Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

K prezidentské volbě nezapomeňte průkaz, který prokáže občanství

Sledujeme on-line   7:00aktualizováno  7:00
Po několika měsících jdeme opět k volbám. Tentokrát z výsledku hlasování vzejde nová hlava státu. První kolo hlasování proběhne v pátek 11. ledna a v sobotu 12. ledna. Nerozhodne-li se v prvním kole voleb, bude se o dva týdny později konat kolo druhé.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, se musí volič odebrat za plentu, jinak mu nebude hlasování umožněno. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin. První den hlasování skončí ve 22 hodin. V sobotu budou místnosti otevřené od 8 do 14 hodin.

Ve volební místnosti budou na viditelném místě vyvěšeny vzory hlasovacích lístků označené nápisem "VZOR", dále prohlášení kandidáta o vzdání se kandidatury nebo informace o ztrátě volitelnosti kandidáta i případná informace o tiskových chybách na hlasovacích lístcích s uvedením správného údaje.

Ve volební místnosti musí být zákon o volbě prezidenta republiky a voliči si jej mohou na vyžádání zapůjčit.

Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den volby, tedy 12. ledna 2013, oslavil 18. narozeniny. Ve druhém kole pak může volit i občan České republiky, který alespoň druhý den druhého kola volby dosáhl věku 18 let.

Volič po příchodu do volební místnosti musí volební komisi prokázat svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem, platným cestovním, diplomatickým nebo služebním pasem České republiky či cestovním průkazem.

Volič, který svou totožnost takto neprokáže, hlasovat nemůže.

Ti, kdo jdou hlasovat s voličským průkazem, musí tento průkaz odevzdat volební komisi. Mohou s ním volit v jakémkoli volebním okrsku v Česku či na zastupitelském nebo konzulárním úřadě České republiky v zahraničí, ale jen jednou.

Každý volič dostane od komise prázdnou úřední obálku, tedy obálku s úředním razítkem příslušného obecního nebo městského úřadu, úřadu městyse, magistrátu, úřadu městského obvodu nebo městské části či újezdního úřadu.

Hlasovací lístek se tiskne samostatně pro každého zaregistrovaného kandidáta. Na každém hlasovacím lístku je uvedeno číslo určené losem, příslušnost kandidáta k určité politické straně, politickému hnutí či údaj o jeho politické příslušnosti. Na hlasovacím lístku je i uvedeno, jestli kandidáta navrhli poslanci, senátoři, nebo občan. 

Hlasovací lístky jsou opatřeny otiskem úředního razítka ministerstva vnitra.

Hlasovací lístky měli voliči dostat nejpozději 3 dny před dnem volby, tedy do úterý 8. ledna. Pokud volič lístky ztratil, poškodil nebo zjistil, že nemá všechny, může ve volební místnosti požádat o vydání nové kompletní sady hlasovacích lístků.

Od komise dostane lístky také volič, který hlasuje na voličský průkaz a své lístky si v místě trvalého bydliště nevyzvedl.

Po obdržení úřední obálky, případně hlasovacích lístků, se musí volič odebrat za plentu, jinak mu nebude hlasování umožněno.
 
Tam vloží do úřední obálky jeden hlasovací lístek kandidáta, pro něhož se rozhodl. Tento hlasovací lístek se nijak neupravuje.
 
Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, hlasovací lístky, které jsou přetržené, a hlasovací lístky, které nejsou vloženy do úřední obálky. Poškození nebo přeložení hlasovacího lístku anebo provedení různých oprav na hlasovacím lístku nemá vliv na jeho platnost, pokud jsou z něho patrny potřebné údaje.

Volba prezidenta

Hlas bude neplatný, když bude v úřední obálce několik hlasovacích lístků.
 
Poté, co volič opustí prostor za plentou, vhodí úřední obálku s hlasovacím lístkem před volební komisí do volební schránky. Každý volič hlasuje osobně, zastoupení není přípustné. To znamená, že by obálku do urny nemělo vhazovat ani dítě, které s sebou rodiče k volbám vzali.

S voličem, který nemůže sám vybrat hlasovací lístek kvůli zdravotnímu postižení nebo z jiných důvodů, nemůže číst či psát, může být za plentou i jiný volič, ne však člen okrskové volební komise, a voličem vybraný hlasovací lístek za něho vložit do úřední obálky a popřípadě i úřední obálku vložit do volební schránky.

Volič může požádat kvůli závažným, zejména zdravotním nebo rodinným, důvodům obecní úřad a ve dnech voleb volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, ale na území volebního okrsku. V takovém případě volební komise vyšle k voliči dva své členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu z celkového počtu platných hlasů oprávněných voličů, kteří se voleb zúčastnili a odevzdali platný hlas, bude se konat druhé kolo voleb za 14 dnů po začátku prvního kola volby.
 
Případné druhé kolo prezidentské volby se tak bude konat v pátek 25. ledna od 14 do 22 hodin a v sobotu 26. ledna od 8 do 14 hodin.

Fotogalerie

Do druhého kola hlasování postupují dva kandidáti, kteří obdrželi v prvním kole nejvíce odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů.
 
Pokud se na prvním místě umístilo více kandidátů se stejným počtem hlasů, postupují do druhého kola všichni tito kandidáti pouze z prvního místa. Pokud obdrží shodný počet hlasů kandidáti, kteří se umístili na druhém místě, postupují do druhého kola volby prezidenta kandidát z prvního místa a všichni kandidáti z druhého místa.

Pokud kandidát, který postoupil do druhého kola volby, přestane být volitelný před druhým kolem volby anebo se práva kandidovat vzdá, postupuje do druhého kola volby kandidát, který v prvním kole získal další nejvyšší počet hlasů. Při rovnosti odevzdaných hlasů postupují všichni takoví kandidáti. Druhé kolo volby prezidenta se koná i tehdy, účastní-li se ho pouze jeden kandidát.

Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal ve druhém kole volby nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů.

Hlasovací lístky pro druhé kolo prezidentské volby volič obdrží ve volební místnosti.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Činnost NBÚ bude kontrolovat Rozner. Je to slušný člověk, hájí ho SPD

Poslanec Miloslav Rozner (SPD)

Předsedou sněmovní komise pro kontrolu činnosti Národního bezpečnostního úřadu se stal poslanec hnutí Svoboda a přímá...

Dobrovolníci z vlčí hlídky objevili v Krušných horách rysí stopy

Stopa rysa z Krušných hor.

V centrální části Krušných hor se opět pohybuje vzácný rys ostrovid. Stopy objevili minulý týden dobrovolníci z...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...Najdete na iDNES.cz