Ptejte se na vše, co vás zajímá v souvislosti se vstupem do Evropské unie

velikost textu:
vydáno 16.5.2004

Česká republika už je součástí Evropské unie. Nicméně některé věci vám ještě mohou být nejasné. Jaké?
Ptejte se do 16. června!

Pro lepší přehled jsme dosud zodpovězené otázky roztřídili podle témat:
Cestování Daně, clo Finance, ekonomika Motorismus, dovolená
Práce, podnikání, 1. část Práce, podnikání, 2. část
Sociální, zdravotní Studium
Ostatní, 1. část Ostatní, 2. část Ostatní, 3. část

Odpovědi vám společně s iDNES přináší občanské sdružení Jagello 2000. Autory odpovědí jsou (a jejich správnost garantují) experti Informačního centra Evropské unie při Delegaci Evropské komise v České republice.

Nejde o on-line rozhovor, odpovědi čekejte do několika dnů. Odpověď také závisí na složitosti dotazu.

Konec rozhovoru

Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 16. června 2004 do 0:00

OTÁZKA: dobry den kdy se poprve zacalo hovorit do vstupu do eu?dekuji marketa
ODPOVĚĎ: Vazena Marketo,
přelom osmdesátých a devadesátých let byl významně poznamenán společenskými a politickými změnami v zemích střední a východní Evropy jakož i vztahy Společenství k nim: v červenci 1989 se začalo jednat o spolupráci při restrukturalizaci hospodářství Polska a Maďarska; 19. září téhož roku byla podepsána smlouva o obchodní a ekonomické spolupráci s Polskem; 18. prosince následovala obdobná smlouva se SSSR; 29. května 1990 byla v Paříži podepsána smlouva o založení Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD), která měla poskytovat finanční podporu zemím střední a východní Evropy. Nové politické reprezentace zemí bývalého socialistického tábora považovaly vstup do ES za jeden ze základních cílů společenské proměny a první asociační dohody se zeměmi střední a východní Evropy - Polskem, Maďarskem a ČSFR, byly podepsány 16. prosince 1991.
zdroj: http://www.euroskop.cz/cze/article.asp?id=40558&chapter=6&preview=&cat=5087&ts=4ec48
Co se tyce primo vstupu do EU:
V lednu 1996 Česká republika požádala o přistoupení k Evropské unii. Následně byla v březnu 1998 zahájena jednání o podmínkách členství v EU, která byla zakončena na summitu EU v Kodani v prosinci 2002.
vice naleznete zde.
ICEU 2.6.2004 10:59
OTÁZKA: Dobrý den, zajímá mě, zda i nadále potřebuji po zahraničních turistických cestách po členských státech EU cestovní pojištění léčebných výloh. Děkuji za odpověď. zph@volny.cz Petr H.
ODPOVĚĎ: Vazeny Petre,
na otazku ohledne zdravotniho pojisteni jsme na iDNES jiz nekolikrat odpovidali. Podivejte se prosim napriklad na: ODPOVĚĎ: ( 20.05.2004 09:20 )
Tam take naleznete odkaz na web Centra mezistatnich uhrad, kde muzete take nalezt spoustu uzitecnych informaci – viz: www.cmu.cz/infopropojistence-eu-pp.htm
ICEU 2.6.2004 11:02
OTÁZKA: Dobry den, Chtel bych se zeptat, zda se neco zmenilo ohledne programu Au-pair pro obcany CR po vstupu do EU? Je nutne se jako Au-pair registrovat v programu WRS? viz. vim ze au-pair kteri prijizdeli od roku 2004 dostavali Au-pair visa pouze na 6 mesicu (misto puvodnich 2 let). Znamena to, ze po vyprseni tohoto visa, resp. jiz nyni, by se meli registrovat v programu WRS? Napr. Na strankach britske ambasady v CR je uvedeno, ze ano, ale bez nejakeho blizsiho vysvetleni. Navic na strankach Home Office uz do Au-pairskeho programu nove zeme EU (tj. i CR), nejsou vubec zahrnuty. Je tam pouze uvedeno, ze clenove techto statu au-pairy byt mohou, ale za jakych podminek (jako napr. prave se registrovat v WRS), to uz tam uvedeno neni. Souvisejici vec: Jak je to v pripade, ze nekdo napr. na konci cervna 2004 skonci jako Au-pair v Anglii a bude tu chtit zacit legalne pracovat. Bude mozne (nebo mozna i nutne, viz. predesly dotaz) si uz registraci u WRS vyridit dopredu (a tim si v budoucnu usetrit nejake to behani a papirovani, pripadne si pak zazadat i o National Insurance Number), tj. jako zamestnavatele uvest rodinu, u ktere pobyva? Navic ve formulari WRS je v sekci 4 v bode 22 uveden dotaz: „Pracoval jste pro soucasneho zamestnavatele legalne jiz pred 1/5/2004?“ Jestlize ano, pak se v programu WRS vubec neni nutno registrovat. Z tohoto by vyplyvalo vice dusledku: 1/ Au-pair, ktery zustava u stejne rodiny i po 1/5/2004 se numusi zadnou WRS obtezovat (?) 2/ Jestlize vsak zmeni rodinu, pak by se asi registrovat mel(?) (...za podminky, ze neni od teto povinosti osvobozen nejakym jinym ustanovenim, o kterem prave nevim, a na coz se ptam vyse.) 3/ Jestlize rodinu uplne opusti, pak by se mel u WRS registrovat urcite(?) A snad za posledni: Jestlize se au-pair opoustejici rodinu a hledajici si praci skutecne musi registrovat u WRS, neni pak nejakou prekazkou/rizikem ze mu registacni certifikat (+ dalsi sokumenty) nebude vydan, z duvodu, ze do UK vstoupil na Au-pair visa (na ktere se nesmelo samozrejme pracovat). Bude si nutne tato visa nejak oficelne zrusit, nebo je to uplne irelevantni? Mozna se ptam hloupe, ale vim, ze nekteri krajane si radsi vymysleji, ze vstoupili do UK az po 1/5/2004, aby temto moznym problemum predesli. Mne se to zda hloupost, s vedomim, ze britska vlada vyhlasila „amnestii“ pro vsechny kteri v UK pobyvali pred 1/5/2004 v ruznich stupnich ilegality, tak proc by meli otravovat nekoho, kdo jsem prijel normalne legalne na Au-pair visa a ted se proste rozhodne, ze chce zkusit neco jineho a zacit tu legalne pracovat. Predem dekuji, omlouvam se za delku, doufam ze dotazy jsou i tak srozumitelne. Hezky den, Martin elduel77@atlas.cz P.S. pouzivanim „male gender“. Jsem se nechtel jsem se nikoho dotknout, duvodem byla jen uspora mista. PPS. Mezi dotazy jsem jiz podobny dotaz tomu memu nalezl (viz. OTÁZKA: ( Sigur Ross, 08.05.2004 17:28 ), bohuzel ne tak mezi odpovedmi. Martin
ODPOVĚĎ: Vazeny Martine,
Posilam Vam informace z nasi odpovedi ze dne: ( 26.05.2004 15:46 )
Bohuzel se obavam, ze nas vstup do EU na podminkach pobytu au-pair ve velke Britanii nic nezmenil. Podminkou stale zustava, ze musite byt ve veku 17-27 let a tuto cinnost muzete vykonavat maximalne po dobu 2 let.
Velka Britanie sice neuplatnuje zadne prechodne obdobi na volny pohyb praconich sil, takze zde muzete pracovat hned bez pracovniho povoleni, ale statut au-pair je specialni a nejedna se o klasicky zamestnanecky pomer.
Dalsi uzitecne informace ziskate zde:
"What is the au pair scheme?"
"Jak to bude s au pair?"
A jeste informace ze stranek britske ambasady:
Co se stane s au pairs, které již ve velké Británii jsou?
Ti, kteří již ve Velké Británii jako au pairs působí, a kteří budou chtít pokračovat ve svém dosavadním pobytu bez změny pracovních podmínek, se nemusí registrovat za předpokladu, že nebudou vykonávat žádnou další práci.
