Barcelona protestuje proti rozhodnutí Madridu omezit katalánskou autonomii (21....

Barcelona protestuje proti rozhodnutí Madridu omezit katalánskou autonomii (21. října 2017) | foto: Reuters

Neustoupíme, dušují se Katalánci. Jsou ochotni za nezávislost umírat?

  • 175
Katalánský regionální parlament hodlá dál bránit suverenitu regionu a demokracii, sdělila v sobotu jeho předsedkyně Carme Forcadellová. Politička tak reagovala na rozhodnutí ústřední vlády v Madridu dočasně omezit autonomii regionu do předčasných regionálních voleb.

Od Forcadellové se nyní očekává, na kdy svolá zasedání regionálního parlamentu, který má projednat, jak reagovat na poslední krok španělského premiéra Mariana Rajoye. Premiér požádal Senát, aby mimo jiné umožnil rozpustit katalánskou regionální vládu a předat její pravomoci kabinetu v Madridu, případně dočasné náhradní správě dosazené ústřední vládou.

Ke svolání katalánského regionálního parlamentu v sobotu vyzval předseda regionální vlády Carles Puigdemont poté, co postup Madridu označil za „nejhorší útok“ proti Katalánsku od dob diktatury Franciska Franka.

„Jsme odhodláni bránit demokracii, neuděláme žádný krok zpět. Dlužíme to našim občanům, zavazujeme se, že budeme pracovat bez odpočinku, aby parlament nadále obhajoval to, pro co Katalánky a Katalánci hlasovali,“ reagovala Forcadellová podle katalánského deníku La Vanguardia.

Šéfka parlamentu také označila rozhodnutí Rajoye za „státní převrat“ a prohlásila, že španělský premiér „chce, aby (regionální) parlament přestal být demokratický“. Rajoy si podle ní není vědom toho, že útočí na instituce, napadá občany, jejichž práva jsou porušována. Řekla, že Rajoy „překročil všechny hranice“.

Katalanista: Vyhlášení nezávislosti by se neobešlo bez násilí

Rajoy v sobotu oznámil, že jeho vláda uplatní článek 155 španělské ústavy, který umožňuje zasáhnout do chodu institucí regionu. Cílem je podle něho obnovit ústavní pořádek a co nejrychleji uspořádat nové volby do regionálního parlamentu. Madrid si dělá naději, že separatistické strany přijdou o těsnou většinu ve prospěch prošpanělských formací.

Katalánská krize

Španělský ministr zahraničí Alfonso Dastis v sobotu v rozhovoru pro BBC prohlásil, že ústřední vláda chce ustanovit správu, která bude řídit každodenní záležitosti Katalánska podle katalánských zákonů a norem. „Doufám, že všichni budou ignorovat veškeré pokyny, které budou chtít vydat, protože k tomu nebudou mít zákonné pravomoci,“ prohlásil Dastis.

Experti soudí, že konflikt mezi španělskou a katalánskou vládou dospěl do své finální fáze a separatistům zbývají dvě možnosti. Tou první je, že katalánský parlament odhlasuje nezávislost.

„Problém je v tom, že faktické vyhlášení nezávislosti by se v této situaci asi neobešlo bez násilí. V Katalánsku je takřka 12 000 příslušníků španělských policejních složek, takže 17 000 Mossos (Mossos d’Esquadra, katalánská policie, pozn. red.) by teritorium muselo pod svou kontrolu dostat jen silou,“ píše na svém blogu katalanista Jiří Pešek, podle nějž ve vzduchu visí nevyslovená otázka, jestli jsou separatisté připravení za nezávislost umírat.

Druhou možností je, že Puigdemont přizná porážku a vyhlásí předčasné volby. „Ve světle současné situace je to nejspíš jediné mírové řešení a zároveň při dobré argumentaci východisko, které by katalánským představitelům umožnilo zachovat si před svými voliči tvář,“ píše Pešek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video