Socha Klementa Gottwalda v Hradci Králové - Ruseku, kam ji město nechalo odvézt.

Socha Klementa Gottwalda v Hradci Králové - Ruseku, kam ji město nechalo odvézt. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

OBRAZEM: Gottwald hledí na Hradec i 63 let po Únoru

  • 4
I třiašedesát let po únoru 1948 hledí Klement Gottwald na Hradec Králové. Zatímco ale dřív patřilo vůdci komunistického puče náměstí v centru města, dnes jeho socha stojí v "bezpečné vzdálenosti". Fanoušci historie ji už před lety umístili do polí v přilehlé vísce Rusek.

Zhruba tunová a 3,5 metru vysoká socha od roku 2002 stojí v blízkosti bývalého radiolokačního stanoviště.

"Naším záměrem nebylo, aby se Gottwald díval na Hradec, ale kdyby byl otočený, koukal by do zdi," vysvětlil předseda Východočeského klubu přátel vojenské techniky Miroslav Tuček.

Od té doby se prý návrší říká u Gottwalda a lidé si dělnického prezidenta rádi fotí. Původně stával na dnešním Ulrichově náměstí. Po revoluci skončil v depozitáři, kde mu dělal společnost i vůdce bolševické revoluce Vladimír Iljič Lenin. Jeho socha stávala na hradeckém nábřeží před budovou pedagogické fakulty.

Socha Klementa Gottwalda v Hradci Králové - Ruseku

"Dlouho jsme jezdívali kolem piletického depozitáře. Když jsme se před několika lety doslechli, že město sochu nabízí, požádali jsme o ni a město nám Gottwalda darovalo. Lenin prý skončil v soukromé sbírce, bohužel," řekl Tuček.

Vysvětlil, proč klub, který má zájem hlavně o historickou techniku, po dělnickém vůdci tak prahl: "Gottwald zapadá přibližně do stejného období, ze které je i naše technika, dá se říct, že k sobě dobově pasují."

Gottwald dnes stojí u vísky Rusek poblíž Hradce Králové

Gottwald dnes stojí u vísky Rusek poblíž Hradce Králové


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video