Informace o tom, co přesně znamená au pair naleznete zde
To se však netýká těch, kteří chtějí změnit své dosavadní pracovní podmínky v hostitelské rodině - např. zvýšit počet hodin, změnit druh práce, zvýšit kapesné apod. Tyto změny budou obnášet povinnost se registrovat v programu registrace pracovníků.
ICEU 2.6.2004 11:10
OTÁZKA: Dobry den, rada bych se zeptala zda potrebuje obcan Srbska a Cerne Hory s trvalym pobytem v CR nadale vizum na Slovensko a do Rakouska. V pripade, ze ano, bude to stale nutne i po vstupu CR do Schengen zony? Dekuji predem za odpoved a za tyto stranky : )) Kristyna Kristyna
ODPOVĚĎ: Vazena Kristyno,
obcane tretich zemi s trvalym pobytem v CR budou zatím i nadale potrebovat vizum do zemi, které ho po nich budou vyzadovat.
Po vstupu CR do Schengenskeho systemu (zhruba do 2-3let) jiz budou obcane tretich zemi s trvalym pobytem v CR moci cestovat do zemi EU bez viz, tak jako mohou jiz dnes obcane CR.
Vice o cestovani cizincu naleznete na: http://www.evropska-unie.cz/cz/article.asp?id=2586
ICEU 2.6.2004 11:12
OTÁZKA: Prosim Vas, jak je to s pracovnim polovenim v holandsku? Popripade uznanim ceske maturity? Potrebuji jako obcan CR pracovni povoleni a povoleni k pobytu? Alena
ODPOVĚĎ: Vazena Aleno,
Nizozemská vláda v lednu 2004 rozhodla o otázce volného pohybu pracovních sil. Nizozemský zaměstnavatel bude muset i nadále žádat pro pracovníky z České republiky o povolení k zaměstnání. Před vydáním povolení k zaměstnání bude přezkoumána možnost obsadit volné pracovní místo nizozemským pracovníkem, soulad pracovní smlouvy s obecnými pracovními a platovými podmínkami - zejména z hlediska respektování nizozemské minimální mzdy a také zajištění odpovídajícího ubytování.
V některých sektorech dojde nicméně od 1. května 2004 k částečné liberalizaci a při vydávání povolení k zaměstnání se nebude zkoumat možnost obsadit volné pracovní místo nizozemským pracovníkem, což zkrátí celou proceduru z cca 10 týdnů na 1-2 týdny. V současné chvíli se částečná liberalizace bude vztahovat na profese:
Mezinárodní doprava: řidiči
Vnitrozemská vodní doprava: námořník a kormidelník
Zdravotnictví: radioterapeutický laborant, radiodiagnostický laborant
Masný průmysl, jatka: řezníci a vykosťovači
Dalsi uzitecne informace a odkazy ohledne prace v Nizozemi naleznete zde
Ohledne Vaseho druheho dotazu:
Vase ceska maturita by mela byt uznana na stejne urovni jako v jinych zemich EU. Pro potvrzení Vašeho vzdelani prosím kontaktujte:
CSVŠ - Středisko pro ekvivalenci dokladů o vzdělání
U Lužického semináře 13
118 00 Praha 1 - Malá Strana
tel.: 257 011 335, 257 530 500
fax: 257 531 672
K Vasi posledni otazce ohledne trvaleho pobytu doporucuji procist nasledujici dva dokumenty:
„Volny pohyb v EU-zakladni pravo“
A zvlaste „Pravo na Pobyt“
ICEU 2.6.2004 11:22
OTÁZKA: Dobry den, chtela jsem se zeptat jak to bude s uznanim diplomu zdravtnich sester ve Francii.Mam stredni zdravotni skolu plus praxi u luzka.Dekuji Eva Eva David
ODPOVĚĎ: Vazena Evo,
ceské zdravotní sestry a porodní asistentky budou moci pracovat ve zdravotnictví zemí EU.
U povolání, pro která není vyžadována žádná kvalifikace ze zákona, záleží pouze na zaměstnavateli, zda uzná odbornou kvalifikaci či univerzitní diplom od vzdělávací instituce jiné členské země EU.
Podle směrnice EU 2001/19/CE jsou však automaticky uznávány diplomy a jiná odborná osvědčení pro následující profese: lékaři, zubaři, zdravotní sestry, porodní asistentky, veterináři, lékárníci, architekti.
Zdroj: http://www.integrace.cz/integrace/clanek.asp?id=794
Vice informaci naleznete zde:
http://www.mzcr.cz/data/c281/lib/szp-seznam.htm
http://www.cnna.cz/aktuality/index.php - uznavani kvalifikaci zdravotnich sester
ZDE
ICEU 2.6.2004 11:27
OTÁZKA: Vazeni, v soucasne dobe se zdrzuji v USA a rada bych vedela, jake vyhody mi prinasi clenstvi v EU k ohledu o zazadani o pracovni povoleni ci ziskat studentske vizum. Po skonceni aupair visa jsem tu zustala "na vlastni pest", coz mi ale znemoznuje se oficialne v budoucnu vratit do Cech vzhledem k moznych problemum pri odletu z USA. Moji otazkuou je, zda byti obcanem EU mi prinasi nejake vyhody ktere mi pomohou resit mohou situaci. Odpoved prosim, odeslete na evra@email.cz. Dekuji. Monika Monika
ODPOVĚĎ: Vazena Moniko,
vstup CR do EU bohuzel zatim nema zadny vliv na vizovou politiku mezi CR a USA. My jsme sice ziskali statut "EU citizen", ale ten se prece jen lisi od klasickeho statutu obcanstvi narodniho státu, je k nemu komplementarni. - viz cl.17-22. Smlouvy ES (v soucasnem zneni). EU sama o sobe nemá pravni subjektivitu, takze ani nemuze uzavrit za všechny clenske státy takovou dohodu s USA.
Spojene staty v soucasne dobe nemaji vizovou povinnost s zadnym z puvodnich 15ti statu EU; az do nedavna tomu tak vsak nebylo. Jako posledni byla vizova povinnost zrusena pro Recko. USA si ponechavaji moznost samy rozhodovat o tom, s jakym statem a kdy prestanou uplatnovat vizovy rezim, a tak tomu zustane i nadale.
Clenstvi CR v EU vsak bude bezesporu predstavovat jeden z faktoru, ktery z dlouhodobeho hlediska prispeje k tomu, ze jednoho dne USA vizovou povinnost k CR zrusi.
ICEU 2.6.2004 11:30
OTÁZKA: Pokud si v ČR koupím modem, telefon. Musí být i nadále přiloženo vyjádření ČTÚ ? Díky za odpověď. j.n.
ODPOVĚĎ: Mily J.N.,
ne, vyjadreni Ceskeho telekomunikacniho uradu jiz prilozeno byt nemusi.
Pro dalsi informace Vam odporucujeme nahlednout na stranky CTU www.ctu.cz, odkaz „posuzovani shody“.
ICEU 3.6.2004 10:15
OTÁZKA: Jak je to s omezením dovozu aut starších 8 let? platí nebo neplatí a pořípadě když by neplatil podle čeho se určí jestli auto půjde ještě přihlásit nebo ne? Díky Jonny jonny
ODPOVĚĎ: Vazeny Johnny,
přihlásit k provozu bude možné libovolně staré vozidlo, jež je držitelem osvědčení o homologaci ES. Bude-li toto vozidlo ovšem starší osmi let, bude muset projít kontrolou v pověřené zkušebně. Na vozidla, jež nejsou držitelem osvědčení o homologaci ES, se nadále bude vztahovat omezení osmi let stáří vozidla.
