Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

George Bush starší: Prezident, který vyhrál válku a prohrál volby

  6:23
George Bush starší se podílel na konci studené války v Evropě a získal světový věhlas díky vyhnání Saddáma Husajna z Kuvajtu. Ale ani válečné vavříny mu nezajistily vítězství v boji o znovuzvolení. Jedna z nejmocnějších politických dynastií Ameriky se však do Bílého domu posléze v osobě Bushova syna vrátila. Bush starší zemřel v pátek ve věku 94 let.
George H. W. Bush na snímku z roku 2006

George H. W. Bush na snímku z roku 2006 | foto: AP

George Herbert Walker Bush se narodil 12. června 1924 v Miltonu ve státě Massachusetts jako syn bankéře z Wall Street a pozdějšího senátora Prescotta Bushe.

Ve věku 94 let zemřel prezident USA z let 1989–1993 George Bush

Když v roce 1941 Japonci napadli Pearl Harbor, mladý George odložil studia, narukoval a ve svých osmnácti letech se stal nejmladším pilotem v americké armádě. U svých spolubojovníků si díky své vytáhlé postavě vysloužil přezdívku Hubeňour. Při jedné misi v Pacifiku v roce 1944 byl sestřelen a z vody ho zachránila americká ponorka.

Po válce se oženil a nastoupil na Yaleovu univerzitu, kde vystudoval ekonomii. Jako válečný veterán měl výhodu, místo obvyklých čtyř let studoval jen dva a půl roku. Po studiích díky kontaktům svého otce rychle našel uplatnění v texaském ropném průmyslu a do svých čtyřiceti let se stal milionářem.

V Texasu se také začal angažovat v republikánské straně. V šedesátých letech dvakrát bojoval o senátorské křeslo za stát Texas, úspěch se však dostavil až v roce 1966, kdy ho zvolili do Sněmovny reprezentantů.

Reaganův viceprezident

George Bush v dolní komoře Kongresu zasedal dvě volební období a vysloužil si přízeň prezidenta Richarda Nixona, který ho v roce 1971 pověřil funkcí velvyslance Spojených států v OSN. Loajalitu k Nixonovi projevoval i po vypuknutí aféry Watergate, kdy působil jako předseda Národní komise Republikánské strany. Nakonec však i on pochopil, že situace je neudržitelná a Nixona vyzval k rezignaci.

Bush v Praze

Na první výročí Sametové revoluce navštívil americký prezident George Bush...

George Bush starší byl historicky prvním americkým prezidentem, který vstoupil na území Československa. Stalo se tak 17. listopadu 1990, v den prvního výročí studentských protestů, po kterých se zhroutil komunistický režim. Bush strávil v Praze jeden jediný den, Čechoslováci ho ale přijali s nadšením. Jeho projev na pražském Václavském náměstí sledovalo sto tisíc lidí. Bush do Česka přijel i jako exprezident v roce 1999, aby oslavil desáté výročí pádu komunismu a převzal Řád Bílého lva.

zdroj. ČTK

Nixonův nástupce Gerald Ford ho poté vyslal do komunistické Číny, se kterou Washington právě opatrně navazoval vztahy. Po návratu z Pekingu na rok usedl v čele CIA a krátce působil na akademické půdě. Tou dobou však už pomýšlel na tu nejvyšší politickou metu a spřádal plány, jak se stát prezidentem Spojených států.

Naskočil do republikánských primárek, prezidentskou nominaci ovšem nakonec získal Ronald Reagan. Guvernér Kalifornie a bývalý herec posléze Bushe přizval, aby se stal jeho viceprezidentem. Toto duo uspělo v prezidentských volbách jak v roce 1980, tak i 1984. Republikáni ovládli i Senát, díky čemuž dostali šanci výrazně změnit směřování USA po éře demokratického prezidenta Jimmyho Cartera.

V roce 1986 propukl skandál Írán-Contras. Reaganova administrativa prodávala zbraně do Teheránu, kde už sedm let vládl nepřátelský islámský režim, a z těchto obchodů financovala jednotky Contras bojující proti sandinistické vládě v Nikaragui. Mnozí členové administrativy odstoupili a spekulovalo se, že Bush o těchto obchodech věděl. Bush to sice popíral, do svého deníku si však tehdy poznamenal: "Jsem jedním z mála lidí, kteří znají všechny detaily té věci".

Po dvou obdobích ve funkci viceprezidenta se stal prezidentem

Bush už od poloviny osmdesátých let plánoval, že Reagana v Bílém domě nahradí. V republikánských primárkách v roce 1988 využil svých zkušeností a vyzdvihl Reaganovu úspěšnou éru, ve které chtěl pokračovat.

