V Německu sílí nové krajně pravicové hnutí, žije podle vzoru třetí říše

  17:20aktualizováno  17:20
V Německu závratným tempem narůstají počty stoupenců krajně pravicového hnutí, které neuznává moderní stát a žije podle vzoru nacistické třetí říše. Podle německého ministerstva vnitra se jeho řady jen za poslední dva roky zdvojnásobily na 19 tisíc lidí. Policie se navíc marně snaží o odzbrojení jeho členů.

Německé krajně pravicové hnutí Říšští občané (v německém originálu Reichsbürger) zažívá během posledních dvou let nebývalý úspěch. Německé ministerstvo vnitra oznámilo, že mezi 19 tisíci stoupenci tohoto hnutí eviduje celkem 950 pravicových extremistů. Právě na nejradikálnější členy se chce zaměřit strana Zelených, která navrhuje důkladné prošetření všech členů.

Fotogalerie

Říšští občané podle stanice Deutsche Welle neuznávají autoritu současného vládního systému a namísto toho žijí podle zákonů z období Německé říše a nacistického Německa. Mnozí z nich odmítají platit daně a pokuty. Hnutí na některých místech dokonce vyhlásilo své vlastní území pojmenované jako „Druhá německá říše“, „Svobodné Prusko” nebo „Německé knížectví“.

Stoupenci radikálního hnutí si v rámci svých „nezávislých“ států tisknou vlastní pasy a řidičské průkazy, vyrábějí reklamní trička a vytváří státní vlajky. Fakt, že je tato činnost nezákonná, jim rozhodně nevadí. Na svých webových stránkách se navíc chlubí záměrem „pokračovat v boji proti Spolkové republice Německo“.

27.října 2018 v 12:02, příspěvek archivován: 30.října 2018 v 17:37

Zahl der Reichsbürger hat sich fast verdoppelt https://t.co/cZbhn5XWJP https://t.co/N8D9hQwr1V

Zatímco v roce 2016 evidovala německá zpravodajská služba asi deset tisíc členů tohoto hnutí, v loňském roce už to bylo 16 500. Německá média na začátku října zjistila, že téměř 600 členů hnutí vlastní pušky a pistole, a to navzdory dlouhodobým pokusům policie o jejich odzbrojení. Policisté prozatím odebrali zbrojní pas asi polovině známých stoupenců Říšských občanů.

Říšští občané jsou po zuby ozbrojení

Zjištění veřejnoprávní televize ARD a deníku Süddeutsche Zeitung navíc ukázalo, že členové hnutí jsou v některých spolkových státech po zuby ozbrojení. Například ve státě Braniborsko vlastní 37 příslušníků Říšských občanů dohromady 150 střelných zbraní, ve státě Durynsko má osmnáct stoupenců pro změnu celkem 79 pušek.

Německé bezpečnostní služby během posledních dvou let výrazně zvýšily sledování krajně pravicové scény. Říšští občané se do hledáčku policie dostali v říjnu 2016 poté, co jeden z jejích členů v Bavorsku zastřelil policistu. O několik měsíců později došlo k dalšímu incidentu, při kterém stoupenec hnutí vyhrožoval puškou kolemjdoucím v západoněmeckém městě Trevír.

AfD se chce zbavit puncu antisemitismu, založí židovské sdružení

Naposledy se policie s Říšskými občany střetla minulý měsíc během protestů ve městě Erlenbach v Bádensku-Württembersku, při kterých extremisté zranili několik strážců zákona. 

Mluvčí strany zelených Irene Mihalicová v reakci na události vyjádřila obavu, že „počty Říšských občanů stále nekontrolovatelně narůstají“. Postěžovala si také na to, že „počet odebraných zbrojních průkazů členům hnutí momentálně stagnuje“.

Podle dostupných údajů mají pravicový extremisté v Německu na svědomí od začátku roku 12 000 politicky motivovaných zločinů, a to z celkového počtu 19 508 zaznamenaných případů. Představitelé krajní pravice se navíc podle německého ministerstva vnitra dopustili drtivé většiny antisemitských zločinů, v letošním roce 910 z 1015 incidentů. Představitelé krajní pravice spáchali také 463 z 500 protiislámsky motivovaných zločinů.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Podmínka za útok nožem je mírný, ale přiměřený trest, říká státní zástupce

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

Za směšně nízký označil poškozený muž trest, který u soudu dostal útočník z Egypta, jenž při potyčce před hudebním...

V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

Požár haly v Letech u Prahy je vidět na kilometry daleko. Kouř je cítit až v...

Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach...

Putin předal Nohavicovi Puškinovu medaili. Písničkář zazpíval v ruštině

Písničkář Jaromír Nohavica v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Připnul mu ji...

Písničkář Jaromír Nohavica si v neděli osobně v Kremlu převzal Puškinovu medaili. Udělil mu ji ruský prezident Vladimir...

Další z rubriky

Austrálie dopadla „potravinovou teroristku“, která dávala jehly do jahod

Jahodová farma, Austrálie

Australský soud obvinil padesátiletou ženu, která pracovala jako kontrolorka na jahodové farmě, že do ovoce ukrývala...

Při cvičení NATO nad Finskem mizel signál GPS. Ruský útok, tvrdí Finové

Cvičení Trident Juncture v Norsku

Finsko během vojenského cvičení NATO v Norsku trpělo záhadnými poruchami signálu globálního pozičního systému, neboli...

Slovensko má prvního obviněného za službu ve zbrani na východě Ukrajiny

Ukrajinský voják na frontě nedaleko Avdějevky (14. prosince 2017)

Slovenská policie obvinila Slováka za to, že se na východě Ukrajiny zapojil do bojových operací proruských separatistů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz