Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Přiveďte ženy a děti a očistěte Tripolis, ozval se psanec Kaddáfí

  18:02aktualizováno  23:07
Libyjský diktátor na útěku Muammar Kaddáfí se opět ozval. Na zvukové nahrávce vyzval všechny libyjské kmeny, aby povstaly proti zahraniční intervenci. Rebelové se domnívali, že zarputilého diktátora obklíčili v jednom z bytových komplexů v Tripolisu. Diktátora se jim ale dopadnout nepodařilo.

Povstalec v Tripolisu míří na portrét Kaddáfího, který se s oblibou nazýval "Africký král králů". (25. srpna 2011) | foto: AP

"Kmeny se musí vydat na pochod na Tripolis. Každý kmen musí ovládnout své okolí a zabránit nepříteli, aby vkročil na neposkvrněnou zem," hřímal Kaddáfí na nahrávce. "Nesmíme těmto krysám Tripolis přenechat, pobijeme je, rychle je porazíme," burcoval své stoupence despota.

Svůj zatím poslední vzkaz adresoval obyvatelům svého rodného města Syrta. Libyjce vyzval, aby přivedli své ženy a děti a očistili Tripolis. S rebely musí bojovat a zničit je, hřímal na nahrávce odvysílané prorežimní televizní stanicí al-Urubá.

"Libye patří Libyjcům, nikoliv agentům, imperialismu, Francii, Sarkozymu nebo Itálii," vzkázal Kaddáfí obyvatelům Syrty. "Tripolis patří vám, nikoliv těm, kteří se spoléhají na NATO," soptil devětašedesátiletý plukovník.

"Nepřítel je jen klamnou představou, NATO ustupuje. Ve vzduchu se navždy neudrží. Nechť je NATO prokleto," hřímal v projevu Kaddáfí a vyjádřil své pevné přesvědčení, že jeho příznivci v severoafrické zemi tvoří stále naprostou většinu a rebelové se před jeho hněvem nikde neschovají.

Boje v Tripolisu

Mluvčí Kaddáfího režimu Musá Ibrahím zatelefonoval do kanceláře tiskové agentury AP v Káhiře a oznámil, že Kaddáfí je stále v Libyi a jeho morálka je stále na výši. "Samozřejmě vede bitvu za naši svobodu a nezávislost," prohlásil Ibrahím.

Boj o Tripolis

Povstalci informovali, že Kaddáfí se skrývá s jedním ze svých synů v bytovém komplexu nedaleko základny Báb al-Azízíja. Budovu ve čtvrti Abú Salím obklíčilo mnoho povstalců. Podle BBC sem dorazily asi tři stovky povstaleckých bojovníků s raketomety a puškami a pustily se do boje s despotovými vojáky.

Na čtvrť, která je údajně baštou Kaddáfího příznivců, v podvečer dopadly bomby NATO a uvolnily tak cestu pro další postup povstalců, kteří prohledali domy a zajali desítky režimních bojovníků.

Podle agentury AP to vypadá, že povstalci před západem slunce čtvrť Abú Salím, kterou drželi v moci vojáci věrní Kaddáfímu, ovládli. Pouštního despotu ani žádného z jeho synů v obléhaných domech ale nenašli.  

Kaddáfího odstřelovači podle BBC zastřelili desítky rebelů i civilistů. Lékař z nedaleké nemocnice řekl, že během dne viděl nejméně dvacet těl a dalších 120 lidí bylo během střelby ve městě zraněno.

Povstalci také prozkoumali tunely a bunkry pod vojenským komplexem Báb al-Azízíja, který dobyli v úterý. Podle zpravodaje BBC nalezli v útrobách vojenského komplexu mnoho mrtvol, z nichž některé byly zohavené.

MAPA: Centrum Tripolisu
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz