Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: Dobry den, zajimalo by mne, kde je mozne zjistit na kolik penez ze strukturalnich fondu ma ta ktera zeme narok a kolik z nich uz vycerpala. Dekuji. Martin
ODPOVĚĎ: Mily Martine,
rozpocet EU je prijiman na sedmilete rozpoctove obdobi. V soucasne dobe se nachazime v obdobi 2000 – 2006. Veskere informace najdete na teto teto strance Evropske Komise.
Bohuzel situaci o stavu cerpani v jednotlivych statech nemame k dispozici, ale na teto strance se dovite aktualni stav celeho evropskeho rozpoctu.
Pokud Vas zajima financni ramec pro nove clenske staty, kterych se tedy tykaji zbyvajici 2 roky do roku 2006, tyto informace najdete zde.
Pro Vasi informaci, ICEU vydalo prehled financnich zdroju EU poskytnutych CR pred vstupem do EU v letech 1990-2003, ktery najdete zde.
ICEU 7.6.2004 17:26
OTÁZKA: Dobrý den, snažila jsem se najít odpověď na svou otázku,ale některé detaily mi stále nejsou jasné. Odjíždím v lednu 2005 na semestr do Paříže, musím to povolení k pobytu ( případně i pracovní povolení ) zajistit tady přes ambasádu, nebo až na nějakém úřadě v Paříži? Dále mi není jasné, zda předkládám potvrzení o studiu z mojí domácí školy, nebo potvrzení z hostitelské školy. Mockrát děkuji za váš čas a ochotu Zuzana
ODPOVĚĎ: Mila Zuzano,
pred vycestovanim nemusite o zadne vizum na francouzskem velvyslanectvi zadat. Svuj pobyt budete legalizovat primo ve Francii na mistni Prefekture. Budete k tomu potrabovat predevsim potvrzeni o studiu na Vasi hostitelske univerzite ve Francii. Co se tyce pracovniho povoleni, o to zadate take az ve Francii. Musite ale mit jiz zamestnavatele a s pracovni smlouvou se dostavit na pracovni urad, kde Vam povoleni vystavi. Jako studentka mate pravo pracovat urcity pocet hodin za rok. Blizsi informace Vam jiste sdeli na prislusnem pracovnim urade nebo Vas koordinator na hostitelske univerzite.
ICEU 7.6.2004 17:27
OTÁZKA: Dobry den, studuji v Rakousku a slysel sem, ze je mozne nechat si u nas (v Ceske Republice) dorovnat rodinne pridavky do vyse, kterou pobiraji studenti v dane zemi EU, kde studujete. Takze v mem pripade bych mel pobirat pridavky ve vysi, ktera je bezna v Rakousku. Chtel bych se zeptat, co je na tom pravda a kde by se o toto dorovnani melo pripadne zadat. Dekuji, s pozdravem Petr K. Petr Kadlec
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Kadleci,
uprava rodinnych davek se tyka situaci, kdy migruji rodice a maji pravo na socialni davky v zemi, kde pracuji, at uz je misto jejich bydliste jakekoli. Pokud je davka v zemi prace mensi nez v zemi bydliste, je dorovnavana do vyse obvykle v zemi bydliste ze socialniho systemu teto zeme. Ovsem v pripade ze jste student, migrujete vy a ne Vasi rodice. V takovem pripade na dorovnani s nejvetsi pravdepodobnosti narok nemate, ale zalezi na okolnostech kazdeho jednotliveho statu. Nevahejte proto a obratte se na prislusnou instituci, abyste se dovedel dalsi podrobnosti. V pripade Rakouska jde o financni urad „Finanzamt“. Muzete se pokusit zazadat o davky z titulu studenta EU dlouhodobe pobyvajiciho na mistni univerzite.
