„Hlasování v Sněmovně je varovným momentem,“ odvětil šéf mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič na dotaz iDNES.cz, jestli změnilo hlasování o misích jeho postoj k hlasování o důvěře vládě.
„Toto bylo rozhodnutí vlády, která KSČM důvěru nedala,“ uvedl ale také Grospič. Pro vyslání vojáků do Afghánistánu, Iráku či Pobaltí bylo minulý týden sedm stran ve Sněmovně, jen KSČM a SPD Tomia Okamury byly proti.
Jasně pro podporu vlády, kterou bude i při druhém pokusu sestavovat Andrej Babiš, se vyslovil komunistický poslanec Jiří Valenta.
„Vzhledem k tomu, že mise byly nyní schváleny Sněmovnou, i proti našemu odporu, a tudíž nebudou již součástí vládního prohlášení, které předpokládá naší toleranci, nevidím nyní zatím k nepodpoře vlády žádný relevantní důvod,“ sdělil iDNES.cz Valenta.
„To, že umožníme vznik vlády, musíme obhájit před voliči a hlavně před straníky. Politický závazek, prohlášení, by neměl být k levici provokující a konfliktní, opak by přinesl komplikace,“ odvětil na otázku k podpoře vlády poslanec za KSČM a bývalý místopředseda Jiří Dolejš.
Vládu se pokusí sestavit šéf ANO Andrej Babiš, kterého prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje premiérem. Babiš teď sází na to, že vytvoří vládu s ČSSD, které vysloví při hlasování důvěru komunisté a dál ji budou tolerovat.
Kromě zdanění náhrad církvím jde i o veřejné vlastnictví vody
Komunisté proto chtějí s Babišem dojednat „toleranční patent“. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik řekl, že jeho součástí bude zdanění církevních restitucí, což je bod na kterém komunistická podpora vlády stojí nejvíce. A Babiš opáčil, že se zdaněním náhrad církvím souhlasí, protože o tom mluví již několik let.
Babiš souhlasí s podmínkou komunistů zdanit církevní restituce![]() |
Komunisté mají více požadavků na vládu, kterou by tolerovali. Kromě zdanění restitucí jsou to také trvalý růst minimální mzdy, valorizace důchodů, zvýšení podílu veřejného vlastnictví zdrojů vody, ochrana přírodního bohatství, nezvyšování spoluúčasti ve zdravotnictví péči či zákaz privatizace zdravotnických zařízení. „Jsme ochotni se zavázat pouze k podpoře vzniku vlády, nikoli k podpoře trvalé. Pak můžeme hovořit o toleranci,“ uvedl už také šéf KSČM Vojtěch Filip.
Už 16. června, tedy den poté, kdy lídr ČSSD Jan Hamáček vyhlásí výsledek referenda sociální demokracie o tom, zda jít do vlády, bude postoj KSČM projednávat výkonný výbor strany.
Ondráček: Nejdřív to povím kolegům, až pak novinářům
Mezi poslanci KSČM jsou tací, kteří svůj postoj při hlasování o vládě zatím tají. „Nepředpokládáte, že bych o svém postoji informoval média dříve než své kolegy? Jak budu hlasovat o důvěře, se dozvíte až to bude na pořadu dne,“ odvětil na otázku iDNES.cz poslanec Zdeněk Ondráček.
„Politický orgán naší strany stanovil mantinely vyjednávání a bude na něm, aby zhodnotil, jak se s tím vyjednávací tým popasoval. Jelikož nejsem členem vyjednávacího týmu a neznám podrobnosti z vyjednávání, budu sám zvědav na otázky a odpovědi, které zazní na jednání orgánů KSČM,“ odvětil iDNES.cz poslanec Leo Luzar.
To, že komunisté jsou si vědomi ceny, kterou teď pro Babiše mají, dal již v pátek jasně najevo poslanec KSČM Alexander Černý. „Budou muset vzít na vědomí, že máme také nějaké požadavky a priority. Buď se podle toho zařídí, nebo budou, ať referendum ČSSD dopadne jakkoli, muset hledat jinou alternativu,“ řekl ve Sněmovně Černý.