ICEU 3.6.2004 10:19
OTÁZKA: Dobrý den, mám dotaz ohledně vývozu vzorků a údajů na fakturách. 1.našim novým zákazníkům poskytujeme vzorky materiálů na odzkoušení, které jsou zdarma. Dříve jsme je posílali na tzv.Ústní celní projednání dle sb.252/02 par.41 pís.b (celní hodnota byla do 30 tis.), nemuseli jsme tudíž vystavovat JCD. Existuje i po 1.5. nějaký jednodušší způsob tohoto vývozu do 3.zemí?! Nebo musíme každý vzorek v jakékoli hodnotě proclít?! 2.Na faktury či jiné doklady se uváděla Preferenční věta. Teď po vstupu do EU, stačí na doklady pro členské země psát: Země původu- Česká republika? A jaké znění má tato věta pro země, se kterými má EU smlouvy (země, pro které se vystavuje jako Důkaz původu EUR.1). Její znění ve všech jazycích bylo dříve v publikaci Pravidla původu zboží. A s tím i souvisí, do jaké hodnoty platí Prefenční věta a od jaké se musí vystavovat EUR.1 (zůstává hodnota 6000 EUR) ? Děkuji Vám za odpověď. Adriana
ODPOVĚĎ: Mila Adriano,
i pri nejlepsi vuli Vam nemuzeme poradit. Bohuzel, s takto konkretnim odbornym dotazem se musite obratit na instituci, ktera je v teto oblasti kompetentni. Doporucujeme Vam kontaktovat Generalni reditelstvi cel. ICEU sice poskytuje informace o fungovani EU, ale nejsme specialiste na celni problematiku a neradi bychom podavali mylne ci nepresne informace. Dekujeme za pochopeni.
ICEU 3.6.2004 10:21
OTÁZKA: Chtela bych reagovat na pripominku Petra T (68683) ohledne viz do USA. Mam stejny problem,protoze pas si musim vymenit ve spojitosti se zmenou jmena. Volala jsem na velvyslanectvi USA a bylo mi receno,ze vizum sice z jednoho pasu do druheho prenest nemohou,ale clovek muze cestovat z obema pasy (s novym i starym). Protoze, to ze stary pas je jiz z jakehokoliv duvodu neplatny,neznamena,ze americke vizum je taky neplatne. Vizum stale plati, a americke urady dovoluji cestovat s obema pasy v pripade zmeny jmena (napr snatkem) musite s sebou mit ale dalsi dokumenty (jako napr.oddaci list) protoze na pasech budou rozdilna jmena. Mam ale jeden dotaz, vsude se hovorilo, ze obcane CR si budou moci po vstupu do EU volne hledat praci v ostatnich pristupujicich zemich bez pracovniho povoleni. JAk je tedy mozne, ze pisete,ze pro praci na MAlte budeme muset stale mit pracovni povoleni? Na jak dlouho je toto omezeni planovano? PLati povinnost pracovniho povoleni pro obcany CR jeste v jinych pristupujicich zemich (napr na Kypru). Dekuji Lucie
ODPOVĚĎ: Mila Lucie,
dekujeme za Vasi pripominku ohledne viz do USA. Co se tyce volneho pohybu pracovnich sil, bylo zde opravdu vyjednano prechodne obdobi. Vetsina byvalych clenu EU jej vuci CR uplatnuje, krome VB, Irska a Svedska, kde muzete pracovat jiz dnes bez pracovniho povoleni. V pripade novych clenskych statu jde jen o Maltu, kde si o pracovni povoleni budete muset zazadat, ale dostanete jej automaticky na kazdem pracovnim uradu.
ICEU 3.6.2004 10:26
OTÁZKA: Chtěl bych se usadit ve Francii. Prosím odpověď na tyto otázky 1)v případě , že bych tam nepracoval , pouze žil z vlastních úspor. Jak vysokou částku měsíčně je nutné prokazovat?2)V případě , že bych chtěl ve Francii pracovat, za jakých podmínek je to možné? 3)prosím o případné internetové kontakty stran možnosti práce ve Francii.(uvítám i nekvalifikovanou práci, úklidy Carrefour apod.)děkuji Petr.Zahumensky@seznam.cz
ODPOVĚĎ: Vazeny pane Zahumensky,
informace k pobytu obcanu EU ve Francii najdete na teto strance:
Ressortissants communautaires en France
Zejmena si prostudujte prechodna opatreni k novym clenskym statum.
