Muž, kterému v USA diagnostikovali ebolu, přišel do kontaktu s a až 80 lidmi. Ilustrační snímek

Muž, kterému v USA diagnostikovali ebolu, přišel do kontaktu s a až 80 lidmi. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Muž, kterému v USA našli ebolu, přišel do kontaktu až s 80 lidmi

  • 49
Muž, u kterého lékaři v USA diagnostikovali ebolu, před uzavřením do karantény přišel do kontaktu s až 80 lidmi. Čtyři členové jeho rodiny musí kvůli potenciální nákaze zůstat v izolaci. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na texaské úřady.

Dvaačtyřicetiletý muž identifikovaný americkými médii jako Thomas Duncan přiletěl 20. září do USA z Libérie běžnou linkou přes Brusel. Do dallaské nemocnice přišel s horečkou a bolestmi břicha již minulý pátek. Lékaři však muže, který několik dní předtím pobýval v Libérii, neuznali za hodného hospitalizace a on odešel domů, píše server BBC.

Epidemie eboly

Duncanův synovec Josephus Weeks televizní stanici NBC News řekl, že dva dny poté musel zavolat lékařům ze Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), neboť se „vážně obával, že se mu (strýci) nedostalo odpovídající péče“. Než jej v neděli odvezla sanitka, spatřili jej svědci, jak zvrací na ulici. „Celá jeho rodina křičela. Vyšel ven a všechno v okolí pozvracel,“ popsal Reuters jeden z obyvatel okolí Mesud Osmanovic scénu předcházející nástupu do vozu lékařské ambulance.

Úřady Američany uklidňují, že se rozšíření nemoci v zemi podaří zabránit. Mezitím se objevují zprávy o dalších pacientech jevících příznaky podobné ebole - mimo jiné na Havaji - jejichž nákaza však dosud nebyla potvrzena.

Na ebolu zemřelo už přes 3 300 lidí

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že počet obětí eboly v západní Africe dosáhl 3 338 z celkového počtu 7 187 nakažených. Situace se však podle WHO už druhý týden zlepšuje.

Největší podíl na celkovém poklesu počtu nakažených má právě liberijská metropole Monrovia. Z minulého týdne není znám totiž ani jeden nový případ. WHO ale upozornila, že lidé úřadům stále nehlásí všechny nakažené. V Guineji klesl počet nově hlášených případů minulý týden na 50, a je tak nejnižší od konce srpna. Poprvé byla ale ebola potvrzena v guinejském městě Beyla, které leží jen 50 kilometrů od hranice s Pobřežím slonoviny.

V Londýně se ve čtvrtek sešli politici a odborníci na dárcovské konferenci, kterou společně uspořádaly britská a sierraleonská vláda. Zabývat se bude hlavně možnostmi, jak může Africe v boji s nemocí pomoci mezinárodní společenství. Samotná Británie přislíbila na boj s ebolou už 120 milionů liber (asi 4,2 miliardy korun).

Ebola patří mezi nejagresivnější viry, s jakými se kdy lidstvo setkalo. Přenáší se stykem s tělními tekutinami infikovaného. Inkubační doba se pohybuje od dvou dní do tří týdnů. Mezi prvotní příznaky patří vysoká teplota, nevolnost, zvracení nebo průjem. V pozdějším stádiu nemoci nastoupí krvácivé projevy.

Co způsobuje virus ebola

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video