ANO ovládlo průzkum STEM, sociální demokracie prudce oslabila

  14:54aktualizováno  14:54
Říjnový výzkum rozložení voličských sympatií dopadl nejlépe pro vládní hnutí ANO. Získalo by bezmála 30 % hlasů a 78 poslanců. Prudký propad zaznamenala vládní ČSSD, relativně dobrého výsledku se dočkala naopak ODS. Výsledek hnutí vicepremiéra Andreje Babiše má ale i slabší místa.

Průzkum ovládlo hnutí ANO | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ve výsledcích průzkumu se kromě ANO poměrně dobře umístila SPD Tomia Okamury a Piráti. Kdyby volby s předpokládanou účastí 53 % dopadly shodně jako model, Okamurova formace by se dostala do Sněmovny.

Pirátům by Sněmovna těsně unikla, ovšem získali by v rámci takzvaného příspěvku na činnost - vyplácí se stranám, které získaly přes 3 % hlasů - téměř deset milionů korun ročně od státu (více o příspěvcích stranám zde).

Volební model STEM (říjen 2016)
Výsledky průzkumu STEM (sběr dat 13.-21. 10.)
ANOKSČMČSSDODSTOP+STANKDU-ČSLSPDPiráti
model %29,714,614,49,07,16,75,24,7
změna+5,1+0,3-6,3+2,0-1,3žádná+2,7+1,7
mandáty7833342115145-

Změna vyjadřuje, o kolik procentních bodů strana ve volebním modelu posílila či oslabila oproti předešlému (zářijovému) průzkumu. Přepočet na mandáty nemusí kvůli volebnímu systému být přímo úměrný zisku ve volebním modelu.

Rozložení mandátů dle výzkumu by dávalo hnutí ANO matematickou možnost uzavřít koalici s ČSSD i s KSČM. To by hnutí umožňovalo tlačit během koaličních vyjednávání na ČSSD. Na druhou stranu se ale případná ochota ANO nechat se podporovat komunisty (více o takovém náznaku od Andreje Babiše zde) může stát předvolebním tématem, které hnutí uškodí.

Křišťálová Lupa 2016

Bez KSČM či ANO nelze v rozložení sil podle STEM sestavit žádnou sněmovní většinu.

Ze známějších ostatních agentur zatím nejsou známy průzkumy mínění, konané ve stejné době jako průzkum STEM. Informaci o alarmujícím propadu ČSSD a raketovém růstu ANO tak není s čím porovnat.

Agentura CVVM nicméně už v září signalizovala nárůst ANO a ODS (přiznala jim obdobné zisky jako STEM o měsíc později) a mírný pokles ČSSD. Agentura TNS Aisa nyní volební model dokončuje, se sběrem dat skončila 24. října.

ČSSD si mohla uškodit deklarací chlácholící Číňany

Průzkum přisoudil druhé místo před ČSSD právě komunistům (14,6 %), byť jen o dvě desetiny. Takový rozdíl je sice v rámci statistické chyby, nicméně v žádném z jedenácti předchozích volebních modelů STEM neměla ČSSD před komunisty menší náskok než 4,5 procentního bodu.

Vzhledem k době konání průzkumu je možné, že podpora ČSSD oslabila i kvůli reakci nejvyšších ústavních činitelů - prezidenta a sociálních demokratů Bohuslava Sobotky, Jana Hamáčka a Milana Štěcha - na přijetí tibetského dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem (více o reakci zde). Čína zareagovala prohlášením, že „doufá, že Česká republika sladí svá slova s činy (více o čínské odpovědi zde).

Loajálních voličů má nejvíc KDU-ČSL

Z hlediska vztahu potenciálních voličů ke straně je na tom nejlépe KDU-ČSL (za „poměrně silný“ označilo vztah 66 % sympatizantů strany), následovaná KSČM (57 %). Hnutí ANO je se 49 % oddaných voličů zhruba uprostřed pelotonu (stejně jako ODS s 50 %). U ČSSD a TOP 09 se k „poměrně silnému vztahu“ ke straně hlásí 45 % příznivců.

Výzkum STEM

Konal se 13.-26. října, tazatelé se ptali 1 054 lidí starších 18 let vybraných kvótním výběrem (tedy aby vzorek byl zmenšeným obrazem společnosti co do podílu mužů a žen, starších a mladších, obyvatel měst a vesnic a podobně). Tazatelů bylo celkem víc než 300.

Výzkum hradila agentura z vlastních prostředků.

Dotázaní odpovídali i na otázku, zda mají „výraznější zájem“ o politiku. Mezi příznivci ANO je takových voličů 44 %, ostatní sněmovní strany jich mají relativně více - vede ODS (60 %) následovaná TOP 09 a KDU-ČSL (shodně 55 %).

Menší podíl oddaných příznivců, případně nižší zájem sympatizantů o politiku může být pro stranu varovným znamením. Právě takoví voliči totiž mohou být přelétavější než ostatní, případně se k volbám vůbec nedostavit.

Hnutí ANO výrazně uspělo v krajských volbách na začátku října:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Nepolitická politika v Impulsu: Babiš dělal diskotéky, Hamáček složí Lego

Předsedové parlamentních stran

Rádio Impuls v předvánočním čase zpovídalo předsedy všech parlamentních stran. Politická témata však tentokrát zůstala...

Proč mají mít obědy zdarma i vaše děti? ptal se Farský při boji o rozpočet

Jan Farský ve volebním štábu STAN v Praze. (21. října 2017)

Zákon roku, státní rozpočet na rok 2019 s plánovaným schodkem 40 miliard korun, schvalují ve středu poslanci. Počítá s...

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most proti sezení mimo lavičky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most, která zakazovala sezení mimo lavičky. Vyhověl návrhu ministerstva vnitra,...

Najdete na iDNES.cz