Podle viceprezidenta Centrální rady Židů v Německu Abrahama Lehrera je antisemitismus mezi muslimskými přistěhovalci pro Německo čím dál větší hrozbou, protože se tito lidé v zemi postupně usazují.
„Leží před námi problém arabsko-islámského antisemitismu. Mnoho z příchozích ovlivnily režimy, kde je antisemitismus součástí vládní politiky a židovský stát podle ní nemá nárok na existenci,” uvedl Lehrer pro stanici Deutsche Welle.
Integrační kurzy bude podle Lehrera nutné přizpůsobit lidem v závislosti na zemi jejich původu. „Když lidé přestanou přemýšlet o získání bydlení nebo práce, začnou vyjadřovat své názory,” obává se Lehrer nárůstu antisemitské rétoriky mezi imigranty.
V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše |
„Potřebujeme integrační hodiny, v nichž se budou vyučovat základní hodnoty Německa, jako je demokracie či zacházení se ženami v naší společnosti,” popisuje svoji představu Lehrer, který o návrhu pomluvil jen několik dní před osmdesátým výročím Křišťalové noci, během níž nacisté v říjnu 1938 zaútočili na židovské domy, obchody i synagogy napříč Německem.
Nárůst antisemitské rétoriky v Německu podle Lehrera také úzce souvisí se vzestupem krajně pravicových hnutí. Současné klima v zemi Lehrer přirovnává ke konci Výmarské republiky, kdy hospodářská krize v roce 1929 postupně umožnila nástup Adolfa Hitlera a jeho nacistické strany k moci.
Židé požadují zřízení postu komisaře pro antisemitismus
V průběhu letošního roku se v Německu odehrálo už několik set antisemitských útoků, které mají podle německého ministerstva vnitra ve většině případů na svědomí pravicový extremisté. „Jsme znepokojení šířením antisemitismu. Stále se setkávám s názory, že židé ovládají televizi nebo finanční svět,” říká Lehrer s tím, že se vláda nedokázala vypořádat s projevy antisemitismu. Jako příklad připomíná srpnový pochod neonacistů v Chemnitzu (Saské Kamenici).
Ačkoli se krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD) otevřeně k antisemitismu nehlásí, podle Lehrera pomohla s jeho vzestupem v zemi. „AfD přinejmenším vytváří platformu, kde může antisemitismus růst a otevřeně se projevovat. Strana je například proti obřízce či rituální porážce,” říká Lehrer. Podle něj tak strana přispívá k tomu, že lidé považují antisemitské postoje za normální.
AfD se chce zbavit puncu antisemitismu, založí židovské sdružení |
AfD nicméně s takovým názorem nesouhlasím a popřela, že by propagovala antisemitské myšlenky. Navzdory tvrdé kritice židovských organizací založila v říjnu vnitrostranickou platformu Židé v AfD. Její řady zatím čítají 24 členů, kteří musejí etnicky nebo nábožensky patřit k židovstvu.
Německá Centrální židovská rada vyzvala v reakci na současnou situaci jednotlivé spolkové státy k zavedení postu komisaře pro antisemitismus. Krok by měl signalizovat, že vláda této problematice věnuje pozornost.