Jména ministrů strany určí po referendu ČSSD, program koalice je hotov

  13:02aktualizováno  13:02
Až zřejmě na počátku června bude premiér v demisi Andrej Babiš s jistotou vědět, zda je sociální demokracie ochotna jít s ANO do menšinové koaliční vlády tolerované komunisty. To už by mělo být po vnitrostranickém referendu ČSSD. A až pak chtějí Andrej Babiš a Jan Hamáček řešit jména možných ministrů.

Šéf ČSSD Jan Hamáček (vlevo) a premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na sjezdu ČMKOS v Praze (27.4.2018) | foto: ČTK

„O případných jménech ministrů budeme jednat až po referendu,“ sdělil ve středu iDNES.cz šéf ČSSD Hamáček. Obdobně se vyjádřil již o den dříve předseda ANO Babiš. Oba se ještě spolu s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem potkají v pátek, o týden později by ČSSD mohla vyhlásit přesný termín a otázku vnitrostranického referenda.

Otázka by podle Hamáčka mohla rámcově znít: Souhlasíte s tím, aby sociální demokracie vstoupila do koaliční vlády s hnutím ANO za těchto podmínek?

Zimola by rád, aby členové předem věděli i jména ministrů

„Program jsme si vyjasnili, finalizujeme jeho písemnou podobu, předpokládám, že své si bude chtít říct i třetí, tolerující partner. O technických záležitostech vnitrostranického hlasování rozhodne předsednictvo strany příští týden. To se týká i jmen budoucích ministrů. Za sebe však mohu říct, že bych byl rád, kdyby členové strany při svém rozhodování již věděli, kdo bude za ČSSD do vlády navrhován,“ sdělil iDNES.cz první místopředseda sociální demokracie Jiří Zimola.

ČSSD má získat post ministra vnitra, jímž by byl téměř jistě předseda strany Jan Hamáček. Dále ministerstvo zahraničí, kde se zatím spekuluje o europoslanci Miroslavu Pochem, k němuž ovšem může mít připomínky prezident Miloš Zeman, protože nepatřil mezi jeho podporovatele. Zahraničí si ČSSD vybrala před obranou. Zemanovi by byl bližší současný velvyslanec v USA Hynek Kmoníček, ale ten nemá ve straně tak silnou pozici jako Poche. Sociální demokracie má obsadit také sociální věci, zemědělství a kulturu.

Komunisté chtějí oběma stranám mluvit do výběru některých ministrů. V případě ANO do toho, kdo má být ministr spravedlnosti a zdravotnictví, u ČSSD do toho, kdo povede vnitro a zemědělství.

Všichni členové ČSSD dostanou k hlasování i koaliční smlouvu

Hamáček potvrdil, že program možné koalice už není předmětem sporu. „U programu jde o zapracování dohodnutého kompromisu do návrhu finálního textu. O návrhu koaliční smlouvy budeme jednat v pátek. Oba texty budou předloženy členům strany jako podklad pro rozhodování v referendu,“ sdělil iDNES.cz Hamáček.

Hlasování členů nebude zřejmě elektronické, a to kvůli tomu, že ještě nebyla zaregistrována změna stanov ČSSD. Zřejmě se tak sejdou místní organizace ČSSD, projednají návrh koaliční dohody a programového prohlášení a v tajném hlasování se vyjádří, zda má strana do koalice s ANO jít. Referendum bude platné, když se hlasování zúčastní nejméně čtvrtina členů ČSSD. Vyjednávání s ČSSD podpořil už v úterý republikový výbor ANO

Otazník je stále však nad tím, jestli se lídři stran vůbec shodnou na pojistkách v koaliční smlouvě - jde o požadavek ČSSD, aby trestně stíhaný člen vlády rezignoval v případě již nepravomocného odsouzení. Sociální demokraté také chtějí, aby byli z předních funkcí ve Sněmovně odvoláni zástupci hnutí SPD Tomia Okamury. Okamura z postu místopředsedy Sněmovny a šéfové dvou výborů Radim Fiala z hospodářského a Radek Koten z bezpečnostního sami odstoupit nechtějí. Vyjádření politiků ANO dosud ukazovala na to, že ani jedné z těchto věcí není Babišovo hnutí nakloněno.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Nadace Agrofert podpoří péči o umírající, hospicům rozdělí devět milionů

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Sektor hospicové a paliativní péče, tedy péče o umírající pacienty, v Česku trpí podfinancováním a celkovým zanedbáním....

Obrana spouští mamutí zakázku za 50 miliard. Vybere pásové obrněnce

Obrněnec Puma během armádních testů na Libavé

Ministerstvo obrany spouští historicky největší armádní zakázku v hodnotě až 50 miliard korun. Začíná s výběrem...

Úředníci stavbu apartmánů ve Špindlu přezkoumávat nemusí, rozhodl soud

Dva úředníci čelí obvinění kvůli povolení dvou apartmánových domů (na snímku...

Někdejší vrcholový manažer společnosti ČEZ Vladimír Schmalz neuspěl u Krajského soudu v Hradci Králové se svými...

Najdete na iDNES.cz