ICEU 7.6.2004 17:29
OTÁZKA: Dobry den, rad bych se zeptal na proceduru dovozu auta z USA. Nevim od ceho zacit - od JCD, celniho uradu, STK, autorizovaneho servisu, ktery vyda osvedceni o puvodu auta, pojistovny... Kdo provede homologaci a co mam delat, kdyz je auto na americkych znackach a uz 3 roky se nim nejezdilo a tudiz nebylo placene pojisteni (totez se tyka prohlidek v servisu)? Predem dekuji Adam
ODPOVĚĎ: Vazeny Adame,
Pri dovozu automobilu ze zemi mimo EU (v tomto pripade z USA) se nic nemeni. Stale se ridime zakonem 56/2001 Sb., ktery stanovuje, ze se ojeta vozidla do CR mohou dovazet, pouze paklize od datumu 1. registrace v zahraničí po vystavení jednotné celní deklarace neuplynula doba delší než osm let - to se týká osobních a malých dodávkových vozidel.
Dalsim problemem pri dovozu automobilu z USA byvaji technicke nesrovnalosti s Evropskymi predpisy, jako napriklad odlisna barva zadnich svetel, rozmery kol, upravy podvozku, apod. Pokud se tedy chystate dovezt si vuz z USA, doporucuji se predem presvedcit, zda je automobil vyroben v tzv. „evropskem provedeni“. Pokud tomu tak neni, budete muset nechat vozidlo schvalit v poverene zkusebne Ministerstva dopravy CR a provest vsechny navrzene zmeny tak, aby jste mohl vozidlo zaregistrovat k provozu na ceskych komunikacich.
Podrobnosti o této problematice včetně potvrzování technických parametrů dovezených vozidel se mohou motoristé dočíst na webových stránkách: www.usmd.cz, resp. konzultovat přímo s pracovníky ÚSMD, a.s. , na které najdou odkazy tamtéž.
Jedine, s cim by u automobilu z USA nemely byt zadne problemy, jsou emisni limity, na ktere v USA dbaji snad jeste vice nez-li v Evrope, tudiz emisni kontrola by nemela pro tyto vozy predstavovat zadnou prekazku.
Ohledne potvrzeni o puvodu auta, z vlastni zkusenosti vim, ze v USA pri koupi vozidla ziskate od puvodniho majitele tzv. „TITLE“ coz je vlastne doklad o puvodu vozidla. V tomto dokladu mate zapsane cislo, ktere zaroven byva pridelane na predni palubovce a podle ktereho se da zjistit puvod vozidla.
ICEU 7.6.2004 17:31
OTÁZKA: Dobrý den, jsem VŠ student a chystám se na letní brigádu na Maltu. Budu potřebovat pracovní povolení? Jaký je nejlepší způsob takovou brigádu najít? Děkuji Michal
ODPOVĚĎ: Mily Michale,
ano, na Malte je potreba pracovni povoleni, ale jde pouze o formalitu. Zada o nej Vas zamestnavatel a melo by byt vyrizeno bez problemu.
Ohledne brigad muzete zkusit stranku http://europa.eu.int/youth/
ICEU 7.6.2004 17:34
OTÁZKA: Hezky den, chtel bych se zeptat, jak je to tedy se softwarovymi patenty. Pokud jsou, kde se daji zdridit ? Vim, ze kolem toho byl povyk a nevim jak to dopadlo. Dekuji za odpoved Jirka
ODPOVĚĎ: Vazeny Jirko,
Zatim je ohledne softwarovych patentu stale jeste nejasno.
Problematika softwarovych patentu je jiz v EU nejakou dobu projednavana. Doporucuji Vam odkazy na clanky zabyvajici se timto problemem zde
18.5.2004 – prvnim ctenim prosel navrh direktivy ohledne softwarovych patentu. Zdá se tedy, že zákon, který umožňuje vydávat a především vymáhat patenty na programy nebo algoritmy jako takové, prošel prvním čtením a nyní bude putovat ke schválení opět do parlamentu. Parlament má dvě možnosti. Buď zákon při hlasování dvoutřetinovou většinou odmítne a vrátí k přepracování do Rady ministrů, nebo jej přijme.
Parlament se timto problemem bude zabyvat na podzim tohoto roku.
