a činnosti, má jiný rozsah této regulace a u každého povolání a činnosti se požadavky liší).
V první řadě je tedy nutne si zjistit, zda je dané povolání ve Vámi vybraném státě EU regulováno zákonem nebo ne. Toto zjistíte prostřednictvím Střediska pro uznávání profesních kvalifikací, které funguje v každém členském státě. Jejich seznam naleznete na této webové stránce: http://europa.eu.int/comm/internal_market/qualifications/.
Pokud toto povolání NENÍ regulovaným povoláním, máte automaticky možnost pracovat ve Vašem oboru bez jakýchkoliv právní omezení či nutnosti uznávání Vaší kvalifikace příslušnými orgány a bude s Vámi zacházeno jako s občany onoho státu a dle požadavků trhu práce.
Pro potvrzení Vaší kvalifikace prosím kontaktujte CSVŠ - Středisko pro ekvivalenci dokladů o vzdělání
U Lužického semináře 13
118 00 Praha 1 - Malá Strana
tel.: 257 011 335, 257 530 500
fax: 257 531 672
4.5.2004 8:43
OTÁZKA: Zajimalo by me, kam se podeli otazky z patku 30.04...sam jsem jednu pokladal... a nemyslim, ze jsem byl jedinny... Diky Pavel
ODPOVĚĎ: Vážený pane Pavle,
otázky položené během pátku 30. dubna, stejně jako Vaše otázka ohledně řidičského průkazu, jsou zpracovávány, mějte prosím strpení.
Jagello 2000 4.5.2004 9:24
OTÁZKA: Zatim jsem podnikal jako tunelar.Myslite,ze budu moci podnikat dale?Anebo mi EU slapne na pazoury?Jak se budu zivit?Von ten Klaus asi mel praudu kdyz nechtel do ty junie,zejo.Merci beaucoup. Francois Franta Vosoust
ODPOVĚĎ: Doufejme, ze vstupem CR du EU era podobnych jako jste Vy pomerne rychle skonci, coz byl urcite jeden z duvodu, proc do EU vstoupit.
ICEU 4.5.2004 9:43

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.