Islámský stát sepsal pravidla pro novináře. Musí přísahat věrnost vůdci

  20:01aktualizováno  20:01
Islámský stát v syrské provincii Dajr az-Zaur představil pravidla pro „své“ novináře. Ti mají přísahat věrnost vůdci radikálů abú Bakrovi al-Baghdádímu a nesmí spolupracovat s nepřátelskými médii. Pravost pravidel zveřejněných na syrském webu není možné ověřit, podle odborníka na Islámský stát však vypadají věrohodně.

Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek) | foto: AP

Jak je práce reportérů v Sýrii a Iráku nebezpečná ukazují nedávné vraždy dvou amerických novinářů Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa. Většina zahraničních žurnalistů proto oblast pod kontrolu samozvaného Islámského státu (IS) raději opustila. Nicméně někteří převážně místní novináři zůstávají, aby dál dokumentovali probíhající konflikt.

Syria Deeply

Internetovou stránku založili v roce 2012 Lara Setrakianová a Azeo Fables. Snaží se nezávisle pokrývat konflikt v Sýrii. Je součástí newyorkské organizace News Deeply, pomáhající s rozvojem médií. Spolupracuje s nezávislými novináři na Blízkém východě.

Islamisté nyní v syrské provincii Dajr az-Zaur, která leží poblíž iráckých hranic, představili svá pravidla pro reportéry v oblasti, kterou ovládají. Mnoho novinářů po seznámení se s nimi raději uprchlo, někteří se rozhodli podřídit.

Amer, novinář z provincie Dajr az-Zaur, pro web Syria Deeply uvedl, že zůstávat na území Islámského státu je rizikové, nicméně jeho motivace je silnější. Cítí, že někdo musí zůstat, aby informoval svět.

„Setkání s prezentací nových pravidel bylo uspořádáno pro nezávislé novináře a vedli ho pověřenci IS pro média. Ti ukázali, jak má podle nich novinářská práce vypadat,“ uvedl. Na setkání je zástupci IS seznámili s jedenácti podmínkami, které musí novináři dodržovat.

Když prezentace skončila, většina novinářů podepsala kolující prohlášení podmínek dohody. Ti, kteří nesouhlasili, podle Amera opustili zemi.

Smrt novináře

Islamisté po novinářích chtěli především přísahat věrnost jejich vůdci abú Bakrovi al-Bagdádímu. Poté se museli zavázat, že nebudou spolupracovat s televizními stanicemi, které jsou na černé listině radikálů, jako je katarská al-Džazíra či saúdská al-Arabíja. Reportéři smějí mít účty na sociálních sítích a blozích, nicméně úřad IS pro média musí znát jejich jména a adresy.

Radikálové budou dodržování pravidel sledovat. Reportéři, kteří je poruší, se jim budou zodpovídat.

Pravost zveřejněných pravidel není možné nezávisle ověřit. Odborník na Islámský stát z Mezinárodního centra pro studium radikalismu na univerzitě King’s College London Shiraz Maher ovšem připouští, že pravidla mohou být pravá. „Jsou napsány tak, jak bychom od Islámského státu čekali,“ řekl britskému listu The Independent.

Pravidla islamistů podle aktivisty připomínají cenzuru za Asada

Jeden ze syrských novinářů, který oblast po zveřejnění pravidel opustil, na Facebook napsal, že útěk byl velmi složitý. Islamisté mu stále posílali zprávy, v nichž ho zastrašovali a vyhrožovali mu zabitím příbuzných.

Fotogalerie

„Pronásledování aktivistů má za cíl odradit je od informování o represích, které se Islámský stát snaží v oblastech zavést. Novináři se rychle stali pro Islámský stát nepřítelem číslo jedna. Snaží se je umlčet za každou cenu, podobně, jako to dělal Asadův režim na začátku revoluce,“ cituje ho Syria Deeply.