Památným se stal jeho výrok na nominační konferenci republikánů, kdy přítomné vyzval, aby mu odezírali ze rtů a neslyšně pronesl: "Žádné nové daně". Následovala jedna z nejdrsnějších kampaní v novodobých dějinách Ameriky, ve které se Bush střetl s demokratickým guvernérem Massachusetts Michaelem Dukakisem.

Jedním z jejích klíčových okamžiků kampaně byl televizní rozhovor, ve které se moderátor Dukakise, zásadního odpůrce trestu smrti, zeptal, jestli by byl pro hrdelní trest, pokud by jeho manželka byla znásilněna a zavražděna. Demokratický kandidát odpověděl záporně a Bushův tým toho hned využil, aby ho označil za politika, který je vůči zločincům příliš shovívavý.

George Bush st.

I díky tomu Bush ve volbách zvítězil a 20. ledna 1989 složil prezidentskou přísahu. Jeho působení v Bílém domě určovala především zahraniční politika. Na konci roku 1989 poslal americké vojáky do Panamy, aby svrhli režim generála Manuela Noriegy, který ohrožoval bezpečnost panamského průplavu. Noriega byl zatčen a v USA stanul před soudem jako obchodník s drogami.

Jen pár týdnů po pádu Berlínské zdi se Bush setkal na Maltě s Michailem Gorbačovem. Sovětský vůdce ho ujistil, že jaderná válka už nehrozí a vyjádřil přání, aby obě velmoci vykročily na cestu k mírumilovné spolupráci. Studená válka skončila. O dva roky později oba státníci podepsali dohodu o snižování stavu jaderných zbraní START.

Válka se Saddámem

Bush zůstane nepochybně nejznámější díky své válce se Saddámem Husajnem. Irácký diktátor v srpnu 1990 napadl bohatý ropný státeček Kuvajt a šéf Bílého domu to okamžitě odsoudil. Během půl roku dal dohromady mezinárodní koalici a získal mandát OSN k invazi. Mezi spojence začlenil i několik arabských zemí – ne proto, aby si zajistil vojenský úspěch, nýbrž proto, aby posílil legitimitu operace.

Když na půdě Kongresu vytyčil čtyři cíle, se kterými Američané šli bojovat do Perského zálivu, nastínil i svoji vizi nového světového pořádku: "V těchto těžkých časech vyvstává před námi i náš pátý cíl - nový světový řád, nová éra oproštěná od hrozby teroru, silnější ve své snaze o spravedlnost a bezpečnější ve svém úsilí o mír. Éra, ve které národy celého světa, Východu i Západu, Severu i Jihu, mohou prospívat a a žít v harmonii. Svět, ve kterém vláda práva vytlačí zákon džungle. Svět, ve kterém národy chápou společnou odpovědnost za svobodu a spravedlnost. Svět, ve kterém silní respektují práva slabých."

No jo, vize...

Američané Bushe vnímali především jako pragmatického politika, kterému chybí výraznější téma. Vypovídá o tom i historka, podle které na Bushe před volbami v roce jeden přítel naléhal, aby si promyslel své dlouhodobější prezidentské plány. Budoucí pán Bílého domu ho podrážděně odbyl: No jo, vize...

Vítězství v Perském zálivu mu vynesly vavříny na poli válečném i diplomatickém, z válečného hrdiny se však rychle stal prezident zaskočený ekonomickými problémy své země. V očích Američanů to byl kariérní politik, který celý život strávil ve Washingtonu a nemá ponětí, jaké problémy trápí obyčejné lidi.

Před volbami v roce 1992 list The New York Times zveřejnil článek, podle kterého se Bush při návštěvě supermarketu upřímně podivoval čtečce čárových kódů. Historka se posléze ukázala jako vymyšlená, ale prezidentovi v souboji s mladým a dravým Clintonem značně ublížila a přispěla k jeho volební porážce.

Na neúspěchy a trable se ovšem postupem času zapomnělo. Zatímco v předvečer prohraných voleb ho podporovalo jen 34 procent Američanů, v roce 2008 to už bylo 60 procent.

Zdroj: Wikipedia

Spojenci udeřili na Saddáma 17. ledna 1991. Po čtyři týdny čelily irácké jednotky zničujícím náletům, poté Američané zaveleli k pozemní invazi a během pár dnů vyhnali Iráčany z Kuvajtu. Bush operaci Pouštní bouře po necelých sto hodinách ukončil, což mu někteří kritici vyčítali - podle nich měl dobýt Bagdád a Saddáma svrhnout.