Zdroj + souvisejici clanky: www.zive.cz/h/Byznys/AR.asp?ARI=116482
ICEU 7.6.2004 17:36
OTÁZKA: Pracuji jako au pair v usa, na konci meho pobytu, coz je za 2 mesice, bych rada jela navstivit rodinu ve Velke Britanii, pro kterou jsem pracovala jako au pair.Mohu ocekavat nejake problemy ze strany anglickych imigracnich uredniku i ted po vstupu CR do Eu?Jake nalezitosti a dokumenty budu krome zvaciho dopisu potrebovat?Dekuji za odpoved.g2001andrea@hotmail.com andrea
ODPOVĚĎ: Vazena Andreo,
Od 1.kvetna 2004 jiz cesti obcane nemusi mit na ceste do zemi EU kratsi nez 90 dni vůbec zadne zvaci dopisy, turisticka viza, ani nebudete prochazet zdlouhavym procesem vyptavani se na duvod Vasi cesty britskymi imigracnimi uredniky. Budete chodit koridorem pro obcany EU, a dokonce pro cestu do zemi EU nebudete potrebovat ani cestovni pas.
Cesti obcane budou moci od 1. kvetna 2004 vycestovat do zemi EU bud s cestovnim pasem a nebo s obcanskym prukazem. V pripade obcanskych prukazu nebude nutne mit pouze prukaz noveho typu, obsahujici strojove citelnou zonu, ale bude mozne vycestovat do státu EU i s jinou obcankou kartoveho typu, která se vydava od dubna 1993.
ICEU 8.6.2004 10:51
OTÁZKA: Dobry den. Chtela bych vedet jestli mohu provest pravidelnou technickou kontrolu ceskeho vozidla v Italii. Jsem totiz dlouhodobe v Italii a nemam moznost vratit se pro absolvovani TK zpet do Cr. Prosim o radu jak postupovat. Dekuji Viera D
ODPOVĚĎ: Mila Viero,
bohuzel vozidlo registrovane v CR musi mit technickou kontrolu provedenou v CR. Jina moznost zatim neni mozna.
ICEU 8.6.2004 10:57
OTÁZKA: Trvale žiji mimo EU - dlouhodobé prac.vízum. S celou rodinou jsme v ČR max. 60 dní. Mám stálý pracovmí poměr mimo EU (Bulharsko) i v České rep. . Kde mám odvádět daň. Je nutné platit v ČR zálohy na daň, pokud budu danit v Bulharsku? Bzlo to shodné i před vstupem do EU? Kateřina
ODPOVĚĎ: Mila Katerino,
my jako informacni centrum EU Vam bohuzel neumime prilis poradit v techto pracovne pravnich vztazich, ktere si upravuji narodni legislativy, ale pokud mate na mysli dane z prijmu a jste zamestnancem, tak je urcite musite odvadet v zemi, kde pracujete.
ICEU 8.6.2004 11:31
OTÁZKA: Dobrý den, kdy mi, prosím, odpovíte na můj dotaz hledně eurovoleb v zámořských územích Francie, atd. ? Předem děkuji! Martin
ODPOVĚĎ: Vazeny Martine,
Omlouvame se za velike zpozdeni nasi odpovedi, ale ziskat informace ohledne zamorskych uzemi FR a UK bylo velmi slozite. Informace od Ministerstva zahranici a jednotlivych ambasad se v nekterych bodech lisily, a primo ambasady nam doporucily, at se lide s dotazy ohledne zamorskych uzemi obraceji primo na velvyslanectvi zeme, pod kterou tyto teritoria patri.
Seznam jednotlivych velvyslanectvi pro CR zde.
Clenske staty EU souhlasily s tim, ze se ke Spolecenstvi pridruzi neevropske zeme a uzemi, ktere maji zvlastni vztahy k Dansku, Francii, Nizozemsku a Spojenemu kralovstvi. Jejich postaveni definuje Cast ctvrta Smlouvy o zalozeni Evropskych spolecenstvi, tedy cast tzv. Amsterodamske smlouvy. Zamorske zeme a zamorska uzemi, na ktera se vztahuje Cast ctvrta Smlouvy o zalozeni Evropskych spolecenstvi vyjmenovava Priloha II zminovane Smlouvy.
Amsterodamskou smlouvu v ceskem jazyce najdete zde.