Zatímco režim prezidenta Bašára Asada podle něj aktivisty zatýkal, mučil či dlouhodobě věznil, v případě IS jsou aktivisté nahlíženi jako bezvěrci a jsou posílání na smrt hned. „IS vyhrožoval, že zatkne mé příbuzné, aby mě zastavil v šíření zpráv o jeho praktikách na internetu,“ doplnil.

Mladík organizoval ve svém městě občanské hnutí, které usilovalo o vybudování svobodných a demokratických institucí. Pod vládou IS však jeho plány ztroskotaly. „Islámský stát všechny organizace rozpustil, protože se domnívá, že jsou to instituce pro bezvěrce a pro Západ,“ uzavírá své vyprávění.

Islámský stát se stal hrozbou pro západní novináře:

Jedenáct pravidel Islámského státu pro novináře

1) Dopisovatelé musí přísahat věrnost chalífovi abú Bakrovi al-Baghdádímu. Jsou poddanými Islámského státu a jako poddaní jsou povinni přísahat loajalitu svému imámovi.

2) Jejich práce bude pod výhradní kontrolou úřadu IS pro média.

3) Novináři mohou pracovat přímo pro mezinárodní tiskové agentury (jako jsou Reuters, AFP a AP), ale musí se vyhýbat práci pro mezinárodní či místní televizní kanály. Nesmí jim dodávat žádný exkluzivní materiál, ani s nimi být v kontaktu.

4) Novináři nesmí spolupracovat žádným způsobem s televizními stanicemi, které jsou na černé listině kvůli boji proti islámským zemím (jako jsou al-Džazíra, al-Arabíja a Orient). Kdo to poruší, bude hnán k odpovědnosti.

5) Novinářům je dovoleno psát o událostech v provincii bez zpětného informování mediálního úřadu IS. Všechny publikované práce a fotografie však musí být opatřeny jménem novináře i fotografa.

6) Novináři nemohu publikovat žádné reportáže (tištěné či vysílané), aniž by předem informovali úřad IS pro média.

7) Novináři mohou mít své vlastní účty na sociálních sítích a blozích sloužících k šíření zpráv a fotografií. Nicméně, mediální úřad IS musí mít adresy a jména těchto účtů a stránek.

8) Novináři se musí podřídit regulacím, když fotografují v oblastech IS, a vyhnout se natáčení míst a bezpečnostních akcí, kde je fotografování zakázáno.

9) Mediální úřad IS bude sledovat práci místních novinářů uvnitř oblasti IS a ve státních médiích. Jakékoliv porušení pravidel povede k zákazu novinářské práce a dotyčný se z něj bude zodpovídat.

10) Pravidla nejsou konečná a mohou se měnit v závislosti na podmínkách a stupni spolupráce mezi novináři a jejich oddanosti bratrům v úřadech médií IS.

11) O novinářskou licenci je nutné si pořádat na úřadu médií IS.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Macron je palácový politik, žluté vesty zklamal, řekl analytik v Rozstřelu

Politolog Jan Eichler v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (11. prosince 2018)

Víkendovými demonstracemi pokračovala krize ve Francii. Intenzita protestů se stále zvyšuje, začíná se ukazovat celková...

Ponižující hra o čas. Média obvinila Mayovou, že uvrhla zemi do chaosu

Britská premiérka Theresa Mayová při vstoupení v parlamentu (10. 12. 2018)

Za ponižující a chaotickou označuje britský i zahraniční tisk situaci v Londýně po pondělním rozhodnutí premiérky...

Brazilský léčitel strká lidem hřeby do nosu. A nejen to, údajně znásilňoval

Brazilský guru Joao de Deus při jedné ze svých seancí (23. 02. 2012)

Brazilský guru Joao Teixeira de Faria čelí obvinění dvanácti žen, že je sexuálně obtěžoval. Jedna z nich dokonce tvrdí,...

Najdete na iDNES.cz