Islámský stát sepsal pravidla pro novináře. Musí přísahat věrnost vůdci

  20:01aktualizováno  20:01
Islámský stát v syrské provincii Dajr az-Zaur představil pravidla pro „své“ novináře. Ti mají přísahat věrnost vůdci radikálů abú Bakrovi al-Baghdádímu a nesmí spolupracovat s nepřátelskými médii. Pravost pravidel zveřejněných na syrském webu není možné ověřit, podle odborníka na Islámský stát však vypadají věrohodně.

Přehlídka bojovníků Islámského státu ve městě Rakká (nedatovaný snímek) | foto: AP

Jak je práce reportérů v Sýrii a Iráku nebezpečná ukazují nedávné vraždy dvou amerických novinářů Jamesa Foleyho a Stevena Sotloffa. Většina zahraničních žurnalistů proto oblast pod kontrolu samozvaného Islámského státu (IS) raději opustila. Nicméně někteří převážně místní novináři zůstávají, aby dál dokumentovali probíhající konflikt.

Syria Deeply

Internetovou stránku založili v roce 2012 Lara Setrakianová a Azeo Fables. Snaží se nezávisle pokrývat konflikt v Sýrii. Je součástí newyorkské organizace News Deeply, pomáhající s rozvojem médií. Spolupracuje s nezávislými novináři na Blízkém východě.

Islamisté nyní v syrské provincii Dajr az-Zaur, která leží poblíž iráckých hranic, představili svá pravidla pro reportéry v oblasti, kterou ovládají. Mnoho novinářů po seznámení se s nimi raději uprchlo, někteří se rozhodli podřídit.

Amer, novinář z provincie Dajr az-Zaur, pro web Syria Deeply uvedl, že zůstávat na území Islámského státu je rizikové, nicméně jeho motivace je silnější. Cítí, že někdo musí zůstat, aby informoval svět.

„Setkání s prezentací nových pravidel bylo uspořádáno pro nezávislé novináře a vedli ho pověřenci IS pro média. Ti ukázali, jak má podle nich novinářská práce vypadat,“ uvedl. Na setkání je zástupci IS seznámili s jedenácti podmínkami, které musí novináři dodržovat.

Když prezentace skončila, většina novinářů podepsala kolující prohlášení podmínek dohody. Ti, kteří nesouhlasili, podle Amera opustili zemi.

Smrt novináře

Islamisté po novinářích chtěli především přísahat věrnost jejich vůdci abú Bakrovi al-Bagdádímu. Poté se museli zavázat, že nebudou spolupracovat s televizními stanicemi, které jsou na černé listině radikálů, jako je katarská al-Džazíra či saúdská al-Arabíja. Reportéři smějí mít účty na sociálních sítích a blozích, nicméně úřad IS pro média musí znát jejich jména a adresy.

Radikálové budou dodržování pravidel sledovat. Reportéři, kteří je poruší, se jim budou zodpovídat.

Pravost zveřejněných pravidel není možné nezávisle ověřit. Odborník na Islámský stát z Mezinárodního centra pro studium radikalismu na univerzitě King’s College London Shiraz Maher ovšem připouští, že pravidla mohou být pravá. „Jsou napsány tak, jak bychom od Islámského státu čekali,“ řekl britskému listu The Independent.

Pravidla islamistů podle aktivisty připomínají cenzuru za Asada

Jeden ze syrských novinářů, který oblast po zveřejnění pravidel opustil, na Facebook napsal, že útěk byl velmi složitý. Islamisté mu stále posílali zprávy, v nichž ho zastrašovali a vyhrožovali mu zabitím příbuzných.

Fotogalerie

„Pronásledování aktivistů má za cíl odradit je od informování o represích, které se Islámský stát snaží v oblastech zavést. Novináři se rychle stali pro Islámský stát nepřítelem číslo jedna. Snaží se je umlčet za každou cenu, podobně, jako to dělal Asadův režim na začátku revoluce,“ cituje ho Syria Deeply.