ICEU 3.6.2004 10:28
OTÁZKA: Dobry den chtela bych presnejsi informace o formulari 106, kde ho ziskat. Ziji uz pet let v Italii a nechci si uz platit u nas zdravotni pojisteni. Na USL/mistni spravni jednotka/ tento formular neznaji, nevim kde ho tady ziskat. Uz jsem se informovala na vice mistech ale marne. Jak to je kdyz je tady clovek nezamestnany, musi si porad platit u nas zdravotni pojisteni? Dekuji za odpoved. adriana 14.05.2004
ODPOVĚĎ: Mila Adriano,
pojistena jste v zemi, kde pracujete. Pokud bydlite v jine zemi, nez ve ktere pracujete a tedy jste pojistena, musite se registrovat u instituce nemocenskeho pojisteni ve state, kde bydlite. K tomu budete potrebovat prave zminovany formular, ktery Vam vyda instituce nemocenskeho pojisteni, u ktere jste pojistena.
Co se tyce situace, kdy je clovek nezamestnany. Bohuzel nezname konkretne Vasi situaci, ale zdravotne pojistena byste mela byt v kazde chvili a to predevsim ve svem vlastnim zajmu. Kontaktujte prosim instituci, u ktere jste zdravotne pojistena a rovnez prislusny socialni urad a informujte se konkretne o Vasi situaci a moznostech.
ICEU 3.6.2004 10:31
OTÁZKA: Dobrý den! Žijeme sedmým rokem v Německu, manžel tu pracuje, já jsem v domácnosti. Máme 12ti letou dceru, která zde navštěvuje základní školu. Dosud musela každým rokem absolvovat v Čechách na konci školního roku rozdílovou zkoušku. Na prvním stupni to nebylo až tak náročné, ale teď chodí v Německu do páté a v Čechách do šesté třídy a je to pro nás už neúnosné. Ze školy chodí kolem 15hod. a pak se musíme spolu učit českou školu, někdy až 4hod. Jsme z toho nešťastní, je to pro ni příšerně duševně náročné. Chtěla jsem se zeptat, jestli po vstupu do EU nebude německá základní škola uznaná i v ČR, aby po našem návratu do Čech mohla dcera plynule přestoupit. Moc vám děkuji za odpověď. Šárka H.
ODPOVĚĎ: Mila Sarko,
je nam velice lito, ale podle Ministerstva skolstvi, mladeze a telovychovy se „Zvlastni zpusob plneni skolni dochazky“ pro deti zijici s rodici v zahranici stale ridi stejnym zakonem a tyto deti musi i nadale delat rozdilove zkousky.
ICEU 3.6.2004 10:36
OTÁZKA: Jsem obcan CR, pracuji v Polsku jako zamestnanec na plny uvazek, mam prijmy z podnikani take v CR. Musim od kvetna platit socialni a zdravotni pojisteni a potom i dan z prijmu v CR, nebo ne a cely prijem z CR priznavat v Polsku? Dekuji. Antonin
ODPOVĚĎ: Mily Antonine,
pravidlem je, ze jste pojisten v zemi, kde pracujete jako zamestnanec. Ve vyjimecnych pripadech muzete byt pojisten v obou statech, proto byste se mel spojit s institucemi socialniho zabezpeceni v techto zemich. Pokud budete bydlet v jine zemi, nez budete pojisten (tedy napr. v CR a zamestnancem budete v Polsku), mel byste se zaregistrovat u instituce nemocenskeho pojisteni v miste vaseho bydliste. K tomu budete potrebovat formular, ktery vam vyda instituce nemocenskeho pojisteni, u ktere jste pojisten. V nekterych pripadech je formular zaslan primo instituci nemocenskeho pojisteni v miste vaseho bydliste, obrate se prosim na prislusnou instituci, ktera Vvm poskytne dalsi informace.
ICEU 3.6.2004 10:38

Upozornění

Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.