Bush se hájil, že nechtěl zbytečně prolévat krev amerických vojáků a tvrdil, že o sesazení Husajna ani nikdy neusiloval. "Způsobilo by to nevyčíslitelné lidské i politické ztráty...Museli bychom okupovat Bagdád a ve výsledku v Iráku vládnout," vzpomínal sedm let po konci konfliktu Bush.

Prohrané volby

Zatímco na poli zahraniční politiky sklízel úspěchy, na domácí scéně se mu tolik nedařilo. Americká ekonomika stagnovala a Bush musel řešit obří zadlužení země, které zdědil po svém předchůdci. Aby ho snížil, přistoupil na nátlak demokratů, kteří ovládali Kongres, a souhlasil se zvýšením daní.

Porušil tak svůj neslyšný slib z předvolební kampaně a popudil si střední třídu. Mohl si však připsat i některé dílčí úspěchy. Prosadil zákon na ochranu handicapovaných, zlepšil ochranu ovzduší, zvýšil limity pro legální imigranty o 40 procent a byl v čele jednání o dohodě NAFTA (North America Free Trade Agreement), která zrušila většinu celních bariér mezi USA, Kanadou a Mexikem.

Když začátkem roku 1992 ohlásil, že se bude ucházet o znovuzvolení, zdálo se, že má celkem slušné šance. Ovšem jen nakrátko. Vítězství v Iráku a Bushovy diplomatické úspěchy v kampani hrály jen malou roli, Američany trápila především neutěšená ekonomická situace země.

Demokraté do boje vyslali mladého guvernéra Arkansasu Billa Clintona, který Bushe ostře kritizoval za to, že nedostatečně hájí zájmy střední třídy. Někteří konzervativní republikáni se od Bushe kvůli zvyšování daní odvrátili a volili texaského miliardáře Rosse Perota.

Výsledkem bylo Clintonovo vítězství, Bush jako první republikánský prezident od roku 1932 mandát neobhájil.

Neslintejte v rohu

Po neúspěšných volbách se přesunul s manželkou Barbarou zpět do Texasu. Na tamější univerzitě otevřel knihovnu a muzeum zasvěcené své politické éře. Muzeum disponuje 120 tisíci předměty a více než 45 miliony stran dokumentů.

Po odchodu z Bílého domu si užíval života. Skákal padákem, rybařil na Floridě, věnoval se charitě. "Jen proto, že jste staří, nemusíte sedět a slintat někde v rohu. Jděte ven a dělejte něco. Jděte a užívejte si život," vzkázal všem seniorům při oslavě svých 85. narozenin.

Bushova obhajoba

Joseph S. Nye: Schopný politický manažer je lepší než okázalý vizionář

V posledních letech se potýkal se zdravotními problémy. Lékaři mu zjistili Parkinsonovu chorobu, která ho připoutala na vozík. Na konci roku 2012 strávil dva měsíce v nemocnici kvůli bronchitidě a horečce.

V roce 2013 si nechal oholit vlasy, aby dal najevo solidaritu s chlapcem, který kvůli léčbě leukémie přišel o vlasy. Manželé Bushovi kdysi sami přišli kvůli stejnému onemocnění o dceru. Pauline Robinsonová Bushová zemřela v roce 1953, když jí byly teprve čtyři roky a její rodiče se od té doby výrazně angažovali v podpoře výzkumu léčby rakoviny.

Kromě Pauline měli manželé Bushovi dalších pět dětí. Rodina 41. prezidenta USA je jednou z nejvýznamnějších politických dynastií USA. John (přezdívaný Jeb) Bush byl guvernérem Floridy, nejstarší syn George W. Bush mladší se stal v roce 2001 prezidentem USA. Teprve podruhé v historii se stalo, že prezidentskou funkci vykonával otec a poté syn.

Podle mnohých Američanů se Bush junior po teroristických útocích na USA v roce 2001 rozhodl, že dokončí to, co jeho otec v Perském zálivu načal. Nařídil invazi do Iráku a svrhl diktátora Saddáma Husajna. Američané však za válku a následnou okupaci země zaplatili vysokou cenu. Přesně tak, jak předvídal Bush senior.

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Jestli nepodepíše, bude mít velké problémy, vyhrožuje Trump Ukrajině

Americký prezident Donald Trump varoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského před vážnými problémy, pokud by odstoupil od připravované dohody o využívání ukrajinských nerostných surovin....