Amsterodamskou smlouvy v AJ zde
Konkretni seznam pridruzenych uzemi naleznete zde http://europa.eu.int/abc/obj/treaties/en/entr6h04.htm#165.
Dle informaci, ktere jsme ziskali od Ministerstva zahranicnich veci CR, v zamorskych departmentech plati uplne stejne podminky jako ve statech, ke kterym jsou pricleneny. Nicmene, tyto informace se ponekud lisi od toho, co lze nalezt na webovych strankach MZV viz nize:
Ohledne Francie:
„Občan ČR může od 1.5.2004 vstupovat a pobývat na území kontinentální Francie a ostatních členských států EU bez zvláštních omezení, v zámořských departementech (Guyana, Martinik, Réunion, Guadeloupe) a na teritoriálním území Saint-Pierre-et-Miquelon, na základě platného cestovního dokladu nebo průkazu totožnosti. Jedná se o všechny typy občanských průkazů, které byly vydávány od roku 1993, tzn. od vzniku České republiky. Při cestě na francouzská zámořská území (Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie, Mayotte, Wallis-et-Futuna a jižní území, tj. ostrovy Crozet, Nový Amsterdam, Saint-Paul a Kerguelen) potřebují cestovní pas platný 2 měsíce po opuštění francouzského území.
V souvislosti se vstupem České repubnliky do Evropské kunie/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě 18. Smlouvy o založení ES, který stanoví, že "každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států".
Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví.
Turistický a studijní pobyt je v kontinentální Francii a zámořských departementech časově neomezený. Pro zámořská území Francie platí bezvízový styk na dobu kratší třiceti dnů. Pro pracovní pobyty a studijní pobyty s možností pracovat je zapotřebí vízum. Občan ČR nemá v rámci turistického pobytu přihlašovací povinnost.
Mezi zámořské departementy - Départements d´outre-mer (DOM) patří Guadelup, Martinik, Guyana, Reunion, Saint-Pierre-et-Miquelon, Mayotte.
Mezi zámořská území - Territoires d´outre-mer (TOM) patří Nová Kaledonie, Francouzská Polynesie Wallis et Futuna.“
Vice informaci zde.
Ovsem na tech samych strankach jsem take nalezl toto - priklad Gudaloupe, ale ty same informace maji i pro ostatni FR departmenty:
„Gudaloupe: Pro turistiku existuje bezvízový styk pro dobu kratší než 90 dnů. U pracovních a studijních pobytů se vyžaduje vízum i na dobu kratší než 90 dnů.“
Zdroj zde.

Ohledne voleb do EP:
„8 electoral regions will be established for the European Parliament elections. The law provides that:
- for metropolitan France electoral regions must consist of a whole number of regions;
- for the overseas territories, one electoral region is to cover all departments, territories and communities“

OVERSEAS TERRITORIES – 3:
- Americas Section (Saint-Pierre-et-Miquelon, Guadeloupe, Martinique, French Guiana) - Indian Ocean Section (Réunion, Mayotte)
- Pacific Section (New Caledonia, French Polynesia, Wallis-et-Futuma)
Zdroj zde.

Ohledne Velke Britanie doporucuji nasledujici odkaz: www.eurolegal.org/botresources.shtml
Informace ohledne Gibraltaru, ktery ma mezi temito uzemimi zvlastni rezim naleznete zde.
Ohledne voleb do EP – v zadnem se zamorskych uzemi VB se do EP nevoli:
UK Vote in EP elections?
Anguilla - No
Bermuda - No
British Antarctic Territory - No
British Indian Ocean Territory - No
British Virgin Islands - No
Cayman Islands - No
Falklands Islands - No
Gibraltar - No
Hong Kong - No
Montserrat - No
Pitcairn Henderson Ducie and Oeno Islands - No St. Helena and Dependencies - No
S. Georgia and S. Sandwich Islands - No
Turks and Caicos - No
Sovereign Base Areas (Cyprus) - No
Zdroj: www.parliament.the-stationery-office.co.uk/
ICEU 8.6.2004 12:37
OTÁZKA: Dobry den,mam 2 obcanstvi,2 trvale pobyty.Ceske a recke.Uznava CR 2 obcanstvi?Pracuji v Recku jako "Rek".Jak je to se zdravotnim pojistenim v CR,kde jsem zapsan pouze jako "Cech"? olymp
ODPOVĚĎ: Mily pane,
v CR nejsou dve obcanstvi pripustna, vy jste je ale zrejme nabyl jiz v minulosti, kdy to mozne bylo. Nicmene na Vase zdravotni pojisteni to vliv nema. Zdravotne pojisten jste ze zakona v zemi, kde pracujete, tedy v Recku. Samozrejme mate pravo na zdravotni peci i v ostatnich statech EU. V tomto pripade ale nezname dokonale Vasi situaci, abychom Vam mohli dostatecne poradit. Jina situace totiz nastava, cestujete-li do CR pouze jako turista, jina je, pokud zde mate opravdu trvaly pobyt a zdrzujete se tady pravidelne. V kazdem pripade Vam doporucujeme prostudovat stranky Centra mezistatnich uhrad www.cmu.cz, kde najdete vsechny potrebne informace.
ICEU 8.6.2004 12:44
OTÁZKA: Platí v EU zbrojní průkaz vydaný v České republice? Mohu cestovat se zbraní?Děkuji, honza honza
ODPOVĚĎ: Mily Honzo,
v cele EU plati Evropsky zbrojni pas a pouze s ceskym zbrojnim pasem cestovat nemuzete. Bez zbrojniho pasu v zadnem pripade cestovat nemuzete. Zbran i strelivo musite na statnich hranicich predem hlasit. Kontrole se na rozdil od volneho pohybu zbozi nevyhnete a opomenuti je sankciovano. Spolu se zbrani musite predlozit Evropsky zbrojni prukaz, na nemz musi byt pripadne nebezpecne polozky zapsany. Ceske urady je zacaly vydavat od kvetna. Jedete-li si zastrilet na sportovni akci, musite mit u sebe na hranicich navic uredne overene pozvani poradatele. Unie rozdeluje zbrane do 4 kategorii. Do skupiny A jsou zarazeny vsechny zakazane zbrane (napr. vybusne vojenske strely, odpalovaci zarizeni...). Do B patri kratke poloautomaticke nebo opakovaci strelne zbrane atd. Do C opakovaci dlouhe strelne zbrane s drazkovym vyvrtem. Do skupiny D dlouhe strelne zbrane s hladkym vyvrtem hlavne. Cestovat se zbranemi B, C, D muzete navic jen s predchozim povolenim zeme, do ktere hodlate vycestovat ale povoleni neni nezbytne u zbrani urcenych pro lov ze skupiny C nebo D a u zbrani urcenych pro sportovni strelbu ze skupin B, C a D.
ICEU 8.6.2004 12:54
OTÁZKA: Chci si přivézt z NSR zvířátko.Jedná se o morče.Je pro toto zvíře požadován nějaký doklad (jaký) a nebo je možno ho přivézt bez problémů.(Toto zvíře nebývá nikdy nakaženo vzteklinou jako pes,kočka a fretka.Děkuji za odpověď Jiří Krajíček
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Krajicku,
pro cestovani zvirat je vyzadovan tzv. "zvireciho pas". Evropsky parlament tuto zalezitost odsouhlasil uz v dubnu minuleho roku a Komise o tom rozhodla 27. listopadu 2003. Vysledkem je Narizeni c. 998/2003, ktere se netyka jen psu a kocek, ale i napr. morcat.
Ustanoveni bude platit od tretiho cervence 2004 a vyjimkou pro „volny pohyb zvirat bude Velka Britanie, Irsko a Svedsko. Ti si vymohli prechodne obdobi v delce peti let, kdy budou uplatnovat sva prisnejsi pravidla pro cestovani domacich zvirat. Vyzaduji navic zkousku, ze vakcina proti vztekline vytvorila v tele zvirete dost ochrannych latek, dale potvrzeni, ze byli odcerveni a osetreni latkou odpuzujici klistata, pripadne dalsi potvrzeni.
Zvireci pas bude platit po EU jako dukaz, ze zviratko bylo radne ockovano, a take usnadni zivot veterinarum, protoze se rychle seznami s celym chorobopisem. Toto opatreni je vysledkem boje EU proti vztekline.
Komise zverejnila vzor, jak bude zvireci pas vypadat. Mazlicci s evropskym obcanstvím dostanou dokument v modrych deskach o rozmerech 100 x 152 milimetru s napisem Evropska unie a nazvem domovskeho státu.
Kromě fotografie zvirete, potvrzeni o ockovanich a prepisu zdravotni karty a udaju o majiteli se bude vyzadovat take mikrocip ci tetováni, jehoz cislo ma ladit s cislem pasu. Urednim jazykem v této zalezitosti bude anglictina a pas nahradi jine dosud vyzadovane dokumenty.
Podrobnejsi informace viz aktuality na strankach DG Health and Consumer protection zde
ICEU 8.6.2004 13:00
OTÁZKA: Ahoj,ma manzelka je puvodem z Ukrajiny a ma v CR trvaly pobyt bude moci se mnou pracovat bez problemu v EU (V.B.Irsko,Svedsko)?Dekuji za odpoved. Pavel
ODPOVĚĎ: Mily Pavle,
Vase manzelka si bude muset zazadat o pracovni povoleni, ale jako manzelka obcana EU na nej ma pravo a melo by byt vyrizeno bez vetsich formalit. Dale Vam doporucujeme informovat se u zastupitelskeho uradu statu, o ktery mate zajem.
Napr. pro Spojene kralovstvi Velke Britanie Vam doporucujeme prostudovat nasledujici zdroje:
www stránky velvyslanectvi: www.britain.cz
Britske Ministerstvo vnitra „Home Office“: www.homeoffice.gov.uk
Reditelstvi pro migraci a obcanstvi: www.ind.homeoffice.gov.uk
Pro Vas jako obcana EU bude stacit pouze registrace v programu registrace pracovniku. Na strankach britskeho ministerstva vnitra jsou dostupne veskere dostupne informace, podle nichž se budete muset ridit při registraci. Posilam Vam odkaz na registracni formular vcetne pokynu k vyplneni- zde
Další informace ohledne registrace zde
National Insurance Number slouzi k zaznamum o placeni socialniho a zdravotniho pojisteni. Toto cislo Vam zustava po cely zivot.
Pro veskere dostupne informace ohledne NIN doporucuji: www.inlandrevenue.gov.uk
Kontakty:
Velvyslanectví Spojeného království Velké Británie
Telefon: +420 257402111
Fax: +420 257402296
Email: info@britain.cz
Immigration & Nationality Directorate
Lunar House
40, Wellesley Road
Croydon
CR9 2BY
Telephone: 0870 606 7766
ICEU 8.6.2004 13:03
OTÁZKA: Umíme se zapojit do EU? Kateřina
ODPOVĚĎ: Mila Katerino,
urcite se do EU zapojit umime a neni to nic noveho, protoze tak cinime jiz radu let. Hned po zmene rezimu na prelomu 90 let se CR zacala otevirat nasim zapadnim sousedum a usilovat o clenstvi v Evropskych spolecenstvich. S temito staty se zacal mohutne rozvijet vzajemny obchod a dnes jsou zeme EU nasim nejvetsim obchodnim partnerem.
Ze strany EU jsme jiz od pocatku 90 let prijemci tzv. predvstupni pomoci v ramci fondu PHARE, SAPARD a ISPA, ucastnili jsme se take nekterych komunitarnich programu. Nyni je nase postaveni pri cerpani prostredku ze strukturalnich fondu o to snadnejsi, protoze jsme se tak jiz v predvstupni fazy naucili s temito prostredky zachazet a vypracovavat projekty.
Samozrejme nasi zastupci byly jiz aktivnimi ciniteli pri Evropskych institucich, uvedme napr. Evropsky konvent, ktery projednaval navrh Ustavy pro Evropu a kde byly naprosto rovnopravne zastoupeny vsechny clenske i budouci clenske staty EU.
Jednoduse receno, EU neni v zivote CR nicim neznamym a nase „zapojeni“ do EU je od 1.5.2004 jen formalne potvrzeno.
ICEU 8.6.2004 13:11

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.