Zatímco režim prezidenta Bašára Asada podle něj aktivisty zatýkal, mučil či dlouhodobě věznil, v případě IS jsou aktivisté nahlíženi jako bezvěrci a jsou posílání na smrt hned. „IS vyhrožoval, že zatkne mé příbuzné, aby mě zastavil v šíření zpráv o jeho praktikách na internetu,“ doplnil.

Mladík organizoval ve svém městě občanské hnutí, které usilovalo o vybudování svobodných a demokratických institucí. Pod vládou IS však jeho plány ztroskotaly. „Islámský stát všechny organizace rozpustil, protože se domnívá, že jsou to instituce pro bezvěrce a pro Západ,“ uzavírá své vyprávění.

Islámský stát se stal hrozbou pro západní novináře:

Jedenáct pravidel Islámského státu pro novináře

1) Dopisovatelé musí přísahat věrnost chalífovi abú Bakrovi al-Baghdádímu. Jsou poddanými Islámského státu a jako poddaní jsou povinni přísahat loajalitu svému imámovi.

2) Jejich práce bude pod výhradní kontrolou úřadu IS pro média.

3) Novináři mohou pracovat přímo pro mezinárodní tiskové agentury (jako jsou Reuters, AFP a AP), ale musí se vyhýbat práci pro mezinárodní či místní televizní kanály. Nesmí jim dodávat žádný exkluzivní materiál, ani s nimi být v kontaktu.

4) Novináři nesmí spolupracovat žádným způsobem s televizními stanicemi, které jsou na černé listině kvůli boji proti islámským zemím (jako jsou al-Džazíra, al-Arabíja a Orient). Kdo to poruší, bude hnán k odpovědnosti.

5) Novinářům je dovoleno psát o událostech v provincii bez zpětného informování mediálního úřadu IS. Všechny publikované práce a fotografie však musí být opatřeny jménem novináře i fotografa.

6) Novináři nemohu publikovat žádné reportáže (tištěné či vysílané), aniž by předem informovali úřad IS pro média.

7) Novináři mohou mít své vlastní účty na sociálních sítích a blozích sloužících k šíření zpráv a fotografií. Nicméně, mediální úřad IS musí mít adresy a jména těchto účtů a stránek.

8) Novináři se musí podřídit regulacím, když fotografují v oblastech IS, a vyhnout se natáčení míst a bezpečnostních akcí, kde je fotografování zakázáno.

9) Mediální úřad IS bude sledovat práci místních novinářů uvnitř oblasti IS a ve státních médiích. Jakékoliv porušení pravidel povede k zákazu novinářské práce a dotyčný se z něj bude zodpovídat.

10) Pravidla nejsou konečná a mohou se měnit v závislosti na podmínkách a stupni spolupráce mezi novináři a jejich oddanosti bratrům v úřadech médií IS.

11) O novinářskou licenci je nutné si pořádat na úřadu médií IS.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Potkani vládli městům vždy, ti venkovští třeli bídu s nouzí, tvrdí studie

V Praze připadá na jednoho obyvatele čtyři až pět potkanů.

Výhodou měst v porovnání s venkovem je bohatství a hojnost. Platilo to v dávné minulosti, je to tak i dnes. Z dostatku...

Novým prezidentem Vietnamu je šéf komunistů a strůjce protikorupční čistky

Nový vietnamský prezident Nguyen Phu Trong (Hanoj, 23.10.2018)

Prezidentem Vietnamu zvolil parlament generálního tajemníka vládnoucí komunistické strany Nguyen Phu Tronga....

Erdogan nahou pravdu o vraždě Chášukdžího neřekl, Saúdy vyzval k odpovědím

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (23. října 2018).

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v projevu k tureckým poslancům v úterý pronesl, že plán vraždy saúdskoarabského...Najdete na iDNES.cz