Prezident Pavel kritizuje politickou kulturu v Česku. Termín voleb vyhlásí v květnu

Nízkou úroveň politické kultury podle prezidenta Petra Pavla odrážela nedávná mimořádná schůze Poslanecké sněmovny k obraně, jejíž část poslanci uzavřeli veřejnosti. Hlava státu také oznámila, že...

4. dubna 2025  11:41,  aktualizováno  12:02

Opilého řidiče nezastavila ani nehoda, hodnota na testeru ohromila i policisty

I zkušené policisty překvapil tento týden řidič, který boural na Hodonínsku. Namol opilého čtyřiačtyřicetiletého šoféra totiž nezastavila ani srážka s jiným vozidlem, stát zůstal až po nárazu do...

4. dubna 2025  11:53

VIDEO: Jako na střelnici. Ukrajinci rozprášili ruskou kolonu u Kurachove

Nejméně dvanáct kusů vojenské techniky zasáhli ukrajinští dělostřelci a dronaři při útoku na ruskou kolonu, která se za bílého dne pohybovala po silnici nedaleko Kurachove v Doněcké oblasti....

4. dubna 2025  11:44

Zemětřesení ohlašuje pád junty, věří v Barmě. Astrologii naslouchá i její vůdce

Ničivé zemětřesení, které má v Barmě více než tři tisíce obětí, mnozí obyvatelé vykládají jako znamení nelibosti přírody vůči vojenské juntě a jejímu vůdci, generálovi Min Aun Hlainovi. Někteří se...

4. dubna 2025  11:38

VW přidá na auta prodávaná v USA dovozní poplatek, oznámila firma dealerům

Německá automobilka ve sdělení svým prodejcům z 1. dubna uvedla, že na modely prodávané v USA uvalí dovozní poplatek. Přesné částky upřesní do poloviny dubna. Automobilka také dealerům oznámila, že...

4. dubna 2025  11:05

VIDEO: Z Plzně do Prahy bez zádrhelu. Obří tahač v noci přivezl první novou tramvaj

Do hlavní města v noci na dnešek už dorazila z plzeňské továrny první tramvaj zcela nového typu. Kolem půlnoci ji obří tahač dopravil do Ústředních dílen DPP v Hostivaři. Tramvaje Škoda ForCity Plus...

4. dubna 2025  10:49

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr

Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...

Hon na čarodějnice pořádaný evropskou levicí, zastal se Trump Le Penové

Americký prezident Donald Trump označil pondělní odsouzení vůdkyně francouzské krajní pravice Marine Le Penové za hon na čarodějnice pořádaný evropskou levicí. Uvedl to na sociální síti Truth Social....

4. dubna 2025  10:47

S Babišem na Ostravsku. Šéf ANO mluvil o Baníku a slíbil daňové výhody na bydlení

Šéf ANO Andrej Babiš vyrazil za voliči do Moravskoslezského kraje, kde bude kandidovat jako jednička svého hnutí. Při debatě s lidmi mimo jiné prohlásil, že do podzimních sněmovních voleb půjde s...

4. dubna 2025  10:22

Ubodal družku. Do vězení nepůjde, drogy z něj udělaly nepříčetného

Zprošťující rozsudek si v pátek u pardubické pobočky Krajského soudu v Hradci Králové vyslechl pětatřicetiletý muž, který loni v létě v Jevíčku na Svitavsku na autobusové zastávce ubodal svou o rok...

4. dubna 2025  10:09

„Už nejsme takový krávy.“ Tereza Kerndlová vzpomněla na Zeťovou i dětství na lodi

Vysíláme

Sedm let trvalo, než zpěvačka Tereza Kerndlová vydala nové album. Mezitím si zařídila domov ve Španělsku, starala se o nemocnou maminku a trochu se stáhla z veřejného života. Písním z desky...

4. dubna 2025

Odbavovací systém MHD působil spory v koalici, po úpravě bude vlídnější

Vážné rozkoly uvnitř koalice v Hradci Králové v březnu vyvolával odbavovací systém v městské hromadné dopravě. Ve hře bylo dokonce odvolávání politických nominantů z představenstva Dopravního podniku...

4. dubna 2025  9:50

E-shopem roku je Spokojený pes či Alza. Vítěze vybírali sami zákazníci

Soutěž ShopRoku zná své vítěze pro rok 2024. Nákupní rádce Heureka.cz, který spadá do skupiny Heureka Group, letos již pošestnácté ocenil nejlepší české e-shopy napříč různými kategoriemi, a to od...

4. dubna 2025  9:49