Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:45

Vážení čtenáři, pro tuto chvíli on-line reportáž o bouři Irma ukončujeme. Další informace Vám přineseme v aktuálním zpravodajství.

20:45

Alespoň jedna dobrá zpráva pro Američany - další dva hurikány v oblasti, José a Katia, již na rozdíl od živlu Irma nepředstavují nebezpečí. Hurikán Jose se bezpečně vzdaluje od karibských ostrovů do hloubi Atlantiku a hurikán Katia, který o víkendu postihl Mexiko, postupně výrazně zeslábl až na tropickou depresi, tedy ještě slabší jev, než je bouře.

20:20

Kancelář guvernéra Floridy informovala o tom, že momentálně je bez elektřiny 65% státu - více než 6,5 milionu domů a podniků.

19:47

Bouřková vlna a přívalové deště způsobily, že v oblasti Charlestonu nyní platí kvůli hrozícím bleskovým záplavám stav nouze. V platnosti zůstane minimálně do 21:15 SELČ.

11.září 2017 v 19:21, příspěvek archivován: 11.září 2017 v 19:48

A Flash Flood Emergency has been issued for Charleston County. Portions of CHS Peninsula are being closed down. Travel is unadvised! #SCwx

18:57

Sílu nyní už tropické bouře Irma pocítí v nejbližší době státy Georgie, Jižní Karolína a Alabama, nad které se právě přesouvá z Floridy. Podle posledních zpráv televize CNN bouře silně zasáhla město Charleston v Jižní Karolíně. Úřady pro něj vydaly i varování před tornády.

11.září 2017 v 18:42, příspěvek archivován: 11.září 2017 v 18:57

Charleston is under a tornado warning. https://t.co/tIGXlXwUtH #Irma #SCWX #sctweets

18:03
  • Silné deště provázející Irmu registrují také ve městě Tybee Island ve státě Georgie. (11. září 2017)

    Silné deště provázející Irmu registrují také ve městě Tybee Island ve státě Georgie. (11. září 2017) / Autor: AP

17:46

Bouře Irma pomalu opouští Floridu a přesouvá se na sever nad území Georgie. Její střed se nyní nachází zhruba na hranici těchto dvou států. Uvádí to Národní úřad pro oceán a atmosféru ve své poslední předpovědi.

17:39

Část černošské a míšenecké populace z francouzské části ostrova Svatý Martin, který minulý týden zasáhl hurikán Irma, vyjadřuje hněv nad tím, že bílí turisté dostali přednost při evakuaci z této karibské lokality. Upozornila na to agentura AP. Rozhořčení nad údajnou diskriminaci, ať už skutečnou či zdánlivou, podle ní odhaluje rasové napětí, dlouhodobě sužující někdejší odhlehlé francouzské kolonie, zejména v Karibiku.

17:01

Řada ostrovů v Karibiku byla živlem z velké části zničena. Irma za sebou nechala zdevastovaná obydlí, poškozenou infrastrukturu a zničené komunikace. Experti odhadují, že oblast se bude z úderu zotavovat možná i několik let.
Evropské země se snaží přispět k její obnově. Evropská unie v pondělí oznámila uvolnění dvou milionů eur (54 milionů korun).

16:35

Podle kubánského úřadu civilní obrany zabíjel hurikán ve čtyřech provinciích: Havana, Matanzas, Sancti Spíritus a Ciego de Ávila. Některé oběti zemřely při automobilových nehodách, jiné při pádech budov. Část lidí doplatila na to, že se odmítla podřídit povinné evakuaci, uvedl úřad bez dalších podrobností.

16:08

Starosta Tampy Bob Buckhorn krátce po třetí hodině SELČ oznámil v televizi CNN, že odvolal zákaz vycházení, který trval od nedělního večera. Občany však zároveň upozornil, aby postupovali vzhledem k popadaným stromům a kabelům elektrického vedení opatrně.
Dále uvedl, že škody způsobené hurikánem nejsou v Tampě příliš velké. „Měli jsme opravdu štěstí. Nyní bude nejdůležitější obnovit přísun energie.“

15:35

Nejméně 10 lidí ve čtyřech různých regionech zemřelo po víkendovém řádění hurikánu na Kubě, uvedly v pondělí místní úřady. Počet obětí v karibské oblasti tak stoupl už na 38.

15:06

Podle CNN se hurikán Irma změnil v tropickou bouři, kterou doprovází vítr o rychlosti 110 km/h. Očekává se, že s postupem do vnitrozemí bude Irma dále slábnout.

14:18

Televize CNN přinesla záběry ze zcela zatopených ulic dalšího města Jacksonville, které vydalo varování před bleskovými povodněmi. Těžké následky pocítilo i známé plážové letovisko Daytona Beach. „Než se vrátíte do evakuovaných oblastí, počkejte na pokyny od místních úřadů. Následky bouře můžete pocítit i nějakou dobu poté, co její střed přejde,“ varoval ráno na Twitteru obyvatele guvernér Scott.

13:28

Hurikán Irma dál oslabil a blíží se k Georgii. Bez proudu je 4,5 až 6 milionu domácností a podniků. Guvernér Floridy vyzval, aby se lidé zatím nevraceli.

13:23

Video

Výtržníci využili prázdných ulic Miami a rabují v obchodech

13:14

Policie v Miami zadržela několik lidí při rabování:

11.září 2017 v 03:30, příspěvek archivován: 11.září 2017 v 13:14

Thinking about looting? Ask these guys how that turned out. #stayindoors https://t.co/7m42B0KFr4

13:00

Dva mladí američtí vojáci se vzali ve floridském Orlandu během hurikánu. Čyřiadvacetiletá Lauren Durhamová a její o dva roky starší snoubenec Michael Davis se v neděli rozhodli, že jim ani Irma nepřekazí termín svatby. Místo nachystaných bílých svatebních šatů si nevěsta nechala maskovací uniformu a vojenská bagančata stejně jako ženich, kdosi z kolegů sehnal skromnou kytici a jejich nejlepší kamarádka z řad gardistů jim prozradila, že je notářkou. Obřad se místo na vysněné pláži odehrál v hangáru plném záchranné techniky.

  • Svatba při hurikánu (10. září 2017).

    Svatba při hurikánu (10. září 2017). / Autor: AP

12:50
  • Plameňáci ze zoo v Tampě stále čekají v úkrytu, kam se uchýlili před několika dny, než odezní účinky hurikánu Irma (11. září 2017).

    Plameňáci ze zoo v Tampě stále čekají v úkrytu, kam se uchýlili před několika dny, než odezní účinky hurikánu Irma (11. září 2017). / Autor: Reuters

12:44

Meteorolog z Národního ústavu pro oceán a atmosféru Bill South  považuje podle CNN hurikán Irma za nejsilnější, co kdy viděl. „Pro mě osobně je to nejhorší bouře, co jsem kdy viděl,“ řekl.